Jump to content

izvanredno ublažavanje kazne


iskrena2

Preporučene objave

Poštovani, ne znam hoćete li mi uspjeti pomoći ali ipak.. pokušat ću..naime, zaručnik mi je u kaznionici Glina zbog kaznenog djela čl.124 st. 1. i 3. i čl. 188. st. 1. i 4..KZ. Odležao je prije 4 god. 9 mj. nepravomoćno, nakon toga se žalio a Vrhovni sud je samo potvrdio prvostupanjsku od Županijskog suda u Sl. Brodu i sad je presuda pravomoćna(kazna zatvora od dvije godine!!)i nakon 4 godine vraćen je u zatvor. U te 4 godine upoznali smo se, živimo zajedno i za tjedan dana je vjenčanje u kaznionici.Znam da zvuči glupo ali doista je čovijek nevin u zatvoru, jer predobro ga poznam a bivša djevojka(tad je bila maloljetna) ga je lažno optužila i lažno svjedočila. Za svoje svjedočenje je dobila popriličnu svotu novaca od ljudi kojima se on zamjerio. Nalaz ginekologa je bio negativan, nisu nađeni nikakvi tragovi nasilja, sudski vještak je vještačio u njegovu korist, čak postoji snimka jer u to vrijeme kad ona tvrdi da se to dogodilo on je bio na drugom mjestu(nisu htjeli uzeti u obzir video snimku), 6 ljudi s kojima je radio svjedočili su u njegovu korist , ništa nije uzeto u obzir osim njene izjave , tražio je poligraf nisu mu dali...ona je i inače bila poznata kao problematična ali..nažalost to je sad sve nebitno jer je pravomoćna presuda.. nakon vjenčanja htjela bih napisati zahtjev za izvanredno ublažavnaje kazne, sad me zanima jer on treba potpisati da daje suglasnost, dali to kaznionica sa našom svom popratnom dokumentacijom šalje na prvostupanjski sud u Brodu, kolike su mu šanse ako postoje druge okolnosti kojih prije nije bilo, u međuvremenu nije ništa počinio, čak je otplatio drugome cijeli kredit jer je bio jamac, mama mu je teško bolesna, ja imam 23 god. I živim sama sve sama plaćam. U međuvremenu se razbolio, preporučena mu je operacija noge zbog dubokih vena. A tu curu više nije htio nikad za nju čuti a kamoli joj ići prijetiti ili sl. po izlasku iz zatvora po prvi put kao što bi to netko napravio. Zanima me koliko je realno da mu odobre taj zahtjev, unaprijed puno hvala. Izgubila sam povjerenje u sve a posebno u „pravnu državu“...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvadak iz Zakona o kaznenom postupku:

 

Članak 431.(414)

Ublažavanje pravomoćno izrečene kazne dopušteno je kad se nakon pravomoćnosti presudepojave okolnosti kojih nije bilo kad se izricala presuda ili sud za njih nije znao, iako su postojale, a one bi očito dovele do blaže osude.

Članak 432.(415)

(1) Zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne mogu podnijeti osuđenik i uz njegovu privolu njegov branitelj te njegovi rođaci koji su ovlašteni podnijeti žalbu protiv presude u njegovu korist.

(2) Zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne ne zadržava izvršenje kazne, osim ako predsjednik prvostupanjskog vijeća iz opravdanih razloga ne odluči drukčije.

Članak 433.(416)

(1) O zahtjevu za izvanredno ublažavanje kazne odlučuje Vrhovni sud Republike Hrvatske, osim u slučaju iz stavka 4. ovoga članka.

(2) Zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne podnosi se prvostupanjskom sudu.

(3) Predsjednik vijeća prvostupanjskog suda odbacit će zahtjev koji je podnijela neovlaštena osoba.

(4) Prvostupanjski sud izvidjet će postoje li razlozi za ublažavanje, pa će nakon ispitivanja državnog odvjetnika, ako se postupak vodio na njegov zahtjev, spise sa svojim obrazloženim prijedlogom dostaviti sudu nadležnom za odlučivanje o zahtjevu za izvanredno ublažavanje kazne. Ako prvostupanjski sud, nakon provedenih izvida, ustanovi da postoje okolnosti koje opravdavaju novu odluku o visini dnevnih prihoda novčane kazne, primijenit će se odredbe članka 419. ovoga Zakona i preinačiti pravomoćna presuda u tom dijelu odluke o kazni. Protiv presude prvostupanjskog suda dopuštena je žalba Vrhovnom sudu Republike Hrvatske.

(5) Ako je u pitanju kazneno djelo za koje se postupak vodio na zahtjev državnog odvjetnika, sud koji odlučuje o zahtjevu za izvanredno ublažavanje kazne prije donošenja rješenja dostavit će spise državnom odvjetniku Republike Hrvatske. On može staviti pisani prijedlog sudu.

(6) Sud će zahtjev odbiti ako ustanovi da nije udovoljeno zakonskim uvjetima za izvanredno ublažavanje kazne. Ako zahtjev prihvati, sud će rješenjem preinačiti pravomoćnu presudu glede odluke o kazni.

 

__________________________________________________

 

Drugim riječima, Vi kao žena (odnosno kada to postanete) možete podnijeti izvanredni pravni lijek. Sud je za očito za sve okolnosti znao i ako iznosite star eokolnosti koje je sud uzeo u obzir, ništa od uspjeha.

 

Ono što se gleda da li je što bilo nerazmotreno ili su se pojavile neke novine koje nisu bikle uzete u obzir, a da su bile uzete u bozir, bila bi blaža kazna.

 

Dakle ovaj izvanredni pravni lijek ne služi za oslobađanje od odgovornosti, već samo i ISKLJUČIVO za smanjenje kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u redu,držati ću se novih okolnosti kojih je bilo dosta od datuma izricanja presude u razmaku 4 godine; bila bih Vam zahvalna ako biste mi odgovorili jeli znate u praksi koliko se maksimalno može ublažiti kazna za ovakvo djelo i za takvu kaznu zatvora, koliko je bitno ako supruga podnese zahtjev umjesto osuđenika i u kojem bi roku sudsko vijeće trebalo donijeti odluku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roka nema.

 

Vi kao supruga (kada to budete) možete podnijeti izvanredni pravni lijek. Nije od bitnog značenja tko ga podnosi.

 

Najviše se Vašem budućem suprugu kazna može smanjiti na 1 godinu zatvora.

 

Inače da odmah upozorim da Vas netko ne bi krivo informirao. Po sadašnjem Kaznenom zakonu to nije moguće, ali po tadašnjem zakonu koji i danas vrijedi za Vašeg supruga, ublažavanje se može primjeniti i kazna smanjiti do maksimalno 1 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani!

Nadovezala bih se na ovu temu i upitala dali postoji mogućnost za izvanrednim ublaženjem kazne iako je Vrhovni sud potvrdio prvostupanjsku pravomoćnu presudu i nije došlo do smanjenja kazne.

Naime,izvanbračni suprug nalazi se u kaznionici u Glini 5mj. na odsluženju zatvorske kazne u trajanju od 3,5 god.

Znam da je sada relativno rano za poduzimanjem bilo čega ali planiramo vjenčanje u lipnju ove godine pa me zanima kakve su nam šanse nakon toga s obzirom da to spada u nove okolnosti koje se ranije nisu uzimale u obzir...

Također me zanima dali postoji bilo kakva šansa za uvjetni otpust ako se u obzir uzme njegovo ranije nekažnjavanje, uspješno ponašanje u kaznionici i svojevoljno odluženje kazne zatvora kako je to i određeno?

Dobila sam informaciju da će se po izmjenama zakona na zahtjev određivati i neka vrsta jamčevine koja će omogućiti uvjetni otpust pa me zanima točnost ove informacije!?!?

Unaprijed zahvalna

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

zatvorenici se često odlučuju na sklapanje braka za vrijeme izdržavanja kazne jer računaju-pisaće iuk i smanjiće im se kazna. navodno je to ranije( kada kažem ranije, mislim prije lo i više godina) prolazilo, gotovo redovito, odn uvažavalo se u slučaju podnošenja molbe za iuk, tako da i dan danas jedan dio njih uvjeren je da je to to. neki ponose molbe jer smatraju da nemaju što izgubit pa ponavljaju u tim molbama neke razloge koji su im pri izricanju presude uzete u obzir kao olakotne itd.

Ranije kažnjavanje ili nekažnjavanje uzima se u obzir prilikom izricanja presude tj odlučivanja o visini i vrsti kaznene sankcije, isto kao i činjenca da se sam javio na izdržavanje kazne, ili je priveden po tjeralici.

Kod uvjtenog otpusta ja toplo savjetujem da zaručnik/budući suprug izvidi situaciju na terenu tj da se piše na razgovor službeniku tretmana kod kojega je raspoređen u tretmansku skupinu i sa kojim zajdeno planira tijek kazne. Kod odlučivanja tj predlaganja ujetnog otpusta se uzima u obzir sve, a važno je da je tijek kazne uredan: neka zadovoljavajuća razina uspješnost(po mogućn. uspješan), da nije stegovno kažnjavan, koristi izvankaznioničke pogodnosti, radno je raspoređen, sudjeluje u provođenju posebnih programa(KLO, KLA, PTSP, PRIKIP...).Pored toga se gleda i ovo ostalo-nije isto kod osobe koja je prvi puta na izdržavanju kazne, prethodno neosuđivana, nema postupaka koji se vode protiv nje, nepravomoćnih kazni-dakle bilo kakvih "prikolica", ima uredan postpenalni prihvat, kontakte sa obitelji...

ali sve to reći će mu osoba koja u penalnoj ustanovi sa njime planira kaznu,kao što će ga i savjetovati o najboljem tempiranju vremena podnošenja iste-za to su ljudi tamo i zaposleni!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo od srca Vam zahvaljujem na detaljnom odgovoru vezanom na našu situaciju!

Činjenice koje ste naveli na kraju Vaše objave potvrđuju se u njegovom slučaju kao i činjenica da USPJEŠNO napreduje i uzorno izdržava svoju kaznu, i zbog toga se nadamo da će se ipak to sve skupa skratiti i da će on što prije doći doma!

Znam da sigurno svaki čovjek za sebe kaže da je "dobar" i uzoran ali za njega se to stvarno može reći, od prijatelja,obitelji pa sve do poslodavaca i ostalih osoba iz naše okoline...

Od srca Vam zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...
Ovako bio sam et godina u zatvoru ako ste se oženili u zatvoru imaš pravo za ublažavanje kazne i mogu mu sustiti 6mjeseci

 

Odgovor je prilično zakašnjeli, i u sistemu aktualnog ZKP-a više ne vrijedi. Izvanredni pravni lijek izvanrednog ublažavanja kazne moguć je, isključivo glede onih odluka koje su postale pravomoćne zaključno sa 31/08/2011.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija