Jump to content

Naknada za bolovanje duze od 90 dana?


dijetlic

Preporučene objave

Kako se nalazim na bolovanju (komplikacije u trudnoci)

koje ce biti duze od 90 dana (14.12. ce biti 90+1 dan)

zanima me imam li pravo na isplatu naknade?

 

U drzavnim firmama isplacuje se naknada ukoliko

je osoba duze na bolovanju od 90 dana (tocnije 90+1 dan)

te me konkretno zanima da li su i privatnici obavezni na

takvu isplatu ili to sve ovisi o kolektivnom ugovoru ako

postoji odnosno o dobroj volji privatnika?

 

p.s.

lijep pozdrav svim korisnicima Legalis portala od

jos jednog novog korisnika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ne to, imaš u Kolektivnom ugovoru odredbu da se radnicima isplaćuje naknada nakon neprekidnog bolovanja više od 90 dana, ponegdje i u Pravilnicima u radu. Ovisno od Ugovora do ugovora je i razlika u cifri, al recimo da je cca 5 soma kuna. Čisto radno pravo, neovisno o nadoknadi plaće koju u ovom slučaju isplaćuje HZZO......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav,

i mene zanima ista stvar.6.11 isteklo mi je 90 dana bolovanja jer sam na komplikacijama u trudnoći.radila sam u državnoj firmi do 6.8. kada sam i otišla na komplikacije.ugovor mi se produžava svako 3 mjeseca.zanima me da li imam pravo na isplatu 4 plaće od strane firme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Ako poslodavac nije potpisnik kolektivnog ugovora i nije obveznik donošenja pravilnika,znači nema ni obvezu isplate navedene naknade?

 

Daj mi rubens smjernice o toj tematici,tražila sam po kolektivnim ugovorima ali nikako da uhvatim tu naknadu poslije 90 dana.hvala!

 

Tak je, jerbo tog nema u Zakonu o radu, eto ti primjer, koji te pretpostavljam zanima.

 

Kolektivni ugovor za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja

 

Članak 75.

 

Radnik ima pravo na pomoć u slučaju:

- bolovanja duljeg od 90 dana -jednom godišnje u visini 1 proračunske osnovice

- nastanka teške invalidnosti radnika, djece ili supružnika radnika -u visini 1 proračunske osnovice,

- kupnje medicinskih pomagala i prijeko potrebnih lijekova za radnika, dijete ili supružnika u visini stvarnih troškova, a najviše do 1 proračunske osnovice godišnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rubens hvala na odgovoru

 

mozda i nije bas pravo mjesto za pitanje ali radim u

privatnoj stranoj firmi koja zaposljava oko 500-tinjak radnika (trgovina)

pa pretpostavljam da bi u tom slucaju trebao postojati

pravilnik o radu

 

koliko se sjecam prosle ili pretprosle godine po zakonu

su morali izabrati radnicko vijece pa mozda

najbolje da pitam doticnu osobu

 

 

rezime - koliko sam shvatila i ako postoji

pravilnik o radu nije uvjet da se isplacuje naknada

za bolovanja duza od 90 dana

 

btw. sto se tice iznosa naknade, visina naknade varira od firme do firme

(radi se o drzavnim firmama ali su razliciti sektori poslovanja) u jednoj je

npr. 3.200,00 kn a u drugoj 1.800,00 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo, malo podizem ovu temu.

 

Na bolovanju, odnosno komplikacijama u trudnoci sam od 31.10.2008. sto znaci da mi 90 dana istjece 30.1.2009. Da li imam pravo na isplau jednokratne pomoci iako svih 90 dana nije bilo u istoj godini ili to nema veze???

 

Mom prijatelju su u HZZO-u rekli da 90 dana (90+1 dan) bolovanja mora biti ostvareno u istoj godini, kako bi stekao pravo na isplatu jednokratne naknade. Na netu sam nasla zapisnik sa sjednice komisije za tumačenje odredaba i praćenje primjene Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike, prema kojem, citiram:

"Prema čl. 48. st. 1. al. 1. Kolektivnog ugovora službenik ili namještenik ima pravo na pomoć u slučaju bolovanja dužeg od 90 dana u visini jedne proračunske osnovice samo jednom godišnje, s tim da je kontinuitet od najmanje 91 dana neprekidnog bolovanja navršio u godini za koju se isplaćuje pomoć."

 

I prema tome mi opet nije jasno jel 90 dana bolovanja mora biti u istoj kalendarskoj godini ??

 

E, malo sam ga sad zakomplicirala,ali molim nekoga ako mi moze pomoc i ovo pojasnit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mogu ti ja pomoci oko ove pomoci:-D

 

imas pravo na tu pomoc, i nema veze sto ti se 90 dana (zapravo, 91 dan) navrsava u iducoj godini, a ne tekuce godine kada je bolovanje zapocelo.

 

to da imas pravo na samo jednu pomoc godisnje, znaci da ces ove, 2009. godine, dobiti samo jednom ovu pomoc i to kad ti se navrsi ovih 90 dana od prosle godine. to je zbog poreznih propisa - naime, poslodavac ima u tekucoj godini pravo na neoporezivu isplatu za potpore u slucaju neprekidnog bolovanja duzeg od 90 dana u iznosu do 2500 kn.

 

drugim rijecima, ako bi opet u 2009. godini imala bolovanje duze od 90 dana, dakle nakon ovog koje ce se navrsiti 30.1. i za koje ces dobiti pomoc, ne bi vise imala to pravo.

 

cijelo tumacenje glasi ovako, i tu ti je primjer istovjetan tvome:

 

"– cl. 48. st. 1. al. 1. Kolektivnog ugovora – bolovanje duže od 90 dana

Prema cl. 48. st. 1. al. 1. Kolektivnog ugovora službenik ili namještenik ima pravo na pomoc u slucaju

bolovanja dužeg od 90 dana u visini jedne proracunske osnovice samo jednom godišnje, s tim da je

kontinuitet od najmanje 91 dana neprekidnog bolovanja navršio u godini za koju se isplacuje pomoc.

Stoga službenik ili namještenik koji je zapoceo s bolovanjem 01. prosinca 2006. godine i završio s

bolovanjem 02. ožujka 2007. godine ima pravo na pomoc iz cl. 48. st. 1. al. 1. Kolektivnog ugovora za

2007. godinu i više nema pravo na pomoc u slucaju ponovnog bolovanja dužeg od 90 dana u toj godini."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima,

zanima me kad je djelatnik na bolovanju u kontinuitetu od npr. 01.02.2008. i nastavlja biti na bolovanju i u 2009 godini , u kojem trenutku ostvaruje pravo u 2009. da mu se isplati naknada za bolovanje duže od 90 dana (naravno u 2008. dobio nakon tri mjeseca bolovanja.)

Da li u 2009. treba čekati da prođe opet 90 dana ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slučajno sam naletio na ovu raspravu pa pošto imam nekih saznanja i pošto sam bio povjerenik sindikata u Bechtelu,a kao što znate to nije državna firma imao sam sa njima nekih borbi oko radnog prava kojeg su moram priznati u velikom broju nastojali ispoštovati,naravno morao sam ih pritiskat.Svi znamo da privatne tvrtke većinom ne poštivaju radna prava,a pogotovo ne žele potpisivati nikakve kolektivne ugovore niti nedaj bože da dozvole da se osnivaju sindikalne podružnice.Po zakonu moraju imati minimalno neke pravilnike koji većinom nisu obvezujući i sad da se vratim na temu bolovanje preko devedeset dana nisu dužni isplatiti ako nemaju kolektivni ali postoji i za njih zakon u slućaju da su članovi HUP-a u tom slučaju su dužni poštivati kolektivni ugovor jer je HUP potpisnik kolektivnog ugovora sa našom vladom prema tome svi članovi HUP-a su dužni poštivati potpisano na taj naćin sam ja izborio isplatu regresa od strane Bechtela za djelatnike istog jer iako nije bilo kolektivnog ugovora pošto su bili članovi HUP-a morali su poštivati njihov potpis.Tako i svi vi koji ste u takvim firmama probajte saznati jesu li članovi udruge poslodavaca mada znam da to teško ide jer privatnici čuvaju svoje potpise i ugovore ko zmija noge.Svima nam je jasno koliko je to teško da izboriš svoja prava kod privatnika al sam pokušao pomoći i ukazati na mogučnosti koje postoje. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

imam istih problema kao i djetlic, pa bih se ukljucio na temu isplate naknade za bolovanje duze od 90 dana...

 

trebao bih razjasniti par stvari

 

-na temelju cega mogu saznati da li imam pravo na tu pomoć od strane svog poslodavca?

- da li imam pravo na pomoć ako je pitanje ozlijede na radu?

-i da li je moguce retroaktivno traziti istu pomoc, s obzirom da mi poslodavac istu nije isplatio u protekloj godini.. (zahladili su nam odnosi) :-)

 

Pozdrav korisnicima Legalis portala od novog korisnika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fgordon,

ovo pravo radnika nije iz Zakona o radu niti drugog Zakona.

Da se isčitati iz prošlododišnjih rasprava da je to pravo koje se postavio kao svoje pitanje stvar normativnih akata koji to uređuju kao : kol.ugovor, pravilnik sidikata i td . daklejesi li član sindikata i jeli tvoj poslodavac potopisnik kol.ugovora,pitanje je sad? Ukoliko je odgovor:da,potraži te akte i saznaj svoje pravo po toj osnovi. A inaće to je "pravo" jako sumnjivo ćim je zakonodavac dozvolio mogućnost da ga netkiradnici ko sudionici u radnim odnosima,koriste a dugi ne (isto kao što je slučaj sa regresima,šunkicama za uskrs i božičnicama).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Većina državnih firmi ima to pravo po Pravilniku o radu. Može se tražiti i retroaktivno ako to pravo nisi iskoristio u prošloj godini (znači imao 90 dana bolovanja)a poslodavac te neće na nešto takvo upozoriti bio ti s njima u dobrim odnosima ili ne, već moraš podnjeti zahtjev. Ukoliko si imao ozljedu na radu i po tome neku invalidnost imaš također pravo na takvu vrstu naknade. Iznos je u visini jedne proračunske osnovice 3.326 kn (godinama se nije mijenjao taj iznos).

Samo traži Pravilnik o radu, to su ti dužni dati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Podižem malo temu

imam pitanje,

za tu naknadu nisam znala, makar moja firma ima u kolektivnom ugovoru, dakle kolegica je dobila novce i dakle imam prava

E, sada, jel mogu još uvijek tražiti tu naknadu bezobzira što sam sad na porodiljnom? Bolovanje mi je počela 1.7.2009 a završilo 1.1.2010!

 

puno hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jednom mi je prošlo kroz uši da je zastara novčanih potraživanja u javnim i državnim službama 3 godine.

 

Ne znam uklapate li se u to, kao ni da sam dobro upamtila i da se to točno tako zove.

 

Nadam se da će reagirati netko tko zna točne odredbe, ali ako ne, pokušajte iščačkati.

 

Ako je bilo od koristi...drago mi je.

 

Pozzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima! dakle ovako, na bolovanju sam od 10 mj. prosle godine. Prošlo je duže od 3 mjeseca u ovoj stoga imam pravo na novčanu naknadu za bolovanje duže od 3 mjeseca. Zvao sam "poslodavca"(radim u trgovini) gdje su mi rekli da imam pravo na naknadu ali da moram doznake dostaviti u hzzo gdje oni dalje prosljeduju njima(poslodavcu) i na kraju poslodavac isplacuje novce na moj racun, međutim zvako sam područni ured hzzo-a gdje mi je gospođa rekla da je to određeno kolektivnim ugovorom i da oni nemaju ništa s tim :-? ....e sad meni više ništa niej jasno, gdje , šta i kako? ajte molim vas ako može tko da mi objasni....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Pozdrav.

U nadi da postoji kvaka, postavljam vam pitanje.

Na bolovanju sam od 10.07.2015.Gin mi je zatvorila bolovanje 11.09. (Petak). Lijecnica opce prakse mi je otvorila bolovanje 14.09. (Ponedjeljak). Jos uvijek sam na bolovanju do 6.11. Radim u državnoj firmi i kada sam trazila naknadu jednokratnu za bolovanje duže od 90 dana, rekli su mi da imam prekid bolovanja: 12 i 13.09. (Sub i ned). i da nemam pravo na isplatu jednokratne pomoci.

Bila sam kod svoje doktorice opce prakse koja mi je rekla da nije mogla produziti bolovanje nego tek 14.09. (Ponedjeljak). Evidentno je da je prekid - ta dva dana za vikend. Moze li se ovdje nešto jos napraviti ili ne?

Hvala svima.

__________________

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Imam problem koji nigdje u zakonu nisam mogao naći : u biti supruga mi je na bolovanju više od 3 godine sa prekidima , i uglavnom svake godine je dobila isplatu jednokratne pomoći nakon 90 dana bolovanja  i tako 3 puta je dobila tu pomoć ,nas sada zanima pošto će sada u 4.mj. navršiti opet 91 dan bolovanja dali ima pravo još uvijek na tu jednokratnu pomoć - hvala unaprijed 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Imam pitanje u svezi bolovanja dužeg od 90 dana. Naime, 07.02. sam imala ozljedu na radu. Dislokacija gležnja i ruptura ligamenata. 07.05. će mi biti 3 mjeseca kako ću biti na bolovanju. Obzirom da mi je priznata ozljeda na radu (100%) da li ja imam pravo na onu naknadu od 2500kn koja je namjenjena radnicima na bolovanju na dužim od 90 dana?  Ne znam je li to uopće jedno s drugim povezano ili nije. Napominjem da radim u gradskoj firmi koja ima važeći TKU. Hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
prije 3 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Kad Vam prestane pravo na naknadu za komplikacije, počet ćete dobivati porodiljnu naknadu. Šest mjeseci nakon rođenja djeteta, počet ćete dobivati roditeljsku naknadu. I nakon godinu dana, više ništa.

To znam. Mislim na naknadu koja se dobije za dugotrajno bolovanje nakon 90 dana bolovanja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pitanje u vezi naknade za bolovanje duže od 90 dana. Naime, komplikacije u trudnoći sam otvorila 09.01. Dakle, 07.04. mi je 90. dan. Radim u maloj privatnoj firmi te sam pregledala pravilnik i stoji kako radnik ima pravo na naknadu za bolovanje duže od 90 dana. E sad mene zanima da li postoje nekakva zakonska ograničenja koja idu u prilog poslodavcu(tipa da nemam na to pravo jer su komplikacije u trudnoći), odnosno može li se poslodavac pozvati na nekakvo ograničenje kako mi ne bi isplatio iznos i na što se ja mogu pozvati u takvom slučaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Lili23 je napisao:

Pitanje u vezi naknade za bolovanje duže od 90 dana. Naime, komplikacije u trudnoći sam otvorila 09.01. Dakle, 07.04. mi je 90. dan. Radim u maloj privatnoj firmi te sam pregledala pravilnik i stoji kako radnik ima pravo na naknadu za bolovanje duže od 90 dana. E sad mene zanima da li postoje nekakva zakonska ograničenja koja idu u prilog poslodavcu(tipa da nemam na to pravo jer su komplikacije u trudnoći), odnosno može li se poslodavac pozvati na nekakvo ograničenje kako mi ne bi isplatio iznos i na što se ja mogu pozvati u takvom slučaju?

Ne. Neki poslodavci su stava da trudnoća nije bolest, no s time se ne bi složio javni i državni sektor koji uredno dobiva tu naknadu sukladno tumačenjima kolektivnih ugovora s pravnom snagom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, gala385 je napisao:

Ne. Neki poslodavci su stava da trudnoća nije bolest, no s time se ne bi složio javni i državni sektor koji uredno dobiva tu naknadu sukladno tumačenjima kolektivnih ugovora s pravnom snagom.

Znači, ako sam dobro shvatila, bez obzira što u pravilniku stoji da poslodavac isplaćuje naknadu za bolovanje duže od 90 dana, on sam (proizvoljno) odlučuje za koju će situaciju isplatiti? To nije definirano niti jednim zakonom?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Lili23 je napisao:

Znači, ako sam dobro shvatila, bez obzira što u pravilniku stoji da poslodavac isplaćuje naknadu za bolovanje duže od 90 dana, on sam (proizvoljno) odlučuje za koju će situaciju isplatiti? To nije definirano niti jednim zakonom?!

Ovo pravo definira se isključivo kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu.  Obzirom da akt Vaše firme propisuje to pravo, imate pravo na navedenu naknadu. Moja gornja opaska je da privatnici znaju komplicirati na način koji sam Vam naveo (nisu u pravu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , gala385 je napisao:

Ovo pravo definira se isključivo kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu.  Obzirom da akt Vaše firme propisuje to pravo, imate pravo na navedenu naknadu. Moja gornja opaska je da privatnici znaju komplicirati na način koji sam Vam naveo (nisu u pravu).

Hvala na odgovoru, sad je jasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Postovanje, imam pitanje na ovu temu. 

24.09.2019. sam zavrsio na bolovanju, 31.12.2019. sam podnio zahtjev za isplatu pomoci nakon 90 dana bolovanja, ispalceno mi je u sijecnju ove godine, po istoj dijagnozi sam neprekidno na bolovanju do 01.04. i kada sam ponovo podnio zahtjev za isplatu pomoci, u firmi su mi dali odgovor da mi nece isplatit jer da su u 2020 isplatili vec jednokratnu pomoc, bez obzira sto je zahtjev podnesen u prosloj godini za proslu godinu. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 53 minuta, Pichi je napisao:

Postovanje, imam pitanje na ovu temu. 

24.09.2019. sam zavrsio na bolovanju, 31.12.2019. sam podnio zahtjev za isplatu pomoci nakon 90 dana bolovanja, ispalceno mi je u sijecnju ove godine, po istoj dijagnozi sam neprekidno na bolovanju do 01.04. i kada sam ponovo podnio zahtjev za isplatu pomoci, u firmi su mi dali odgovor da mi nece isplatit jer da su u 2020 isplatili vec jednokratnu pomoc, bez obzira sto je zahtjev podnesen u prosloj godini za proslu godinu. 

 

Pod pravom na pomoć za bolovanje preko 90 dana smatra se pomoć jednom u periodu od godine dana, a ne kalendarske godine. Navedenu pomoć biste ponovno dobili u siječnju 2021., ukoliko bi i dalje bili na bolovanju ili imali novo bolovanje preko 90 dana.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, gala385 je napisao:

Pod pravom na pomoć za bolovanje preko 90 dana smatra se pomoć jednom u periodu od godine dana, a ne kalendarske godine. Navedenu pomoć biste ponovno dobili u siječnju 2021., ukoliko bi i dalje bili na bolovanju ili imali novo bolovanje preko 90 dana.

Sto znaci da nemam pravo iako je zahtjev podnesen za prethodnu godinu. 

U konacnici znaci da svaki radnik koji podnese zahtjev u prosincu automaski gubi pravo za sljedecu godinu, jer se neisplacuje odmah vec u sljedecem mjesecu, koliko sam dobro razumio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Pichi je napisao:

Sto znaci da nemam pravo iako je zahtjev podnesen za prethodnu godinu. 

U konacnici znaci da svaki radnik koji podnese zahtjev u prosincu automaski gubi pravo za sljedecu godinu, jer se neisplacuje odmah vec u sljedecem mjesecu, koliko sam dobro razumio

Da bude jasnije, jednom u razdoblju od godine dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U kolektivnom ugovoru stoji izmedju ostalog "Radnik ima pravo na pomoć  jedanput godišnje u slučaju:

- bolovanja dužeg od neprekidno 90 dana u godini - 1 prosječna neto plaća isplaćena u gospodarstvu RH u posljednja 3 mjeseca.

...

Pravo za pomoć za bolovanje neprekidno duže od 90 dana u godini nema radnik koji na temelju posebnih propisa ima.pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja u iznosu 100% od osnovice za naknadu."

Dakle, imam li ja pravo na tu naknadu, na komplikacijama sam u trudnoći. Knjigovođa me uvjerava da nemam to pravo jer sad dobivam naknadu od HZZO-A  od 4200kn. Pravnica iz Sindikata kaže da imamo. Kako da ostvarim pravo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Limuncica je napisao:

U kolektivnom ugovoru stoji izmedju ostalog "Radnik ima pravo na pomoć  jedanput godišnje u slučaju:

- bolovanja dužeg od neprekidno 90 dana u godini - 1 prosječna neto plaća isplaćena u gospodarstvu RH u posljednja 3 mjeseca.

...

Pravo za pomoć za bolovanje neprekidno duže od 90 dana u godini nema radnik koji na temelju posebnih propisa ima.pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja u iznosu 100% od osnovice za naknadu."

Dakle, imam li ja pravo na tu naknadu, na komplikacijama sam u trudnoći. Knjigovođa me uvjerava da nemam to pravo jer sad dobivam naknadu od HZZO-A  od 4200kn. Pravnica iz Sindikata kaže da imamo. Kako da ostvarim pravo?

Govorimo o Temeljnom kolektivnom ugovoru za za službenike i namještenike u javnim službama? On Vas obuhvaća ako ste u zdravstvu. Kolektivni ugovor za zdravstvo ne uređuje to pitanje, I imali biste pravo na u visini jedne proračunske osnovice. Gdje ste našli ovaj drugi citat

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, vidim da neki kolektivni za vrtiće propisuju upravo to kako ste napisali, po čemu   osoba na komplikacijama ne bi imala pravo na predmetnu pomoć. Obzirom da većina kolektivnih ugovora ne propisuje tu iznimku, pada mi na pamet jedino čl. 9. st. 3. Zakona o radu, odnosno primjena povoljnijeg prava, ali točan odgovor će Vam dati više upućenija Borbena....

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo mi je upitan ovaj dio Kolektivnog ugovora: ˝Pravo na pomoć za bolovanje neprekidno dužeg od 90 dana u godini nema radnik koji na temelju posebnih propisa ima pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja u iznosu 100% od osnovice za naknadu.˝

Kao prvo, radi razliku između radnika koji su na nekoj drugoj vrsti bolovanja.  Kao drugo, radi razliku od ostalih radnika koji imaju ovo pravo po svim drugim Kolektivnim ugovorima u RH i kao treće, poslodavac uskraćuje ovo pravo iako on sa statusom ovakvog radnika nije oštećen, odnosno naknadu plaće za vrijeme bolovanja u iznosu od 100% od osnovice za naknadu mu ne namiruje on kao poslodavac već HZZO.

Čl. 9. st. 3. Zakona o radu, a koji kaže da ako je neko pravo iz radnog odnosa različito uređeno ugovorom o radu, pravilnikom o radu, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca, kolektivnim ugovorom ili zakonom, primjenjuje se za radnika najpovoljnije pravo, ako ovim ili drugim zakonom nije drukčije određeno, po mom mišljenju ovdje ne bi bio od koristi. Naime, ovdje je najpovoljnije pravo upravo ovo iz Kolektivnog ugovora.

Čl. 3. Ustava kaže da je jedna od najvećih vrednota ustavnog poretka RH i temelj za tumačenje Ustava, upravo jednakost. A ovdje je narušena jednakost između radnika koji su na drugoj vrsti bolovanja od radnika koji su na ovoj vrsti bolovanja. Zatim je narušena jednakost u odnosu na sve druge radnike koji po drugim Kolektivnim ugovorima RH imaju ovo pravo bez obzira što su na ovakvoj vrsti bolovanja.

Čl. 63. Ustava kaže da država štiti materinstvo, djecu i mladež, te stvara socijalne, kulturne, odgojne, materijalne i druge uvjete kojima se promiče ostvarivanje prava na dostojan život. A ovdje se diskriminira materinstvo i začeto dijete.

Čl. 51. st. 2. Ustava kaže da se porezni sustav temelji na načelu jednakosti i pravednosti. Zakonodavac je neizravno kroz porezne propise dao mogućnost poslodavcu da bez obveze plaćanja poreza i doprinosa radniku u za njega teškim okolnostima isplati određeni iznos. Tako da je narušeno načelo jednakosti i pravednosti u odnosu na druge radnike koji su na nekoj drugoj vrsti bolovanja.

Čl. 2. st. 2. Zakona o suzbijanju diskriminacije jasno kaže da neizravna diskriminacija postoji kada naizgled neutralna odredba, kriterij ili praksa, stavlja ili bi mogla staviti oso­bu u nepovoljniji položaj u odnosu na druge osobe u usporednoj situaciji, osim ako se takva odredba, kriterij ili praksa mogu objektivno opravdati zakonitim ciljem, a sredstva za njihovo postizanje su primjerena i nužna. Tako da sam mišljenja da je ovdje u pitanju i neizravna diskriminacija, i to na osnovu imovnog i zdravstvenog stanja.

Ukratko, po meni je ovaj dio Kolektivnog ugovora protuustavan i protuzakonit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
prije 1 sat, arhont je napisao:

Poštovani,

može li se ovo pravo iskoristiti u slučaju komplikacija u trudnoći dužih od 90 dana? Radi se o zaposleniku škole, učiteljici. Ako može, koliko je rok za potraživanje? Ako su komplikacije bile tijekom 2019-e a nismo znali za to pravo...

Da. Računovođa je trebala voditi brigu o tome, a ne da vi tražite. 5 godina je zastara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
prije 18 sati , Mamaja22 je napisao:

Postovani..u 3 mj mi je isplacena naknada za bolovanje dulje od 90 dana..ja sam i dalje na bolovanju..dali odmah u sjecnju 2021 mogu trazit ponovno naknadu ali za 2021 g.. jer sam i dalje na bolovanju..ili mora proci 90 dana bolovanja u 2021.g ?

Iz upita malo proizlazi da ste u neprekidnom bolovanju barem od siječnja ove godine pa do danas, a ako niste u neprekidnom bolovanju od tada onda to mijenja stvari. Odgovor najviše ovisi o propisu koji uređuje naknadu za bolovanje dulju od 90 dana kod vašeg poslodavca (npr. pravilnik o radu ili kolektivni ugovor).  Može biti da taj propis uređuje da se može isplatiti samo jedna naknada po bolovanju tako da onda ne biste imali pravo na još jednu naknadu  ako ste u neprekidnom bolovanju, bez obzira trajalo ono 90 ili npr. 120, 200 ili 360 dana. 

Da zaključim, kako bi vam pomogli, moramo znati dvije stvari:

1.      Kako glasi točna odredba koja regulira ovo pravo kod vašeg poslodavca?

2.      Jeste li u neprekidnom bolovanju od trenutka kada ste dobili naknadu ili ste se u međuvremenu vratili na posao i onda opet otišli na bolovanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bolovanje nije prekidano..i dalje sam na bolovanju.. radim u javnoj sluzbi,.znaci po tom kolektivnom se gleda

 

Jel onda mogu odmah predat zahtjev pocetkom godine?

 

Ovo pise u kolektivnom

 

Članak 62.

1. Zaposlenik ima pravo na pomoć u slučaju:

– bolovanja u neprekidnom trajanju dužem od 90 dana – jednom godišnje u visini jedne proračunske osnovice;

– nastanka invalidnosti zaposlenika, malodobne djece ili supružnika zaposlenika – u visini jedne proračunske osnovice;

– rođenja ili posvojenja svakog djeteta u visini 50% jedne proračunske osnovice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Mamaja22 je napisao:

Bolovanje nije prekidano..i dalje sam na bolovanju.. radim u javnoj sluzbi,.znaci po tom kolektivnom se gleda

 

Jel onda mogu odmah predat zahtjev pocetkom godine?

 

Ovo pise u kolektivnom

 

Članak 62.

1. Zaposlenik ima pravo na pomoć u slučaju:

– bolovanja u neprekidnom trajanju dužem od 90 dana – jednom godišnje u visini jedne proračunske osnovice;

– nastanka invalidnosti zaposlenika, malodobne djece ili supružnika zaposlenika – u visini jedne proračunske osnovice;

– rođenja ili posvojenja svakog djeteta u visini 50% jedne proračunske osnovice.

Da, rekao bih da imate pravo na ponovnu naknadu jer piše "jednom godišnje". Znači, nije ograničeno na samo jednu naknadu po bolovanju već samo jedna naknada po bolovanju u kalendarskoj godini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Na bolovanju sam od 1.9.2019. (teška operacija srca i aorte) - dobio sam jednokratnu pomoć nakon tri mjeseca; radim u privatnoj građevinskoj firmi i zanima me da li sam imao pravo (trebao) dobiti novu jednokratnu pomoć u 12/2020.?

Da li bi to trebalo ići automatizmom, uz samu isplatu naknade za bolovanje ili bi trebao (sam trebao) podnijeti kakav zahtjev, provjeriti u računovodstvu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Zizzou je napisao:

zanima me da li sam imao pravo (trebao) dobiti novu jednokratnu pomoć u 12/2020.?

Da, prema navedenom, jer poslodavac ima mogućnost radniku jednom godišnje isplatiti ovakvu novčanu pomoć.

prije 3 sati , Zizzou je napisao:

Da li bi to trebalo ići automatizmom, uz samu isplatu naknade za bolovanje ili bi trebao (sam trebao) podnijeti kakav zahtjev, provjeriti u računovodstvu...

Računovodstvo bi trebalo voditi računa, tako da ih slobodno možete kontaktirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Molim savjet.

2018. Sam bila na bolovanju i u veljači 2019. sam dobila isplatu naknade duže od 90 dana.

Bolovanje se nastavilo i u 2019 godini, no nisam znala da i tada imam pravo na naknadu jer je isplata za prošlo bolovanje bila u istoj godini tj 2019.

Bolovanje sam imala u 2020 i za to sam dobila naknadu.

Zanima me, mogu li sada retroaktivno traziti naknadu za bolovanje za 2019 godinu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija