Jump to content

primjerena kazna


zazoom

Preporučene objave

Dakle, presretač me skibio kako sam na autocesti vozio 172 km/h i to na djelu gdje je ograničenje 100 km/h. Sudac mi je za prekršaje odredio kaznu 3.000 kn i 3 mjeseca bez dozvole!

Može li mi odrediti oduzimanje dozvole, umjesto 3 boda kao što je to predviđeno za ovakav prekršaj. I može li na prigovor povisiti novčanu kaznu?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru,

pa da i ja dam pojašnjenja:

- prekršaj je počinjen 03.10.08.

- postupak je pokrenut 29.10.08.

- to je umanjena brzina, izmjerena je 191.

 

I još jedno pitanje: mogu li zatražiti dokaz na uvid. Naime, policija mi je pokazala snimku, no pratili su me vrlo kratko vrijeme, možda 200 m, a prema propisu mi se čini da moraju najmanje 500 m na cestama na kojima je ograničenje brzine veče od 80 km/h?

Molim za savjet, nisam imao slična iskustva.

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 54.

 

(1) Na cesti izvan naselja vozač se ne smije vozilom kretati brzinom većom od brzine dopuštene postavljenim prometnim znakom, a najviše:

1) 130 km na sat na autocestama,

2) 110 km na sat na cestama namijenjenim isključivo za promet motornih vozila i brzoj cesti,

3) 90 km na sat na ostalim cestama.

(2) Novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 do 7.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom na cesti izvan naselja kreće brzinom koja je za više od 50 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine.

(3) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom na cesti izvan naselja kreće brzinom koja je za više od 30 do 50 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom na cesti izvan naselja kreće brzinom koja je za više od 10 do 30 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine.

 

nagradnih bodova NEMA

 

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/339713.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za brzinu van naselja većom više od 50 km/sat od dopuštene po pravomoćnosti prekršaja rješenjem se propisuje 3 negativna prekršajna boda.

 

 

 

 

ZAKON O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA

 

Članak 287.

(1) Vozaču motornog vozila se u evidenciju upisuje jedan negativan prekršajni bod ako je pravomoćnom odlukom o prekršaju proglašen krivim za prekršaj iz članka 49. stavka 3., članka 53. stavka 5., članka 133. stavka 3., članka 134. stavka 5., članka 142. stavka 5., članka 181. stavka 7., članka 198. stavka 2., članka 199. stavka 7. ovoga Zakona.

(2)Vozaču motornog vozila se u evidenciju upisuju dva negativna prekršajna boda ako je pravomoćnom odlukom o prekršaju proglašen krivim za prekršaj iz članka 49. stavka 4., članka 53. stavka 4., članka 59. stavka 5., članka 67. stavka 5., članka 70. stavka 3., članka 72. stavka 2., članka 74. stavka 2., članka 137. stavka 2., članka 176. stavka 5. i članka 199. stavka 8. i 9. ovoga Zakona.

(3)Vozaču motornog vozila se u evidenciju upisuju tri negativna prekršajna boda ako je pravomoćnom odlukom o prekršaju proglašen krivim za prekršaj iz članka 32. stavka 4., članka 53. stavka 3., članka 54. stavka 2., članka 57. stavka 7., članka 175. stavka 3, članka 181. stavka 8., članka 199. stavka 10., članka 216. stavka 6., članka 282. stavka 9. i članka 289. stavka 4. ovoga Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na trudu.

Ok koliko sam shvatio, ne ginu mi 3 negativno boda.

Međutim, sudac mi je izrekao najmanju novčanu kaznu jer nije našao otegotnih okolnosti, kako navodi u obrazloženju, međutim nije mi jasno na temelju čega mi je odrezao i tri mjeseca bez vozačke dozvole! Može li tako ako to nije predviđeno zakonom?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kažete da je Zakonom predviđena i zabrana upravljanja motornim vozilima za navedeni prekršaj.

Koji članak to uređuje? Nisam našao pa molim za pomoč.

Da citiram obrazloženje suca:

"Temeljam čl. 54 st.1 u svezi st.2. Zakona o sigurnosti prometa na cestama okrivljeniku se izriče zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom B kategorije u trajnaju tri mjeseca"!

 

Međutim kad pogledam članak 54. on izgleda ovako:

 

" Članak 54.

 

(1) Na cesti izvan naselja vozač se ne smije vozilom kretati brzinom većom od brzine dopuštene postavljenim prometnim znakom, a najviše:

1) 130 km na sat na autocestama,

2) 110 km na sat na cestama namijenjenim isključivo za promet motornih vozila i brzoj cesti,

3) 90 km na sat na ostalim cestama.

(2) Novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 do 7.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom na cesti izvan naselja kreće brzinom koja je za više od 50 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine.

(3) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom na cesti izvan naselja kreće brzinom koja je za više od 30 do 50 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom na cesti izvan naselja kreće brzinom koja je za više od 10 do 30 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine.

 

Članak 55.

 

Ili griješim?

Molim pomoč i pojašnjenje istoga.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kaznila te sutkinja - kokos :smijeh::smijeh:

 

i mene je nedavno htjela jedna takva kazniti ali se nisam dao :-D

 

gle ovo!!!

Članak 54.

 

(1) Na cesti izvan naselja vozač se ne smije vozilom kretati brzinom većom od brzine dopuštene postavljenim prometnim znakom, a najviše:

 

1) 130 km na sat na autocestama,

 

2) 110 km na sat na cestama namijenjenim isključivo za promet motornih vozila i brzoj cesti,

 

3) 90 km na sat na ostalim cestama.

 

(2) Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom na cesti izvan naselja kreće brzinom koja je za više od 50 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine te će mu se izreći zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju do tri mjeseca i tri negativna boda.

 

(3) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom na cesti izvan naselja kreće brzinom koja je za više od 30 do 50 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine i izreći će mu se jedan negativan bod.

 

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom na cesti izvan naselja kreće brzinom koja je za 10 do 30 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine.

 

 

i sve bi bilo OK da taj zakon nije ukinut pocetko lipnja 2008 :smijeh::smijeh:

 

ako si osudjen u prvom stupnju - zali se

 

a ako je ovo bila drugostupanjska presuda ostaje ti samo ustavni sud

 

obavezno prijavi sutkinju predsjedniku suda!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljutko...

oduzimanje vozačke dozvole se od 01. 01. 2008. god. propisuje na temelju Prekršajnog zakona

Članak 58.

(1) Zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom može biti primijenjena prema počinitelju prekršaja protiv sigurnosti prometa kad postoji opasnost da će upravljajući motornim vozilom ponovno počiniti takav prekršaj.

(2) Zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom pod uvjetima iz stavka 1. ovoga članka može se primijeniti samo za određenu vrstu ili kategoriju ili za sve vrste ili kategorije motornih vozila, a primjenjujući ovu mjeru sud će imati u vidu i okolnost je li počinitelj prekršaja vozač motornog vozila po zanimanju.

(3) Zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom ne može se primijeniti u trajanju kraćem od jednog mjeseca ni duljem od dvije godine.

 

stoga pažljivo s lupetanjem o prijavljivanju kokoši

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Jackal

 

vec sam pomislio da si me dobro pomeo ALI NISI :-)

 

zazoom je napisao:

...

Da citiram obrazloženje suca:

"Temeljam čl. 54 st.1 u svezi st.2. Zakona o sigurnosti prometa na cestama okrivljeniku se izriče zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom B kategorije u trajnaju tri mjeseca"!

...

 

znaci nije kaznjen po prekrsajnom vec upravo po ukinutom zakonu kako sam ja naveo :-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljutko je napisao:

a ako je ovo bila drugostupanjska presuda ostaje ti samo ustavni sud

 

obavezno prijavi sutkinju predsjedniku suda!

 

@ljutko

Ukoliko stranka smatra da je oštećena pravomoćnom sudskom presudom, stvar se prijavljuje državnom odvjetništvu, a ne ustavnom sudu ili predsjedniku suda. Državno odvjetništvo može, a ne mora, visokom prekršajnom sudu poslati zahtjev za zaštitu zakonitosti.

 

Mislim da u ovom postu nema mjesta tome. Gospodin će dobiti sankciju za pilotiranje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljutko je napisao:

@Jackal

 

vec sam pomislio da si me dobro pomeo ALI NISI :-)

 

zazoom je napisao:

...

Da citiram obrazloženje suca:

"Temeljam čl. 54 st.1 u svezi st.2. Zakona o sigurnosti prometa na cestama okrivljeniku se izriče zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom B kategorije u trajnaju tri mjeseca"!

...

 

znaci nije kaznjen po prekrsajnom vec upravo po ukinutom zakonu kako sam ja naveo :-P

 

i nije mi cilj pometati nekoga nego ukazati na omašku s obzirom da ljudi na ovom mjestu ipak traže pravne savjete:-)

 

točno je da je došlo do pogreške u pisanju rješenja na način da je temeljm ZSPCa mogla biti izrečena novčana kazna, a temeljem prekršajnog zakona oduzeta vozačka, ali tu se radi o pogrešnoj primjeni materijalnog prava koje se rješava žalbom na presudu a ne nekakvim prijavljivanjem predsjedniku suda ili oglašavanjem sutkinje kokoškom (pijetlom u ovom slučaju)-stoga opaska o lupetanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DO nije dobra adresa jer od takve prijave nema nikakve koristi, a niti oni postupaju po takvim prijavama. gradjanin se mora osloniti na sebe samog, a ne na drzavne sluzbenike da ga stite.

 

ukoliko se podnese ustavna tuzba za ponistenje nepravicne presude (jer eto nije donesena po zakonu) to se moze navesti kao razlog za odgodu deponiranja knjizice na 3 mjeseca u MUP.

rjesenje o oduzimanju vozacke ce vjerojatno biti odgodjeno do udluke ustavnog suda, s druge pak strane, prijava DO sigurno ne ce odgoditi oduzimanje vozacke.

 

 

 

treba lupiti tamo gdje boli. svaki sef voli da su mu zaposlenici kvalitetni i da ne cine greske. s druge strane nikom nije drago kada se na propust (a ovdje je ocit) ukaze sefu, jer ce sef (u ovom slucaju predsjednik suda) sigurno iskoristiti informaciju da nariba kolegu.

na ovakvu prijavu treba gledati kao na "oko za oko, zub za zub".

odnosno, ako ja ne mogu "pilotirati" autoputom, ne bude niti sudac "kljunom lupao po tastaturi" :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Wooouuu, svašta nešto sam naučio na ovom forumu, a do juče nisam znao ni da postoji:)

najprije hvala svakome na savjetu, pomoći itd. Meni kao pravnom laiku svaki savjet dobro dođe.

Moram priznati da nisam imao namjere nikoga nikome prijavljivati, već samo spašavati dozvolu. Ali ako to bude jedini nači da sačuvam dozvolu...hmmm razmislit ću i to tome:)

Izuzetno cijenim svačije nastojanje za bilo kakav vid pomoći, i mislim da bi se forum trebao nastaviti izgrađivati u tom pravcu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema nikakvog smisla podnositi ustavnu tužbu, budući da se radi o presudi prvostupanjskog suda a drugostupanjski sud će rješavajući po žalbi ionako otkloniti nedostatak. uostalom, podnošenje tužbe ustavnom sudu ne sprečava izvršnost rješenja, pa dok ustavni sud odluči po vašoj tužbi možete još tri puta ostati bez dozvole.

redovita žalba je bila dovoljna pod uvijetom da ste je podnijeli na vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija