Jump to content

povrat poreza 2009.


darla_

Preporučene objave

svim neznalicama (ukljucena), moze li, molim vas, netko objasniti koji dokumenti nam trebaju (navodno pk, kopija osobne, i dokumenti na temelju kojih se trazi povrat). stogod.. na temelju cega se moze traziti povrat?

 

najamodavac je rekao da mogu traziti i na osnovi placanja stanarine jer sam uredno prijavljena i imam ugovor. sto je npr. s placanjem godine na fakultetu, privatnog stomatologa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obveznik poreza na dohodak je fizička osoba koja ostvaruje dohodak.

 

Obavezno je mora podnijeti:

1.obveznik koji je ostvario dohodak (plaću/mirovinu)kod 2 ili više poslodavaca

2.obrtnici,slobodna zanimanja,opg

3.obveznici koji su ostvarili dohodak iz inozemstva (osim mirovine)

4.porezni obveznik ako je porezna uprava zatražila da naknadno plati porez na dohodak

5.ako poslodavac ili sam porezni obveznik nije obračunao,obustavio i uplatio predujam poreza na dohodak

 

Oni koji imaju plaćen porez ali temeljem izračuna nemaju pravo na povrat istog ne moraju podnositi poreznu prijavu a to su obveznici koji ostvaruju dohodak:

 

1.plaću/mirovinu kod jednog ili više poslodavaca (ali ne istovremeno)

2.dohodak od imovine koji se utvrđuje temeljem poslovnih knjiga

3.dohodak od kapitala

4.dohodak od osiguranja

5.drugi dohodak

 

Povrat poreza traži se na obrascu DOH (Godišnja prijava poreza na dohodak), uz koji treba dostaviti (za vaš slučaj):obrazac IP-izdan od poslodavca,presliku osobne iskaznice,i u svrhu porezne olakšice (uvećanja osobnog odbitka):potvrdu o plaćenoj ugovorenoj najamnini i račune stomatologa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako i niste u obvezi podnijeti prijavu, a ostvarili ste OPOREZIVI dohodak, možete zatražiti povrat istog po nekoliko osnova...

 

UVEĆANJE OSOBNOG ODBITKA REZIDENTA:

Nakon što se dohodak umanji za osnovni osobni odbitak, osobni odbitak za uzdržavane članove i osobni odbitak za invalidnost rezidentu se osobni odbitak može uvećati:

 

1. za svotu plaćenu za zdravstveno osiguranje, ako porezni obveznik nije drukčije osiguran, do visine propisanoga obveznog doprinosa za zdravstveno osiguranje

 

2. najviše do 12.000,00 kuna godišnje (uključujući i uplaćene premije životnog osiguranja s obilježjem štednje, premije dopunskog i privatnoga zdravstvenog osiguranja i premije dobrovoljnoga mirovinskog osiguranja što su uplaćene tuzemnim osiguravateljima) za naredne svote i ulaganja:

 

2.1. svotu stvarnih troškova zdravstvenih usluga u Republici Hrvatskoj za vlastite potrebe, a pod uvjetom da ti izdaci nisu plaćeni iz osnovnog, dopunskog ili privatnoga zdravstvenog osiguranja i ako nisu financirani iz dobivenih darovanja za te namjene

OVO UKLJUĆUJE RAČUN STOMATOLOŠKIH USLUGA (NARAVNO AKO SE NE RADI O NEKAKVIM ESTETSKIM USLUGAMA, VEĆ MORA BIT MEDICINSKI INDICIRAN, npr.popravak zuba, plomba...) PRILOŽITI RAČUN TE PISANU IZJAVU DA STE ZDRAVSTVENU USLUGU PLATILI VLASTITIM SREDSTVIMA, POTPIŠITE, NE TREBA BITI OVJERENA.

 

2.2. kupnju i gradnju prvog stambenog prostora (stambene kuće ili stana) na području Republike Hrvatske za potrebe trajnog stanovanja što se financira:

-iz vlastitih sredstava (uvećanje osobnog odbitka priznaje se na temelju vjerodostojnih isprava u visini stvarno nastalog izdatka), ili

-što se financira sredstvima iz namjenskog stambenog kredita (uvećanje osobnog odbitka priznaje u visini plaćenih kamata po tom kreditu)

 

2.3. održavanje postojećega stambenog prostora na području Republike Hrvatske u vlasništvu poreznog obveznika ili njegovoga bračnog druga, radi poboljšanja uvjeta stanovanja, a pod uvjetom da u tom stambenom prostoru ima prebivalište i trajno boravi.

Uvećanje osobnog odbitka za održavanje postojećega stambenog prostora priznaje se na temelju vjerodostojnih isprava za obavljene radove i usluge registriranih izvođača radova.

 

2.4. svotu plaćene slobodno ugovorene najamnine za potrebe stanovanja u stambenom prostoru najmodavca, osim ako obveznik plaća zaštićenu najamninu prema posebnom zakonu

(pPRILOŽITI UGOVOR O NAJMU, TE DOKAZ O UPLAĆENIM NAJAMNINAMA, NPR, POTVRDE O UPLATAMA NA RAČUN ILI PISANA IZJAVA NAJMODAVCA DA JE PRIMIO UPLATE)

 

3. za darovanja u tuzemstvu u naravi i u novcu što su doznačena na žiro račun udrugama i drugim osobama koje te djelatnosti obavljaju u skladu s posebnim propisima, a u kulturne, odgojno-obrazovne, znanstvene, zdravstvene, humanitarne, športske i vjerske svrhe, do visine 2% primitaka za koje je u prethodnoj godini podnesena godišnja porezna prijava i utvrđen godišnji porez na dohodak. Iznimno, osobni odbitak se uvećava za darovanja dana iznad propisane visine, pod uvjetom da su dana prema odlukama nadležnih ministarstava o provedbi i financiranju posebnih programa i akcija, ali ne i za redovnu djelatnost primatelja darovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ustvari imam pitanje o povratu poreza za 2007 godinu.

 

Predala sam zahtjev za povrat poreza za 2007 godinu . U 10.mj. dobila sam rješenje za povrat poreza , međutim trebala sam u roku od 15 dana podnijeti zahtjev za povrat.

Citiram:

 

Za povrat više plačenog poreza i prireza obveznici koji ostvaruju dohodak od samostalne djelatnosti mogu podnijeti pisani zahtjev za povrat u roku od 15 dana od dana primitka rješenja.Ako zahtjev nije podnijeti više plaćeni porez i prirez koristiti će se za izmirenje poreznih obveza tekuće godine.

 

Nisam podnijela pisani zahtjev jer sam mislila da će se momentalno koristiti za izmirenje postojećeg duga.

Međutim u poreznoj upravi su mi rekli da sam i za to morala podnijeti zahtjev te da mi te novce nisu prebacili na konto duga.

Zanima me dali mi je taj povrat propao ili na koji način ga mogu iskoristiti. Dali ga mogu nekako pisati u ovogodišnjoj prijavi?

Ili će mi vrijediti da sad napišem zahtjev za izmirenjem postojećeg duga . Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Više uplaćeni porez na dohodak vam nije propao.On je evidentiran u poreznoj upravi i dalje na kontu 1619.Ukoliko ste ove godine plaćali predujam porezu na dohodak,novac na naznačenom kontu se uvećava.Po podnesenoj godišnjoj poreznoj prijavi za 2008., tj.po izdavanju Privremenog poreznog rješenja imat ćete kompletan iznos više uplaćenog poreza (ukoliko imate neoporeziv dohodak) pa ćete temeljem Rješenja (kao što su vam rekli u poreznoj)u roku 15 dana dostaviti Zamolbu za povratom ili preknjiženjem više uplaćenog poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za povrat poreza treba vam IP kartica poslodavca i ukoliko možete uvećati osobni odbitak-računi za zdravstvene usluge koji nisu plaćeni iz osnovnog,dopunskog ili privatnog zdravstvenog osiguranja, računi za nabavu lijekova,potvrde o plaćenoj participaciji,plaćene kamate po namjenskim kreditima za kupnju ili gradnju stambenog prostora,računi za održavanje stambenog prostora ili uplaćene premije životnog ili dopunskog i privatnog zdravstvenog osiguranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav!

 

Napisali ste ovako:

 

2.3. održavanje postojećega stambenog prostora na području Republike Hrvatske u vlasništvu poreznog obveznika ili njegovoga bračnog druga, radi poboljšanja uvjeta stanovanja, a pod uvjetom da u tom stambenom prostoru ima prebivalište i trajno boravi.

Uvećanje osobnog odbitka za održavanje postojećega stambenog prostora priznaje se na temelju vjerodostojnih isprava za obavljene radove i usluge registriranih izvođača radova.

 

Pitanje: ako stambeni prostor nije još uređen za stanovanje nego je u adaptaciji pa su prebivalište i boravište na drugoj adresi, a postoji vlasništvo nad nekretninom, što tada? Kakve dokaze/izjave treba navesti? Da li je dovoljan zk uložak?

 

Hvala, Duško

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako moze mala pomoc u vezi ove teme

student sam i radio sam preko ljeta par mjeseci, ali na radnu knjizicu i na to je placen porez i poslodavac mi je poslao nesto za povrat poreza. je li mogu traziti povrat za par mjeseci? inace imam uobicajno boraviste u zagrebu.

osim toga imam i zivotno osiguranje na koje bih trazio povrat

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možete predati poreznu prijavu i koristiti osobni odbitak(neoporezivi dio dohotka) za svih 12 mjeseci bez obzira što ste radili samo dio godine. također možete koristiti uvećani osobni odbitak za plaćene premije osiguranja, ali je bitno da znate da ćete po isteku osiguranja platiti porez po stopi od 15% za premije koje ste koristili kao olakšicu. svakako morate razmisliti i izračunati da li vam je to isplativo.

sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam nekoliko pitanje vezanih uz povrat poreza, pa cu se uvaliti u ovu temu :)

Dakle, počeo sam raditi u 5/2008. i firma mi je uplaćivala premije zdravstvenog, tako da se skupi nešto povrata. Zanima me što je sa roditeljem na kojeg sam bio prijavljen, znači mora li i on prijaviti, kako izračunava (odbici i ostalo), znam da obično moraju platiti porez, pa me zanima kako se to izračuna. Excellicu imam, samo me zanimaju elementi koji utječu u navedenoj situaciji.

Zanima me također može li se prijaviti solemnizacija ugovora o kreditu za stan prijaviti kao odbitak, te potpuno uplaćena premija životnog osiguranja (zbog stambenog kredita).

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

baldrick_baldri je napisao:

Imam nekoliko pitanje vezanih uz povrat poreza, pa cu se uvaliti u ovu temu :)

Dakle, počeo sam raditi u 5/2008. i firma mi je uplaćivala premije zdravstvenog, tako da se skupi nešto povrata. Zanima me što je sa roditeljem na kojeg sam bio prijavljen, znači mora li i on prijaviti, kako izračunava (odbici i ostalo), znam da obično moraju platiti porez, pa me zanima kako se to izračuna. Excellicu imam, samo me zanimaju elementi koji utječu u navedenoj situaciji.

Zanima me također može li se prijaviti solemnizacija ugovora o kreditu za stan prijaviti kao odbitak, te potpuno uplaćena premija životnog osiguranja (zbog stambenog kredita).

 

Hvala!

roditelj također mora predati poreznu priajavu, ali je ispunjava bez uzdržavanog člana (vas). naravno, ukoliko ste ostvarili više od 10200kn primitaka. u tom slučaju će morati platiti nešo poreza, osim ako neće koristiti neke od olakšica, pa ostvari i pvrat. no to sve ovisi o visini dohotka, uplaćenom porezu i eventualnim korištenim olakšicama.

plaćena.plaćena solemnizacija kod javnog bilježnika ne može se koristiti kao uvećani osobni odbitak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li pojašnjenje: promijenio sam posao u 2008., nisam radio istovremeno kod dva poslodavca, no novi poslodavac isplaćuje plaću u istom mjesecu u kojem je i zarađena, dok je prethodni poslodavac isplaćivao mjesec za mjesec. Dakle, u 2008. primio sam 13 plaća, iako nisam paralelno radio na dva posla. Moram li ja prijaviti porez?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

POVRAT POREZA OD STANARINE:

 

Vidim da se puno pričalo o tome, ali ja nisam našla informaciju koju trebam (isprika ako postoji već odgovor molim vas link na njega). :-?:-?:-?

 

Imam ugovor sa najmodavkom i ona uredno plaća porez, a ja njoj stanarinu i iznos poreza.

 

PITANJE:

 

1. da li je nužno imati prijavljeno boravište na toj adresi, ako imam potvrde o plaćanju stanarine?

 

2. pošto puno ulažem u taj stan, krečenje, uređenje kupaone i sl. da li imam pravo tražiti povrat poreza na temelju tih računa i kako oni moraju izgledati (R1 sa imenom i adresom ili)

 

3. ako nas živi dvoje na adresi, a samo jedan ima ugovor sa najmodavcem, no oboje imaju prijavljeno boravište i potvrdu uplate svaki pola stanarine, da li imaju oboje pravo na povrat poreza?

 

hvala puno na odgovorima

 

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija