Jump to content

Opet participacija


Soto

Preporučene objave

Soto je napisao:

Brat mi ima privremeno rijesenje HRVI od 20%...

Bitna je činjenica je li to rješenje prvostupanjsko ili je drugostupanjsko (ili prvostupanjsko s pečatom da je prošlo reviziju). Ako je prvostupanjsko (odnosno ako nije prošlo reviziju ...) tada nema pravo na oslobađanje od participacije. Jedno vrijeme je praksa HZZO bila neujednačena i zavisno od ureda do ureda ste mogli "proći" i s prvostupanjskim, ali u zadnje vrijeme ne prolazi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaš dvije kategorije kojima država plaća dopunsko (u smislu ovog tvog pitanja):

 

1) osigurane osobe kojima je priznat status hrvatskoga ratnoga vojnog invalida prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji

 

2) osigurane osobe – hrvatske branitelje iz Domovinskog rata s utvrđenim oštećenjem organizma od najmanje 30%,

 

Tak da lijepo uzmi to rješenje u ruke i čitaj što to tamo piše, ukoliko je ovo prvo tada ima pravo na policu na teret države, ukoliko je ovo drugo, onda nema i teta ti je dobro rekla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

Bio je gospodin iz HZZO-a jučer na tv-u i bilo je riječi da bi se svi Branitelji oslobodili(kao što je to nekada bilo) od participacije, samo trebamo zajedniči (mislim na Braniteljske udruge)nastupiti da bi se to i dogodilo.

Mislim da ovko veliki broj Braniteljskih udruga ne ide na dobro,umjesto da imamo jednu krovnu Braniteljku udrugu mi ih imamo na tisuće i samim time si otežavamo i ovako tešku situaciju.

i još na kraj da velim svoj osobni stav da bi registar Branitelja trebalo objaviti i definitivno razješiti tu enigmo od 500 tisuća Branitelja,sam predsjednik Tuđman je 1996 godine rekao da je u obrani Hrvatske učestvovalo 268 tisuća,treba to provesti da bi istinski branitelji mogli dobiti ono što im spada.

POZDRAV SVIM HRVATSKIM BRANITELJIMA MA GDJE BILI

 

 

ps.mislim na one istinske Branitelje a ne one u MINHEN ili kojoj već bojni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

drago40 je napisao:

e ovako i ja imam HRVI 20% privremeno,i bio sam na HZZO-u u svezi dopunskog na teret drzave,ali nis odtoga pravo imaju samo HRVI 30%

 

Koliko se sječam vi ste naveli da ste u mirovini 100% invalidska u svezi domovinskog rata te samim tim imate i pravo na oslobađanje od participacije.

 

Svi koji imaju 100% ili kumuliranu mirovinu sa najmanje 30%oštečenja organizma u svezi domovinskog rata bez obzira na status HRVI oslobođeni su plačanja participacije-znači rješenje u ruke i put pod noge te natrag na mirovinsko i ;-zatražiti ponovo ali sad po drugoj osnovi,dakle ne rješenje HRVI nego zadnje od mirovine iz kojeg je vidljivo u kojem postotku je vezano uz d.r. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Svi koji imaju 100% ili kumuliranu mirovinu sa najmanje 30%oštečenja organizma u svezi domovinskog rata bez obzira na status HRVI oslobođeni su plačanja participacije-znači rješenje u ruke i put pod noge te natrag na mirovinsko i ;-zatražiti ponovo ali sad po drugoj osnovi,dakle ne rješenje HRVI nego zadnje od mirovine iz kojeg je vidljivo u kojem postotku je vezano uz d.r. ;-)

 

Na žalost, mirovinsko rješenje nema veze sa ovim pitanjem. Kako je u jednom postu već navedeno, Zakon razlikuje dvije kategorije branitelja: branitelja sa priznatim statusom HRVI (bez obzira na utvrđeni % oštećenja organizma, dakle od 20 do 100 %)i branitelja koji ima utvrđeno oštećenje organizma od najmanje 30% (a nema priznat status HRVI-a, niti je bitan uzrok navedenog oštećenja organizma).

Sve ostalo su proizvoljna tumačenja pojedinih službenika u organizacijskim jedinicama.

Konkretno, unazad godinu dana pa sve do nedavno djelatnici HZZO-a u mojoj županiji tumačili su da navedeno pravo može ostvariti samo HRVI sa 30 ili više % oštećenja organizma. Međutim, unazad 10-tak dana situacija se promijenila jer su, valjda, počeli čitati Zakon onako kako je napisan, te se sada pravo priznaje i HRVI-u sa 20% oštećenja organizma.

BTW, prvostupanjsko rješenje koje nije prošlo reviziju ne bi trebalo uzimati u obzir u pitanjima ostvarivanja ovog prava, ali to opet ovisi o pojedinim službenicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon razlikuje dvije kategorije branitelja: branitelja sa priznatim statusom HRVI (bez obzira na utvrđeni % oštećenja organizma, dakle od 20 do 100 %)i branitelja koji ima utvrđeno oštećenje organizma od najmanje 30% (a nema priznat status HRVI-a, niti je bitan uzrok navedenog oštećenja organizma).

 

Alo morskywuće, ne vidim u čemu je problem,pa i sami ste naveli "i branitelja koji ima utvrđeno oštećenje organizma od najmanje 30%" Neznam od kud Vama te informacije da mirovinsko riješenje nema veze s ovim pitanjem ali Vas moram upozoriti da niste upravu tj. gopsodin ima pravo na oslobadjanje participacije odgovorno tvrdim, te neka postupi po uputama koje su gore napisane.Slijedom iznjetoga evo vam i članak zakona:

 

 

1. PRAVO NA ZDRAVSTVENU ZAŠTITU

 

Članak 11.

 

(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata pravo na zdravstvenu zaštitu i druga prava iz osnovnoga zdravstvenog osiguranja ostvaruje na način i prema uvjetima utvrđenim Zakonom o zdravstvenom osiguranju i propisima donijetim na temelju toga Zakona.

(2) Od sudjelovanja u pokriću dijela troškova zdravstvene zaštite (participacija) oslobađaju se članovi obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, članovi obitelji zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, HRVI iz Domovinskog rata i hrvatski branitelji iz Domovinskog rata s utvrđenim oštećenjem organizma od najmanje 30%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HRVI iz Domovinskog rata i hrvatski branitelji iz Domovinskog rata s utvrđenim oštećenjem organizma od najmanje 30%.

 

i mane ovaj dio u zakonu zbunjuje.

tu su dvije kategorije ali izgleda da u HZZO-u svrstavaju pod jednu,mozda bi najbolje bilo uputit se u njihovu pravnu sluzbu,sa svim rjesenjima i zakonom

nisam pametan,ali da smo vise kod doktora nego skoro doma to znam :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Skrenuo bih pozornost o potrebi razlikovanja pojmova oštećenja organizma i invalidnosti - nesposobnosti za rad i uzroka iste. To što je netko ostvario pravo na invalidsku mirovinu zbog invalidnosti-nesposobnosti za rad koja u cijelosti ili dijelom uzrokovana u svezi sudjelovanja u obrani suvereniteta RH ne znači da je ta osoba HRVI ili branitelj s oštećenjem organizma 30%. Plemeniti, griješite!

Budimo konkretni: ako nemate drugostupanjsko rješenje o HRVI ili rješenje o oštećenju organizma 30% i potvrdu da ste hrvatski branitelj već samo rješenje o invalidskoj mirovini npr. 100% u svezi DR možete otići u HZZO i odgovor će biti: Ne može! I takav odgovor je zasnovan na zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti, griješite!

Budimo konkretni: ako nemate drugostupanjsko rješenje o HRVI ili rješenje o oštećenju organizma 30% i potvrdu da ste hrvatski branitelj već samo rješenje o invalidskoj mirovini npr. 100% u svezi DR možete otići u HZZO i odgovor će biti: Ne može! I takav odgovor je zasnovan na zakonu.

 

Nazalost Duro ja i dalje tvrdim da on ima pravo na oslobađanje participacije jer sam i sam imao isti slučaj te nakon malo natezanja i "tumačenja" zakona izdana mi je iskaznica za oslobađanje od doplate tako da je ta stvar provjerena u praksi i nebi je navodio da nisam siguran.

Šifra temeljem koje mi je priznato oslobađanje je 18

 

E sad invalidnost-oštečenje o tome bi se dalo raspravljati...ali oni uglavnom oko toga ne prave probleme,bitno je da je udio vojne mirovine 30%ili višei da se to da iščitati iz riješenja

 

Uglavnom stoji kako sam naveo:zadnje riješenje od mirovine i kod službenice(ako odbije javiti se pravnoj službi u istoj ustanovi ili tražiti voditelja)te neka malo prolista po spisima sigurno če nači primjer več prije donesen samo što ponekad ljudi traže a da ni sami neznaju objasniti što traže i po kojoj osnovi.

 

Također bi se složio sa morskywukom da se netreba pozivati na prvostupanjsko riješenje o statusu HRVI jer podlježe reviziji i kao takvo je pravomočno drugostupanjsko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

drago40 je napisao:

iducih dana odoh opet u HZZO sa svim rjesenjima,i mirovine,i DLP-a,pa cu vidjet

ada mozda nemaju veze cenzusi i obiteljska primanja,ili to u nasim slucajevima nema veze

 

Nema nikakvi cenzus i to pravo vrijedi samo za vas a ne i za ćlanove vaše obitelji

 

Dakle tražite po zadnjem rješenju od mirovine i temeljem toga dobit čete trajno,(ukoliko je u pitanju opča nesposobnost za rad tj.trajni gubitak radne sposobnosti) a ako idete s HRVI koje nije priznato trajno, dobit ćete privremeno do isteka drugostupanjskog rješenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

To bi značilo da tko ima 30 % i više omjer vezano za rat, bez obzira da li je zbog profesionalne ili opće nesposobnosti za rad u mirovini i bez obzira ima li utvrđen status hrvi ili ne, ima pravo na osolobođenje participacije i to trajno ?????????????

:misli:

 

Neču tvrditi za profesionalnu ali za opču invalidsku mirovinu koja je djelom (30% i više)uzrokovana posljedicama vezanim uz DR provjereno se ostvaruje oslobađanje,trajno, nevezano uz status HRVI(mogu provjeriti i za profesionalnu pa vam javim ako vas baš zanima)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

drago40 je napisao:

iducih dana odoh opet u HZZO sa svim rjesenjima,i mirovine,i DLP-a,pa cu vidjet

ada mozda nemaju veze cenzusi i obiteljska primanja,ili to u nasim slucajevima nema veze

 

Nema nikakvi cenzus i to pravo vrijedi samo za vas a ne i za ćlanove vaše obitelji

 

 

Htio bih samo dodati što se tiće članova obitelji toćnije supruga branitelja sa priznatim statusom hrvi-a, mogu očekivati poziv od ministarstva branitelja za besplatnim sistematsikm pregledom ako to žele.

 

Moja žena je dobila poziv pa znam. Pregled je sistematski i potpuno je besplatan i tajan, tj. nitko drugi osim moje žene i tih doktora neće znati rezultate sistematskog. Dogovara se termin i nema čekanja što je najvažnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

...

Nazalost Duro ja i dalje tvrdim da on ima pravo na oslobađanje participacije jer sam i sam imao isti slučaj te nakon malo natezanja i "tumačenja" zakona izdana mi je iskaznica za oslobađanje od doplate tako da je ta stvar provjerena u praksi i nebi je navodio da nisam siguran.

Šifra temeljem koje mi je priznato oslobađanje je 18

Nažalost?! Zašto nažalost, dapače ne treba vam biti žao što i dalje tvrdite da ste u pravu jer tim doprinosite "zabristravanju" problema pa ako još i argument koji navodite "upali" u HZZO-u biti će

:palac:

 

 

...zadnje riješenje od mirovine i kod službenice(ako odbije javiti se pravnoj službi u istoj ustanovi ili tražiti voditelja)te neka malo prolista po spisima sigurno če nači primjer več prije donesen samo što ponekad ljudi traže a da ni sami neznaju objasniti što traže i po kojoj osnovi.

 

E tu će već početi problemi, jer u u uredu HZZO kojem ja pripadam mnoge stvari neće riješiti niti s bazukom a kamoli razgovorom s voditeljem. Meni osobno ne treba oslobađanje ali se nadam da će po ovoj osnovi (rješenje o invalidskoj mirovini) drugi ostvariti oslobađanje od participacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

 

Zakon razlikuje dvije kategorije branitelja: branitelja sa priznatim statusom HRVI (bez obzira na utvrđeni % oštećenja organizma, dakle od 20 do 100 %)i branitelja koji ima utvrđeno oštećenje organizma od najmanje 30% (a nema priznat status HRVI-a, niti je bitan uzrok navedenog oštećenja organizma).

Sve ostalo su proizvoljna tumačenja pojedinih službenika u organizacijskim jedinicama.

 

 

Ovo što je Morskywuk napisao je točno, jer sam i sam prošao tretman neznanja tumačenja čl.11. ZOPHB od strane referenta i pravnika HZZO( imam rješenje za civilno utvrđeno oštećenje organizma više od 30%), jer po njima samo oslobađanje od participacije mogu dobiti hb sa priznatim statusom hrvi sa 20% i više oštećenja organizma koji imaju drugostupanjsko rješenje!

 

Kada sam tražio da mi napismeno napišu da nemam pravo kao hb oslobađanja od partipacije temeljem čl.11.ZOPHB onda je pravnica uz negodovanje izvukla negdje iz ''podruma'' papir te na osnovu istog javila referentici da mi se izda iskaznica sa šifrom oslobađanja 18. trajno, pa stoga tumačenje čl.11. ZOPHB kako je to naveo Morskywuk je jedino ispravno i točno i kao takav mora se primjenjivati u svim županijskim područnim službama HZZO bez iznimke...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav kolega, u Bjelovaru je ovakav slučaj, ja imam 30% privremeno RVI te sam drugostupanjsko odnio na HZZO i dobio sam oslobođenje od participacije do datuma navedenog u rješenju 7mj.09g. prije isteka toga trebam donjeti potvrdu da sam u postupku te mi se radi nova potvrda, ali mi je prije toga rećeno u Uredu za Branitelje da ću dobiti stalnu potvrdu pošto Ured Branitelja i HZZO imaju takav dogovor, a što se tiće potvrde na njoj se nigdje ne spominje postotak RVI,što bi značilo da sam naišao na krivu službenicu ili joj nije dan baš bio naj...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za ILIJAS6

 

pa stoga tumačenje čl.11. ZOPHB kako je to naveo Morskywuk je jedino ispravno i točno i kao takav mora se primjenjivati u svim županijskim područnim službama HZZO bez iznimke...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A morskywuk je naveo:

 

i branitelja koji ima utvrđeno oštećenje organizma od najmanje 30% (a nema priznat status HRVI-a, niti je bitan uzrok navedenog oštećenja organizma).

 

Ne bih se složio s tvrdnjom da uzrok nije bitan eto i obrazloženje:

 

Hrv.branitelj u opčoj invalidskoj mirovini koja je nastala 20%kao posljedica sudjelovanja u ratu a 80% izvan tih okolnosti nemože ostvariti pravo na oslobađanje od participacije

 

Po vašem tumačenju (ako uzrok nije bitan)i on bi imao pravo na oslobađanje jer ima invalidnosti 80%(izvan okolnosti obrane suvereniteta Republike Hrvatske) što je više od minimalnih 30%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Za ILIJAS6

 

pa stoga tumačenje čl.11. ZOPHB kako je to naveo Morskywuk je jedino ispravno i točno i kao takav mora se primjenjivati u svim županijskim područnim službama HZZO bez iznimke...

A morskywuk je naveo:

 

i branitelja koji ima utvrđeno oštećenje organizma od najmanje 30% (a nema priznat status HRVI-a, niti je bitan uzrok navedenog oštećenja organizma).

 

Ne bih se složio s tvrdnjom da uzrok nije bitan eto i obrazloženje:

 

Hrv.branitelj u opčoj invalidskoj mirovini koja je nastala 20%kao posljedica sudjelovanja u ratu a 80% izvan tih okolnosti nemože ostvariti pravo na oslobađanje od participacije

 

Po vašem tumačenju (ako uzrok nije bitan)i on bi imao pravo na oslobađanje jer ima invalidnosti 80%(izvan okolnosti obrane suvereniteta Republike Hrvatske) što je više od minimalnih 30%

 

Plemeniti očito da brkaš pojmove ,,invalidnost''i ,,tjelesno oštećenje organizma'' i jedno i drugo utvrđuje se putem vještaka kod HZMO, za utvrđivanje invalidnosti šalje te tvoj doktor opće prakse na vještačenje kod vještaka ps HZMO radi utvrđivanja ocjene dali je nastupila profesionalna ili opća nesposobnost za rad, dok kod utvrđivanja tjelesnog oštećenja organizma podnosiš sam zahtjev HZMO, uz zahtjev moraš priložiti i medecinsku dokumentaciju iz koje će biti vidljivo da je kod podnositelja zahtjeva nastalo trajno oštećenje organizma a postotak će vještak odrediti nakon pregleda podnositelja temeljem odredbi Zakona o listi tjelesnih oštećenja.

 

To što tvoj prijatelj ima invalidnost od 80% koje nisu posljedica učešća iz domovinskog rata neznači da ima toliki postotak oštećenja organizma, to za sada nema nikakove veze sa tjelasnim oštećenjem organizma, pa sve ono što sam citirao Moskywuk-a i što je Moskywuk naveo u svom postu je na zakonu utemeljeno i u praksi se primjenjuje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Možda ovo i stoji što ste naveli ali ja vam govorim da HZZO priznaje u praksi na temelju rješenja od inv.mirovine hrv. branitelja koji ima njamanje 30% u svezi DR pravo na oslobađanje od participacije te nij potrebno nikakvo dodatno vještačenje niti rješenje

 

Nema ptrebe razvodnjavati ovu temu i sumnjati u ispravnost navedenih tvrdnji na ovu temu u postu starog forumaša Morskywuk-a i usudim se reći najvećeg znalca zakonske regulative po pitanju prava hrvatskih branitelja na ovom forumu, preporučam još jednom pročitati njegov post i bit će vam sve jasno u vezi prava od oslobađanja participacije hrvatskih branitelja temeljem čl. 11. ZOPHB...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema ptrebe razvodnjavati ovu temu i sumnjati u ispravnost navedenih tvrdnji na ovu temu u postu starog forumaša Morskywuk-a i usudim se reći najvećeg znalca zakonske regulative po pitanju prava hrvatskih branitelja na ovom forumu, preporučam još jednom pročitati njegov post i bit će vam sve jasno u vezi prava od oslobađanja participacije hrvatskih branitelja temeljem čl. 11. ZOPHB...

 

Neznam da li ste vi pročitali što sam ja napisao ili samo površno komentirate i teoretizirate nečije navode.

 

Naime ponavljam Vam još jednom da sam osobno ostvario oslobađanje od plačanja participacije temeljem rješenja od mirovnskog o opčoj nesposobnosti za rad temeljem invalidske mirovine(a što je drugo invalidnost nego neko oštečenje organizma )u svezi DR više od 30%,šifra 18.(dakle nisam tražio na temelju HRVI mada imam pravo i na to)

 

Svaka čast morskom wuku ali ja vam govorim kakva je praksa i što se trenutno primjenjuje tako da ostali znaju na temelju čega mogu zatražiti oslobađanje od participacije

 

Dakle da rezimiramo:ne radi se o nikakvom razvodnjavanju niti iznošenju krivih navoda več o konkretnom primjeru primjene zakona u praksi

 

S ovim zaključujem svoju daljnju raspravu na ovu temu

 

P.S.Drago 40 neka ode u HZZO pa neka objavi kako je prošao da i "nevjerni Tome" vide da je moj navod točan i istinit

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti, budući da tretiramo pravo iz zakona na dva različita načina za oslobađanje od partipacije onda se barem možemo složiti da hb koji imaju priznat status hrvi bilo trajni ili privremeni, onda imaju i drugostupanjsko rješenje od najmanje utvrđene 20% invalidnosti, a u tu grupu spadaš i Ti.

Ako je ta invalidnost nastala uslijed ranjavanja u domovinskom ratu ili izvan tih okolnosti (npr. gubitak ekstremiteta, oboljenje kralježnice, vida, leđne moždine ispada funkcije nekog od dijelova tijela ili drugih ispada funkcije i drugih oboljenja) onda postoji tjelesno oštećenje organizma, međutim kada se radi o oboljenjima psihe a među koje spada i ptsp onda prema Zakonu o listi tjelesnih oštećenja(bilo bi ga dobro pročitati) zakonodavac nije predvidio da je ptsp oboljenje koje se ocjenjuje sa određenim % oštećenja organizma bez obzira dali hb ima invalidnost po osnovi tog oboljenja od 20% ili 60%.

U tom slučaju svi hb kojima je status hrvi priznat po osnovi ptsp po Zakonu o listi tjelesnih oštećenja ne mogu ostvariti pravo na priznavanje tjelesnog oštećenja organizma(osim ako im se ne utrdi poslovna nesposobnost) već samo invalidnost koja utječe na radnu sposobnost bilo profesionalnu ili opću, za imati tjelesno oštećenje organizma mora se proći procedura vještačenja, nakon čega se dobije pisano rješenje kojim se utvrđuje % oštećenja organizma i ovo rješenje je neovisno o rješenju o invalidskoj mirovini kao i prava koja proizlaze iz tih rješenja, a i Zakon o listi tjelesnih oštećenja je neovisan o Pravilniku o utvrđivanju postotka oštećenja organizma hrvi mobms, jer isti pravilnik ne utječe kod utvrđivanja tjelesnog oštećenja kod vještačenja kod HZMO.

Po ovome ispada da u ZOPHB je zakonodavac predvidio čl. 11. da hb kojemu je priznat status hrvi od najmanje 20% invalidnosti ostvaruje pravo od oslobađanje od participacije kao i hb kod koga je utvrđeno oštećenje organizma od najmanje 30% isto to pravo ostvaruje, vjerujem da ćeš uočit da je za hrvi potrebno % invalidnost a hb bez hrvi je potreban utvrđeni % oštećenja organizma što je bitna razlika.

Zbog svega ovog nema razloga za bilo kakvu ljutnju…

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Zakon razlikuje dvije kategorije branitelja: branitelja sa priznatim statusom HRVI (bez obzira na utvrđeni % oštećenja organizma, dakle od 20 do 100 %)i branitelja koji ima utvrđeno oštećenje organizma od najmanje 30% (a nema priznat status HRVI-a, niti je bitan uzrok navedenog oštećenja organizma).

 

Alo morskywuće, ne vidim u čemu je problem,pa i sami ste naveli "i branitelja koji ima utvrđeno oštećenje organizma od najmanje 30%" Neznam od kud Vama te informacije da mirovinsko riješenje nema veze s ovim pitanjem

 

Možda nisam bio u potpunosti jasan jer sam pisao na brzaka. Poanta je u utvrđenom oštećenju organizma od 30%, a ne u rješenju o mirovini. Možda Vam se čini da cjepidlačim, ali zar nema osoba (koji su možda i branitelji) kojima je organizam oštećen barem 30%, a i dalje rade, bez prava na mirovinu? Ono što sam htio naglasiti jest da nije bitno da li je nekome priznato pravo na invalidsku mirovinu, kao ni uzrok invalidnosti (Domovinski rat ili civilni uzrok) da bi se pozvao na dio članka koji citirate,a koji se odnosi na "branitelja koji ima utvrđeno oštećenje organizma od najmanje 30%".

Što se tiče HRVI-a, Zakon je jasan: "Od sudjelovanja u pokriću dijela troškova zdravstvene zaštite (participacija) oslobađaju se ...HRVI iz Domovinskog rata ...". Dakle, svaki HB kojemu je priznat status HRVI-a, bez obzira na skupinu, odnosno postotak oštećenja. Tu igra samo rješenje o priznatom statusu HRVI-a i upornost u traženju svoga prava(da ne kažem tvrdoglavost).

 

drago40 je napisao:

HRVI iz Domovinskog rata i hrvatski branitelji iz Domovinskog rata s utvrđenim oštećenjem organizma od najmanje 30%.

 

i mane ovaj dio u zakonu zbunjuje.

tu su dvije kategorije ali izgleda da u HZZO-u svrstavaju pod jednu,

 

To bi možda bili ispravno tumačenje da nije onoga slova "i" u rečenici: "Od sudjelovanja u pokriću dijela troškova zdravstvene zaštite (participacija) oslobađaju se ...HRVI iz Domovinskog rata i hrvatski branitelji iz Domovinskog rata s utvrđenim oštećenjem organizma od najmanje 30%".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

barun je napisao:

da iznesem svoje iskustvo možda pomogne nekom.

Branitelj bez rvi-a u profesionalnoj mirovini 60% rat 40% van okolnosti jučer bio na hzzo pokazao riješenje i teta napisala potvrdu o oslobađanju partipacije.

 

Pa eto, ovo recimo nisam znao, iako imam privremeno 30 % priznat status hrvi-a, dobro je znati i ovo jer kada prestane vrijediti privremeni hrvi, pa do ponovnog rješenja 2. st. LP-a proći će barem najmanje 6 mjeseci ako ne i godina dana, a za to vrijeme sam mislio da ću morati plaćati patricipaciju ali izgleda da neću morati kao niti ostali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

Plemeniti je napisao:

drago40 je napisao:

iducih dana odoh opet u HZZO sa svim rjesenjima,i mirovine,i DLP-a,pa cu vidjet

ada mozda nemaju veze cenzusi i obiteljska primanja,ili to u nasim slucajevima nema veze

 

Nema nikakvi cenzus i to pravo vrijedi samo za vas a ne i za ćlanove vaše obitelji

 

 

Htio bih samo dodati što se tiće članova obitelji toćnije supruga branitelja sa priznatim statusom hrvi-a, mogu očekivati poziv od ministarstva branitelja za besplatnim sistematsikm pregledom ako to žele.

 

Moja žena je dobila poziv pa znam. Pregled je sistematski i potpuno je besplatan i tajan, tj. nitko drugi osim moje žene i tih doktora neće znati rezultate sistematskog. Dogovara se termin i nema čekanja što je najvažnije.

 

Kompa daj mi molim te malo poblize pojasni to u svezi sistematskog pregleda,naime u izvanbracnoj sam zajednici pa me interesira ima li moja bolja polovica na neka prava,na recimo taj pregled i di bi mogao nesto vise saznati u svezi te problematike,posto zbog moje bolesti cesto oboje zavrsavamo kod psih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Kompa daj mi molim te malo poblize pojasni to u svezi sistematskog pregleda,naime u izvanbracnoj sam zajednici pa me interesira ima li moja bolja polovica na neka prava,na recimo taj pregled i di bi mogao nesto vise saznati u svezi te problematike,posto zbog moje bolesti cesto oboje zavrsavamo kod psih.

 

Pa mene su na telefon nazvali iz ministarstva branitelja, lijepo su se predstavili i tražili moju ženu. Nju su pitali želi li ići na sistematski pregled da je isti u cijelosti besplatan i diskretan. Moja je žena pristala, dogovorili su termin i mjesto pregleda ( nema čekanja ).

 

Prije par emisija gledao sam na emisiji " Meta " o tome nešto, da je to program koji financira ministarstvo branitelja da žene hrvi-a idu na sistematske preglede, da će biti pozivane pa ako hoće moći će ići. Eto toliko ja znam. Nazovi ministarstvo branitelja pa pitaj tamo za više informacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo drustvo moje da vas pozdravim i obavjestim da je plemeniti u pravu.

bio sam danas na HZZO-u,i dobio dopunsko na teret drzave,ili ti oslobodenje placanja participacije,na osnovu rjesenja o mirovini.zao mi je sto nisam prije znao za ovaj forum,jer nebi placao pola godine(i vise)dopunsko osiguranje.

jer u nasoj drzavi za koju smo se borili moramo sami sebi pomoci jer nigdje nitko nista nece reci ni kad pitas ia kamoli kad nepitas.

uglavnom pravo na trajno oslobodenje,na osnovu opce nesposobnisti,je istina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

... pa možda i ostali izvuču neku pouku :palac:

I meni je drago da je čovjek uspio, ali evo moje priče - pouke koju sam sam naučio: odoh s kumom (on nema oslobođenje od participacije...) do HZZO Vukovar i spika: temeljem rješenja o invalidskoj mirovini zbog opće nesposobnosti za rad prouzročene 50% u svezi DR. Ne može ! Pokušah biti do ruba neugodnosti tvrd u stavu da bi moralo. Niste čuli da ne može ! Šef nema sad vremena možete ako želite doći kasnije. Završena priča....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plemeniti

 

čitao sam pozorno sve od početka pa sad na kraju nisam siguran.naime,imam 30% invalidnosti-opća-60% vojnog dijela.imam li ja pravo na trajno oslobađanje od participacije? u lipnju 2008 sam produžio privremeno do kolovoza 2009 sa prvostupanjskim.da li će po novom zakonu imati i naše supruge imati pravo na oslobađanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stvarno kao da smo razlicite drzave.

mene kako je odbio prije deset dana sluzbenik na salteru,danas sam direktno otisao u njihovu pravnu sluzbu,sa stavom da po zakonu imam na to pravo i da komuniciram s ljudima koji su to pravo ostvarli,i da mi objasni zasto je meni to pravo pobijeno od strane sluzbenika,i teta pravnica se odmah pocela ispricavati,da svakako ja imam pravo,otisla samnom na salter teti koja redi na dopunskom,i rjeseno,ispricali mi se za pogresku i previd,,i jos cu i na kraj mjeseca dobiti vraceno sto je pretplaceno ovaj mjesec.

najzalosnije je sto mi njima moramo tumaciti zakone i prava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

plemeniti

 

čitao sam pozorno sve od početka pa sad na kraju nisam siguran.naime,imam 30% invalidnosti-opća-60% vojnog dijela.imam li ja pravo na trajno oslobađanje od participacije? u lipnju 2008 sam produžio privremeno do kolovoza 2009 sa prvostupanjskim.da li će po novom zakonu imati i naše supruge imati pravo na oslobađanje?

 

 

moje misljenje je da imas,po svemu sto sam sto puta procitao u ovih zadnjih par dana.

a sto se tice nasih supruga i mene zanima isto.

danas nesto cuh od kolege suborca da od travnja ide neki novi zakon,da li o socijalnim pravima ili cemu,nezna ni on,ali ja vjerujem da nasi mozgovi na ovom forumu znaju o cemu se radi pa ce nam objasniti :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Plemeniti je napisao:

... pa možda i ostali izvuču neku pouku :palac:

I meni je drago da je čovjek uspio, ali evo moje priče - pouke koju sam sam naučio: odoh s kumom (on nema oslobođenje od participacije...) do HZZO Vukovar i spika: temeljem rješenja o invalidskoj mirovini zbog opće nesposobnosti za rad prouzročene 50% u svezi DR. Ne može ! Pokušah biti do ruba neugodnosti tvrd u stavu da bi moralo. Niste čuli da ne može ! Šef nema sad vremena možete ako želite doći kasnije. Završena priča....

 

Baš mi je žao za vašeg kuma ukoliko nije uspio sa zahtjevom za participaciju ali neznam zašto su ga odbili kad je praksa po drugim područnim uredima drugačija.Nedajte se smesti neka on lijepo ode ponovo pa ukolko mu ne žele izdati potvrdu na temelju rješenja iz kojeg je vidjivo oboljenje ili ranjavanje 50% u svez DR neka zatraži i bude ustrajan u tome da mu to napišu na pismeno tko i zašto ga odbija.

 

Evo imam i neke informacije (najnovije)da če participacije osim HRVI biti oslobođeni i Hrv.branitelji oboljeli od PTSP te navodno i članovi njihovih obitelji-nadam se da če se pokazati istinitim ;-) te konašno "iskristalizirati" oštečenje i invalidost

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sova1 je napisao:

Govori se da i branitelji oboljeli od Ptsp-a imaju oslobođenje od plaćanja participacije.

Kako i na koji način to ostvariti,šta i gdje pokazati za oslobođenje? :misli:

To sam i ja ćuo a po prethodnim raspravama bi reć da ni sam ministar zdravstva nezna protumaćit ko je oslobođen plačanja participacije po zakonu o pravima hrvatskih branitelja.Mislim da je sve ostavio ćinovnicima da to oni procjenjuju(ko je oslobođen,a ko ne) :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

30% potvrđeno od II stpuanjske komisije i sve OK. Morski vuk je napisao sve ispravno i zato nemojte sumnjati kad on nešto napiše to je tako.. onaj kolega što ima 20% i do sad ništa neplaća to je trenutno dobro za njega ali kad bude dobio poštom sve zaostatke nebude baš radostan... sad pitanje je tko je njemu odobrio to oslobađanje i na osnovu kojih dokumenata na uvid,ako nije njegova greška nek se nebrine... osobno sam plaćao nekoliko mjeseci dopunsko osiguranje nitko mi nije niti rekao niti sam koga što pitao tek slučajno kad sam pročitao ono s najmanje 30 % da su oslobođeni ,otišao prekinio plaćanje police dopunskog i dobio oslobađanje ... I stupanjsko rješenje nema baš nikakvu pravnu osnovu tako kažu nadležni u uredima,no obzirom da su neki ipak uspjeli i pomoću I stupanjskog rješenja meni ništa više nije jasno... pozdrav... :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ lipi

-netočna je tvoja informacija,privremeno rješenje istina negdje prihvate ali ono nema pravovaljanost i nikako nije valjano tako kaže zakon no nebih sad dužio o tome,ali nisi u pravu niti kod tvrdnje da oni koji imaji za stalno invalidnost bez obzira na % imaju pravo ,definitivno je provjereno.

---------------------------------------------------------------

@apache 70

HRVI od najmanje 30 % imaju pravo na oslobađanje od participacije to je naglašeno nisi u pravu -nažalost tako kažu oni koji rade na tim poslovima.. znači samo status HRVI od najmanje 30 % ostvaruje to pravo samo on bez ostalih članova obitelji...pozdrav ! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

deltacro:

 

Pa zar je tako teško shvatiti da su participacije oslobođeni "svi" HRVI od 20%-100%.(koji posjeduju pravomočno drugostupanjsko rješenje)

 

Znači da ti pojasnim:ukoliko si HRVI a da bi to ostvario moraš imati minimalno 20% ne 19, niti 17 nego 20 i rješena stvar.

 

Prvostupanjsko također prolazi ali tu je taj "ali" ukoliko je postupak u nastavku priznavanja tj. do njegovog okončanja slijede te temeljem istog sva prava iz mirovinskog i zdrastvenog

 

P.S.Pozvao si se na morskogwuka-pa daj bar onda pročitaj i prouči što je čovjek napisao a ne ovako odokativno trla baba lan.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne nisi u pravu,participacije su oslobođeni HRVI od najmanje 30% pa sve do max 100%. zato meni nije jasno što ti uporno tvrdiš nešto po svom a meni je tako objašnjeno i ja sam ostvario svoje pravo iako sam do sad plaćao cijelo vrijeme -dok nitko od zdravstvenih djelatnika nije ni pomislio da mi kaže kako to nemoram,ali sad svim oboljeli HRVI šalju pismeno u svezi prava ako su u kategoriji oslobođenih.

-naravno da sam se pozvao na morskogvuka pa on zna više od previše i zato nevidim što sam ja suprotno njegovu odgovoru krivo rekao..ajd pozdrav ogoh nešto odmoriti kapke. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

deltacro

 

ajde mi molim te rastumači slijedeće:

 

plačanja participacije su oslobođeni:

- HRVI

- branitelji sa najmanje 30% invalidnosti

 

koja je razlika između branitelja sa 30% invalidnosti i HRVI

 

Osobno poznajem ljude koji su u mirovini po zakonu o pravima branitelja a postotak HRVI im je ispod 20 % i nemaju status HRVI ali imaju najmanje 30% invaliditeta u svezi DR i u tom dijelu traži tumačenje odredbi zakona.

 

Ovaj dio oko tvojeg plačanja participacije, nemoj mješati nekadašnje administrativne pristojbe koje su bile do 30 Kn mjesečno jer to su plačali svi dok bolničko liječenje nisi morao ništa platiti niti sudjelovati (participirati) u cijeni. Ako ti nisi znao da si oslobođen plačanja ili ti nitko to nije rekao to je doista samo tvoj problem jer onaj koji pita taj i dobije odgovor.

 

Ono što si prošle godine platio u zdravstvu (nadam se da imaš račune na svoje ima i da si to tražio i za sve lijekove koje si eventualno platio) priloži uz poreznu prijavu ove godine pa češ vidjeti što će biti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav....neznam šta sada nije kome jasno,ali jutros je bilo u emisiji meta,a i zvao sam info telefon hzzo-a 08007989,gdje je rečeno da osobe sa statusom hrvi-a u svim postotcima su oslobođene plačanja dopunskog zdravstvenog osiguranja,a što se tiče ovih 30 posto koje je potrebno da ima branitelj to se ne odnosi na hrvi,več na osobe koje imaju toliku invalidnost po zakonu o pravim ahrvatskih branitelja onaj famozni omjer koji se dobiva u mirovinskom,jer dosta nas ovdje na forumu ima i hrvi i vojnu mirovinu u večem iznosu od 30 posto pa tako možemo po dvije osnove koristiti oslobađanje od plačanja dopunskog zdravstvenog osiguranja...tako su bar meni objasnili i bio sam u hzzo-u gdje sam oslobođen dopunskog temeljeg svojeg drugostupanjskog riješenja hrvi-a 20 posto...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače ovo nevolim raditi ali kad baš izistiraš eto:

 

citat deltacro:

-naravno da sam se pozvao na morskogvuka pa on zna više od previše i zato nevidim što sam ja suprotno njegovu odgovoru krivo rekao..ajd pozdrav ogoh nešto odmoriti kapke

 

citat: morskiywuk objavljeno 14.01.

 

Međutim, unazad 10-tak dana situacija se promijenila jer su, valjda, počeli čitati Zakon onako kako je napisan, te se sada pravo priznaje i HRVI-u sa 20% oštećenja organizma.

 

citat: morskywuk objavljeno 16.01.

 

Što se tiče HRVI-a, Zakon je jasan: "Od sudjelovanja u pokriću dijela troškova zdravstvene zaštite (participacija) oslobađaju se ...HRVI iz Domovinskog rata ...". Dakle, svaki HB kojemu je priznat status HRVI-a, bez obzira na skupinu, odnosno postotak oštećenja. Tu igra samo rješenje o priznatom statusu HRVI-a i upornost u traženju svoga prava(da ne kažem tvrdoglavost). :-D

 

Eto što si suprotno njegovu odgovoru rekao i to još sasvim pogrešno:

 

citat:deltacro objavljeno 24.01.

 

ne nisi u pravu,participacije su oslobođeni HRVI od najmanje 30% pa sve do max 100%

 

Eto valjda ti je sad malo jasnije ali ako nije bože moj kako niša reče čitaj,samo čitaj pa če sjesti :palac:

 

Pozdrav i tebi ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

planina je napisao:

pozdrav....neznam šta sada nije kome jasno,ali jutros je bilo u emisiji meta,a i zvao sam info telefon hzzo-a 08007989,gdje je rečeno da osobe sa statusom hrvi-a u svim postotcima su oslobođene plačanja dopunskog zdravstvenog osiguranja,a što se tiče ovih 30 posto koje je potrebno da ima branitelj to se ne odnosi na hrvi,več na osobe koje imaju toliku invalidnost po zakonu o pravim ahrvatskih branitelja onaj famozni omjer koji se dobiva u mirovinskom,jer dosta nas ovdje na forumu ima i hrvi i vojnu mirovinu u večem iznosu od 30 posto pa tako možemo po dvije osnove koristiti oslobađanje od plačanja dopunskog zdravstvenog osiguranja...tako su bar meni objasnili i bio sam u hzzo-u gdje sam oslobođen dopunskog temeljeg svojeg drugostupanjskog riješenja hrvi-a 20 posto...

 

Pa šta treba više objašnjavat ,jutros su u meti sve objasnili tko ima pravo tko nema,evo kolega planina vam je sve to lijepo napisao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pratio sam emisiju u subotu i po onom što je rečeno definitivno ja nisam u pravu bio kako sam napisao u predhodnim komentarima..no ja sam napisao ono kako je meni rečeno u područnom uredu i ništa tu nebi bilo sporno kad bi oni svi znali odraditi svoj posao za koji su plaćeni... no dobro ako bude kako je objasnila ta gospođa OK samo ona prica jedno a ostali rade sasvim po nekim drugim pravilnicima,zakonima i nemam pojma što sve neizmisle... pozdrav ! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eduard je napisao:

Poštovani,da li netko nešto zna o dodatnom doprinosu za zdrastveno osiguranje koji će se plačati iz mirovine?

Naime o tome se više ništa ne govori, a bilo je o tome govora u medijima krajem 2008.

Na stranicama HZMO je objavljen popis regulative koja stupa na snagu 01.01.2009 i ima utjecaja na prava iz mirovinskog osiguranja i po tome će s isplatom mirovine za siječanj ( u veljači 2009) poćeti obračun i obustava tog doprinosa po formuli: 3% od mirovine veće od 5108 kuna (znači iznosa većih od 5108 kuna prije oporezivanja i obustava).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evidentno je da oni koji su izradili novu zdravstvenu reformu nisu baš pretjerano razmišljali o umirovljenicima i hrvatskim braniteljima u mirovini i da je reforma "sklepana" aljkavo te na brzinu i bez osjetljivosti prema mnogim građanima, a samo da bi se napunile neke blagajne.

 

Primjerice, branitelji sa mirovinom (i ostali umirovljenici) preko 51oo i kusur kuna moraju plaćati doprinos od 3%.

 

Dali je ministar zdravstva razmišljao koliko ima umirovljenika koji samo od te mirovine uzdržavaju tročlanu, četveročlanu, peteročlanu....obitelj te čiji ukupni cenzus možda iznosi i ispod 700 kuna te svi od te njegove mirovine preživljavaju, a umirovljenik i hranitelj obitelji mora plaćati doprinos.

 

Umjesto da je npr uveden cenzus od npr.1600-1700 kuna po članu obitelji pa da oni ispod tog cenzusa ne plaćaju doprinos, idemo da oderemo "bogate" umirovljenike od čijih mirovina mnogi uzdržavaju svoje obitelji, a u stvari su "bogati" možda (da tako kažem) siromašniji od mnogih sa manjom mirovinom.

 

Eto to je jedna od mana nove reforme, a ima strahovito mnogo nezadovoljnih građana i liječnika koji bi imali što reći (mnogi su i rekli) na račun reforme, međutim nisam uopće siguran u istinitost glasina onih koji su zdravstvenu reformu donijeli i izjavljivali da zdravstvenu reformu većina građana podržava.

 

Imalo bi se u reformi puno toga za promijeniti, međutim izgleda da će se morati pričekati na neka "bolja" vremena.

 

34iifeu.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To vam je ona stara uzmi Peri da bi dao Tomi i obrnuto.

 

Lijepo su nas počastili s oslobađanjem participacije koju ionako nebi kao umirovljenici plačali više cca 80 kn a sad za tih 80kn uzmu 160, pa nije loša matematika ne....

 

 

Ali pošto sad u 2.mjesecu ide usklađivanje mirovine (tu bi nam mogli povisit oko 2,6%) tako da smo opet na istome-skoro..ha,ha :-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

...Ali pošto sad u 2.mjesecu ide usklađivanje mirovine (tu bi nam mogli povisit oko 2,6%) tako da smo opet na istome-skoro..ha,ha :-P

 

Ma načekati ćemo se povišice do isplate u travnju, dobiti ćemo više, ali i uzeti će više (više nego što je mjesečna premija dopunskog...)!

Dobro je ministar razmislio: uzeti od što većeg broja i to što više!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemogu a da nekomentiram.

kao i uvjek,posten mali covjek najebe(oprostite na izrazu),nasi ministri i vlada uvjek dobro sracunaju za svoj dep,i stvarno nerazmisljaju o nama malim ljudima koji uzdrzavamo obitelji,skolujemo djecu.kazu imate VELIKE mirovine,da ali koliko se s njima moze prezivjeti,koliko usta hranimo s tim mirovinama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon puno muka (čitaj: na rubu težeg verbalnog delikta...) moj kum je ( u HZZO-u Vukovar) temeljem rješenja HZMO o pravu na invalidsku mirovinu opća nesposobnost 50 u svezi DR i traženja oslobađanja od participacije tj. plaćanja dopunskog uspio dobiti papir: Polica dopunskog osiguranja ugovaratelj Ministarstvo financija osiguranik on , na godinu dana (do 25.01.2010). Na upit zašto na godinu dana djelatnik na šalteru je živčano odgovorio da on tako piše sve nove police! Molim komentar i savjet je li moguće što još napraviti ili treba nekoga :batina: ili :predaja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Nakon puno muka (čitaj: na rubu težeg verbalnog delikta...) moj kum je ( u HZZO-u Vukovar) temeljem rješenja HZMO o pravu na invalidsku mirovinu opća nesposobnost 50 u svezi DR i traženja oslobađanja od participacije tj. plaćanja dopunskog uspio dobiti papir: Polica dopunskog osiguranja ugovaratelj Ministarstvo financija osiguranik on , na godinu dana (do 25.01.2010). Na upit zašto na godinu dana djelatnik na šalteru je živčano odgovorio da on tako piše sve nove police! Molim komentar i savjet je li moguće što još napraviti ili treba nekoga :batina: ili :predaja:

 

 

:skakuce::skakuce::skakuce::bananko:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rubens je napisao:

Sve police se izdaju na rok od godine dana, pa i u ovom slučaju, no nije se uopće potrebno oko toga previše sekirati, jerbo tako se nešto bez problema može i produžiti slijedeće godine "po službenoj dužnosti".

 

Šteta što te ovaj službenik nije informirao i umirio, da ne trošiš živce bez veze.........

OK, nadam se da ste u pravu ali me je toga što bi netko mogao ili trebao napraviti po službenoj dužnosti baš i strah (poznavajući HZZO u Vukovaru, dosadašnji rad, odnos prema strankama,...). Nazvah HZZO-ov besplatni broj u svezi dopunskog, tip me uopće nije razumio u svezi utemeljenosti oslobađanja, ponovih priču, muk i tišina, pa onda rečenica: ako imate rješenje HZMO ne starije od šest mjeseci o oštećenju organizma minimalno 30% tada ste oslobođeni i to trajno. Pa sad ispada da je mom kumu ovaj u Vukovaru dao protuzakonito oslobođenje pa još i velikodušno na godinu dana.

Ako ste u pravu u svezi toga da on nije mogao dobiti trajno već tih godinu dana, znači li to da će oni koji imaju trajno, bijeli kartončić koji će vrijediti do 30.06.2009, poslije toga imati isto policu dopunskog na terete ministarstva financija na godinu dana ili će dobiti kako obećavaju karticu na kućnu adresu za trajno oslobađanje? Gdje je tu onda ravnopravnost ili možda naši mudraci misle već poslije izbora opet nešto kemijati u interesu nacije?!

Sve u svemu reforma koja je toliko jadna po formi i sadržaju, da su najbolja ilustracija riječi jedne gospođe, koja je čekala u redu, neka idu u p.... m....... !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tip u hzzo kaže da tko ima 30% i više da donese rješenje i dobiva trajno oslobađanje ali koje vrijedi do 30.06.a po isteku tog datuma donijeti ponovno rješenje i dobit će se ponovno trajno.zašto se mora dolaziti opet poslije 30.06 nije znao odgovoriti,ali da nam ostane 600 kunića u džepu nebi trebao biti problem dva puta u godini pohoditi hzzo.što kažeš duro?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

....ali da nam ostane 600 kunića u džepu nebi trebao biti problem dva puta u godini pohoditi hzzo.što kažeš duro?

 

Ma nisam ja ukazivao na muku i je li mom kumu teško hodočastiti u HZZO dva ili više puta godišnje kako bi mu ostalo 600 kuna u džepu (iako bi se i tome dalo naširoko i podugačko pisati ...), već na činjenicu da počevši od ministra pa do nazovi službenika HZZO ( ovo nazovi službenika pišem jer nitko od onih s kojima smo kontaktirali nema po mom uvjerenju VSS - dakle neka bude namještenik, a ako ima tada treba hitno raditi reformu školstva kod nas ali ni slučajno dati ovom "majstoru" ili sličnom - te bi zapravo najbolje bilo malo propuhati HZZO...) ne zna reći taj i taj ima oslobođenje od participacije i to ostvaruje temeljem toga i toga, te su mu potrebni papiri - a da ne govorim o pojmovina racionalno, ekonomično i slično. Kad to uparite s našim tiskom - jeza - pogledajte po internetu i tisku napise tko je sve oslobođen plaćanja npr. članovi obitelji HRVI-a -supruge HRVI ,probajte to ostvariti : malo morgen. Jadno, otužno i prije svega odraz aljkavasti i nestručnosti ili im tako možda odgovara ... a ti (mislim na sebe) budalo trpi ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospodo moja draga,svaka ispostava HZZo-a ima svoju politiku.ja danas bio i tako ljepo su me odbili jer mi onaj postotak šta imam na rješenju za mirovinu PTSP profesionalno oboljenje 80% vojna 20% civilna,nevrijedi,to jest da na osnovu toga rješenja nemogu dobit oslobađanje participacije,RVI nemam,već da im moram donijet nekakav papir od IKE gdje piše postotak invaliditeta.E sad meni ništa nije više jasno,pa kakav je onda ovo invaliditet ako to njima nije dovoljno.A od IKe ja nisam dan danas dobio nikakvo riješenje,već privremeno rješenja o postotku invaliditeta od mirovinskog,te kad je postalo pravomoćno nakon 15 dana pokrenuli su umirovljenje.E sad bi ja po njihovom kako su oni meni rekli trebao pokrenut zahtjev za IKU i tražit od njih potvrdu gdje piše koliki mi je postotak invaliditeta. To je djelatnica HZZO-a u Karlovcu tako meni objasnila.E tko je sad ovdje lud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije nego što išta napišem u svezi ovog posta skrenuo bih pozornost na prethodne postove (kako drugih tako i moje) u kojima je isticana razlika između oštećenja organizma i invalidnosti - nesposobnosti za rad po rješenjima HZMO-a i praktično ukazivalo na neosnovanost oslobađanja od participacije temeljem rješenja o pravu na invalidsku mirovinu. No s obzirom na praksu: dva ureda HZZO tri mišljenja i postove o tome kako to "pali" odvedoh kuma do HZZO i upalilo je iz drugog pokušaja, no to ne znači da sam promijenio mišljenje o osnovanosti takvih oslobođenja.

 

ruda44 je napisao:

...već da im moram donijet nekakav papir od IKE gdje piše postotak invaliditeta.E sad meni ništa nije više jasno,pa kakav je onda ovo invaliditet ako to njima nije dovoljno.A od IKe ja nisam dan danas dobio nikakvo riješenje,već privremeno rješenja o postotku invaliditeta od mirovinskog,te kad je postalo pravomoćno nakon 15 dana pokrenuli su umirovljenje....

Rješenjem o priznavanju prava na invalidsku mirovinu vama je priznata i invalidnost - nesposobnost za rad - i za tu nesposobnost za rad je rečeno je li profesionalna ili opća i što je prouzročilo tu nesposobnost za rad i je li to što je prouzročilo nesposobnost za rad u cijelosti ili u omjeru u svezi vašeg sudjelovanja u obrani suvereniteta RH.

Nigdje se u tom rješenju HZMO-a kojim vam priznaju pravo na invalidsku mirovinu ne navodi da kod vas postoji oštećenje organizma i u kojem postotku. Pročitajte ga s pozornošću pa ćete zaključiti da sam u pravu. Papir koji vas traže je rješenje o utvrđenom stupnju oštećenja organizma. Tko je tu lud? Odgovor na to pitanje je malo teže smisliti pa još i biti u pravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto bi nešto bilo jednostavno,jasno,kada može biti komplicirano,zakukuljeno,nejasno ili u najmanju ruku dvosmisleno.To je zato što se donose zakoni koji nestručne osobe sastavljaju i ne konzultiraju se sa strukom.Tada na te zakone dolaze tumačenje i provedba toga i takovg zakona da bi službenici znali provoditi takav zakon.I puno puta zakon stupi na snagu ali njegova provedba kasni zato što službenici nisu dobili naputak o provedbi toga zakona,tj.neznaju ga sprovoditi.I sam sam tumačio članke zakona pravnicima koji rade kao pravnici i primaju plaću za to.To bi bilo isto kao da ja radim kao kirurg u bolnici i primam plaću za to ali kada dođe vrijeme da operiram nekoga ja kažem neznam ja to neka neko drugi operira a ja ću i dalje primat plaću i zauzimat to radno mjesto iako sam nesposoban ali ja imam školu za to...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao dobrovoljni davaoc krvi(60 davanja) oslobođen sam trajno pa im nemoram nosat rješenje rvi niti bilo koje drugo,a što se tiće kako neko navede za ptsp da su oslobođeni ja sam ćuo neku priću nevezano za ovu temu,navodno neke su banke poćele tražit rješenje od mirovine za kredite i ako je mirovina zbog ptsp nema teorije dobit kredit.Nemojte me držat za rijeć ali tako sam ćuo i zbog toga vezano za ovu temu jako sam skeptičan što se tiće guranja pod nos bilo kakvih rješenja da ste obolili od ptsp kao što sam i ja jer izgleda da pomalo ali sigurno poćinju da nas obilježavaju!!! :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija