Jump to content

posjedovanje marihuane.hitno


gordan_ajkula

Preporučene objave

pozdrav ljudi molim Vas za pomoc,

 

naime prije par dana uhvacen sam u posjedovanju i konzumiranju marihuane. bio sam u drustvu s prijateljem i da ne duzim, preuzeo sam kompletnu odgovornort na sebe, dakle sam sam pusio(on mi je pravio drustvo) i odbacio paketic.

Na potvrdi o privremenom oduzimanju pise da je u metalnoj kutijici bilo: 3 paketica od 0,5 g, jedan od 1,5 g, i jedan od 1 g, dakle ukupno 4 g.

Policajci su bili korektni, jos su me i tjesili da se nemam cega bojat, da cu proc sa ukorom i u najgorem slucaju testiranjem mokrace posto mi je prvi put, student sam(apsolvent) suradivao sam, pristojan, nikad kaznjavan(provjerio me veli cist si, sve ce biti ok) itd.. da nisam ja narkoman, da se svakom desi prvi put, i da se opametim.

Da napomenem i ovdje, stvarno sam povremeni konzument bio, odkonzumirao sam ja svoje jer mi ne trebaju ovakve situacije u zivotu i prilicno sam ulasen zbog svega toga i mogucih posljedica.

 

e sada par nedoumica:

 

1.malo sam preplasen jer vidim ovdje na forum svakakvih situacija, a i pisalo se po novinama da su ljudi i za manje otisli u zatvor(molim komentar)

2. po onome sto vidim na forumu, a i zvao sam telefonski odvjetnika (cisto da cujem od pravnika misljenje covjek se bavi kaznenim pravom) vidim da mi se smjesi novcano na prekrsajnom i uvjetno na kaznenom ( to mi je on rekao u najgorem slucaju + kaze ako naletim na extra strogog sudca da bi mogao dobiti kaznu zatvora na sto se naravno mogu zaliti,) - sto vi mislite sto je ovdje moja realnost, imam li sanse s ukorom jer se sam financiram stud poslovima, ili me ceka novac i uvjetno, ili cak zatvor(sto veli praksa o zatvoru, jel netko zavrsio u zatvoru)

3.da li mi je otegotna okolnost paketici od pet komada( da mi sudac ide krpit preprodavanje, sto nikako nije slucaj)

4. kako razgovarati sa sudcem- oce li on pitati za pakiranje, ili od kud mi to (policajci su me pitali neobavezno posto nabavljam i sto je to ja sam odgovarao ne znam nemojte gospon tesko mi je itd, i nista od toga nije uslo u zapisnik-samo da sam pusio i ugledao policajca i sve odbacio); policajci su mi ponudili da u izjavu napisu da mi je prvi put, i da se tako branim na sudu, da sam htio probat, al nisu sudci bedasti, tako da moli za savjet.

5. odlucio sam to obaviti bez odvjetnika, jer nemam novaca, pa eventualno u slucaju zatvora angazirati nekog/ da li je to pametno (da ne ispadnem odmah pred sudcem kao odvjetnik, imas para za odvjetnika pa plati i nama)

6. potvrda o nekaznjavanju- zavrsavam studij (ljudi kak meni ovo nije trebalo!) i znam da se potvrda tazi prilikom zaposlenja-ako dobijem kojim cudom ukor ili ukor sa testiranjem, da li se to vidi na potvrdi, ako dobijem novac i uvjetno recimo, da li se to vidi na potvrdi i koliko se ja vodim u evidenciji ako ne ogrjesim o zakon vise(kazu mi oko 3 god)

i koliko dugo to stoji u policijskoj evidenciji, da mi se ne bi dogadalo da me legitimiraju i odmah pretres....

 

ljudi molim vas pomoc, najgore i najbolje slucaje iz prakse, bilo kaj da me malo primiri uzasna mi je to stvar kaj se desilo, pomagajte..

 

inace svaka pohvala forumu i moderatorima...

 

lepi pozdrav...

g_a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemate se previše razloga bojati. To što ste zajedno pušili ne znači a ste diler.

 

Za dilanje je potrebno prodati nekom drogu.

 

Nema tu kazne zatvora za prvi put.

 

To što ste Vas dvojica zajedno konzumirali i što je bilo par paketića jest otegotna okolnosti, ali to nikako ne znači zatvor.

 

Dakle mirnije možete spavati, alis kupljajte novac jer Vas neće doći ispod 2000 kuna kazna, a moguća je i peko 5.000 kuna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Vašem slučaju će se raditi o potvrdi da s ne vodi kazneni postupak - što je nešto drugo i puno važnije jer će Vam to trebati za posao.

 

Dobiti ćete je bez problema čim postupak završi.

 

Odvjetnika možete uzeti, ali je pitanje koliko će Vam pomoći (jer je situacija očito poprilično čista). No na Vama je da odlučite i odvagnete da li će Vam pomoći.

 

Dakle kažjavanost neće biti od utjeaja na zaposlenje osim ako se zapošljavate u policiji, carini, vanjskim poslovima, SOA-i, Uredu Predsjednika, premijera...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl.173.st.5 je ako ste davali drugom (častili ga ili mu dali prostorije ili vozilo da konzumira drogu)

 

Rehabilitacija nastupa 3 godine nakon isteka roka kušnje (uvjeta)ako bude uvjetna, ili 3 godine nakon plaćene novčane kazne ili izrečene opomene.

Rok kušnje počinje teći danom pravomoćnosti presude (u kaznenom postupku jer ćete biti vjerojatno pozvani i u prekršajnom)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.malo sam preplasen jer vidim ovdje na forum svakakvih situacija, a i pisalo se po novinama da su ljudi i za manje otisli u zatvor(molim komentar)

 

ja sam uhvacen sa skoro 15 grama, također u paketićima.. a drugi mi je put bilo (prvi put sam pao s 0.3 grama) i bio sam stvarno uznemiren zbog moguce kazne.. ipak, sreca (ili razum?) mi se nasmijesila, i sve sto sam dobio je bilo 3-12 mjeseci pišanja na prekršajnom i godinu dana uvjetno na kaznenom.. tako da mislim da nemas razloga za brigu.. iako, da, bilo je puno slucajeva gdje su ljudi daleko vise nagrabusili a za manje kolicine..

 

nisi napomenuo odakle si, odnosno gdje ti se vodi kazneni postupak.. prema onom sto sam ja doznao citajuci ovaj forum i razgovarajuci s ljudima, suci u zagrebu su malo blazi sto se tice marihuane negoli negdje vani..

 

iako, zbog nedorečenosti zakona, sve ovisi o dobroj (ili losoj) volji suca.. pa ako naletis na nekog suca kome je npr sin zavrsio na heroinu a poceo je s travom, lose ti se pise.. sanse za to su male, ali je moguce..

 

 

2. po onome sto vidim na forumu, a i zvao sam telefonski odvjetnika (cisto da cujem od pravnika misljenje covjek se bavi kaznenim pravom) vidim da mi se smjesi novcano na prekrsajnom i uvjetno na kaznenom ( to mi je on rekao u najgorem slucaju + kaze ako naletim na extra strogog sudca da bi mogao dobiti kaznu zatvora na sto se naravno mogu zaliti,) - sto vi mislite sto je ovdje moja realnost, imam li sanse s ukorom jer se sam financiram stud poslovima, ili me ceka novac i uvjetno, ili cak zatvor(sto veli praksa o zatvoru, jel netko zavrsio u zatvoru)

 

ako na prekrsajnom kazes da si student i da si osrednjeg ili losijeg imovinskog stanja, trebao bi dobiti odlazak u savjetovaliste na par mjeseci.. sto ti moze pomoc ako si dijete ili covjek koji se jos uvijek trazi, ali je IMO bedasta mjera za jednog ozbiljnog covjeka od 23,24 ili vise godina i kosta drzavu velike novce bez da daje nekakve opipljive rezultate.. npr. prvo sto ce ti tamo napravit je to da ce te probat ugurat u jedan od svojih kalupa (da imas probleme u obitelji ili na radnom mjestu, da imas strahove od necega, da si bio zlostavljan ili nesto slicno) kao da im je nepojmljivo da bi jedan ozbiljan, stalozen i odgovoran covjek, student, bez psihickih problema, teskog djetinjstva i problema u obitelji ikada mogao zapaliti joint..

 

trebalo bi sve to preinacit u dobrotvorni rad (fala bogu, potrebitih ljudi u RH ima na pretek)..

 

sto se zatvora tice, nemaj brige (osim ako nebude i stavak 5), zatvori su iovako prenapuceni (nazalost, u velikom broju takvima kao sto smo ti i ja), a i novi ministar pravosudja je napokon (!!) potegnuo pitanje stetnosti ovakvog kaznenog zakona..

 

3.da li mi je otegotna okolnost paketici od pet komada( da mi sudac ide krpit preprodavanje, sto nikako nije slucaj)

 

moze biti otegotno, ali ako im je to jedini dokaz koji bi upucivao na to da si diler, najvjerojatnije nista od toga..

 

 

4. kako razgovarati sa sudcem- oce li on pitati za pakiranje, ili od kud mi to (policajci su me pitali neobavezno posto nabavljam i sto je to ja sam odgovarao ne znam nemojte gospon tesko mi je itd, i nista od toga nije uslo u zapisnik-samo da sam pusio i ugledao policajca i sve odbacio); policajci su mi ponudili da u izjavu napisu da mi je prvi put, i da se tako branim na sudu, da sam htio probat, al nisu sudci bedasti, tako da moli za savjet.

 

mene nisu nista o tome ispitivali..

 

5. odlucio sam to obaviti bez odvjetnika, jer nemam novaca, pa eventualno u slucaju zatvora angazirati nekog/ da li je to pametno (da ne ispadnem odmah pred sudcem kao odvjetnik, imas para za odvjetnika pa plati i nama)

 

ja sam također mislio da bi sudac to tako mogao protumaciti, ali sam ipak uzeo odvjetnicu.. platio sam joj 1000 kn za to kaj je dosla na sud, bila tam samnom 7 minuta, izgovorila mozda 3 rijeci, i otisla dalje..

 

nije ti na odmet pronaci odvjetnika, potpisati punomoć i pričekati poziv na sud i optuzni prijedlog.. ako bude samo clanak 173 stavak 1, nece ti trebati..

 

 

 

6. potvrda o nekaznjavanju- zavrsavam studij (ljudi kak meni ovo nije trebalo!) i znam da se potvrda tazi prilikom zaposlenja-ako dobijem kojim cudom ukor ili ukor sa testiranjem, da li se to vidi na potvrdi, ako dobijem novac i uvjetno recimo, da li se to vidi na potvrdi i koliko se ja vodim u evidenciji ako ne ogrjesim o zakon vise(kazu mi oko 3 god)

i koliko dugo to stoji u policijskoj evidenciji, da mi se ne bi dogadalo da me legitimiraju i odmah pretres....

 

odgovor o potvrdama si vec dobio, a sto se tice policijske evidencije, bojim se da te tu ne cekaju dobre vijesti.. primjer - frend je prije 7 godina pao s jointom i pred par mjeseci su ga kompletnog pregledali na granici.. i njega i auto.. brisanja iz policijske evidencije nema, sto se njih tice dozivotno si kriminalac.. a to znaci upravo to cega se bojis, pretres pri (skoro svakom) legitimiranju..

 

eto, nadam se da sam te bar malo primirio..

 

 

gotov si, dilerima treba stati na kraj

 

u potpunosti se slazem, ali odakle ti molim te pravo nekoga tako tesko oklevetati??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

postovanje dobri ljudi....

stigle meni ovih dana plave kuvertice i krajem ovog mjeseca cu pred lice pravde...

 

ovako...na pozivu okrivljenom pise da moram doci zbog kaznenog djela iz čl. 173/1 KZ.

 

u optuznom prijedlogu pise da sam neovlasteno posjedovao tvar koja je opojna droga(marihuana)

da sam time pocinio k djelo opisano i kaznjivo po 173/1 KZ-a

 

stoga drz.odvjetnik predlaze:

 

1)da se odrzi gl rasprava.

2)da se na raspravu pozovem ja

3)da se na gl raspravi procita izvjesce o uhicenju i dovodenju mene od dana....

izvjesce djelatnika 1 polic postaje

potvrda o oduzimanju

i zapisnik o utvrdivanju prisutnosti thc a

te izvod iz kaznene evidencije okrivljenika

4) da se okrivljenik oglasi krivim i osudi po zakonu te da mu se izrekne kazna od mjesec dana zatvora te da mi se izrekne uvjetna kazna kojom se odreduje da se izrecena kazna zatvora nece odrzati ukoliko okrivljenik u roku od 1god ne pocini novo k djelo, te da mi se oduzme opojna droga marihuana.

 

Molim vas za savjet...sto napraviti?

da li oni u tocki 4 ocekuju od mene da ja priznam krivicu i da mi onda daju tu kaznu koju vec predvidaju...

da li mogu s izrazitim i naglasenim kajanjem ublaziti sve to, pa da mi se kazna preoblici u nekakvo testiranje ili tako nesto..jer ja sam spreman na sve da bi to proslo najbezbolnije...

da li uz ovo mogu ocekivati i neku novcanu kaznu?1

 

i jos jedna stvar...da se mene teoretski osudi na kaznu zatvora uvjetno, da li ja mogu imati problema kod dobivanja vize, jer mi se otvara neka prilika za kraci boravak u s.a.d u , (radi se o 2mj).

isto tako predpostavljam da cu rehabilitiran biti tek nakon proteka uvjetne kazne+3godine sto znaci da 4 godine necu moci izvaditi potvrdu o nekaznjavanju?!

 

unaprijed havla na odgovorima!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To sve predlaze drz odvjetnik i sudac se ne mora toga drzati.

 

Sudac odlucuje o svemu, stoga ti trebas izraziti kajanje, da si samo isprobavao, da nisi stalni konzument (o isprobavanju iznosis SAMO U SLUCAJU da se nigdje ne spominje u tvojoj izjavi policiji i sl da si stalni konzument ili ovisnik cak). Ponesi indeks, pokazi da si student, da ti je ovo pouka i da ubuduce neces to radit niti da si u medjuvremenu pusio.

 

Spomeni da planiras posjet SAD-u, posao i tako to.

 

Na kraju svoje obrane reci sucu da predlazes da te oslobodi kazne na temelju clanka 28 KZ-a, jer se radi o jako maloj kolicini i ponovi jos jednom da se kajes i da ce te to onemoguciti kasnije u karijeri bla bla bla, smisli nes :)

Nakon toga mu reci da u slucaju ako on ipak smatra da nije beznacajno djelo, nek te blago kazni i da trazis oslobodjenje od troskova postupka jer si student, nezaposlen, nemas imovine i tako to.

 

I jos jednom ponovi da se kajes :)

 

 

Vazno je ne biti nervozan, gledaj suca u oci dok pricas s njim, tijekom postupka budi onako potisten, kao da su ti sve ladje potopljene, ne budi bahat, ruke na koljenima drzi ako ti se budu tresle.

 

Potvrdu o nekaznjavanju uvijek mozes dobiti, ali u njoj su podaci o trenutnom postupku protiv tebe i tamo ce stajati sve do pravomocnosti ovog postupka. Kada sve bude gotovo i pravomocno, tada nece u njoj biti nista jer je to u stvari potvrda o tome da se protiv tebe ne vodi trenutno kazneni postupak, a ne da li si kaznjavan.

 

Vizu za SAD bas i nisam siguran da mozes ikada dobiti, osim ako ne lazes jer mislim da je u uvjetima da nikad nisi kaznjavan, a i da posebno pitaju za droge. Ali nemoj me uzeti za rijec, nisam imao iskustva s tim, probaj guglati malo.

 

I mozda bude sudac pitao zasto je trava bila u paketicima, smisli neki razlog za to.

 

Beznačajno djelo

Članak 28.

Nema kaznenog djela iako su ostvarena njegova zakonska obilježja ako je djelo očito beznačajno s obzirom na način postupanja počinitelja, njegovu krivnju i nastupjelu posljedicu za zaštićeno dobro i pravni sustav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija