Jump to content

Prometna - NN pocinitelj


Dilemos

Preporučene objave

Nezgoda od prije par mjeseci. Nakon naglog kocenja da bih izbjegao sudar sa NN vozilom koje je iz suprotnog smjera vrsilo nepropisno pretjecanje preko pune crte udaren sam u zadnji kraj vozila. Vozac iza mene nije blagovremeno reagirao.

 

Procjena stete u mojoj maticnoj osig. kuci je oko 5tis.kn. Odstetni zahtjev je upucen osig.kuci vozila koje me je udarilo (razlicite kuce) da bi se oni ocitovali da njihov osiguranik nije odgovoran za nastalu stetu, tj da je odgovorna NN osoba.

NN je i dalje nepoznata.

Sto dalje?

 

Nacuo sam za postupak naplate sa NN police, svaka pomoc o tome je dobrodosla...

zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vozač koji je udario tvoje vozilo odgovoran je zato što nije držao odgovatajuči razmak i nije prilagodio brzinu.

to što si ti naglo zakočio da bi izbjegao sudars vozilom iz suprotnog smijera nije bitno.

 

mogao si naglo zakočiti i ako ti je kakva životinja istrčala pred auto.

provjeri na policiji .traži uvid u zapisnik.

ako je policija bila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zapisnik je napravljen i u njemu je opisana situacija, skicirana vozila i kao sudionici navedeni osoba koja me je udarila, ja i NN vozilo.

 

Zapisnik je moje osiguranje uz zahtjev prosljedilo osiguravajucoj kuci vozila koje me je udarilo, nakon cega su se oni ocitovali da je nesrecu uzrokovalo NN vozilo te da ne snose odgovornost za stetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

mogao si naglo zakočiti i ako ti je kakva životinja istrčala pred auto.

 

heh - ovo je vec drugi puta da te danas ispravljam - nista osobno :-)

 

kod nas se pas smatra predmetom koji ima samo materijanu vrijednost (nema sentimenta :palacdolje: ) i ako naglo zakocis da ne pogazis psa i netko se zbog toga zaleti u tebe, odgovornost je tvoja

 

 

ako netko gaji ljubav prema psima (kao ja npr) u izjavu cu dati da je dijete htjelo izletiti na cestu a ne pas :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko sam ja shvatio ovdje se ne prića o zaštiti životinja ili bilo čega drugoga .

ovdje se priča o odgovornosti i naplati štete od osiguranja

moje navođenje psa je samo za primjer da vozač ispred može zakočiti a vozač iza mora držati primjereno rastojanje između vozila kao i brzinom se prilagoditi uvjetima.

ljutko probaj nekoga autom udariti u njegov gepek da nekežem odostraga pa češ vidjeti koliko se uvažavaju kojekakve isprike

 

ili ti nemaš auto i vozačku pa je za tebe ovo nerazumljiva tema.

 

i ubuduče ako citiraš nešto citiraj cijeli sadržaj

kad citiraš u dijelovima stiče se pogrešan utisak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 52.

(1) Vozač ne smije mijenjati način upravljanja vozilom naglim smanjenjem brzine kretanja vozila, osim u slučaju neposredne opasnosti.

2) Vozač koji namjerava znatnije smanjiti brzinu kretanja vozila ili ga zaustaviti, dužan je to učiniti, osim u slučaju neposredne opasnosti, na način kojim neće ugroziti ili u većoj mjeri ometati druge vozače koji se kreću iza njega, a i te vozače o svojoj namjeri, uz obvezu iz članka 44. ovoga Zakona, upozoriti i uključivanjem stop svjetla, svih pokazivača smjera ili davanjem odgovarajućeg znaka rukom.

 

 

e sada - da li da citiram cijeli zakon ili ti je ovaj citat zakona dovoljan :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malo ti teze ide, pa hajde jos jednom polako :-)

 

ti si rekao da smijes naglo zakociti cak ako ti istrci zivotinja, a ja sam rekao da nemas pravo!

 

ukoliko istrci manja zivotinja (a ne sob, krava ili konj) za tebe nema "neposredne opasnosti" i NE SMIJES naglo kociti i ako kojim slucajem kazes policajcu da ti je istrcao pas - ti ces biti kriv

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ ljutko

ne samo da nisi u pravu već i pričaš neke nabuloze o policajcima što nema veze sa stvarnošću.. gledaj ako je NN osoba bila prisiljena naglim kočenjem da izbjegne sudar sa drugim vozilom kakve ti onda nabuloze pričaš " da je bio dužan upozoriti vozača iza sebe,paljenjem -stop svjetla- itd. nadalje pas nije predmet -u zakonnu ZOSPNC-a jasno stoji da je vlasnik dužan životinju držati pod nadzorom,to znači ako si slučajno naletio na psa koji je bio na cesti,oštetu na tvom vozilu plaća vlasnik tog psa- naravno ukoliko policija utvrdi vlasnika psa,ali kako oni traljavo rade ( večina) vlasnik se nikad ne pronađe jer naravno da se neće sam javiti bi spušio naknadu štete... prijatelj koji je postavio pitanje .treba uzeti odvjetnika,ako ima eventualno nekog svjedoka ili oćevidca te prometne nesreće i na sudu osporiti očevid policijskog djelatnika koji je radio očevid naravno samo ako je njemu pripisao isto neku kažnjivost kao uzrok prometne nesreće. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hajd ti malo procitaj post od pocetka pa ces vidjeti da bedastoce pises

(nadam se da na isti nacin nisi pisao policijske zapisnike - hihi)

 

1. ja nisam spominjao stop lampe (to bovu bulazni)

2. ja nisam prvi uveo zivotinje u ovaj post

3. ja sam samo rekao da se ne smije naglo zakociti ukoliko mala zivotinja istrci na cestu ako se drugi auto vozi iza tebe - kao sto je bovu rekao da se smje zakociti :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na znanje:

 

ZAKON O ZAŠTITI ŽIVOTINJA

Članak 4.

(1) Zabranjeno je životinje ubijati, nanositi im bol, patnju i ozljede te ih namjerno izlagati strahu, protivno odredbama ovoga Zakona.

Članak 6.

Svatko tko ozlijedi životinju mora joj pružiti potrebnu pomoć, a ukoliko to nije u mogućnosti sam učiniti, mora joj osigurati pružanje pomoći.

Članak 66.

(1) Novčanom kaznom od 50.000,00 do 100.000,00 kn kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:

1. ubija životinje, nanosi im bol, patnju i ozljede ili ih namjerno izlaže strahu (članak 4. stavak 1.),

(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se fizička osoba novčanom kaznom od 10.000,00 do 15.000,00 kn.

Članak 67.

(1) Novčanom kaznom od 30.000,00 do 50.000,00 kn kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:

13. postupa suprotno odredbi članka 6. ovoga Zakona,

(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se fizička osoba novčanom kaznom od 5.000,00 do 15.000,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljutko !

a na koji način vozača iza obavijestiti da smanjuješ brzinu.

ako ne stop svijetlima.

da nebi možda istrčao iz auta da vozača upozoriš da ti trebaš smanjiti brzinu i to u vožnji ili bi možda tražio broj mobitela vozača iza da bi ga mogao upozoriti na smanjenje brzine.

 

u cijeloj ovoj priči bitan je razmak između vozila i prilagođena brzina.

pa u tom smislu ide i moj odgovor a to što sam naveo životinje kao razlog kočenja i smanjenja brzine smatram da nije bitno.

 

prouči koje su kazne pa ti gazi pse ili mačke.

 

a jasno mi je bicikl nema stop svijetla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dilemos je napisao:

Nezgoda od prije par mjeseci. Nakon naglog kocenja da bih izbjegao sudar sa NN vozilom koje je iz suprotnog smjera vrsilo nepropisno pretjecanje preko pune crte udaren sam u zadnji kraj vozila. Vozac iza mene nije blagovremeno reagirao.

 

Procjena stete u mojoj maticnoj osig. kuci je oko 5tis.kn. Odstetni zahtjev je upucen osig.kuci vozila koje me je udarilo (razlicite kuce) da bi se oni ocitovali da njihov osiguranik nije odgovoran za nastalu stetu, tj da je odgovorna NN osoba.

NN je i dalje nepoznata.

Sto dalje?

 

Nacuo sam za postupak naplate sa NN police, svaka pomoc o tome je dobrodosla...

zahvaljujem.

 

hm, mislim da su oni (osiguranje) išli na foru ako prođe-prođe :namiguje:

totalno je nebitno zašto si ti zakočio, jer je razlog mogao biti pješak, pas, NLO...poanta je da je vozač iza tebe trebao držati toliki razmak i voziti tom brzinom, da u bilo kojem slučaju može na vrijeme stati, bez posljedica sudara (ima iznimki, naravno)...pogotovo što te udario svojim prednjim u tvoj stražnji kraj...također, vozač bi trebao pratiti stanje na cesti (prometu) jel', tako da je sigurno vidio to nepropisno preticanje :misli:

dakle, piši žalbu, reci da si spreman ići na sud...

a taj koji te lupio...pretpostavljam, ukoliko je vidio to NN vozilo, da nije to rekao policiji, niti osiguranju, da ne bi izgubio bonus (odšteta ionako neide iz njegovog džepa)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljutko je napisao:

 

ja tebi citiram zakon a ti opet stop svjetla

 

 

da citirao si, između ostalog ovo:

(1) Vozač ne smije mijenjati način upravljanja vozilom naglim smanjenjem brzine kretanja vozila, osim u slučaju neposredne opasnosti.

 

a sad pročitaj ovo zadnje :-D

 

dakle, neposredne opasnosti je bilo (NN vozilo u njegovoj traci)...kako koji vozač procjenjuje neposrednu opasnost, to je već drugi par cipela...jer, da, postoji mogućnost da je napravio paniku bezveze, jer takve vozače svakodnevno susrećem u prometu (npr. prestrojavaš se, a neka baba 10m iza ti trubi jer te "skoro" zveknula:-D), ali to su onda samo nagađanja...

 

slijedeće:

Članak 37.

Vozač je dužan vozilo držati na takvoj udaljenosti od drugih vozila u prometu da, s obzirom na brzinu kretanja vozila i druge okolnosti prometa, ne izazove opasnost i ne ometa druge vozače.

 

Članak 51.

(1) Vozač je dužan brzinu kretanja vozila prilagoditi osobinama i stanju ceste, vidljivosti, preglednosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta te gustoći prometa tako da vozilo može pravodobno zaustaviti pred svakom zaprekom koju, u konkretnim uvjetima, može predvidjeti, odnosno da može pravodobno postupiti prema prometnom pravilu ili znaku.

 

u vezi toga sam u prijašnjem postu već napisala pa se neću ponavljati...al' kad se već razbacujemo Zakonom, jel':kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija