Jump to content

Prodaja umjetničkih djela


b00000

Preporučene objave

Djelatnost samostalnih umjetnika u RH uređena je Zakonom o pravima samostalnih umjetnika i poticanju kulturnog i umjetničkog stvaralaštva (Nar.nov.br.43/96).Sukladno tom zakonu,samostalni umjetnici su umjetnici izvan radnog odnosa kojima je umjetničko stvaralaštvo i djelovanje jedino i glavno zanimanje.

 

Znači, Vi kao samostalan umjetnik i galerija/trgovina možete napraviti Ugovor o poslovnoj suradnji kojim definirate način prodaje slika:izložbeno-prodajna,komisiona prodaja i dr.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
  • 8 mjeseci kasnije...

mozda mozete dalje pomoci:

naime otvaram galeriju/trgovinu i zanima me koji je naj cesci ugovor koji sklopi galerija sa umjetnikom. dali je moguce napraviti ugovor o autorskom honoraru s tim da porez (umanjeno od onih 30%koji su odobreni od drzave)od 25% i prirez plati autor nakon prodaje, to jest isplate od strane galerije?

molim ako ima tko iskustva sa galerijama neka se javi.....

hvala puno!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za savjet!

 

Ako nisam clan HZSU-a (samostalni umjetnik), a zeljela bi prodavati svoj nakit (autorsko djelo, unikatni), na koji nacin to mogu ciniti, npr. u nekoj galeriji? Da mi placaju kao fizickoj osobi na ziro racun? Dakle ne preko neke udruge.

 

Ako galerija otkupljuje vecu kolicinu nakita, npr. 50 komada, je li dovoljno sklopiti ugovor o autorskom djelu, svako da potpise po jedan primjerak, u kojem ce biti navedena netto cijena tih 50 komada?

 

Ako potpisemo takav ugovor, znaci li to da je galerija obavezna platiti porez i prirez i koliko bi oni onda trebali jos dodatno platiti na tu netto cijenu?

Znaci li to da meni u tom slucaju na ziro racun sjeda samo netto? Trebam li ja to pravdati drzavi? Ili tek ako svota premasi 50 000 kn godisnje?

Na kraju godine, za povrat poreza, trebaju li mi oni poslati potvrdu o tim uplatama da mogu odnijeti u poreznu?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve fizičke osobe koje nemaju status samostalnog umjetnika a željele bi prodavati svoja autorska djela (slike,knjige,skulpture,bižuteriju i dr.), mogu se upisati u registar poreznih obveznika porezne uprave kao fizička lica,otvoriti obrt ili jednostavno,prodavati svoja djela putem autorskih ugovora.

Poslodavac (kupac autorskog djela), obvezan je obračunati autorske naknade.One se mogu ugovoriti s poslodavcem u bruto ili neto iznosu.Poslodavac (vaš kupac),prilikom obračuna autorske naknade nema obvezu da Vam plaća doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje.Obveza je da bruto iznos umanji za 30% paušalno priznatih izdataka,čime dobije osnovicu za obračun poreza na dohodak (i prireza,ako ga grad ima), na tu osnovicu plaća 25% navedenog poreza a osnovica umanjena za porez i prirez je neto iznos.Isplata autorskih naknada vrši se na žiro račun autora.Poslodavac za isplaćenu autorsku naknadu popunjava IDD obrazac,koji mora predati poreznoj upravi do 15. u mjesecu za prethodni mjesec a na kraju godine, Vama šalje Potvrdu o isplaćenim primicima u svrhu predaje godišnjeg obračuna poreza na dohodak.

 

Evo jedan primjer: osoba je ugovorila autorsku naknadu za svoje isporučeno djelo u visini 1.000,00 kn u bruto iznosu.

 

1. Bruto osnovica: 1.000,00

2. Paušalno priznati izdatak (30%): 300,00

3. Osnovica za obračun (1.-2.): 700,00

4. Porez na dohodak (25%): 175,00

Prirez,npr.za Zg (18%): 31,50

__________________________________________________

Neto isplata= Bruto (1.)-Porez+prirez (4.)= 793,50 kn

 

Za preračun neto iznosa u bruto postoji formula, gdje se neto iznos množi s koeficijentom (koji ovisi o prirezu što ga ima općina autora).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

...

 

Hvala puno na brzom odgovoru!

 

Potpuni sam laik u ovome, umjetnici su malo u oblacima jel :-D . Sad mi je jasnije.

Tko sastavlja taj ugovor o autorskom djelu? Ima li gdje neki osnovni obrazac za skinuti na netu ili za kupiti?

 

Molim vas jos da mi pojasnite jel bolje dogovoriti cijenu u nettu? Ako mi u ugovoru pise ipak bruto cijena, znaci li to da ja moram platiti onda porez i prirez i ispuniti IDD obrazac, tj. baktat se s papirologijom?

 

Molim vas da mi objasnite i komisionu prodaju. Kakav se ugovor tu sklapa? Roba bi bila nakit. Galerija dize cijenu npr. jednog prstena za kolko (recimo da je moja netto cijena 60 kn)? Tko placa porez prirez?

Trebam li ja uvecati osnovnu cijenu za porez i prirez i ja o tome brinuti ili oni, nakon sto vec dignu marzu?

Kad se jedan komad proda, oni mi uplacuju na ziro koju cijenu?

Oprostite, al totalni sam tudum za ovo :vrti:

 

Jos jednom puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.imamnovac.com/Download.ashx?FileId=7

 

Ovo je jedan primjerak ugovora koji možete sastaviti u slobodnoj formi (dodati-oduzeti) neke klauzule.

 

Naravno da je bolje ugovoriti neto iznos jer ste onda sigurni da će Vam taj iznos i biti doznačen na račun.

Porez na dohodak (i prirez) obračunava i uplaćuje naručitelj (kupac) a njegova je obveza i predaja IDD obrasca poreznoj upravi.

 

Kod komisione prodaje možete dati svoju cijenu kupcu (pa da on po svojoj volji odredi maržu ali Vama isplaćuje dogovoreni iznos po komadu/prodanom) ili mu dajete proviziju u postotku po prodanom komadu i po Vašoj cijeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod komisione prodaje možete dati svoju cijenu kupcu (pa da on po svojoj volji odredi maržu ali Vama isplaćuje dogovoreni iznos po komadu/prodanom) ili mu dajete proviziju u postotku po prodanom komadu i po Vašoj cijeni.

 

Puno vam hvala, od velike ste pomoci!

 

U konkretnom slucaju ja sam odredila cijenu, a oni su rekli da ce na to dici 30% marze i PDV. To je onda 53% na osnovnu cijenu.

 

E sad vas molim samo da mi za kraj kazete ovo. Kad oni prodaju prsten, uplatit ce mi tu moju osnovnu cijenu na ziro. Placam li ja od toga jos porez i prirez? To mi je skroz nejasno. Trebam li za svaki prodani nakit ispunjavati kakav obrazac ili se to radi mjesecno, godisnje. Ili se uopce ne ispunjava!? :misli:

 

Help

 

Zlata vrijedite :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko niste nigdje zaposlena i prijavljujete svoj dohodak poreznoj upravi (a morate prijaviti),te vam je osnova osiguranja djelatnost umjetnika; tada su Vam mjesečni doprinosi (ako plaćate porez na dohodak po odbitku)=2.648,30 kn a ako vodite poslovne knjige=2.913,13 kn.

Na kraju godine obračunavate i plaćate porez na dohodak.

 

Zbog čega jednostavno ne otvorite obrt (djelatnost izrade nakita) i ne upišete se u paušalno oporezivanje.Najjednostavniji i najjeftiniji oblik poslovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Ukoliko niste nigdje zaposlena i prijavljujete svoj dohodak poreznoj upravi (a morate prijaviti),te vam je osnova osiguranja djelatnost umjetnika; tada su Vam mjesečni doprinosi (ako plaćate porez na dohodak po odbitku)=2.648,30 kn a ako vodite poslovne knjige=2.913,13 kn.

Na kraju godine obračunavate i plaćate porez na dohodak.

 

Zbog čega jednostavno ne otvorite obrt (djelatnost izrade nakita) i ne upišete se u paušalno oporezivanje.Najjednostavniji i najjeftiniji oblik poslovanja.

 

 

Mogu li se kod nekoga dogovoriti za razgovor tko se bavi bas tim pitanjima, naravno uz naknadu? Mozete li mi na privatnu poruku poslati neko ime da mu se javim? Treba mi bas razgovor da razjasnim ove stvari. Da napomenem da sam vec zvala poreznu upravu i danima mi se nitko ne javlja.

 

Hvala Vam na trudu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

ultra je napisao:

...

Znači, Vi kao samostalan umjetnik i galerija/trgovina možete napraviti Ugovor o poslovnoj suradnji kojim definirate način prodaje slika:izložbeno-prodajna,komisiona prodaja i dr.

 

ULTRA stvarno ste od veliko pomoci!!

Zanima me kako izgleda tocno Ugovor kojim se difinira 'izlozbeno-prodajna' suradnja? jel ima mozda negdje na netu ili netko ima primjer??

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Da li je moguće napraviti Autorski ugovor s klauzulom komisiona prodaja (slika)? Dakle da se definirana visina honorara isplati autoru nakon prodaje njegovog djela?

 

Koliko sam shvatio Ugovor o komisiji potpisuju pravne osobe a kako ja to nisam (nemam firmu ili obrt ) jedino mi preostaje Autorski ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...

Pozdrav,

znate li mozda da li za slučaj kupovanja neke vrijedne slike treba napraviti kupoprodajni ugovor ako su i kupac i prodavatelj fizicke osobe, tj. slika je u privatnom vlasnistvu i prije i nakon kupnje, a slika je stara preko 100 godina..? 
Kupoprodajni ugovor bi tu sluzio i kao dokaz o promjeni vlasnika, a i o cijeni. Nije potrebno prijavljivati nista (u obliku nekakvih poreza ili davanja..)? Što mora sadrzavati ugovor?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija