Jump to content

0.69g/kg alkohola - Hitno savjet!


Legalise_M

Preporučene objave

Krajem 10. mj. napuhao sam na Dreger 0.79 g/kg, umanjeno je o.69. Na licu mjesta sam od policajca dobio dva papira, prije tjedan dana mi je došo doma na adresu poštom prekršajni nalog, kojeg mi je poslala policijska uprava zagrebačka, policijska postaja XXX. Njime mi je izrečena novčana kazna 1000kn, za koju se kaže platiti u roku 8 dana, zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilom B kat u trajanju od 6 mj. i nadoknada prekršajnog postupka u paušalnom iznosu od 190kn.Uz nalog su u kuverti bile i odmah dvije uplatnice na 1000 i 190 kn. Trebam savjet, dal se isplati pisati žalbu, ako da onda imam još nekih 36 h da je preporučeno pošaljem, mislio sam tako uraditi, a onda sam ovdje na jednom topiku pročito da mi u tom slučaju ne gine i oduzimanje vozačke od strane suda na 6 mj. A što ako se plati samo paušal, a ne i glavnina kazne (1000kn). Imao sam iskustvo prije nekih pet godina, kada sam za neko minimalno prekoračenje brzine dobio kaznu od nekih 300 ili 500kn, ne sjećam se dobro, te na drugoj uplatnici paušal, a ja platio samo paušal 110kn i nitko me tada više ništa nije pito za glavnu kaznu, a čak me i moja PP zvala i tom prilikom mi upisali zabranu upravljanja B kategorijom na 1mj., a o neplačenoj kazni ništa? Molim savjet nekoga tko zna kako sad ovo funkcionira u praksli, dali je najbolje odmah sve platiti, samo paušal, uložiti prigovor/žalbu ili nešto četvrto? Molim hitan odgovor! Hvala! :kavica::-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još nešto me zanima, negdje sam pročitao da se novčana kazna više nemože zamijeniti radom na opće dobro ili kaznom zatvora, da li je to istina? Što ako se onda plati samo 190kn, a ne i 1000, da li se zbog toga onda angažira prekršajni sud koji će naložiti još i neke zatezne kamate ili opet neke troškove na taj iznos? Ako na taj način dođem do suca za prekršaje, mogu li predložiti neki drugi način otplate kazne, pošto sam redoviti student, slabijeg imovinskog stanja itd. bla, bla... Ili da ipak napišem prije toga prigovor na prekršajni nalog koji mi je stigao poštom u tom smjeru, da nemam novaca da platim? help me! :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam imao kaznu od 2000kn, uložio san prigovor u roku 8 dana u kojem sam napisao da ću se o razlozima istog izjasnit pred sucom/sutkinjom. za nekih 9mj došao mi je poziv za sud. ja sam se pismeno(zbog nemogućnosti dolaska na sud) obratio i napisao sam da sam student, prvi put i bla,bla.. nakon 3mj od te moje obrane koju sam posla, došla mi je presuda da mi se kazna smanjila na 1oo za sudske troškove(koje se moraju platiti) i 500 kazne koje prelaze u dobrotvorni rad i vozačku sam poslao na "godišnji" mjesec dana u policiji. pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Danas mi je upravo došla obavijest o izvršenoj zaštitnoj mjeri zabrane upravljanja vozilom B kat., a iskreno sam se nadao posto je za moj prometni prekršaj kazna propisana zakonom manja od 2000kn, da ga necu dobiti od mupa, jer su tako neki ljudi na forumu naglašavali, da mup bez prekršajnog suda nema te ovlasti ako je novčana kazna predviđena do 2000 kn. No u praksi je nažalost drukčije, obavjest nema veze sa bilo kakvim prekršajnim sudom već mi je je poslao RH, MUP, PU ta i ta , Policjska postaja XXX. Na koncu obavjesti pise : Obavjestavamo vas da vam danom primitka ove obavijesti počinje teči vaša zaštitna mjera u trajanju od 6 (šest) mjeseci. Nesmominje se više nikakvo pravo žalbe, ebali ih ebenih 6 mj, da ovo objavim poslodavcu, odmah bi se mogo pokupit s posla, jer m i je direktno vezan s vozačkom B. Kakva je kazna ako bi me sad uhvatili da vozim auto pod tom zaštitnom mjerom? Da li u tom slučaju vrijedi kasko osiguranje službenog vozila? Upravo razmišljam da li se isplati preuzeti rizik 6 mjesečnog rada pod kaznom? Molim, pomozite!?!? :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Legalise_M je napisao:

Kakva je kazna ako bi me sad uhvatili da vozim auto pod tom zaštitnom mjerom? Da li u tom slučaju vrijedi kasko osiguranje službenog vozila? Upravo razmišljam da li se isplati preuzeti rizik 6 mjesečnog rada pod kaznom?

 

1. Radite istovremeno kazneno djelo i prekršaj. Po čl. 308. st. 2. Kaznenog zakona propisana je novčana kazna ili kazna zatvora do 6 mjeseci. Po čl. 289. st. 4. ZSPC-a propisana je novčana kazna od 5.000 do 15.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana.

 

2. Trebate pročitati ugovor o kasko osiguranju, ali mislim da vrijedi.

 

3. Pored gore navedenog, ukoliko vas zateknu da upravljate pod izrečenom zaštitnom mjerom zabrane upravljanja, odgovornoj osobi u pravnoj (direktoru), sukladno čl. 289. st. 3. ZSPC-a slijedi novčana kazna od 1.500 do 5.000 kuna, a pravnoj osobi (firmi) sukladno čl. 289. st. 2. ZSPC-a slijedi novčana kazna od 5.000 do 15.000 kuna. Osobi koja vam je dala vozilo na upravljanje slijedi kaznena prijava sukladno čl. 308. st. 4. Kaznenog zakona, za što ako se dokaže da vam je dala vozilo na upravljanje iako je znala za vašu izrečenu zaštitnu mjeru zabrane upravljanja, može dobiti zatvorsku kaznu od 3 mjeseca do 3 godine.

 

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uf - otkuda da krenem

 

1. direktor ako ne zna da ste ostali bez vozacke nije kriv

2. kasko vrijedi

3. pausalni iznos od 190 kn nema pravnog osnova

4. niti jedan prekrsajni nalog kojeg je izdala nasa policija nije ispisan na nacin kako je propisano zakonom - ocito da nije niti vas

5. pravo na zalbu imate - iskoristite je

6. obavijest je okrugli papir koji mozete baciti u kos ako presuda nije pravomocna - a iz vaseg izlaganja je vidljivo imate jos 36 sati do njene pravomocnosti. napisiti pismo nacelniku pu XXX da vas je njegov djelatnik krivo obavijstio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljutko je napisao:

3. pausalni iznos od 190 kn nema pravnog osnova

@ljutko

110+80=190

 

RJEŠENJE O UTVRĐIVANJU CIJENA POSEBNIH TROŠKOVA NASTALIH RADOM MINISTARSTVA UNUTARNJIH POSLOVA

 

Članak 3.

Cijene ispitivanja prisutnosti alkohola i opojnih droga u organizmu te izrade dokumentacije za prometnu nesreću iznose:

1. Upotreba alkotesta (alkometra) 80 kn

Članak 5.

Naknada paušalne svote troškova za izdavanje prekršajnog naloga (općeg) u policijskoj upravi ili policijskoj postaji iznosi 110 kuna.

 

 

 

Istina da se ovdje nije radilo o prometnoj nesreći, ali upotreba alkoholmetara ukoliko vozač jest pod uticajem alkohola se naplaćuje.

 

Mislim da ovdje više nema mjesta prigovoru. Pravomoćnost je nastupila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

predhodni odgovori koji se odnose na kasko osiguranje vozila nisu ispravni... kako bi ostvarili pravo naknade od kasko osiguranja prilikom nastale eventualne štete na vozilu uredno je naglašeno da osoba koja je upravljala vozilom nesmije biti pod utjecajem alkohola (što utvrđuje policija alkotestiranjem )isto tako vozač mora posjedovati važeću vozačku dozvolu one kategorije kojim je upravljao u tom trenutku...besmisleno je sad nekome govoriti da mu kasko priznaje eventualnu štetu kad to nema veze na koncu zato i je mjera zabrane upravljanja vozilom da sankcija ima svoju svrhu.

II

nadalje direktor kao pravna ili odgovorna osoba (ako ima tu funkciju) naravno da je kriv i odgovara ako je potpisao nalog ili dao službeno vozilo na upravljanje osobi koja nema pravo na upravljanje ( u tom trenutku kad ima mjeru zabrane upravljanja) on bi trebao ili bio dužan( samo tko to radi) zatražiti na uvid vozačku dozvolu,,he bilo je u policiji slučajeva kad su neki pojedinci vozili službena vozila bez vozačke odnosno prava na upravljanje motornim vozilom a onda se uvelo obvezno kod preuzimanja vozila pokazati vozačku dozvolu i tek onda si mogao dobiti službeno nalog za vozilo !!!!! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 5.

Naknada paušalne svote troškova za izdavanje prekršajnog naloga (općeg) u policijskoj upravi ili policijskoj postaji iznosi 110 kuna.

 

taj dio je sporan ;-)

 

 

taj dio je mup sam sebi odobrio a to tak nemre ici (barem nije moglo ici po starom zakonu)

 

ministar pravosudja mora odrediti taj iznos a to je on propustio uciniti

 

isto je i s pausalnim iznosom pauka koji mora odrediti mupovac a ne gradonacelnik

 

 

@deltacro

ma htjedoh odgovoriti ali onda se sjetih nicka - nema potrebe - vas komentar dovoljno govori za sebe :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

isto tako vozač mora posjedovati važeću vozačku dozvolu one kategorije kojim je upravljao u tom trenutku...besmisleno je sad nekome govoriti da mu kasko priznaje eventualnu štetu kad to nema veze na koncu zato i je mjera zabrane upravljanja vozilom da sankcija ima svoju svrhu.

 

u uvijetima allianz kaska piše

 

Osiguranik gubi prava iz osiguranja:

1) u vrijeme kada vozilom upravlja osoba bez odgovarajuće vozačke dozvole za upravljanje tom vrstom vozila, osim:

...

Smatrat će se da vozač nije bez potrebne dozvole i kada vozilom upravlja u vrijeme kada mu je dozvola za upravljanje privremeno oduzeta...

 

 

dakle kod allianza se priznaje, kod ostalih neznam.

treba pročitati ugovor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljutko je napisao:

ministar pravosudja mora odrediti taj iznos a to je on propustio uciniti

@ljutko

Ne piše nigdje tko određuje cijenu troškova, niti eventualna suglasnost.

 

PREKRŠAJNI ZAKON

Članak 228.

(3) Ako ovim Zakonom nije određeno drukčije, prekršajnim se nalogom može, prema uvjetima ovoga Zakona, izreći odnosno primijeniti svaka od propisanih prekršajnopravnih sankcija za punoljetne počinitelje prekršaja, oduzimanje imovinske koristi, odrediti naknada paušalne svote troškova za izdavanje prekršajnog naloga i troškovi nastali utvrđivanjem prekršaja upotrebom tehničkih sredstava ili provođenjem potrebnih analiza i vještačenja.

 

 

 

 

 

Na temelju članka... 228. stavkom 3. Prekršajnog zakona (»Narodne novine«, br. 107/07.)

RJEŠENJE O UTVRĐIVANJU CIJENA POSEBNIH TROŠKOVA NASTALIH RADOM MINISTARSTVA UNUTARNJIH POSLOVA

Članak 5.

Naknada paušalne svote troškova za izdavanje prekršajnog naloga (općeg) u policijskoj upravi ili policijskoj postaji iznosi 110 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Na temelju članka... 228. stavkom 3. Prekršajnog zakona (»Narodne novine«, br. 107/07.)

RJEŠENJE O UTVRĐIVANJU CIJENA POSEBNIH TROŠKOVA NASTALIH RADOM MINISTARSTVA UNUTARNJIH POSLOVA

Članak 5.

Naknada paušalne svote troškova za izdavanje prekršajnog naloga (općeg) u policijskoj upravi ili policijskoj postaji iznosi 110 kuna.

 

 

fino :palac:

 

a gle sad ovo :kavica:

 

 

Glava osamnaesta (XVIII.)

TROŠKOVI PREKRŠAJNOG POSTUPKA

 

Struktura troškova postupka

 

Članak 138.

 

(1) Troškovi prekršajnog postupka su izdaci učinjeni u povodu prekršajnog postupka od njegova pokretanja, pa i prije, pa sve do njegova završetka.

(2) Troškovi prekršajnog postupka obuhvaćaju:

1. troškove tužitelja iz članka 109. stavka 1. točke 2. i 3. ovoga Zakona nastali utvrđivanjem prekršaja upotrebom tehničkih sredstava ili provođenjem potrebnih analiza i vještačenja,

2. sve troškove suda koje je unaprijed iz svojih proračunskih sredstava isplatio tijekom vođenja postupka (troškovi svjedoka, vještaka, tumača, drugih stručnih osoba, očevida, dovođenja okrivljenika i drugih osoba, putni troškovi i naknade službenih osoba i dr.)

3. paušalnu svotu suda,

4. troškove liječenja okrivljenika koji nema pravo na zdravstvenu zaštitu dok se nalazi u zadržavanju ili zdravstvenoj ustanovi na temelju odluke suda,

5. putne troškove okrivljenika,

6. nužne izdatke oštećenika i oštećenika tužitelja te njihovih zakonskih zastupnika i njihovih opunomoćenika,

7. nužne izdatke i nagradu branitelja okrivljenika.

(3) Paušalna se svota određuje u okvirima određenim posebnim propisom s obzirom na složenost i trajanje postupka te imovno stanje okrivljenika.

(4) Troškove postupka koje unaprijed isplati iz svojih proračunskih sredstava, sud naplaćuje kasnije od okrivljenika ili drugih osoba koje su dužne naknaditi ih prema odredbama ovoga Zakona.

(5) Sud vodi poseban popis troškova učinjenih prema stavku 2. točki 1., 2. i 4. ovoga Zakona. Osoba koja traži da joj se naknadi kakav trošak, sudu podnosi troškovnik s potrebnim podacima i dokazima o nastalom trošku.

(6) Troškovi za prevođenja na jezike manjina u Republici Hrvatskoj koji nastanu primjenom odredaba Ustava i zakona o pravu pripadnika manjina u Republici Hrvatskoj na uporabu svog jezika neće se naplaćivati od osoba koje su prema ovom Zakonu dužne nadoknaditi troškove postupka.

(7) Ministar nadležan za poslove pravosuđa potanje pravilnikom propisuje naknadu troškova u prekršajnom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija