Jump to content
Sign in to follow this  
Anonimno

Dioba gradjevinske parcele ?

Preporučene objave

Da li je moguca dioba gradjevinske parcele radi razvrgnuca suvlasnistva na parceli od 700m2 na kojoj je izgradjena (duplex na susjeda), obiteljska kuca sa dva stana, po polovici postojece parcele, radi razvrgnuca suvlasnistva?

Unaprijed hvala!

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

dioba građevinske parcele- moje iskustvo je slijedeće: jedna građevinska parcela, a unutar nje dvije katastarske parcele. Obzirom da su različiti vlasnici katasatraskih parcela , te obzirom da je na svakoj od tih katastarskih čestica moguća izgradnja stambenog objekta ( objekti bi bili u bloku) prilikom izdavanja građevne dozvole postavilo se pitanje da li je moguće da građevna dozvola bude izdata za svaki od tih objekata ponaosob, odnosno postavilo se pitanje da li treba izvršiti sjedinjenje tih katastarskih parcela / a što nije u interesu vlasnika dviju katastarskih parcela, jer tako postaju suvlasnici/. Odgovor Ministarstva je bio da se ne može izdati građevna dozvola dok se ne izvrši sjedinjenje katastarskih parcela, dakle građevna dozvola pod uvjetom da parcela ima jedan broj. Objašnjenje ministarstva je da bi drugačije rješenje remetilo imovinskopravne odnose!! Ja se s tim ne slažem, ali svakako u mojem slučaju, dozvola je izdana na gore označeni način- predhodno sjedinjenje parcela. Obzirom na prednju činjenicu da su bile dvije katastarke čestice unutar jedne građevinske parcele i da ih je trebalo sjedinti da bi se ishodila građevna dozvola , ja bih zaključila da nije moguća dioba građevinske parcele. Moguće je ishoditi građevnu dozvolui ili pak načelnu dozvolu za gradnju po fazama samo za građevnu česticu u cijlosti. Po ranijim propisaoma nakon toga se mogla vršiti dioba i parcelacija , ali po najnovijim izmjenama Zakona o katastru i to je upitno...

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this