Jump to content

Na što najviše pripaziti kod otvaranja obrt????


PeppermintPatty

Preporučene objave

Poštovani stručnjaci :)

 

Imam namjeru otvoriti sezonski obrt u proljeće.

Svijesna sam velikih obaveza ... bojim se da negdje na mom putu do "uspješnog poslovanja" ne naletim na banalan propust pa da me to baci u propast.

Gdje obrtnici-početnici najčešće griješe?...na što obratiti posebnu pozornost?...(ovim pitanjima mislim na obveze prema državi)

 

Isto tako me interesira obračun plaće za obrtnika nosioca poslovanja. O obračunu plaća kod d.O.o. znam podosta...ali obrt je za mene nepoznanica.

Možete mi dati skicu izračuna osnovne plaće u iznosu od 5.000,00 kn, znam da su doprinosi nešto veći.

 

Što se dešava sa obrtom kad sezona prođe...da li je sezona unaprijed određeni period ili ću si ja sam odrediti početni i završni datum sezone? Kad "moja" sezona prođe ... što onda?... odjavim obrt i prijavim se na HZZ...ili?...gdje mogu o ovim specifičnim pitanjima naći odgovore?

Imam još podosta pitanja o ovoj temi...ali o tome ću drugi put...

Hvala unaprijed

 

Sretan Božić i Nova 2009 Godina svim korisnicima i posjetiteljima najboljeg foruma poslovno-pravnog formata.

 

:palac:

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PeppermintPatty je napisao:

 

Imam namjeru otvoriti sezonski obrt u proljeće.

Svijesna sam velikih obaveza ... bojim se da negdje na mom putu do "uspješnog poslovanja" ne naletim na banalan propust pa da me to baci u propast.

Gdje obrtnici-početnici najčešće griješe?...na što obratiti posebnu pozornost?...(ovim pitanjima mislim na obveze prema državi)

 

Isto tako me interesira obračun plaće za obrtnika nosioca poslovanja. O obračunu plaća kod d.O.o. znam podosta...ali obrt je za mene nepoznanica.

Možete mi dati skicu izračuna osnovne plaće u iznosu od 5.000,00 kn, znam da su doprinosi nešto veći.

 

Što se dešava sa obrtom kad sezona prođe...da li je sezona unaprijed određeni period ili ću si ja sam odrediti početni i završni datum sezone? Kad "moja" sezona prođe ... što onda?... odjavim obrt i prijavim se na HZZ...ili?...gdje mogu o ovim specifičnim pitanjima naći odgovore?

Imam još podosta pitanja o ovoj temi...ali o tome ću drugi put...

Pozdrav

 

Posebnu pozornost obrati na doprinose. Ako si ti nositelj obrta i nemaš zaposlenih, nema obračuna i isplate plaće. jednostavno uzimaš novac od onoga što zaradiš, sa svog Ž-R. To se zove akontacija (predujam) dohotka. Jedino kada sebi moraš obračunavati i isplaćivati plaću je situacija kad si obrtnik 'dobitaš', a to koliko sam shvatio, nećeš biti.

 

Ti sama sebi odeadiš sezonu, moraš se prijavljivati i odjavljivati sa HZZO i HZMO, ali ne i HZZ.

 

Gdje naći odgovore, prvo ovdje:

 

www.porezna-uprava.hr

 

i ideš pod publikacije, tamo pronađeš brošure i odabereš onu za obrtnike.

 

Tu piše više nego što 90% zaposlenih u Poreznoj upravi zna.

 

Kad to pročitaš, javi se ako što bude nejasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da se nadovežem na rio137,

 

sezonski obrt prijavljuješ prilikom registracije obrta u Uredu državne uprave i on se kao takav trajno upisuje u obrtni registar.Sezonski obrt možeš obavljati najviše 6 mjeseci u godini, neprekidno ili s prekidima i ne treba svake godine ponovo prijavljivati obavljanje sezonskog obrta.

Također,ne mogu se svi obrti obavljati sezonski pa pogledaj Narodne novine broj 21/2001, gdje su klasificirani obrti koji se mogu obavljati sezonski.

Kao što je rekao rio, ti nemaš plaću već možeš svu svoju zaradu,tj.onoliko koliko ti treba, "skinuti" sa svog žiro računa kao akontaciju dohotka a doprinosi su jednaki za sve obrtnike (osnovica za 2008.=4.533,75 kn)i temeljem nje plaćaš mjesečno:680,06 kn-mirovinsko I stup,680,06 kn-zdravstveno, 226,68 kn-mirovinsko II stup i 22,66 kn-ozljede na radu.Doprinose plaćaš za mjesece u kojima radiš, a članarinu Hrvatskoj obrtničkoj komori plaćaš cijelu godinu (oko 250-300 kn kvartalno,ovisno o županiji).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e ... ljudi da nema VAS ja bih i dalje razbijala glavu i tražila na pogrešnim mjestima ove informacije koje sam dobila od vas...uistinu vam se zahvaljujem i preporučam se za ubuduće...malo me sada pere ovo božično ludilo pa ne mogu bistro razlučivati stvari...tak da se javljam sa više pitanja poslije blagdana kada ću početi sa ozbiljnijim pripremama svojeg poslovnog plana (prošli cijeli tjedan sam pohađala obuku za izradu poslovnog plana) vrlo poučno...a i predavači nude maximalu podršku kod same izrade pp.

 

Što se tiče moje plaće...ako sam dobro razumijela...ja trošim zarađeni novac, kako na privatne troškove tako i na obrtna sredstva za potrebe posla...i nitko me neće ništa pitati na što sam potrošila lovu?...a osnovna plaća je fiksna i služi samo za obračun doprinosa? A što znači "akontacija" dohotka...znam doslovno da je to predujam....ali u administrativnom smislu kako dokumentirati akontaciju dohotka?

:-?

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prodajom robe/usluge stječeš primitke.Kupci ti, po tvojoj izdanoj fakturi za robu/uslugu plaćaju na tvoj poslovni žiro račun ili u gotovini,koju moraš položiti (uplatiti)na svoj račun.S tim novcem plaćaš svoje dobavljače,doprinose,poreze...i ukoliko ti treba novaca za privatne potrebe,isplaćuješ sa žiro računa ,dižeš gotovinu a na virman (obrazac HUB,koji služi i kao uplatnica,isplatnica i prijenos novca između dva subjekta)u opis plaćanja navedeš "akontacija dohotka".Akontacija dohotka se samim tim evidentira na izvatku žiro računa koji dobiješ od banke.Kao i akontacija,svi računi koje plaćaš sa svog žiro računa za privatne potrebe ti nisu poslovni izdatak i ne knjiže se u Knjizi primitaka i izdataka.

Nadam se da sam pojednostavila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

hvala na savjetima...

 

..sad mi je puno jasnije...ali još postoji rupa u neznanju upravljanja novcem na žr...

 

npr. ja dižem novac sa žr na ime akontacije dohotka, do koje cifre točno smijem dignuti novce?...da li postoji limit za tu akontaciju, a kao sve ono što je dignuto više od limita se tretira kao pozajmica (koliko to ima smisla) ili što???

 

...ne mislim sad extremno trošiti lovu na luksuz itd. i znam da moram rezervirati novce za sve obveze (doprinosi, članarine, sirovina, ev. rata kredita..) samo mi nekako još nije potpuno jasno kako sa isplatom moje plaće odnosno akontacije plaće...a da ne moram nikome polagati račune o tome koliku plaću ću si isplatiti ...

 

 

 

e...pa to me još muči... :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija