Jump to content

priznavanje godišnjeg odmora


vochko

Preporučene objave

vaš poslodavac ima obvezu napisati vam potvrdu o korištenju odnosno nekorištenju goidišnjeg odmora, dapače prekršaj je ukoliko vam istu potvrdu ne napiše i novi je poslodavac mora uvažiti. Međutim, ukoliko niste iskoristili pravo na godišnji odmor kod prijašnjeg poslodavca ono što je preostalo kod novog ćete moći koristiti samo u slučaju da vam prekid između dva radna odnosa nije duži od osam dana. Ukoliko je prekid duži od osam dana kod novog poslodavca trebate raditi 6 mj. da biste steki pravo na god. odmor. U protivnom (prekid manji od 8 dana) se smatra neprikinutim radnim stažom u pogledu prava na stjecanje godišnjeg odmora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeli ti gotov radni odnos ili ne, teče li ti otkazni rok? Nisi napisao koliko dugo si radio u svog cijenjenog poslodavca. Pretpostavljam da to nije problem, kad nisi pitao.

 

Kako je početak nove godine imaš pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora i isti možeš koristiti za vrijeme otkaznog roka. Ako je to već prošlo svršeno vrijeme po čl. 52. ZOR-a st. 2. poslodavac je u obvezi da ti izda potvrdu o korištenom godišnjem odmoru i da navede koliko si dana godišnjeg iskoristio. Ako nije iskorišten ukupni godišnji odmor, onda preostalu razliku koristiš kod novog poslodavca. Naravno ako nije bilo prekida dužeg od osam dana. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekoliko informacija:

 

1. poslodavac je dužan prilikom prekida radnog odnosa izdati potvrdu o korištenju godišnjeg odmora, a novi poslodavac dužan je omogućiti korištenje tog godišnjeg odmora, ako nije bilo prekida radnog odnosa dužeg od osam dana.

 

2. godišnji odmor se ne može uzeti, raspored godišnjeg odmora pravi poslodavac.

 

3. otkazni rok ne teče za vrijeme tgodišnjeg odmora

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Zanima me koja je situacija s tom potvrdom ukoliko poslodavac zbog poslovnih razloga otkaže radniku ugovor o radu, radnik želi iskoristiti godišnji odmor, ali mu poslodavac ne želi dati GO već mu po završetku radnog odnosa da potvrdu o neiskorištenom godišnjem odmoru.

 

Mislim da je poslodavac, u slučaju da radni odnos ne prestaje krivnjom radnika, dužan omogućiti radniku da iskoristi godišnji odmor kojeg je "zaradio" kod njega.

 

Molim mišljenje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pace,u pravu ste.Poslodavac je dužan radniku omogućiti korištenje god.odmora i ništav je sporazum o odricanju prava na god.odmor.Što se tiče potvrde o korištenju go ona ima svoju svrhu i smisao u slučaju da radnik daje otkaz zbog novog zaposlenja pa mu je u interesu što prije odraditi otkazni rok i ne odugovlačiti s godišnjim novo zaposlenje.Nikako nije smisao zakonske odredbe po kojoj je poslodavac dužan radniku izdati potvrdu o korištenju go da se on tom potvrdom oslobađa obveze da radniku omogući god.odmor-jer je to besmisleno,protuzakonito i protuustavno.

Vi,pošto ste dobili otkaz kao tehnološki višak imate pravo na god.odmor( iz prethodne ako ga niste cijelog iskoristili,a iz 2009 razmjeran dio jer vam radni odnos prestaje prije 1.srpnja)i u slučaju ako vam ga poslodavac ne omogući(ako ste još u radnom odnosu) imate pravo sudskim putem tražiti naknadu štete zbog neiskorištenog godišnjeg odmora.

Potvrda o neiskorištenom god.odmoru nikako ne oslobađa poslodavca obveze da vam omogući god.odmor ( nije to njegov izbor između dvije ravnopravne mogućnosti putem koje će on zakonski zaobići pravo radnika na godišnji odmor )jer što će čovjeku potvrda a on ide na burzu tj.doma jer je dobio otkaz-neće je doma obijesiti na zid i to mu bit satisfakcija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno Marijeta!

I ja sam bio istog mišljenja, ali me firmin pravnik uvjeravao da nemam pravo. Angažirao sam odvjetnika koji se službeno obratio poslodavcu, ali bez uspjeha... Sada razmišljam o sudskom postupku jer me stvarno "boli" bahatost bivšeg poslodavca, ali me strah gašenja firme prije okončanja sudskog postupka.

 

Pošto nisam pravnik i nemam nikakvog iskustva na tom polju, da li mi netko može kazati koliko bi cca mogao trajati sudski postupak u navedenom slučaju i šta se događa ako se firma (firma je inače registrirana kao d.O.o.)za vrijeme trajanja sudskog postupka želi zatvoriti.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marijeta je napisao:

Pace,u pravu ste.Poslodavac je dužan radniku omogućiti korištenje god.odmora i ništav je sporazum o odricanju prava na god.odmor.Što se tiče potvrde o korištenju go ona ima svoju svrhu i smisao u slučaju da radnik daje otkaz zbog novog zaposlenja pa mu je u interesu što prije odraditi otkazni rok i ne odugovlačiti s godišnjim novo zaposlenje.Nikako nije smisao zakonske odredbe po kojoj je poslodavac dužan radniku izdati potvrdu o korištenju go da se on tom potvrdom oslobađa obveze da radniku omogući god.odmor-jer je to besmisleno,protuzakonito i protuustavno.

Vi,pošto ste dobili otkaz kao tehnološki višak imate pravo na god.odmor( iz prethodne ako ga niste cijelog iskoristili,a iz 2009 razmjeran dio jer vam radni odnos prestaje prije 1.srpnja)i u slučaju ako vam ga poslodavac ne omogući(ako ste još u radnom odnosu) imate pravo sudskim putem tražiti naknadu štete zbog neiskorištenog godišnjeg odmora.

Potvrda o neiskorištenom god.odmoru nikako ne oslobađa poslodavca obveze da vam omogući god.odmor ( nije to njegov izbor između dvije ravnopravne mogućnosti putem koje će on zakonski zaobići pravo radnika na godišnji odmor )jer što će čovjeku potvrda a on ide na burzu tj.doma jer je dobio otkaz-neće je doma obijesiti na zid i to mu bit satisfakcija.

 

nije to baš tako... ako je po planu korištenja godišnjeg odmora poslodavac predvidio za radnika korištenje godišnjeg odmora, a radnik prije tok perioda dadne otkaz, onda dobije potvrdu o korištenju godišnjeg odmora u kojoj piše koliko je dana godišnjeg odmora radnik iskoristio.

ne određuje radnik kada ide na odmor već poslodavac uz obvezu obavještavanja radnika 15 dana unaprijed...

a ako radnik ne radi ne može ni ići na odmor...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dk, u pravu ste poslodavac u skladu s kolektivnim,pravilnikom... utvrđuje raspored korištenja go uzimajući u obzir i potrebe organizacije rada,ali i potrebe radnika.Temeljem rasporeda go se uglavnom planiraju kroz ljeto,znači 7/8 mjesec.

U ovoj situaciji poslodavac je dao radniku redoviti otkaz

(tehnološki višak)početkom ove godine.Međutim on je svojim rasporedom odredio da će se go koristiti u ljeto(pretpostavljam,a tako je i najčešće) i sad po vašem razmišljanju on takvom radniku nema obvezu omogućiti go prije prestanka radnog odnosa.Po toj logici najbolje bi bilo da ugovore uvijek otkazuje početkom godine,jer tad nema obvezu čovjeku dat godišnji jer,eto, on nije rasporedom predvidio da ga tad mogu koristiti, nego mu fino izda potvrdu misleći da se na taj način riješio obeze,pa nek radnik ode na burzu,a potvrdu nek uokviri i doma obijesi na zid- ner bi se baš složila s tim.

Vjerovatno je u toj situaciji radniku ostalo i starog go na koji je naravno odavno stekao pravo i koji se po zor-u treba iskoristiti do 30.6.,biste li mu omogućili da njega koristi ili biste se pravdali rasporedom u kojem ste planirali da ga iskoristi u 5 mjesecu,ali mu vi dali,eto,otkaz u 2 mjesecu pa nema pravo.Ovdje je po meni veći problem stari go jer na novi i tako nema pravo u punom opsegu,već samo razmjeran dio, možda nekakva 2,3dana.

Ovu odredbu zor-a ne treba gledati tako usko i striktno na način da su isključivo i samo poslodavci ti koji gospodare korištenjem go,već je treba sagledati malko opširnije i tumačiti u skladu s ostalim odredbama zor-a(radnik može koristiti go u dva dijela,radnik može uzeti 1 dan go kad god hoće,ne može se sklopiti sporazum o odricanju prava na go..)i nikako ne zaboraviti da je go zakonsko i ustavno pravo svakog radnika.

Da se razumijemo,ja nikako ne smatram da poslodavac mora radniku omogućiti go kad god on to hoće i na poslodavcu je svakako da svojim rasporedom utvrdi kad mu zbog organizacije posla najviše paše da radnici budu na go.Ali u ovakvoj situaciji,kad radnik više neće biti zaposlen kad ostali budu koristili go prema rasporedu,gdje poslodavac otkazuje radniku ugovor i kad radnik odlazi na burzu mu ga nema razloga ne odobriti pravdajući se rasporedom i takav radnik ima mogućnost tražiti naknadu štete i uspješno dokazati da mu poslodavac svojom krivnjom nije omogućio korištenje go.Čisto sumnjam da će ga spasiti njegov raspored go,jer u ovakvoj situaciji raspored nema smisla,moglo bi se čak zaključiti da je poslodavac namjerno zaobišao radniku omogućiti korištenje go i na taj način mu uskrati njegovo zakonsko i ustavno pravo dajući mu otkaz početkom godine,a temeljem rasporeda predvidio korištenje go tek u 7 mjesecu.

Mislim da svaki poslodavac koji drži do svojih radnika poštujući njihova prava i svog poslovnog ugleda treba radniku omogućiti korištenje go jer je on to zaradio,to je njegovo zakonsko i ustavno pravo i sve i da ga se radnik hoće odreći ne može jer je takav sporazum ništav.

Mi u firmi također imamo raspored korištenja go

( preciznije kolektivni go)i zaista ga se pridržavamo ali nam isto tako ne pada na pamet radniku koji je dobio otkaz onemogućiti korištenje go, pa neće nas spasiti tih 10-ak dana go jer smo vrlo dobro svjesni da čovjek ide na burzu i da od potrde o korištenju go nema velike koristi( osim ako se ne zaposli u rekordnom roku ali ne znam za nijedan takav slučaj)

Pace bitno je da ste vi angažirali odvjetnika,da se on obrati vašem poslodavcu tj.da postoji pisani trag putem kojeg ste vi tražili da vam se omogući korištenje go,nek se on sad dalje angažira.Koliko traje sudski postupak teško je reći( jest to radni spor pa bi trebao trajati kraće) ali možda i ne dođe do sudskog spora možete vi pokušati sklopiti i nagodbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o radu je vrlo precizan u vezi godišnjeg odmora i rasporeda korištenja godišnjeg odmora i uglavnom se svodi na ono što sam napisao u prethodnom postu, ali možemo akademski raspravljati...

Kao poslodavac nisam spreman nagraditi radnika koji je dobio ili dao otkaz korištenjem godišnjeg odmora u otkaznom roku (btw otkazni rok ne teče dok traje godišnji odmor), osim ako je stvarno rasporedom godišnjih odmora to taj period.

Inače kod nas uglavnom velika većina radnika iskoristi godišnji odmor u godini na koju se i odnosi tako da nema prepreke da bilo koji radnik, ako prekine radni odnos u ovom periodu i ne iskoristi godišnji odmor do kraja godine kod novog poslodavca...

I, za svakog radnika koji kod nas dođe tražimo potvrdu o korištenju godišnjeg odmora i bez nje ne priznajemo pravo na godišnji odmor. Jer ne vidim razloga da radnik iz ovog predmeta kod novog poslodavca ne izjavi da nije koristio godišnji odmor kod starog poslodavca...

Ne vidim ni svrhu traženja godišnjeg odmora po bilo koju cijenu, posebno u ovom periodu. Zar nije bolje uzeti te dane godišnjeg odmora na ljeto kod novog poslodavca, osim ako nije nešto drugo u pitanju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da malo preciznije objasnim situaciju:

Radni odnos mi je prestao 30.09.2008. godine (poslovno uvjetovan otkaz) i odlazim na burzu, a ne kod drugog poslodavca !!!

Otkaz je dobilo 80%radnika u firmi i poslodavac je lijepo svima podijelio potvrde o neiskorištenom GO za 2008. godinu. Otkazne rokove je uredno isplatio. U odluci o otkazu napisao je da ga ne moramo odraditi tj. radnici su za vrijeme otkaznog roka bili kod kuće, a dobijali su plaću.

Poslodavcu je upravo to bila izlika da radnicima ne isplati GO ("Pa bili ste kući mjesec dana i odmarali a sada bi i godišnji odmor!"). Napominjem da nikakav plan godišnjeg odmora nije postojao.

Ja i dalje smatram da smo ostali zakinuti za GO iz 2008. godine bez obzira što nam je isplatio otkazni rok bez da ga odradimo i da se na taj način ne može kompenzirati korištenje godišnjeg odmora.

Osim toga smatram da poslodavac ne nagrađuje radnika time što mu omogući korištenje GO već je to njegova obaveza, a radnikovo pravo. Napominjem još jednom da se radi o poslovno uvjetovanom otkazu, a ne otkazu zbog skrivljenog ponašanja radnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro sam ja vas razumijela da se radi o poslovno uvjetovanom otkazu i da idete na burzu,a ne kod novog poslodavca,to se dk krivo nadovezao.Al dobro..

Uglavnom, imate vi pravo na naknadu štete zbog neiskorištenog god.odmora i to cijelog za 2008,jer vam je radni odnos prestao poslije 1.7.2008.,a to što vaš poslodavac misli da se neodrađivanje otkaznog roka na njegov zahtjev i pravo na godišnji odmor mogu kompezirati-krivo misli,takav zaključak nema veze s pameti,ni zakonom ni ustavom.

Jedino kod otkaznog roka za vrijeme kojeg radnik ne radi,a prima plaću,po meni nema zakonske osnove otvarati bolovanje (kad već stoji doma) i na taj način produživati radni odnos(jer za vrijeme bolovanja otkazni rok ne teće),ali zahtjevati godišnji odmor(koji je on zaradio)ima potpuno pravo i nikakve gluposti o kompezaciji ne dolaze u obzir.Čak mi je ponižavajući čin jednog takvog poslodavca koji ljudima podijeli otkaze i kao da potvrdu o korištenju god.odmora,a zna da ljudi idu na burzu.

I da zašto vam nije pružio korištenje god.odmora prije otkaza?Da mislio se on izvući s tim što vam je "velikodušno"davao plaću za vrijeme otkaznog roka,a vi niste na njegov zahtjev radili.Nema nikakve zakonske osnove za takvu vrstu kompezacije,a nije to ni kompezacija(jer za kompezaciju treba postojati sporazum) već jednostrani čin poslodavca koji nema nikakvo pravo na to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@pace

Ako je sve točno kako ste opisali, onda vam je poslodavac realno gledajući trebao omogućiti korištenje godišnjeg odmora.

Apsolutno je točno da je poslodavac obvezan omogućiti radniku korištenje godišnjeg odmora, ali kada to poslodavac odredi.

Što se tiče nagrađivanja, bio sam jasan da je to kod otkaza.

 

@marijeta

Zakonska obveza poslodavca je izdati potvrdu o korištenju godišnjeg odmora pri prestanku radnog odnosa.

 

 

Inače, mislim da u ovom slučaju ima još puno skrivenih informacija...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marijeta je napisao:

Jedino kod otkaznog roka za vrijeme kojeg radnik ne radi,a prima plaću,po meni nema zakonske osnove otvarati bolovanje (kad već stoji doma) i na taj način produživati radni odnos(jer za vrijeme bolovanja otkazni rok ne teće),ali zahtjevati godišnji odmor(koji je on zaradio)ima potpuno pravo i nikakve gluposti o kompezaciji ne dolaze u obzir.

 

 

Marijeta, nisam siguran za ovu tezu o bolovanju jer je nekoliko mojih kolega koji su bili u istoj situaciji kao ja (nisu radili za vrijeme otkaznog roka) koristilo bolovanje za vrijeme otkaznog roka. Otkazni rok im se produžio za dane koje su proveli na bolovanju. Rekli su mi da su se konzultirali s pravnikom koji im je rekao da imaju sva prava iz radnog odnosa kao da normalno odrađuju otkazni rok pa tako i na bolovanje.

Pošto je i poslodavac angažirao odvjetnika kako bi se što lakše riješio "nepotrebnih" radnika pretpostavljam da je ta teza točna jer bi se sigurno bio pobunio protiv tih bolovanja da je imao i najmanju zakonsku osnovu.

 

Dk, na kakve skrivene informacije misliš...slobodno pitaj pa ću ti odgovoriti ako znam :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da,da već i vrapci na granama znaju da za vrijeme bolovanja otkazni rok ne teče.Ali kad za vrijeme otkaznog roka radnik ne radi tj.stoji doma,pa još otvori bolovanje (ka ono prehlađen pa mu treba 10 dana ili još luđe ode u doktora i otvoreno kaže-treba mi bolovanje,doduše jesam doma,al bi produžio radni odnos-a to je čest slučaj)-e to se onda zove zlouporaba bolovanja.Jer čemu dat bolovanje radniku da stoji doma i liječi se kad je takav radnik već doma tj.ne radi za vrijeme otkaznog roka.

Poslodavac je s punim pravom u tom slučaju mogao tražiti konrolu tih"kolektivnih" bolovanja za vrijeme otkaznog roka od hzzo pa nek se friga na ulju i doktor koji ga je dao i radnik,jer takva bolovanja koja otvori radnik radi prehlade,gripe, stresa a ne odrađuje otkazni rok već stoji doma i prima plaću- jest besmisleno bolovanje i svakako zlouporaba prava.

Iako je vaš poslodavac postupio nekorektno i protuzakonito što se tiče neodobravanja god.odmora,isto tako je šteta što nije zatražio kontrolu takvih "prozirnih" bolovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Može i meni pomoć?

Radila sam u jednoj firmi na određeno.Počela sam raditi 05.10.2009.te sam sklopila ugovor na određeno u trajanju od 12 mjeseci sa probnim radom od 6 mjeseci.Nakon 6 mjeseci probnog rada dobila sam novi ugovor s početkom od 01.04.2010.isto u trajanju 12 mjeseci.Međutim 14.05.2010.sam dobla otkaz kao višak radne snage,otkazni rok je do 28.05.ali ne žele da ga odradim,tj kažu da mi je plaćeno i da budem doma.Da li ja imam pravo na isplatu godišnjeg odmora?Samo da napomenem da se idem prijaviti na burzu nakon što mi istekne otkazni rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kahi je napisao:

Može i meni pomoć?

Radila sam u jednoj firmi na određeno.Počela sam raditi 05.10.2009.te sam sklopila ugovor na određeno u trajanju od 12 mjeseci sa probnim radom od 6 mjeseci.Nakon 6 mjeseci probnog rada dobila sam novi ugovor s početkom od 01.04.2010.isto u trajanju 12 mjeseci.Međutim 14.05.2010.sam dobla otkaz kao višak radne snage,otkazni rok je do 28.05.ali ne žele da ga odradim,tj kažu da mi je plaćeno i da budem doma.Da li ja imam pravo na isplatu godišnjeg odmora?Samo da napomenem da se idem prijaviti na burzu nakon što mi istekne otkazni rok.

 

kahi draga,

daj molim te uguduće kad želiš nešto pitati nemoj isto pitanje postaviti na svaku temu. Ili otvori vlastitu ili postavi pitanje na jednoj od sličnih...a ne ,vrapca mu istu, na tri, ko sad. :namiguje::beljo:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija