Jump to content

Prijava poreza i boraviste


Nadsa

Preporučene objave

E ovakoc...uh

Zaposlila sam se u Zg prije godinu dana i prijavila prebivaliste tu, no porezna kartica mi je bila ranije izvadjena (u starom mjestu prebivalista). Mislila sam da mi odbijaju porez za Zg, no nedavno saznah da mi nisu nista odbijali, zbog porezne....e, a ja to nisam znala...glupson sam po ovim pitanjima inace :-(

Nakon toga sam se preselila i sad vec unatrag 5 mjeseci sam podstanar i placam stanarinu,adresu prebivalista sam vratila na staro i sad planiram prijaviti boraviste ovdje.

Imam ugovor, ali neovjeren... :zao:

Ako sad prijavim boraviste ovdje,da li pri prijavi poreza mogu dobiti povrat za placanje stanarine unatrag par mjeseci ili to krece tek s datumom prijave boravista?

Imam sve potvrde uplate.

Na poslu sam im rekla gdj zivim i ne primam nikakve naknade prema mjestu prebivalista, nego kao da mi je boraviste prijavljeno u zg, osim poreza opet, ali ovaj puta i radi prebivalista i radi porezne kartice izvadjene u mjestu prebivalista.

Koliki bi bio povrat za unatrag 5 mjeseci ako mi je stanarina 3000kn mjesecno?

Kako se to uopce racuna?

:misli:

Nemam koga drugog pitati, pliz pomagajte!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

3000-30%=2100 porezna osnovica.

 

2100x15%=315 porez

 

315x18%=56,7 prirez

 

371,70 AKONTACIJA poreza i prireza.

 

Imate pravo na povrat 50% od uplaćene akontacije osim ako je najmodavac totalni siromah kojemu se vraćaju sve uplaćene akontacije.

 

Nisam popuno siguran za ovaj povrat. Ja sam nadmodavac nisam siguran koliko moji podstanari ostvaruju povrata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru! :-)

Nije mi najmodavac totalni siromah, tj. nije uopce. Aj bar nesto. :-D

Nego ne znam da li uopce imam pravo na povrat novca ako nemam prijavljeno boraviste i neovjeren ugovor.

Da li je on mene trebao negdje prijaviti?

Ako je, jel se mogu toga drzati ili sam bila duzna prijaviti boraviste ranije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bem ti....ja prirodnjak ne kuzim te fore nikako, dakle popusila povrat za ove stanarine?

Jel bi to bio kratak rezime svega?

I kad bi prijavila porez samo bi morala platiti zaostatak sto nisam placala porez zg-u 6 mjeseci jel? :-D

Jel mogu imati kakvih posljedica ako uopce ne prijavim porez?

A duzna drzavi...

A drzava nam u dugovima...

Al ce netko jace stegnuti remen radi mene?

Eo vec me savjest przi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma znate sta...sad si ja nesto mislim, ma j**** ja vecini pravnika, ekonimista i inima mater. Pa nije cudno sta nam drzava ne funkcionira kad nitko ne radi svoj posao. Za svaki k**** ja moram potrositi impulse, zivce, obilazit nadrndane tetke na nekim salterima i molit ih za informaciju i jos se cere, kao "vidi glupace ne zna".

Pa ja sam na svom podrucju carica,jesam kriva sto nemam gdje dobiti kvalitetnu informaciju iz neke druge struke? Nije mi tetka, stric, baka pravnica, svi prirodnjaci, u genima mi je to.

Npr.mojim podredjenima gotovo crtam sta trebaju napraviti i kod mene sve fino "klapa", a da se razumijemo meni "ni u djep ni iz djepa" ako oni ne obave dobro svoj posao, mozda cak i ulazem previse truda, a to cisto iz nekog normalnog osjecaja duznosti.

Jel se moraju ti zakoni pisati tako zakucasto i kurvinjski da ih mi-obicni-ljudi-iz-nepravnickog-svijeta ne mozemo provaliti?

A one nadrdane tetke sa saltera kao da lijece svoje komplekse time sto se mogu naceriti nekome sa vecom tiluom od svoje. Kao djeca u vrticu. Mozes si misliti! "Ja znam obracunati porez, a ti ne, tinininini!" Pa ajde ti nadji lijek za neku bolest mamutimaminu!

Čini se meni da bi svi morali prvo na pravni fakultet, pa onda na onaj po izboru, zelji.

Hvala onim pravnicima i ekonomistima i slicnim strukama koji kucaju ovdje cisto iz zelje da nekome pomognu!

Svaka cast!!!

Da one teke na salterima i ostali rade svoj posao ne bi vi morali ovdje trositi svoje dragocjeno vrijeme, a ni ja. Jer zaista imam pametnijeg posla.

Bilo bi dobro kad bi osnovali neku svoju stranicu, tako da znam tko mi s druge strane tipka odgovor, platim i clanstvo. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na "hvali" u ime svih onih koji tipkaju iz čistog zadovoljstva da bi prenijeli informacije onima kojima iste mogu pomoći.

Ali neki "izražajni krici" u prethodnom postu su potpuno nepotrebni. (I to od jednog prirodnjaka?!:no-no:) U svakom žitu ima kukolja. Zato lijepo prosim, pročitati pravila foruma, a u situacijama "XY-mrak" prije tipkanja otić u prirodu...uzdaaaaah...izdaaaaah...i tek onda za tipkovnicu. Hvala. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadsa je napisao:

E ovakoc...uh

Zaposlila sam se u Zg prije godinu dana i prijavila prebivaliste tu, no porezna kartica mi je bila ranije izvadjena (u starom mjestu prebivalista). Mislila sam da mi odbijaju porez za Zg, no nedavno saznah da mi nisu nista odbijali, zbog porezne....e, a ja to nisam znala...glupson sam po ovim pitanjima inace :-(

Nakon toga sam se preselila i sad vec unatrag 5 mjeseci sam podstanar i placam stanarinu,adresu prebivalista sam vratila na staro i sad planiram prijaviti boraviste ovdje.

Imam ugovor, ali neovjeren... :zao:

Ako sad prijavim boraviste ovdje,da li pri prijavi poreza mogu dobiti povrat za placanje stanarine unatrag par mjeseci ili to krece tek s datumom prijave boravista?

Imam sve potvrde uplate.

Na poslu sam im rekla gdj zivim i ne primam nikakve naknade prema mjestu prebivalista, nego kao da mi je boraviste prijavljeno u zg, osim poreza opet, ali ovaj puta i radi prebivalista i radi porezne kartice izvadjene u mjestu prebivalista.

Koliki bi bio povrat za unatrag 5 mjeseci ako mi je stanarina 3000kn mjesecno?

Kako se to uopce racuna?

:misli:

Nemam koga drugog pitati, pliz pomagajte!

 

Prvo, gdje si se god zaposlila, porezna kartica mora ići s tobom. Poslodavac ti ne bi smio uopće obračunavati i isplaćivati plaću bez porezne kartice, jer su u njoj podaci o osobnom odbitku.

 

Budući da kartica ide s tobom, ti si dužna sve promjene, kao što je promjena adrese, promijeniti i na poreznoj kartici, a to se radi tako što se uzme kartica od bivšeg poslodavca, odnese na poreznu u ZG, temeljem prijave boravišta s MUP-a adresa se promijeni na PK..

 

Nejasan je ovaj dio sa prebivalištem i boravištem. Prebivalište ti je, ako sam dobro shvatio, 'staro mjesto', a ZG (novo mjesto :-) ) ti je boravište?

 

Prebivalište i boravište nisu ista stvar, posebno ne u poreznom smislu.

 

Kad ovo razjasnimo, onda ćemo dalje, thread je pun netočnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

3000-30%=2100 porezna osnovica.

 

2100x15%=315 porez

 

315x18%=56,7 prirez

 

371,70 AKONTACIJA poreza i prireza.

 

Imate pravo na povrat 50% od uplaćene akontacije osim ako je najmodavac totalni siromah kojemu se vraćaju sve uplaćene akontacije.

 

Nisam popuno siguran za ovaj povrat. Ja sam nadmodavac nisam siguran koliko moji podstanari ostvaruju povrata.

 

 

Pa zaboga miloga, pa neće ona dobiti povrat poreza koji najmodavac plaća :)

 

Osoba može dobiti povrat svog, a ne tuđeg uplaćenog poreza.

 

Njoj je iznos uplaćenog najma porezna olakšica kroz poreznu prijavu, pod rubrikom 'stambene potrebe'.

 

Koliko će ona dobiti povrata, to ne možemo sada izračunati, jer nikakvih podataka nemamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadsa je napisao:

A u... :-D

Prijamni pecat? Prvi put cujem...

Bah...to ja prijavljujem ili on?

 

 

Ti podnosiš poreznu prijavu poreza na dohodak za 2008. godinu (Obrazac DOH) i u njoj navedeš olakšicu za stanovanje u vidu plaćenog najma. To dokažeš preslikom ugovora i pisanom izjavom najmoprimca da je od tebe dobio lovu.

 

Ali prije nego podneseš prijavu (veljača 2009) trebaš izračunati da li ti se isplati podnijeti i da li si je obvezna podnijeti..da ne ispadne naopako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

u mjestu prebivališta prijavljuješ i porez

u mjestu boravka ne plaćaš porez a time nemožeš ostvariti povrat poreza u mjestu boravka.

 

porez na nekretnine se plaća u mjestu gdje je nekretnina neovisno o prebivalištu.

 

Osoba može bilo gdje u hrvatskoj podnijeti prijavu bilo kakvog poreza, a Porezna je dužna između sebe riješiti pitanje mjesne nadležnosti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadsa je napisao:

Bem ti....ja prirodnjak ne kuzim te fore nikako, dakle popusila povrat za ove stanarine?

Jel bi to bio kratak rezime svega?

I kad bi prijavila porez samo bi morala platiti zaostatak sto nisam placala porez zg-u 6 mjeseci jel? :-D

Jel mogu imati kakvih posljedica ako uopce ne prijavim porez?

A duzna drzavi...

A drzava nam u dugovima...

Al ce netko jace stegnuti remen radi mene?

Eo vec me savjest przi...

 

 

Ma kakav si ti prirodnjak, porezi su čista matematika, to bi ti trebalo ići :)

 

Prvo treba utvrditi jesi li obvezna podnijeti prijavu - jesi li:

 

a) Imala isplatu plaće od 2 poslodavca isti mjesec u 2008.

b) Jesi li ove godine uzdržavala članove obitelji koji su zaradili više od 10 800 kn?

3) Jesi li obrtnik?

 

itd.

 

Drugo, otkud ti ideja da nisi plaćala porez otkad si u ZG? To poslodavac radi umjesto tebe valjda, kvragu?

 

Nije to tako jednostavno, treba utvrditi jesi li obvezna podnijeti. Ako jesi, moraš inače si u prekršaju + što ćeš prisilno morati podnijeti prijavu.

 

Ako nisi obvezna, onda moraš utvrditi da li ti se isplati podnijeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadsa je napisao:

Ma znate sta...sad si ja nesto mislim, ma j**** ja vecini pravnika, ekonimista i inima mater. Pa nije cudno sta nam drzava ne funkcionira kad nitko ne radi svoj posao. Za svaki k**** ja moram potrositi impulse, zivce, obilazit nadrndane tetke na nekim salterima i molit ih za informaciju i jos se cere, kao "vidi glupace ne zna".

Pa ja sam na svom podrucju carica,jesam kriva sto nemam gdje dobiti kvalitetnu informaciju iz neke druge struke? Nije mi tetka, stric, baka pravnica, svi prirodnjaci, u genima mi je to.

Npr.mojim podredjenima gotovo crtam sta trebaju napraviti i kod mene sve fino "klapa", a da se razumijemo meni "ni u djep ni iz djepa" ako oni ne obave dobro svoj posao, mozda cak i ulazem previse truda, a to cisto iz nekog normalnog osjecaja duznosti.

Jel se moraju ti zakoni pisati tako zakucasto i kurvinjski da ih mi-obicni-ljudi-iz-nepravnickog-svijeta ne mozemo provaliti?

A one nadrdane tetke sa saltera kao da lijece svoje komplekse time sto se mogu naceriti nekome sa vecom tiluom od svoje. Kao djeca u vrticu. Mozes si misliti! "Ja znam obracunati porez, a ti ne, tinininini!" Pa ajde ti nadji lijek za neku bolest mamutimaminu!

Čini se meni da bi svi morali prvo na pravni fakultet, pa onda na onaj po izboru, zelji.

Hvala onim pravnicima i ekonomistima i slicnim strukama koji kucaju ovdje cisto iz zelje da nekome pomognu!

Svaka cast!!!

Da one teke na salterima i ostali rade svoj posao ne bi vi morali ovdje trositi svoje dragocjeno vrijeme, a ni ja. Jer zaista imam pametnijeg posla.

Bilo bi dobro kad bi osnovali neku svoju stranicu, tako da znam tko mi s druge strane tipka odgovor, platim i clanstvo. :-D

 

 

Ovo 'pranje' pravnika i ekonomista i poreznog sustava ne spoji, objasnit ću zašto.

 

Ako si ti prirodnjak, dakle znanstvenik, onda bi bez problema mogla, sa interneta saznati apsolutno sve vezano za ovu temu postoji i na stranici www.porezna-uprava.hr

 

To znam zato što sam ja 'prirodnjak', točnije matematičar i informatičar po struci, a godinama sam radio za Poreznu upravu i na gore navedenoj stranici i imam i svoju firmu i itekako me zanima porez..

 

Bio sam svjedokom bezbrojnih situacija u kojima su se ljudi doveli na prosjački štap jer ne poznaju propise i nisu ih u stanju iščitati s #OOPS#nog interneta na kojem sve piše. ako nešto ne piše na internetu, onda to ne postoji.

 

Nadalje, tetke na šalterima ništa ne pitaj jer ništa ni ne znaju. One su naučile posao napamet.

 

Ne moraš platiti članstvo, ja ću ti sve srediti, ali nekako mi izgleda da si ovo mogla sama..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@rio

 

Velika je razlika između pojedinih poreznih uprava, nekad kao dvije države.

 

Ukoliko je najmodavac siromašna osoba koja nema nikakvih prihoda nego samo taj stan, on svaki mjesec plaća akontacije za porez, ali ako ukupan zbroj godišnje najamnine ne prelazi neoporeziv iznos - putem godišnje porezne prijave vrate mu se sve uplaćene akontacije.

 

U tom slučaju najmoprimac nema pravo na povrat poreza po toj stavki.

 

Nisam porezni stručnjak, ali sam najmodavac. Ovo su primjeri iz prakse.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

@rio

 

Velika je razlika između pojedinih poreznih uprava, nekad kao dvije države.

 

Ukoliko je najmodavac siromašna osoba koja nema nikakvih prihoda nego samo taj stan, on svaki mjesec plaća akontacije za porez, ali ako ukupan zbroj godišnje najamnine ne prelazi neoporeziv iznos - putem godišnje porezne prijave vrate mu se sve uplaćene akontacije.

 

U tom slučaju najmoprimac nema pravo na povrat poreza po toj stavki.

 

Nisam porezni stručnjak, ali sam najmodavac. Ovo su primjeri iz prakse.

 

Jedna je stvar porez koji plaća najmodavac, a sasvim druga stvar je porezna olakšica koju koristi najmoprimac. Jedno s drugim nikakve veze nema.

 

Ovo što si ti rekao za siromašnog najmodavca jest točno: njemu se vrati porez koji je uplatio kao najmodavac i to je sigurno isto u cijeloj državi.

 

Međutim, ako siromašni najmodavac ostvari svoj povrat poreza, ovaj mladi par koji kod njega živi svejedno MOŽE koristiti poreznu olakšicu na ime plaćenog najma.

 

Nije njima najmodavac 'pojeo' povrat. Njima se ne vraća taj isti novac koji se vratio njemu.

 

Svi mi plaćamo porez temeljem djelatnosti koje obavljamo i jedini porez koji nam se može vratiti jest onaj koji smo platili, a nikako nam se ne može vratiti porez koji je uplatio netko drugi.

 

Primjer, mladi par (najmoprimci) rade u HT-u i imaju mjesečnu brutto plaću 8000 kn, znači da godišnje HT na njihovo ime uplati poreza na dohodak (kroz plaću, obrazac IP) npr nekih 5000 kn. Tih 5000 kn je baza za njihov povrat i iz tog novca se vraća povrat, a vraća se onoliko koliko imaju olakšica. Ako nemaju nikakvih olakšica neće dobiti ništa. Ako imaju olakšicu za plaćeni najam od 12 000 kn i to se pribroji njihovom osnovnom osobnom odbitku, dobit će nešto povrata, npr 1000 kn. Ako imaju 4 djece uzdržavane i svi su na području od posebne državne skrbi, onda će dobiti svih 5000 natrag.

 

S druge strane siromašni najmodavac ne radi, nema mirovinu, jedini dohodak mu je najam. On uplati 500 kn poreza. Kako mu je osnovni osobni odbitak (olakšica) veći od dohotka, sav porez mu se vraća, svih 500 kn.

 

Vidiš li da ova dva povrata poreza na dohodak nisu u koliziji i da to nije isti novac? Najmoprimci su uplatili (HT za njih) 5000 kn poreza, a jadni stari najmodavac samo 500 kn. Svaki od njih potencijalno može ostvariti onoliko povrata koliko je poreza uplaćeno, a nitko ne može povratom dobiti nečiji tuđi porez..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@rio

 

Netočno.

 

Porez od plaće i porez od imovine su kruške i jabuke i ne mogu se mješati.

 

Moji podstanari imaju povrat jer ja porez stvarno plaćam. Od iznosa koji ja platim država MANJI DIO vrati njima u vidu porezne olakšice.

 

Pravilo je da država mora biti u dobitku. Ako po toj stavki nema priljeva nema ni odljeva.

 

Na području od posebne državne skrbi skoro nijedan najmoprmac ne ostvaruje povrat poreza po ugovoru o najmu stana. Upravo zato jer nema priljeva pa nema ni odljeva.

 

Ovo su informacije od poreznog savjetnika i praksa poreznih referenata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od iznosa koji ja platim država MANJI DIO vrati njima u vidu porezne olakšice.

 

netočna tvrdnja

stanar dobije povrat poreza od one svote koju je sam uplatio pod porez na prihod.

da je plaća tvog podstanara toliko mala da njegovoi odbici osobni odbici pokrivaju povrat poreza koji dobije

prijava računa koje plaća za najam stana nebi imali svrhe zato što svako može dobiti povrata poreza samo najviše do svote koju je i dao za porez.

 

tvoje uplate poreza nevračaju se najmoprimcu ali tvoja uplata poreza utiče na povrat poreza najmoprimcu ako je najmoprimac i uplatio veču svotu iz koje se i može vršiti povrat poreza :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

@rio

 

Netočno.

 

Porez od plaće i porez od imovine su kruške i jabuke i ne mogu se mješati.

 

Moji podstanari imaju povrat jer ja porez stvarno plaćam. Od iznosa koji ja platim država MANJI DIO vrati njima u vidu porezne olakšice.

 

Pravilo je da država mora biti u dobitku. Ako po toj stavki nema priljeva nema ni odljeva.

 

Na području od posebne državne skrbi skoro nijedan najmoprmac ne ostvaruje povrat poreza po ugovoru o najmu stana. Upravo zato jer nema priljeva pa nema ni odljeva.

 

Ovo su informacije od poreznog savjetnika i praksa poreznih referenata.

 

 

Porez od plaće i porez od imovije su iste kruške - POREZ NA DOHODAK.

 

Ti i tvoji podstanari ne ostvarujete povrat POREZA NA DOHODAK iz istog izvora.

 

Država ne mora biti u dobitku.

 

Bojim se da si krivo shvatio poreznog savjetnika.

 

Razmisli ponovno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

@bovu

 

Niste shvatili o čemu se radi.

 

Ovdje je spor ima li najmoprmac pravo na povrat poreza po stavki ugovora o najmu, ako najmodavac radi neoporezivog djela taj porez uopće ne plaća.

 

Ja tvrdim da nema, drugi tvrdi suprotno.

 

Ovdje se ne radi o povratu poreza najmoprimca po njegovom osobnom dohodku.

 

 

Mislim da svi znamo o čemu se radi.

 

Najmoprimac nema pravo na povrat poreza po stavki ugovora o najmu, jer takvo nešto ne postoji.

 

Najmoprimac ima pravo u godišnjoj prijavi poreza na dohodak iznos uplaćenog najma (do 12 000 kn) iskazati kao poreznu OLAKŠICU za stambene potrebe. To nije povrat poreza koji si ti uplatio, to je povrat poreza koji su tvoji najmoprimci uplatili na ime svog rada, a kojeg oni ostvaruju zato jer im se osobni odbitak za stambene potrebe (podstanari) povećava.

 

Kako vidim da neće ići drukčije:

 

http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/?id=b07d5

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rio137 je napisao:

quote]

 

Prvo, gdje si se god zaposlila, porezna kartica mora ići s tobom. Poslodavac ti ne bi smio uopće obračunavati i isplaćivati plaću bez porezne kartice, jer su u njoj podaci o osobnom odbitku.

 

Budući da kartica ide s tobom, ti si dužna sve promjene, kao što je promjena adrese, promijeniti i na poreznoj kartici, a to se radi tako što se uzme kartica od bivšeg poslodavca, odnese na poreznu u ZG, temeljem prijave boravišta s MUP-a adresa se promijeni na PK..

 

Nejasan je ovaj dio sa prebivalištem i boravištem. Prebivalište ti je, ako sam dobro shvatio, 'staro mjesto', a ZG (novo mjesto :-) ) ti je boravište?

 

Prebivalište i boravište nisu ista stvar, posebno ne u poreznom smislu.

 

Kad ovo razjasnimo, onda ćemo dalje, thread je pun netočnosti.

Ja nemam pojma gdje moja porezna kartica trenutno. Centar moje kompanije je u nekom drugom gradu i najvjerojatnije je tamo.

A sa ovim mojim dužnostima (prijava promjene adrese i drugo) me nitko nije upoznao. Ja sam odmah prijavila promjenu adrese ovdje gdje radim i nitko mi nije ni spomenuo poreznu karticu niti da sam duzna jos nekako prijaviti promjenu adrese.

I nema bivseg niti novog poslodavca, jer mi je ovo prvo i jedino zaposlenje i stalno sam na istom mjestu rada. A porezna kartica je negdje poslana.

Zivim u Zg, ali nemam jos prijavljeno boraviste. Imala sam prijavljeno prebivaliste u zg 6 mjeseci, ali sam se preselila i sad sam podstanar i adresu sam ponovo mijenjala ali na mjesto iz kojeg sam dosla u Zg.

I znam razliku izmedju prebivalista i boravista, sve je dobro napisano. Aj bar nesto... :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primjer:

 

Osoba A je zaposlena i uredno plaća sve poreze.

 

Osoba B, otac osobe A je nezaposlen nema nikakvih primanja.

 

Osoba A se dosjeti da sa vlastitim ocem napravi ugovor o najmu. Osoba A najmoprimac, osoba B najmodavac.

 

Dogovore najamninu točno u razini godišnjeg iznosa neoporezivog dohotka.

 

Osoba B plaća mjesečnu akontaciju pozeza, te na kraju godine po poreznoj prijavi sav novac dobije nazad.

 

Osoba A u godišnjoj prijavi navede troškove stanovanja. Nada se dobiti veći povrat poreza.

 

E, gospodo neće ga dobiti! Žalim slučaj, ali porezni referenti nisu toliko naivni. Ovih slučajeva bi bilo na desetine tisuća u RH da se povrat može dobiti, ali u praksi NE PROLAZI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rio137 je napisao:

quote]

 

 

Ma kakav si ti prirodnjak, porezi su čista matematika, to bi ti trebalo ići :)

 

Prvo treba utvrditi jesi li obvezna podnijeti prijavu - jesi li:

 

a) Imala isplatu plaće od 2 poslodavca isti mjesec u 2008.

b) Jesi li ove godine uzdržavala članove obitelji koji su zaradili više od 10 800 kn?

3) Jesi li obrtnik?

 

itd.

 

Drugo, otkud ti ideja da nisi plaćala porez otkad si u ZG? To poslodavac radi umjesto tebe valjda, kvragu?

 

Nije to tako jednostavno, treba utvrditi jesi li obvezna podnijeti. Ako jesi, moraš inače si u prekršaju + što ćeš prisilno morati podnijeti prijavu.

 

Ako nisi obvezna, onda moraš utvrditi da li ti se isplati podnijeti.

Pod a), b), i 3) :-D su odgovori NE.

Jel to znaci da onda nisam obvezna podnijeti prijavu?

Da nisam placala porez vidim iz platne liste, jer na mjestima gdje mojim kolegama koji imaju prebivaliste u zg pise porez i prirez 18%(ili tako nekako), a kod mene nista.

E sad. gdje je greska, zasto mi nije to obracunato, nemam pojma. Ja znam samo da sam ja u trenutnom sjedistu prijavila promjenu adrese, a oni to ocito nisu proslijedili gdje treba ili sam ja trebala nekako doci do porezne kartice pa opet to prijavljivati? Opet nemam pojma...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rio137 je napisao:

 

 

Ovo 'pranje' pravnika i ekonomista i poreznog sustava ne spoji, objasnit ću zašto.

 

Ako si ti prirodnjak, dakle znanstvenik, onda bi bez problema mogla, sa interneta saznati apsolutno sve vezano za ovu temu postoji i na stranici www.porezna-uprava.hr

 

To znam zato što sam ja 'prirodnjak', točnije matematičar i informatičar po struci, a godinama sam radio za Poreznu upravu i na gore navedenoj stranici i imam i svoju firmu i itekako me zanima porez..

 

Bio sam svjedokom bezbrojnih situacija u kojima su se ljudi doveli na prosjački štap jer ne poznaju propise i nisu ih u stanju iščitati s #OOPS#nog interneta na kojem sve piše. ako nešto ne piše na internetu, onda to ne postoji.

 

Nadalje, tetke na šalterima ništa ne pitaj jer ništa ni ne znaju. One su naučile posao napamet.

 

Ne moraš platiti članstvo, ja ću ti sve srediti, ali nekako mi izgleda da si ovo mogla sama..

 

Ma nemam ja vremena sjesti i danima citati razno-razne propise i zakone, jer obavljam SVOJ posao predano i kako treba.

pokusala sam ja to sve prokontati, ali onda bas kad nadjem nesto, veli mi se "ne, ne, to je izmijenjeno, imas neku nadopunu zakona, pa to regulira posebno ovaj pravilnik za nasu firmu, pa to ne vrijedi za nas, pa taj zakon je izmijenjen" itd. pa sam digla ruke. Treba mi strucnjak.

A vidim da se ovdje prepucavaju ljudi koji ocito imaju nekog pojma o ovoj temi, a oni se ne mogu dogovoriti, pa kako da ja onda sama nesto prokuzim.

I velika je razlika izmedju matematike i biologije i tvog rada u poreznoj upravi i mene ovdje gdje jesam sada. Ja to ne kuzim i #OOPS#ga! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rio137 je napisao:

Nadsa je napisao:

A u... :-D

Prijamni pecat? Prvi put cujem...

Bah...to ja prijavljujem ili on?

 

 

Ti podnosiš poreznu prijavu poreza na dohodak za 2008. godinu (Obrazac DOH) i u njoj navedeš olakšicu za stanovanje u vidu plaćenog najma. To dokažeš preslikom ugovora i pisanom izjavom najmoprimca da je od tebe dobio lovu.

 

Ali prije nego podneseš prijavu (veljača 2009) trebaš izračunati da li ti se isplati podnijeti i da li si je obvezna podnijeti..da ne ispadne naopako.

 

I sta sad na kraju, jel trebam imati prijavljeno boraviste u zg ili ne?

Da li cu ako prijavim boraviste u zg sada, dobiti povrat poreza samo od datuma od kada je ono prijavljeno ili na sve sto sam do sada uplatila?

Da li taj ugovor treba imati taj prijamni pecat ili ne?

I da...hocu li "nadrljati" sto nisam placala porez zagrebu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Primjer:

 

Osoba A je zaposlena i uredno plaća sve poreze.

 

Osoba B, otac osobe A je nezaposlen nema nikakvih primanja.

 

Osoba A se dosjeti da sa vlastitim ocem napravi ugovor o najmu. Osoba A najmoprimac, osoba B najmodavac.

 

Dogovore najamninu točno u razini godišnjeg iznosa neoporezivog dohotka.

 

Osoba B plaća mjesečnu akontaciju pozeza, te na kraju godine po poreznoj prijavi sav novac dobije nazad.

 

Osoba A u godišnjoj prijavi navede troškove stanovanja. Nada se dobiti veći povrat poreza.

 

E, gospodo neće ga dobiti! Žalim slučaj, ali porezni referenti nisu toliko naivni. Ovih slučajeva bi bilo na desetine tisuća u RH da se povrat može dobiti, ali u praksi NE PROLAZI.

 

 

Ja apeliram na tebe i na moderatora (if any) da prestaneš s dezinformacijama, ovo je postalo opasno.

 

Govorim ti da sam bio jedan od onih koji je poreznim referentima dizajnirao informacijski sustav putem kojeg se obrađuju prijave i vraća porez...

 

To što ti govoriš dvije su NEPOVEZANE stvari. I nisam ti samo ja to rekao, ne znam zašto inzistiraš

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@rio

 

Ja sam vlasnik nekoliko nekretnina koje iznajmljujem. Curama u poreznoj referadi redovito donosim kroasane od čokolade. Sa sudskim vještakom za poreze se vidim svako 2 tjedna. Znam sve finte i cake.

 

Pozdrav.

 

@nadsa

 

Zaboravih reći da će vam stanodavac dobiti i prekršajni nalog po čl. 29 Zakona o najmu stanova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Bovu vam je dao te odgovore pod #7.

 

Priložite ugovor uz poreznu prijavu i tražite povrat poreza od datuma prijavljenog boravišta na toj adresi.

 

Ukoliko vaš stanodavac nije ugovor prijavio poreznoj upravi, dobit će prekršajni nalog, tj. kaznu.

 

Uh...moram ga nazvati....pa valjda me prijavio...

Ma ni ne isplati mi se onda traziti povrat...to bi bio onda samo jedan mjesec...bah... :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

@rio

 

Ja sam vlasnik nekoliko nekretnina koje iznajmljujem. Curama u poreznoj referadi redovito donosim kroasane od čokolade. Sa sudskim vještakom za poreze se vidim svako 2 tjedna. Znam sve finte i cake.

 

.

 

 

Pa ako znaš sve 'cake', otkud ti onda ona nebulozna ideja o osobama A i B?

 

Ili izbriši ili demantiraj taj post jer je netočan.

 

Lako je za ovo ostalo, ali taj post, ta ideja da ako najmodavac ostvari povrat, da povrat ne mogu ostvariti najmoprimci koji kod njega žive, nema nikakve veze veze ni sa čim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Bovu vam je dao te odgovore pod #7.

 

Priložite ugovor uz poreznu prijavu i tražite povrat poreza od datuma prijavljenog boravišta na toj adresi.

 

Ukoliko vaš stanodavac nije ugovor prijavio poreznoj upravi, dobit će prekršajni nalog, tj. kaznu.

 

 

Mora priložiti ugovor i dokaz o plaćanju, a to bi bila izjava najmodavca da je novac primio.

 

Dakle, da li konačno shvaćaš da najmodavac i najmoprimac ne dobivaju povrat poreza na dohodak po istoj osnovi?

 

Najmodavac se bavi najmom, a najmoprimac se bavi tko zna čim i uplaćeni porez jednog i drugog potpuno je neovisan, a tako i povrat istog poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@rio

 

Koliko ste sačinili ugovora o najmu stana?

 

Koliko ste primili rješenja o porezu?

 

Ne znam u kojem svjetu vi živite, ali u ovoj državi nema povrata prije nego sama država naplati. To su osnove državnih financija.

 

Ona osoba A bi dobila par tisuća kuna povrata poreza. Kako bi izgledalo da 500.000 hrvata traži povrat poreza po toj osnovi. Najmanje 500.000.000 kuna.

 

Molim vas porazgovarajte sa pravnom službom u poreznim upravama. Otvorite oči.

 

 

 

 

Odakle državi novci za povrat poreza na dohodak? Iz uplaćenih mjesečnih akontacija poreza na dohodak.

 

Odakle državi novci za povrat poreza od kupljenog bojlera? Uplaćen je PDV prilikom kupnje.

 

Odakle državi novci za povrat poreza od uplaćene najamnine? Iz uplaćenih akontacija poreza na imovinu koju plaća NAJMODAVAC. A što ako je najmodavas "siro" kojemu će država morati vratiti sav uplaćen porez? Nema ulaza novaca za potreban izlaz - povrat poreza za uplaćenu nanamninu. Znači da nema povrata.

 

Umorio sam se više od objašnjavanja, ako do sada niste shvatili očito vam je potreban vaš kompjuter da vam izračuna da je 2-2=0. 0 je ništica. Nema povrata.

 

Završavam raspravu po ovom pitanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

@rio

 

Koliko ste sačinili ugovora o najmu stana?

 

Koliko ste primili rješenja o porezu?

 

Ne znam u kojem svjetu vi živite, ali u ovoj državi nema povrata prije nego sama država naplati. To su osnove državnih financija.

 

Ona osoba A bi dobila par tisuća kuna povrata poreza. Kako bi izgledalo da 500.000 hrvata traži povrat poreza po toj osnovi. Najmanje 500.000.000 kuna.

 

Molim vas porazgovarajte sa pravnom službom u poreznim upravama. Otvorite oči.

 

 

Isuse Bože...

 

Ja sam 5 godina radio u Poreznoj upravi, i to kao viši savjetnik za analitičke i informatičke poslove pri utvrđivanju poreza :) Izradio sam i programirao oko 22 000 rješenja svake godine rada, dakle više od 100 000. Nema propisa na internetskoj stranici porezne uprave u čijem postavljanju na tu stranicu nisam sudjelovao. Nema posla u ispostavama i područnim uredima porezne uprave o kojima nisam sastavljao mjesečna izvješća i analize za potrebe proračuna..

 

Pozivam treće osobe da arbitriraju u ovom slučaju.

 

A tebi nudim - okladu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

@rio

 

Koliko ste sačinili ugovora o najmu stana?

 

Koliko ste primili rješenja o porezu?

 

Ne znam u kojem svjetu vi živite, ali u ovoj državi nema povrata prije nego sama država naplati. To su osnove državnih financija.

 

Ona osoba A bi dobila par tisuća kuna povrata poreza. Kako bi izgledalo da 500.000 hrvata traži povrat poreza po toj osnovi. Najmanje 500.000.000 kuna.

 

Molim vas porazgovarajte sa pravnom službom u poreznim upravama. Otvorite oči.

 

Odakle državi novci za povrat poreza na dohodak? Iz uplaćenih mjesečnih akontacija poreza na dohodak.

 

Odakle državi novci za povrat poreza od kupljenog bojlera? Uplaćen je PDV prilikom kupnje.

 

Odakle državi novci za povrat poreza od uplaćene najamnine? Iz uplaćenih akontacija poreza na imovinu koju plaća NAJMODAVAC. A što ako je najmodavas "siro" kojemu će država morati vratiti sav uplaćen porez? Nema ulaza novaca za potreban izlaz - povrat poreza za uplaćenu nanamninu. Znači da nema povrata.

 

Umorio sam se više od objašnjavanja, ako do sada niste shvatili očito vam je potreban vaš kompjuter da vam izračuna da je 2-2=0. 0 je ništica. Nema povrata.

 

Završavam raspravu po ovom pitanju.

 

 

I dalje sam šokiran.

 

Ponovit ću.

 

NAJMODAVAC I NAJMOPRIMAC NE OSTVARUJU POVRAT POREZA NA DOHODAK PO ISTOJ OSNOVI, pa se tako ne može dogoditi da država ostane oštećena.

 

SVAKA OSOBA može ostvariti povrat poreza kojeg je SAMA UPLATILA.

 

NE MOŽE NAJMOPRIMAC ostvariti povrat poreza od najma, nego on ostvaruje POVRAT POREZA OD SVOJE J..... PLAĆE.

 

IZVOR POVRATA NAJMODAVAC ----> uplaćeni porez od najma

NAJMOPRIMAC----> uplaćeni porez od plaće

 

 

PODSTANAR NE DIRA POREZ OD NAJMODAVCA.

 

PODSTANAR OSTVARUJE POVRAT POREZA OD SVOJE PLAĆE (a na ime stambenih potreba, zdravstvenih usluga ili danih darovanja)

 

Ono što tebe zbunjuje u ovom slučaju je što je olakšica baš najam prostora.

 

A reci ti meni ovako: Ako ja idem u zubara i na temelju računa zubara ostvarim povrat poreza, hoće li zubar dobiti svoj povrat?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isuse Bože...

 

Ja sam 5 godina radio u Poreznoj upravi, i to kao viši savjetnik za analitičke i informatičke poslove pri utvrđivanju poreza :) Izradio sam i programirao oko 22 000 rješenja svake godine rada, dakle više od 100 000. Nema propisa na internetskoj stranici porezne uprave u čijem postavljanju na tu stranicu nisam sudjelovao. Nema posla u ispostavama i područnim uredima porezne uprave o kojima nisam sastavljao mjesečna izvješća i analize za potrebe proračuna..

 

rio,

 

zanima me kako si ti to "izradio i programirao porezna rješenja"?

E-porezna od poreza na dohodak nudi samo obrazac ID?!

 

Molim još jednu informaciju ukoliko si još u fahu programiranja: zašto šteka nova verzija e-porezne 2.5.1.0?

 

Na PKK se ne može ni pomoću podrške središnjice!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

država uvela povečanje porezne olakšice za 12000,00kn na ime plačanja najamnine da bi vršila kontrolu iznajmljivanja stanova i na toj osnovi ubirala porez.

nelaje čuko sela radi nego radi sebe.

niti jedan porezni obveznika nemože dobiti više povrata poreza od onoga što je uplatio.

 

 

ako je porezni obveznik dožan 10 kn poreza a uplatio je 15

ima pravo na povrat 5 kn

ako je dužan 10 kn a uplatio 5 kn ,mora uplatiti još 5 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

 

rio,

 

zanima me kako si ti to "izradio i programirao porezna rješenja"?

E-porezna od poreza na dohodak nudi samo obrazac ID?!

 

Molim još jednu informaciju ukoliko si još u fahu programiranja: zašto šteka nova verzija e-porezne 2.5.1.0?

 

Na PKK se ne može ni pomoću podrške središnjice!

 

 

To što sam ja izradio i programirao odnosi se na aplikaciju u informacijskom sustavu Porezne uprave koje koriste porezni referenti prilikom obrade prijava. Nema nikakve veze sa korisnicima.

 

Nadam se da nisi mislio kako se stotine tisuća rješenja tipkaju u wordu ili na pisaćem stroju?

 

Referent samo unese podatke, program kontrolira podatke (koje može) sukladno zakonu, ref. provjeri podatke o olakšicama i pritisne F4 na tipkovnici, a Rješenje samo izlazi. To smo zvali sistemskim rješenjima.

 

E-porezna od poreza na dohodak nudi ID, ali u pripremi je i DOH. Za nekoliko godina, sve će se moći online, posebno ako imaš digitalni potpis, čak i slati podneske slobodne forme.Znači bit će i ID i IDD i PDV i PD i DOH i PPK, ali i još dosta toga.

 

Nisam više u tom fahu, ali znam da nova verzija programa šteka zato što traje update softvera..mislim da su malo prerano pustili neke aplikacije koje su još u alfa fazi, otud problemi.

 

U središnjem uredu glavni za e-poreznu su blago rečeno mladi i neiskusni ljudi sa skromnim znanjem i još skromnijim plaćama, tako da glavninu posla i dalje rade APIS i jedna privatna firma..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

država uvela povečanje porezne olakšice za 12000,00kn na ime plačanja najamnine da bi vršila kontrolu iznajmljivanja stanova i na toj osnovi ubirala porez.

nelaje čuko sela radi nego radi sebe.

niti jedan porezni obveznika nemože dobiti više povrata poreza od onoga što je uplatio.

 

ako je porezni obveznik dožan 10 kn poreza a uplatio je 15

ima pravo na povrat 5 kn

ako je dužan 10 kn a uplatio 5 kn ,mora uplatiti još 5 kn

 

 

Pa da, zato su uvedene sve olakšice i zdravstvene i stambene..da se izbjegne siva i crna ekonomija. Nije li to normalno?

 

A to da netko ne može dobiti više povrata nego što je platio..to je valjda jasno, inače se ne bi zvalo povrat, nego magija.

 

Ovo treće s 5,10 i 15 je isto tako jasno. Pa zato i služe godišnji obračuni, zaboga. Ne znam što hoćeš reći.

 

I btw, još nisi demantirao kolegu koji misli da ako najmodavac dobije povrat, ne može najmoprimac?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje za rio137:

 

Roditelj ima prebivalište na PPDS-u.Dijete (student)studira na području izvan PPDS-a (a i ono ima prebivalište na PPDS-u i nema nikakvih primitaka). Zašto roditelj ne može koristiti dijete kao uzdržavanu osobu sa uvećanim osobnim odbitkom ?

 

I na tvoj odgovor za moje pitanje o nepravilnom radu nove aplikacije e-porezna (za koje si rekao da u središnjici rade mladi i neiskusni), bilo je potrebno samo instalirati Report Viewer 2005 SP 1.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Pitanje za rio137:

 

Roditelj ima prebivalište na PPDS-u.Dijete (student)studira na području izvan PPDS-a (a i ono ima prebivalište na PPDS-u i nema nikakvih primitaka). Zašto roditelj ne može koristiti dijete kao uzdržavanu osobu sa uvećanim osobnim odbitkom ?

 

I na tvoj odgovor za moje pitanje o nepravilnom radu nove aplikacije e-porezna (za koje si rekao da u središnjici rade mladi i neiskusni), bilo je potrebno samo instalirati Report Viewer 2005 SP 1.

 

Što se e-porezne tiče, znam da tamo rade mladi i neiskusni ljudi. Znam kako se zovu i kako izgledaju. A zašto točno nekoga dana nije radila e porezna, to ne mogu znati, jer niti radim tamo, niti sam vidovit. I mislim 'report viewer' i 'SP?, smiješno, kao da netko uopće mora koristiti windows. Tko se god bavi ozbiljnim poslom, ne koristi windows..toliko o univerzalnosti i platform independent ready programa.

 

Da bi se nekoj osobi priznalo uvećanje osobnog odbitka za PPDS potrebno je kumulativno ispuniti 2 uvjeta: imati prijavljeno prebivalište na PPDS-u i boraviti na PPDS-u. Student očito ima prebivalište, ali ne boravi na skrbi.

 

Znači, u principu ne može imati tu olakšicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rio137, hvala na odgovoru,mada me poprilično zbunjuje korištenje uvećanog odbitka PPDS-student.Pazi ovo,student ima prebivalište i boravi na PPDS,studira tj.putuje svaki dan na fax (koji je izvan PPDS)a porezna temeljem Potvrde sa faxa o redovitom studiranju osporava uvećani osobni.Znači, on "boravi"na PPDS ali je dio dana na faxu-izvan.Baš bih rado pokušala osporiti poreznoj nepriznavanje navedenog ali ne znam kako.Za prošlu godinu mi nisu priznali niti na jednom DOH-u,uvećani osobni za takvu situaciju.Daj mi neki savjet.

Još nešto, ako su u drugom polugodištu ove godine isplaćivane plaće iz prošle godine da li se za IP koristi odbitak 1.600 ili 1.800 kn?

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Rio137, hvala na odgovoru,mada me poprilično zbunjuje korištenje uvećanog odbitka PPDS-student.Pazi ovo,student ima prebivalište i boravi na PPDS,studira tj.putuje svaki dan na fax (koji je izvan PPDS)a porezna temeljem Potvrde sa faxa o redovitom studiranju osporava uvećani osobni.Znači, on "boravi"na PPDS ali je dio dana na faxu-izvan.Baš bih rado pokušala osporiti poreznoj nepriznavanje navedenog ali ne znam kako.Za prošlu godinu mi nisu priznali niti na jednom DOH-u,uvećani osobni za takvu situaciju.Daj mi neki savjet.

Još nešto, ako su u drugom polugodištu ove godine isplaćivane plaće iz prošle godine da li se za IP koristi odbitak 1.600 ili 1.800 kn?

Pozdrav!

 

Zaboga, pa ako putuje svaki dan na fakultet, onda i boravi i prebiva na skrbi. Trebaš samo to prijaviti i obrazložiti u prijavi, a ako ti odbiju, daj žalbu, ne možeš izgubiti.

 

E ne znam za osobni odbitak novi, nisam više u tome, ali znat ćemo na vrijeme, prije nego počnu porezne prijave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...
I dalje sam šokiran.

 

Ponovit ću.

 

NAJMODAVAC I NAJMOPRIMAC NE OSTVARUJU POVRAT POREZA NA DOHODAK PO ISTOJ OSNOVI, pa se tako ne može dogoditi da država ostane oštećena.

 

SVAKA OSOBA može ostvariti povrat poreza kojeg je SAMA UPLATILA.

 

NE MOŽE NAJMOPRIMAC ostvariti povrat poreza od najma, nego on ostvaruje POVRAT POREZA OD SVOJE J..... PLAĆE.

 

IZVOR POVRATA NAJMODAVAC ----> uplaćeni porez od najma

NAJMOPRIMAC----> uplaćeni porez od plaće

 

 

PODSTANAR NE DIRA POREZ OD NAJMODAVCA.

 

PODSTANAR OSTVARUJE POVRAT POREZA OD SVOJE PLAĆE (a na ime stambenih potreba, zdravstvenih usluga ili danih darovanja)

 

Ono što tebe zbunjuje u ovom slučaju je što je olakšica baš najam prostora.

 

A reci ti meni ovako: Ako ja idem u zubara i na temelju računa zubara ostvarim povrat poreza, hoće li zubar dobiti svoj povrat?

 

U pravu si...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija