Jump to content

Podvaljeno odbijanje testa krvi i urina


izbezumljeni

Preporučene objave

Molim savjet. Naime u 6.mjesecu 2006. zaustavljen sam prilikom rutinske kontrole te sam podvrgnut alkotestu i testu na droge. Bez odbijanja, naravno. Drager je pokazao 0.38 promila. Test na opijate pokazao je pozitivan rezultat na marihuanu. Da ne duljim, nakon cca.10 mjeseci došao mi je prekršajni nalog po kojemu me se tereti na temelju ZOSPC po članku 199.st.5, 199.st.7., te 282.st.10. Prve dvije točke razumijem, no na treću sam POLUDIO! "Odbijanje podvrgavanju testa krvi i urina". 3.100 kuna za totalnu policijsku podvalu!

Prije podvrgavanja testu na droge, policijski službenik mi je nekoliko puta rekao da ako odbijem to se tretira kao da sam pod tjecajem opojnih droga i da automatski plaćam kaznu od 3.100 kuna. Opet laž, jer u takvim slučajevima, koliko sam se raspitao, dužni su osobu odvesti u bolnicu na vađenje krvi i urina. Dok sam bio u kombiju, inspektoru civilu je vršio pretraživanje mog vozila i to vrlo temeljito, što može posvjedočiti prijatelj koji je za to vrijeme, kao suvozač, bio u vozilu te i njega uputio u kombi na testiranje na opijate. Pretreseni smo također oba u smislu vađenja stvari iz džepova i torbica. Dok su vršili testiranje naših uzoraka rekli su da čekamo u autu. Nakon nekih 15 minuta dali su nam testove koji su bili pozitivni a THC. Još jedna zanimljivost: na tom ispisu postoje rubrike datum, vrijeme, ime, prezime, broj osobne, potpis i potpis svjedoka. Sve prazno! Kasnije mi je sinulo! Gospoda su nas podlo pustili dalje jer im se ne isplati slati nas na vađenje krvi i urina jer bi tako izgubili dragocjeno vrijeme za naplatu sličnih podvala ostalim naivcima. Moje pitanje je da li su obavezni nakon pozitivnog testa na opijate odvesti nas na test krvi i urina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisu obvezni nikoga voditi na liječn. pregled ukoliko osoba izričito odbije stručni zdravstveni pregled i naravno to je kažnjivo i sve bude to skupa platio.. no da su policajci nekom smjestili da je pod autjecajem opojnih droga to je samo čista izmišljotina ( nakon takvih utvrđenih stvari svi se opravdavaju no ako uistinu nisu konzumirali opojne droge ipak su nešto slično tome uzimali ali to nisu izjavili zato gospodo pogotovo ako ste već omai problema u svezi opojnih droga ja osobno sam na strani policije ,a vi i dalje samo lagano uživajte u svojim aktivnostima. ... nitko tebe nema pravo na sili voditi na vađenje krvi i uzimanje urina radi analize kako na alkohol tako i nadroge ,no izuzetak je kod prometnih nesreća gdje je posljedica povređene osobe ili smrtna posljedica onda ako nečeš dragovoljno ideš prisilno ako treba i po nalogu istražnog sudca. smiju ti na silu vaditi krv i uzeti urin,no postoji samo jedno kad nesmiju vadit krv no to doktori znaju i što moraju napisati u obrazloženju. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo se razumjeli. Ja jesam bio pod utjecajem THC-a i to nisam poricao tada kao ni sada. Već sam predao prigovor u koje to i ne poričem i kroz par dana imam roište za koje sam nedavno dobio poziv. U prigovoru sam naveo da želim suočenje sa policijskim službenikom koji je tada bio na dužnosti. Ponavljam, zanimljivo je da se u prekršajnom nalogu baš nigdje ne spominje prijatelj koji je bio sa mnom u autu koji naravno nije nevažan u toj cijeloj priči. Tvrdim da je i taj ispis rezultata testa ofrlje napravljen. Zašto onda kad već tako revno rade svoj posao ne naprave sve kako treba? (Prilažem skeniran sliku testa da ljudi vide kako to izgleda).Ovakav odnos ostavlja vrlo ružnu sliku i plodno tlo je za predrasude vezane uz rad policije na cesti.

Cijeli apsurd je u tome što ništa nisam odbio, a test krvi i urina mi nisu rekli da je obavezan nego samo ako odbijem test na opijate na licu mjesta. Zato sam Vas pitao da li je obavezno nakon utvrđivanja prisutnosti opijata na licu mjesta, voditi osobu u bolnicu na vađenje krvi i urina. Ostalo sam već iznio u prvoj poruci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo se razumjeli. Ja jesam bio pod utjecajem THC-a i to nisam poricao tada kao ni sada. Već sam predao prigovor u koje to i ne poričem i kroz par dana imam roište za koje sam nedavno dobio poziv. U prigovoru sam naveo da želim suočenje sa policijskim službenikom koji je tada bio na dužnosti. Ponavljam, zanimljivo je da se u prekršajnom nalogu baš nigdje ne spominje prijatelj koji je bio sa mnom u autu koji naravno nije nevažan u toj cijeloj priči. Tvrdim da je i taj ispis rezultata testa ofrlje napravljen. Zašto onda kad već tako revno rade svoj posao ne naprave sve kako treba? (Prilažem skeniran sliku testa da ljudi vide kako to izgleda).Ovakav odnos ostavlja vrlo ružnu sliku i plodno tlo je za predrasude vezane uz rad policije na cesti.

Cijeli apsurd je u tome što ništa nisam odbio, a test krvi i urina mi nisu rekli da je obavezan nego samo ako odbijem test na opijate na licu mjesta. Zato sam Vas pitao da li je obavezno nakon utvrđivanja prisutnosti opijata na licu mjesta, voditi osobu u bolnicu na vađenje krvi i urina. Ostalo sam već iznio u prvoj poruci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izbezumljeni je napisao:

Naime u 6.mjesecu 2006. zaustavljen sam prilikom rutinske kontrole te ...

 

izbezumljeni je napisao:

i kroz par dana imam roište za koje sam nedavno dobio poziv

 

 

Dosta toga ni ja ni mnogi ovdje nismo razumili.

 

Sud će stvoriti uvjete da se utvrdi činjenično stanje i dobit će te Vašu presudu.

 

Osim ako se ovaj slučaj nije uopće ni dogodio.

 

Smrdi mi na potpunu izmišljotinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

policajci su pogrijesili!

 

trebali su vas kazniti jos i jace jer

 

 

Članak 199.

 

...

 

(5) Novčanom kaznom od 500,00 do 1.500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač, ako u organizmu ima alkohola do 0,50 g/kg, odnosno miligrama u litri izdahnutog zraka. Osim novčane kazne može mu se izreći jedan negativan bod.

 

...

 

(7) Novčanom kaznom od najmanje 3.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako u organizmu ima alkohola iznad 1,50 g/kg, odnosno miligrama u litri izdahnutog zraka ili ako u organizmu ima opojnih droga, odnosno ako se odbije podvrgnuti ispitivanju ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina (članak 182. i članak 285.). Osim novčane kazne izreći će mu se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje šest mjeseci i odredit će mu se pet negativnih bodova.

 

 

100 kn su vjerojatno troskovi prekrsajni nalog, testiranje na drogu je neobracunato ... znaci ukupno minimalno 3000+500+100+test droge

 

sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slučaj se itekako dogodio. Ne znam na što potpetica misli kao izmišljotinu. Slučaj ili ono što sam iznio kao činjenice. Prijatelj koji je bio prisutan je svjedok. Samo mi je čudno što se on nigdje ne spominje u prekršajnom nalogu. Kako to da potpetica tvrdi da je odlazak na liječnički pregled obavezan a deltacro tvrdi da nisu dužni? Da li je dotični deltacro iz odvjetničke struke ili policijski službenik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda nisam bio pretjerano detaljan.

Ukupna kazna je;

- 570 kn(200 troškovi prekršajnog postupka + 370 test na opijate)

- 700kn za 0.38 promila alkohola (po starom zakonu)

- 3 100 kn za vožnju pod utjecajem opojnih droga, i

- 3 100 kn za odbijanje podvrgavanju testa krvi i urina.

Dakle, ukupno 7 470 kn.

Ponavljam, sve ovo pišem zbg zadnje točke (kazne) od 3 100 kn koja je neistinita. Pošto sam dragovoljno pristao na testiranje na licu mjesta kojim je utvrđena prisutnost opijata, zašto bi odbio testranje krvi i urina. Da je sve bez zadnje točke, već bi odavno platio kaznu i ovo sve vam nebi ni pisao. Pošten sam i volim fer igru u životu.

Bog mi je također svjedok. Samo što se to ne računa na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žao mi je što na ovom forumu nisam dobio kompletnije mišljenje o cijelom slučaju nego me se cijelo vrijeme tretira kao lažova i autora dječjih pričica. Zašto?

Kako se mogu objaviti slike da vas uvjerim? Imam sve skenirno ako vas zanima. Ako ne, žao mi je što sam trošio Vaše vrijeme i napuštam forum. Nije mi cilj iznositi izmišljotine i pljuvati po policiji nego sam samo tražio mišljenje o slučaju. Svo potkopavanje mog kredibiliteta je počelo, čini m se dok se dotični deltacro nije upleo nakon što je očito vrlo površno proučio moj prvo post.

 

Hvala svima i želim Vam sve dobro u 2009.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljutko je napisao:

sada vec ovo ima smisla - ukoliko nije nastupila zastara sudac ce sigurno odbaciti da se niste dali testirati jer su u prilogu, koji ce policija podnijeti, rezultati testiranja :kavica:

 

Hvala na odgovoru. Nisam potpuno shvatio. Znači da sudac neće vjerovati da nisam odbio ili što? Znači imam šanse okazati da sam u pravu? Kakvu ulogu tu može imati moj prijatelj kao svjedok?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prva stvar sto radi sudac nakon otvaranja glavne rasprave je ukidanje prekrsajnog naloga i nakon toga proces krece od pocetka (laicki receno - pravnik nisam)

 

prema ZSPC se kaznjava odbijanje utvrdjivanja droga i alkohola sto vi svakako niste ucinili jer se jeste testirali, a niti ne sporite nalaze. upravo nalazi vaseg testiranja dokazuju da su policajci potpuno pogrijesili kaznivsi vas temeljem cl 282

prema tome, s pravom se ljutite na "onih" 3000 kn i ne vidim nacina da sudac donese istu kaznu kao i policajci.

 

 

a sada da se osvrnem i na sam prekrsajni postupak. prekrsajni zakon je izuzetno protuustuvan i nema veze s postenim ili pravednim sudjenjem (kako je propisano ustavom rh)!!!

neprihvatljivo je da ista osoba utvrdjuje prekrsaj i potom provodi prekrsajni postupak. takav postupak je sramotan a u literaturi je poznat kao "kadija tuzi, kadija sudi"

 

cak se niti u jugoslaviji nije provodio takav postupak!

 

prije ovog sramotnog prekrsajnog zakona prava policajaca bila bitno manja.

gradjanin se mogao "nagoditi" s milicajcem i platiti globu, a ukoliko je prekrsaj bio veci (kao sto je u ovom slucaju) prvostupanjsku presudu je donosio sudac a ne policajac.

 

ulaskom u eu prava gradjana ce se dodatno umanjiti a prava policajaca ce nalikovati na policijsku diktaturu.

 

mozemo reci "papa" gradjanskim pravima kakva smo imali na pocetku ovog tisucljeca :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izlazimo iz teme ne gine nam katanac.

 

ljutko je napisao:

a sada da se osvrnem i na sam prekrsajni postupak. prekrsajni zakon je izuzetno protuustuvan i nema veze s postenim ili pravednim sudjenjem (kako je propisano ustavom rh)!!!

neprihvatljivo je da ista osoba utvrdjuje prekrsaj i potom provodi prekrsajni postupak. takav postupak je sramotan a u literaturi je poznat kao "kadija tuzi, kadija sudi"

 

 

Potpuno se slažem sa ove dvije rečenice, ali na žalost ne i sa nastavkom.

 

Tko radi zakone?

 

Radne skupine sastavljene od sudaca, državnog odvjetništva, odvjetnika i jednog predstavnika policije.

 

Što se postiglo sa novim prekršajnim zakonom?

 

Rasterećenje prekršajnog suda i VPS-a.

 

Tko je preuzeo dio njihovog posla?

 

Natovarili su ga policajcu na terenu, osobi sa nekakvom srednjom školom, koji da bi zaradio svoje 4 i po tisuće kuna mora dnevno izdavati desetak prvostepenih pravomoćnih presuda, više nego sudac na prekršajnom sudu, koji u klimatiziranom uredu zaradi 11 tisuća + ima daktilografitkinju.

 

Vjerovatno sam taj policajac ne zna da mu radi pogrešno ispisane prvostepene presude prijeti kaznena prijava i 8 mjeseci bezuvjetnog zatvora.

 

Ustav RH govori o trodiobi vlasti, a prekršajnim zakonom izvršna vlast radi 1/2 posla sudbene vlasti.

 

Očita je neustavnost na djelu, samo je pitanje tko i kad će od jakih igrača dignuti glas protiv toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne nisam iz odvjetničke struke ali sam zato radio poslove koje su kolege odradili sasvim uredno. ovo ti odgovaram samo zato da znaš kakav će biti ishod svega.. bilo bi mi drago da se javiš nakon suoćenja ako nadležni sud bude zatražio dolazak policijskih službenika no isto tako i nemora to zatražiti.. pročitao sam neke odgovore na tvoj problem i mislim da ti neki pokušavaju prikazati netočno da si ti prednosti,samo me zanima zašto nisi bio zadržan zbog vožnje pod utjecajem opojnih droga što bi ja osobno sigurno učinio poglavito ako si imao već slične avanture glede opojnih droga.

@ osvrt na komentar da se ni u bivšoj državi nije tako radilo,pa naravno da nije jer tada nisu ni bila policiji omogučena sredstva niti tehnika i za mobilno utvrđivanje prisutnosti opojnih droga u organizmu,no svatko ima svoje mišljenje i to uvažavam.. moram samo naglasiti da su dečki koji vrše testiranja na opijate posebno stručno za taj rad i školovani tako da nevidim razloga da su napravili bilo koji propust...postoji mogućnost da se dogodi nekad neki propust prilikom ispisivanja zapisnika no obzirom koliko je papirologije policiji stavljeno na obnašanje poslova to je vrlo mali propust na koje sud nebi trebao gledati previše jer sve te poslove koje naši dečki rade na terenu u drugim zemljama upravo rade sudovi,a policija nakon utvrđenog prekršaja odmah privodi osobu i predmet se odmah odrađuje.. možda nebudeš zadovoljan mojim odgovorom što i mogu shvatiti ali ja i dalje tvrdim da su dečki radili dobro,jer tko radi taj nekad i pogreši..... sretno ti bilo i kloni se tih gluposti glede opojnih droga,uživaj na druge načine u životu ovo ti nije dobro za zdravlje ! :kavica:

-- mislim da nismo izašli iz teme jer odgovor na postavljeno pitanje može svatko protumačiti kako njemu odgovara. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

deltacro je napisao:

...samo me zanima zašto nisi bio zadržan zbog vožnje pod utjecajem opojnih droga što bi ja osobno sigurno učinio poglavito ako si imao već slične avanture glede opojnih droga.

... moram samo naglasiti da su dečki koji vrše testiranja na opijate posebno stručno za taj rad i školovani tako da nevidim razloga da su napravili bilo koji propust...postoji mogućnost da se dogodi nekad neki propust prilikom ispisivanja zapisnika no obzirom koliko je papirologije policiji stavljeno na obnašanje poslova to je vrlo mali propust na koje sud nebi trebao gledati previše jer sve te poslove koje naši dečki rade na terenu u drugim zemljama upravo rade sudovi...quote]

 

Ne, nisam nikad imao prije slične avanture i to je bila prva. Znam da bi Vam više pasalo da nije tako.

 

Što se tiče propusta prilikom ispisivanja papirologije mislim da ih ne bi trebalo biti ako su već školovani za takvo što. Također mislim da nije pravedno da sud slijepo vjeruje policijskim službenicima jer im to ostavlja puno manevarskog prostora za podvale koja se dogodila meni. Uostalom gdje je moje pravo na obranu i kakve su mi šanse po takvom principu rada?!

 

Još jedna stvar koju opet moram ponoviti. Ne pobijam rezultate testiranja, nego njihovu optužbu da sam odbio testiranje krvi i urina. Imam svjedoka, čovječe dragi!!!

Zašto bi dragovoljno pristao na testiranje na licu mjesta i onda odbio liječički pregled? NIJE MI BIO PONUĐEN, niti objašnjena procedura od strane tih STRUČNJAKA NITI JEDNOM RIJEČJU!!! Previše branite svoje kolege.

Da sam znao proceduru i kakvi me ljudi obrađuju odbio bi test na licu mjesta i zahtjevao liječnički pregled krvi i urina. Zar ne vidiš nelogičnosti u ovom slučaju?

A to za što su školovani je druga priča. Mislim da ih je za blefiranje i podvale itekako školovala ulica. Takvu drskost i bezobraznost čovjek samo na ulici sreće.

 

Pitate se zašto me nisu priveli? Ako vam baš nije jasno, mni sada je kristalno jasno. Upravo iz istog razloga što su mi prešutjeli da u slučaju pozitivnog testa na droge oni su to obvezni. Lakše im je bilo napisati da sam odbio. NA TO SAM LUD! IZGUBILI BI DRAGOCJENO VRIJEME ZAUSTAVLJANJA OSTALIH VOZAČA I ISPUNJAVANJA SVOJE DNEVNE KOTE. O tome se radi dragi dragi moj deltacro.

 

Oprosti na mojoj ogorčenosti ali potpuno sam u pravu jer se to dogodilo na mojoj koži, a nepravda jako boli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislio sam da smo to riješili no ipak moram odgovoriti na ovo zadnje...

-- nisu dečki napisali da vi niste pod utjecajem opojnih droga ,koliko san hvatio oni preliminarnim testom na opojne droge utvrdili da ste pozitivni na mjestu gdje ste zaustavljeni,ali nemojte sa mješati ono drugo odbijanje liječ.pregleda vađenje krvi i uzimanje urina radi analize odnosno vještačenje to je sastavno dio procedure isto kao i kod alkotestiranja .nakon što se podvrgnete ispitivanju i rezultat pokaže da ste reagirali na opojne droge ili netko drugi na alkohol onda vam se ponudi taj pregle upravo da se nakon vještačenja krvi i urina potvrdi predhodno testiranje,naravno to sve vi plaćate... niste u pravu kad kažete da ste znali " vi neznate jer niste stručni kao kolege koji su vas zaustavili i odradili posao.. mislim niste znali da nemožete vi zahtjevati pregled ako se prvo ne podvrgnete ispitivanju na mjstu zaustavljanja i ako testiranjem nije utvrđena prisutnost opojnih droga ili alkohola.vi ste ogorčeni na rad policije ,a ja pohvalno odobravam sve takve radnje koje dečki rade...bilo bi apsurdno da ste vi sretni i hvalite policjace kad ste osoba koja je sklona konzumiranju opojnih droga ....ovo nije nikakvo vrijeđanje ovo je samo istinski rečeno nakon vašeg upita i optužbe na račun policajaca koji su po vašem mišljenju loši,nestručni i bla bla bla.....osvrt na vašeg prijatelja iz vozila: što on ima vama biti svjedok ? znate onu staru poslovicu:" s kim se družiš takav si "!možda je taj bio u još gorem stanju od vas al srećom nije upravljao vozilom...vaša izjava da niste do sada kažnjavani po tom pitanju može biti istina,ali da ste sad prvi put bili pod utjecajem opojnih droga siguran sam da niste jer vama je to sasvim normalna stvar..znate zašto sam siguran ?- vrlo jednostavno jer osoba koja prvi put konzumira neka opojna sredstva nikad nebi sjela za upravljać vozila i na taj način izložila se riziku da bude pala policiji u ruke,ovako ste vi gospodine cijelo vrijeme od kad konzumirate te opojne droge imali neku ludu sreću i niste bili podvrgnuti ovoj vrsti kontrole na opijate i sad ste tako ljuti na sve..kolege policajci časno rade svoj posao i normalan građanin je sretan kad vidi da dečki rade svoj posao na sreću jedan mali dio građana nevoli kad policija radi a u tu skupinu ubrajate se i vi ... ponavljam to su dečki pošteni,školovani i stručno osposobljeni za svoje poslove,a kad vi budete uzorit građanin i nebudete u kategoriji ovisnika o opojnim drogama onda dečki iz policije neće morati trošiti vrijeme na takve osobe već budu preventino djelovali po pitanju kontrole prometa,javnog reda i mira te smanjenju kriminalnih radnji... na kraju što god vi napisali ja i dalje podržavam kolege policajce i svatko normalan kad pročita o ćemu se radi postupit bude isto.... bok ! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DELTACRO, ovo je forum u kojem ljudi traže stručne savjete, a ne zabadanje noseva i zadiranje u privatnost. Imam hvala Bogu žive roditelje i jedino mi ni još mogu dijeliti savjete takve vrste koje ću uvažiti. Zato, uzalud vam trud svirači.. Zaboravljaš da se tu radi samo o mom SLUČAJU, a ne cijelom životu ili načinu života.

Uostalom od slučaja je prošlo blizu dvije godine. Ali VAMA je puno lakše nas male ljude gledati uvijek istim očima jednom za svagda kako bi imali pokrića za xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx x xxxxxxxxxxxxxxx xxx xxxxxxxx. VIŠE NIJE DOBRODOŠAO NITI JEDAN TVOJ KOMENTAR!

Zbogom!

 

 

Editrirao moderator

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je stvar previše zanimljiva da bi se zaključala pa da se vratimo na temu, a ovako je nekako bilo:

 

Izbezumljeni: „Gospoda su nas podlo pustili dalje jer im se ne isplati slati nas na vađenje krvi i urina jer bi tako izgubili dragocjeno vrijeme za naplatu sličnih podvala ostalim naivcima. Moje pitanje je da li su obavezni nakon pozitivnog testa na opijate odvesti nas na test krvi i urina?“

 

Petpetica: „Da, obvezni su Vas odvesti na liječnički pregled, odnosno uzimanje krvi i urina.“

 

Deltacro: „nisu obvezni nikoga voditi na liječn. pregled ukoliko osoba izričito odbije stručni zdravstveni pregled“

 

Izbezumljeni: „Cijeli apsurd je u tome što ništa nisam odbio, a test krvi i urina mi nisu rekli da je obavezan nego samo ako odbijem test na opijate na licu mjesta. Zato sam Vas pitao da li je obavezno nakon utvrđivanja prisutnosti opijata na licu mjesta, voditi osobu u bolnicu na vađenje krvi i urina.“

 

 

Nije ni čudo da postoje različita mišljenja o obvezi „vađenja krvi i urina“. Naime to vađenje krvi i urina i njihovo daljnje ispitivanje radi utvrđivanja njihova sadržaja je zapravo u pravnoj teoriji poznato kao dokazna radnja vještačenja. Provođenje bilo koje dokazne radnje uobičajeno je propisana procesnim pravilima. Uglavnom materijalni propisi (kao što je ZSPC), ne propisuju dokazivanje nego je ona uglavnom propisana općim procesnim propisom – Prekršajnim zakonom. Nažalost naš ZSPC kao materijalni propis, previše ulazi u procesnu materiju te na taj način uvodi previše tzv. formalnih dokaza, čime pati načelo materijalne istine (slobodnom ocjenom dokaza) jer se izbjegava utvrđivanje činjenica na bilo koji drugi osim na tako propisani (formalni) način, a uz to i dodatno nezgrapnim nomotehničkim konstrukcijama unosi niz nedoumica. Te nedoumice se naknadno pokušavaju otkloniti pa npr. u ovom segmentu imamo slijedeće stanje:

 

ZSPC iz 2008. god. (trenutno važeći):

„XI. POSEBNE MJERE ZA SIGURNOST PROMETA NA CESTAMA

1. OPĆE ODREDBE

Članak 282.

(1) Policijski službenik, obavljajući poslove iz članka 4. stavka 1. ovoga Zakona, može vozača i drugog sudionika u prometu na cesti podvrgnuti ispitivanju pomoću odgovarajućih sredstava i aparata (alkometar i dr.), umjerenih prema propisima o mjerilima i mjeriteljskim uvjetima, radi utvrđivanja prisustva u organizmu alkohola, opojnih droga ili lijekova koji se ne smiju uzimati za vrijeme vožnje ili određeno vrijeme prije započinjanja vožnje, a potom, po potrebi, i odvesti u zdravstvenu ustanovu na vađenje krvi i uzimanje urina ili na liječnički pregled.

(2) Prije poduzimanja radnji iz stavka 1. ovoga članka, policijski službenik može podvrgnuti vozača postupku prepoznavanja znakova koji su posljedica prisustva u organizmu alkohola, opojnih droga ili lijekova koji se ne smiju uzimati za vrijeme vožnje ili određeno vrijeme prije započinjanja vožnje.

(3) Policijski službenik odvest će na vađenje krvi i uzimanje urina radi analize ili na liječnički pregled i osobu za koju se ispitivanjem utvrdi da u organizmu ima opojnih droga ili lijekova koji se ne smiju uzimati za vrijeme vožnje ili određeno vrijeme prije započinjanja vožnje, utvrđene odgovarajućim sredstvima ili uređajima.

(4) Osobe iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka dužne su postupati prema zahtjevima policijskog službenika.

(5) Policijski službenik o poduzetim radnjama iz stavka 1. i 3. ovoga članka i članka 181. ovoga Zakona obavezno sačinjava zapisnik, odnosno zahtjev za liječnički pregled, vađenje krvi i uzimanje urina radi analize.

(6) Osoba za koju je ispitivanjem na jedan od načina iz stavka 1. ovoga članka utvrđeno da u organizmu ima opojnih droga, lijekova koji se ne smiju uzimati za vrijeme vožnje ili određeno vrijeme prije započinjanja vožnje ili nedozvoljenu količinu alkohola, snosi troškove ispitivanja, a osoba iz stavka 3. ovoga članka snosi i troškove odvoženja službenim policijskim vozilom na liječnički pregled, vađenje krvi i uzimanje urina radi analize.

(7) Postupak i način prepoznavanja znakova i simptoma prisustva u organizmu alkohola, opojnih droga ili lijekova koji se ne smiju uzimati za vrijeme vožnje ili određeno vrijeme prije započinjanja vožnje iz stavka 2. ovoga članka propisat će ministar nadležan za zdravstvo u suglasnosti s ministrom nadležnim za unutarnje poslove.

(8) Prema vozaču koji je u prometu na cesti zatečen u počinjenju prekršaja pod utjecajem opojnih sredstava, ako osobite okolnosti upućuju da će nastaviti s radnjom prekršaja, policijski službenik može, radi neposrednog sprječavanja nastavka činjenja prekršaja, narediti mjere njegova smještanja u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja opojnog sredstva ali ne u trajanju duljem od 12 sati te u tom vremenu narediti premještanje njegova vozila na određeno mjesto. Vozilo čije je premještanje određeno premjestit će po naredbi policije pravna ili fizička osoba obrtnik nadležna za održavanje cesta, odnosno pravna ili fizička osoba obrtnik s kojom je pravna ili fizička osoba obrtnik ili upravno tijelo nadležno za održavanje cesta sklopilo ugovor za uklanjanje vozila.

(9) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana kaznit će se za prekršaj vozač motornog vozila i instruktor vožnje koji odbije podvrgnuti se ispitivanju ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina.

(10) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj sudionik u prometu, osim vozača motornog vozila i instruktora vožnje, koji odbije podvrgnuti se ispitivanju ili stručnom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina.“

 

 

ZSPC iz 2004. (važeći u vrijeme počinjenja prekršaja):

„XI. POSEBNE MJERE ZA SIGURNOST PROMETA NA CESTAMA

1. OPĆE ODREDBE

Članak 282.

(1) Policijski službenik koji obavlja nadzor vozača i drugih sudionika u prometu na cesti, ovlašten je nad svakim sudionikom u prometu koji svojim ponašanjem ometa ili ugrožava promet, provesti postupak ispitivanja pomoću odgovarajućih sredstava i aparata (alkometar i dr.), umjerenih prema propisima o mjerilima i mjeriteljskim uvjetima, radi utvrđivanja prisustva u organizmu alkohola, opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije ni za vrijeme vožnje, odnosno ovlašten je nakon toga te osobe s istim ciljem odvesti na vađenje krvi i uzimanje urina ili na liječnički pregled.

(2) Prije poduzimanja radnji iz stavka 1. ovoga članka, policijski službenik može podvrgnuti vozača postupku prepoznavanja znakova koji su posljedica prisustva u organizmu alkohola, opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije ni za vrijeme vožnje

(3) Policijski službenik odvest će na vađenje krvi i uzimanje urina radi analize i osobe kad poriču rezultate ispitivanja da u organizmu ima opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije ni za vrijeme vožnje utvrđene odgovarajućim sredstvima i aparatima te kad zahtijevaju vađenje krvi i urina radi analize, odnosno liječnički pregled.

(4) Osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka dužne su postupati prema zahtjevima policijskog službenika.

(5) Policijski službenik o poduzetim radnjama iz stavka 1. i 3. ovoga članka i članka 182. ovoga Zakona obvezno sačinjava zapisnik, odnosno zahtjev za liječnički pregled, vađenje krvi i uzimanje urina radi analize.

(6) Osoba za koju je ispitivanjem na jedan od načina iz stav¬ka 1. ovoga članka utvrđeno da u organizmu ima alkohola, opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije ni za vrijeme vožnje, snosi troškove ispitivanja, a osoba iz stavka 3. ovoga članka snosi i troškove odvoženja službenim policijskim vozilom na liječnički pregled, vađenje krvi i uzimanje urina radi analize.

(7) Postupak i način postupanja policijskog službenika radi prepoznavanja znakova i simptoma prisustva u organizmu alko¬hola, opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije ni za vrijeme vožnje iz stavka 2. ovoga članka propisat će ministar nadležan za unutarnje poslove uz suglasnost ministra nadležnog za zdravstvo.

(8) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj sudionik u prometu, osim vozača i instruktora vožnje, koji odbije podvrgnuti se ispitivanju ili stručnom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili urina.

(9) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 do 1.500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač bicikla, zaprežnog vozila ili kandidat za vozača koji se odbije podvrgnuti ispitivanju ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina.

(10) Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 3.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač motornog vozila i instruktor vožnje ako se odbije podvrgnuti ispitivanju ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina, izreći će mu se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje šest mjeseci i pet negativnih bodova.

(11) Osobi koja u razdoblju od 24 mjeseca unatrag od dana počinjenja prekršaja bude dva ili više puta pravomoćno kažnjena za prekršaje iz stavka 4. ovoga članka, umjesto novčane kazne prekršajni sud može izreći kaznu zatvora do 60 dana te joj može izreći zaštitnu mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od jedne do dvije godine i odredit će joj se pet negativnih bodova.“

 

 

 

 

ZSPC iz 1992:

„X. POSEBNE SIGURNOSNE MJERE

Članak 285.

Ovlašteaa službena osoba može vozača, putnika na motociklu ili prednjem sjedištu osobnog automobila ,a pod uvjetom da svojim ponašanjem ometa ili ugrožava promet i drugog sudionika u prometu podvrgnuti ispitivanju pomoću odgovarajućih sredstava i aparata (alkometar i dr.) ili ga odvesti na stručni pregled radi provjere ima li alkohola u organizmu, ili pokazuje li znake alkoholne poremećenosti odnosno nalazi li se pod utjecajem opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije ni za vrijeme vožnje.

Sudionici u prometu iz stavka 1. ovoga članka dužni su podvrgnuti se ispitivanju, odnosno stručnom pregledu.

Krv i urin analizirat će se kod sudionika u prometu koji poriče da je pod utjecajem alkohola ili da u organizmu ima alkohola ili poriče da se nalazi pod utjecajem opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije ni za vrijeme vožnje ako zbog toga ne bi nastupile štetne posljedice za njegovo zdravlje.

Ako je ispitivanjem provedenim prema odredbama ovoga članka utvrđeno da je sudionik u prometu pod utjecajem alkohola, opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije ni za vrijeme vožnje, troškove ispitivanja snosi sudionik u prometu.“

 

 

 

Dakle, za određivanje obveze pol. službenika na vođenje vađenja krvi i urina najprije je jedino bitno bilo da li ispitanik (sudionik u prometu) poriče ili ne poriče da je pod utjecajme svih opijata(alkohol, droga i ljekovi).

Zatim (od 2004. do 2008.)je to poricanje bilo jedino bitno kod droga i ljekova (ne i kod alkohola), ali postaje bitno i ako sam sudionik zahtjeva vađenje krvi i urina. Naizgled dodatnu nejasnoću uvodi u st. 1 s pojmom „ovlašten je“ (očito pol. službenik nije obvezan).

Sada (od 2008.)se ne spominje ni poricanje, ni zahtjevanje, već se potpuno drugačije uređuje ta problematika uvođenjem obveze vađenja krvi i urina samo za droge i ljekove i to samo pod uvjetom pozitivnog testa (rekao bih valjda da je zakonodavac pretpostavio da alkometar dovoljan dokaz, ali ne i uređaj za narkotike). S time da u st. 1 s pojmom „a potom, po potrebi“ dovodi do daljnje zavrzlame jer tu „potrebu“ ničim ne određuje (valjda ovisno o prosudi pol. službenika, a možda je zakonodavac ipak „popustio“ i na neki način ostavio da ovisno o prosudbi činjeničnog supstrata i dovoljnosti, odnosno nedovoljnosti dokaza, pol. službenik prosudi da li temeljem općih procesnih pravila potrebno ili nije potrebno provoditi dokaznu radnju vještačenja prisustva opijata u organizmu ispitanika (prometnog sudionika)).

I sad budi pametan? Možda ipak ja ne tumačim dobro navedene zakonske odredbe, ali bih volio da mi to netko argumentira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primjer:

 

uređaj za narkotike pokaže prisutnost droga, obavještena krim policija, dobija se nalog za pretragu prijevoznog sredstva i doma, pronađeno svega i svačega, osoba se ne vodi na vađenje krvi, podnesena prekršajna prijava - odbačena radi propusta neobavljanja liječničkog pregleda, podnesena kaznena prijava - osoba pravomoćno osuđena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sad ste isprovocirali i opet ja moram kako su ljudska prava nekad bila veca nego danas ...

 

 

evo dokaza

 

 

nekad

Policijski službenik koji obavlja nadzor vozača i drugih sudionika u prometu na cesti, ovlašten je nad svakim sudionikom u prometu koji svojim ponašanjem ometa ili ugrožava promet, provesti postupak ispitivanja pomoću odgovarajućih sredstava i aparata

 

danas

Policijski službenik, obavljajući poslove iz članka 4. stavka 1. ovoga Zakona, može vozača i drugog sudionika u prometu na cesti podvrgnuti ispitivanju pomoću odgovarajućih sredstava i aparata

 

sjednes u auto i imas manja prava nego ubojica :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odgovor za -probaj -

slažem se da nemora pristati na liječ.pregled u redovitoj kontroli,ali kod prometne nesreće je obvezno vađenje krvi i uzimanje urina ( bio pozitivan ili negativan na testiranju krv i urin idu na vještacenje u centar za krim.vješt..ovo su samo razni izgovori i objedi na račun policije "kao oni nisu upitali nakon testiranja i pozitivnog rezultata :dali gospodin želi na pregled i vađenje krvi i urina " nije promašena tema samo se nekima nesviđa kad im se kaže istina,a ja sam samo istinu napisao jer sam godinama imao posla sa sličnima u kontroli prometa.... pozdrav !

@izbezumljeni - tvoj nick sam oslikava tvoje stanje zato nemoj da me napadaš jer nisam nikoga vrijeđao niti imam namjeru to činiti no tebi očito neštima ono što sam ja napisao pod odgovor ... adio ! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne gospodine deltacro, nije mi nitko spomenuo vađenje krvi i urina kao obaveznu proceduru poslije pozitivnog rezultata na test koliko god Vama to bio nevjerojatno. Ova rasprava s vama nema smisla, pošto ništa ne vjerujete. Da su mi gospoda objasnili proceduru da me slijedi novčana kazna ako odbijem, zašto bi odbio? Pa dragovoljno sam pristao na test koji sam mogao i odbiti. Također rezultat testa nisam opovrgavao.

 

Ajde baš kad ste tako uporni objasnite zašto?

 

Da sam takav prgavac i inatlija odbio bi sve.

Ova tema se već toliko izlizala da bih molio moderatora da je izbriše. Sada već mlatimo praznu slamu. A što se tiče komentiranja mog nick-a baš ste se nisko spustili. Ne vidim nekog konstruktivnog razloga u tome. Samo pokazujete svoj nivo komunikacije.

Dajte neki pravni savjet kad vas toliko ima po forumu.

 

Želim Vam svako dobro jer se nema smisla na Vas ljutiti. Programirani ste za takvo razmišljanje i razumijem Vas u potpunosti. Takvi su bili i Vaši kolege dotičnog dana. Puno pozdrava!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija