Jump to content

Rastava braka i dodjela skrbništva nad djetetom


HIM

Preporučene objave

Otac sam 2,5 godine starog djeteta i u braku sam 3.5 godine.Supruga i ja se nikako ne slažemo čak ni u odgoju djeteta.Pokušavao sam sve i svašta ali neće se dogovarati ni ništa i malo ga zanemaruje.Ja bi pokrenuo razvod ali da li postoji mogućnost da ja dobijem skrbništvo i kako?

Imam bolja primanja i uvjete za djetetov život,a mislim da zajedničko skrbništvo ne bi išlo jer se nikako ne slažemo.Probao sam razgovarati sa suprugom ali ne možemo se dogovoriti.

 

Hvala,

 

 

HIM

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Skrb nad malodobnim djetetom je uvjek zajednička i roditelji je trebaju ostvarivati ravnopravno i sporazumno.

Kada i ako dođe do razvoda vašeg braka sud će odrediti s kojim će roditeljem malodobno djete nastaviti živjeti po razvodu.

Međutim,i tada skrb prema djetetu ostaje zajednička.

Pravo na roditeljsku skrb se može oduzeti samo u posebnom izvanparničnom postupku temeljem čl.114 Obiteljskog zakona.

 

U našoj sredini se često mješa pojam roditeljske skrbi i nastavka života djeteta s jednim roditeljem po razvodu braka.

Djete je živo biće i svaka česta promjena sredine u kojoj živi ne bi dobro utjecala na njegov normalan razvoj i odrastanje,zato sud u postupku donosi odluku da djete nastavi živjeti s jednim od roditelja po razvodu uz pravo na susrete i druženje s drugim roditeljem.

 

Predrasude idu tako daleko da često roditelj kojemu je djete dodjeljeno na život kaže:''dijete je pripalo nakon razvoda meni''.

Dijete ne ''pripada'' jednom roditelju,pa ni nakon razvoda.Dijete i dalje ostaje zajedničko,jer roditelji se razvode međusobno, a ne od djeteta i ne stiču '' vlasništvo'' nad djetetom.

 

Ukoliko se roditelji ne mogu dogovoriti o određenim sadržajima roditeljske skrbi potrebno je da se obrate nadležnom Centru za socijalnu skrb koji bi im trebao pri tome pomoći,a ponekad izreći i zakonske mjere iz okvira svojih ovlasti ako to stanje zahtjeva.

 

U sudskom postupku je moguće tražiti da se određeni sadržaji roditeljske skrbi ''povjere'' jednom roditelju (npr.briga za zdravlje djeteta,briga ta neke djetetove školske i izvanškolske aktivnosti i.t.d.),te da isto bude navedeno u sudskoj presudi.

 

Stambeni i ostali uvjeti koje ima jedan od roditelja po razvodu braka mogu biti značajan faktor,ali ne presudan, za odluku suda s kojim će roditeljem djete po razvodu nastaviti živjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok,

 

imam pitanje:

 

kad se ide u CZSS radi na posredovanje radi dogovora oko viđanja djeteta, ako su se supružnici dogovorili da je dijete jedan tjedan s majkom, a jedan tjedan s ocem, da li socijalna skrb to prihvaća ili će ipak dodoijeliti uto, čet i svaki drugi vikend? u Slučaju da je djete tjedan za tjedan, da li je otac dužan plaćati alimentaciju???

 

pomagajte....

 

hvala,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu odgovoriti na osnovu vlastitog iskustva, koje sam iskusio ovih dana..Takav model viđanja oni odbijaju odobriti s razlogom kako je to štetno za dijete, jer isto mora osjetiti pripadnost, a u ovakovim slučajevima to kao ne može jer je isti broj dana s jednim, odnosno s drugim roditeljem..U mom su se slučaju opredijelili za upravo uvaj drugi model koji navodite, i kao moram biti jako sretan jer je to najviše što se može dobiti kad oni kroje sudbinu..I tako sad to mora funkcionirati..Kad dolazim po dijete, ćim me ugleda na sto metara trči k meni kao da će poletjeti od sreće, a kad ga vračam dobiva fraze od plača..No, to po njima nije važno, važno je da su oni kak ti obavili svoje, a to što djetetu to nikako ne odgovara, to je izgleda najmanje važno..!!Naravno, sve pod izgovorom kako se gleda samo dobrobit djeteta.!!Osobno sam zgranut i užasnut njihovim radom, koji je, ne na dobrobit djeteta, već, čak štoviše, kontra te njihove dobrobiti..Lošiju instituciju od CZSS u životu vidio, niti doživio nisam...Što ću dalje poduzeti, ne znam niti sam..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podsjećate me na susjede, on ima sina i isto takve kravale....

 

kod ans nije toliko izraženo, no djete bi bilo kod nas, ali ona to ne dopušta... točno sam si to i mislila da će CZSS reći... Znači nema veze kaj smo se dogovorili, oni ipak rade za dobrobit djeteta:) da baš.... a zapravo nema nikakve veze s dobrobiti djeteta, jer bi djete u x slučajeva onda završilo s ocem, a ne znam da je baš bilo takvih slučajeva.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad nađem vremena, opisat ću na ovom forumu svoju cjelokupnu situaciju..Uglavnom, ukratko, moja je supruga liječena na psihijatriji,ima uspostavljenu dijagnozu ( disocijativno- konverzivni poremećaj), ne kontrolira se i ne liječi i dalje, živjeli smo kod mene u kući, uvjeti za dijete su fenomenalni,kuća tri kata, ogromno dvorište,kompletan park za dječju igru, fenomenalna baka koja nam je puno pomagala oko djeteta,čak štoviše, odgajateljica je u dječjem vrtiću, dakle niti stručnost nije upitna, sva moguća vezanost djeteta za okolinu, prijatelje, vrtić, sve je kod mene, na strani oca, s djetetom sam super, radim i znam apsolutno sve oko djeteta, a bolesna majka ga uzima, odlazi u 20 kvadrata i djete dodijeljuju njoj na čuvanje i skrb s jednim jedinim izgovorom, a to je da je dijete od 3 godine (muško)biološki vezano uz majku i da mu je ona potrebnija u ovoj dobi od oca.!!! Papiri s psihijatrije s dijagnozom ih previše ne ineteresiraju, jer kao oni nisu kompetentni da komentiraju dijagnoze.!!!! To je samo ugrubo tijek događaja..Uglavnom, na strani majke ne postoji ništa, ali baš apsolutno ništa što je pogodnije za maloga, nasuprot ocu koji ima sve.!!I s glupom konstatacijom kako je ona majka, dijete je pripalo njoj.Toliko o radu mjerodavnih institucija koje žive na našoj grbači.!!!Ne da su djetetu oduzeli veliku večinu, već gotovo sve.!!Trenutno ne znam niti sam kako se boriti dalje za djete, ali neću odustati dok god sam živ.!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad nađem vremena, opisat ću na ovom forumu svoju cjelokupnu situaciju..Uglavnom, ukratko, moja je supruga liječena na psihijatriji,ima uspostavljenu dijagnozu ( disocijativno- konverzivni poremećaj), ne kontrolira se i ne liječi i dalje, živjeli smo kod mene u kući, uvjeti za dijete su fenomenalni,kuća tri kata, ogromno dvorište,kompletan park za dječju igru, fenomenalna baka koja nam je puno pomagala oko djeteta,čak štoviše, odgajateljica je u dječjem vrtiću, dakle niti stručnost nije upitna, sva moguća vezanost djeteta za okolinu, prijatelje, vrtić, sve je kod mene, na strani oca, s djetetom sam super, radim i znam apsolutno sve oko djeteta, a bolesna majka ga uzima, odlazi u 20 kvadrata i djete dodijeljuju njoj na čuvanje i skrb s jednim jedinim izgovorom, a to je da je dijete od 3 godine (muško)biološki vezano uz majku i da mu je ona potrebnija u ovoj dobi od oca.!!! Papiri s psihijatrije s dijagnozom ih previše ne ineteresiraju, jer kao oni nisu kompetentni da komentiraju dijagnoze.!!!! To je samo ugrubo tijek događaja..Uglavnom, na strani majke ne postoji ništa, ali baš apsolutno ništa što je pogodnije za maloga, nasuprot ocu koji ima sve.!!I s glupom konstatacijom kako je ona majka, dijete je pripalo njoj.Toliko o radu mjerodavnih institucija koje žive na našoj grbači.!!!Ne da su djetetu oduzeli veliku večinu, već gotovo sve.!!Trenutno ne znam niti sam kako se boriti dalje za djete, ali neću odustati dok god sam živ.!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje: muž je danas bio na CZSS i rečeno je njemu i bivšoj ženi da bi trebali se zajedno pojavljivati na završnim priredbama u školi i takve stavri, ali da sadašnji partneri ne bi smijeli dolaziti.

 

Moje pitanje je: da li ima netko obrazloženje za to? Pazite djete je tjedan dana kod nas, tjedan dana kod mame, ja se brinem za nju, kumpam ju, čitam joj, hranim ju i obožavam ju koliko i ona mene. Živimo skupa svaki drugi tjedan, zašto ja onda ne bi smijela prisustvovati predstavi???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zakonski gledano, ukoliko Vam nije izrečena mjera zabrane približavanja djetetu, teško da Vam itko može zabraniti da dođete na školsku priredbu.

 

ali, ukoliko su odnosi između bivših supružnika napeti, ukoliko se bar jedan od njih nije pomirio s činjenicom da život ide dalje i da je bivši/bivša pronašao novu partnericu/partnera, te su u susretima s "novima" skloni ekscesima, bilo bi mudrije izbjegavati školske priredbe. upravo zbog toga što dijete obožavate. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija