Jump to content

Porez na promet nekretnina - koliko?


anonimno

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Spremam se na kupnju stana, ali mi plaćanje onih 5% baš nije skroz jasno za moju situaciju.

 

Naime, trenutno živim sa ocem i sestrom u stanu površine 82m2 koji je upisan na pokojnu majku, čiji smo pravni slijednici sestra i ja. Dakle, efektivno vlasnici stana smo sestra i ja.

 

Ako bi otkupio sestrinu polovinu stana (tako da sam ja jedini vlasnik) na što bi trebao platiti porez?

Recimo da je stan vrijedan 120.000E, ja dižem kredit na 100.000E (iako je polovica stana 60.000E).

 

Koliko poreza plaćam? Opcije koje ja za sad vidim:

 

a) 6.000E (5% od tržišne vrijednosti stana)

b) 5.000E (5% od dignutog kredita)

c) 3.000E (5% od polovine tržišne vrijednosti stana)

c) 2.500E (5% od polovine dignutog kredita)

d) ???? E(5% od cifre koju PU procijeni)

 

a načuo sam i za:

 

e) 0E - razvrgnuće suvlasništa - dali bi ovo bilo iskoristljivo, ako ne zašto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da 5% od cijene koju PU procijeni.

Ali mislim da tu ima neka šema da ti kao sam imaš pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na 50 kvadrata. Ali to samo u slučaju da ti je to kupnja prve nekretnine.

A zašto ti sestra ne daruje taj dio koji hoćeš? Mislim da onda ne plaćaš nikakav porez. Ili je to samo sa roditelja na dijete?

Ili moraš baš kupovati radi kredita pa ti treba ugovor za banku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

 

No, s obzirm da je ovo "pravni" forum, ipak se nadam da će se naći i neki pravnik koji bi malo rasvijetlio situaciju.

Evo i dodatnih pojašnjenja.

 

Da, ovo bi bila prva nekretnina koju kupujem. No već imam pola ovog stana, tj.sa stajališta zakona rješeno vlastito stambeno pitanje. Ne znam podliježem li sad pod članak 11 točku 9 zakona poreza na promet nekretnina?

 

Što se tiče darovanja:

a) Mislim da je darovanje sestra -> brat nemoguće bez poreza. Brat -> otac, otac -> sestra bi vjerojatno išlo, mada sam i oko ovoga čuo podiljena mišljenja. No darivanje mi nije cilj - pogledati dolje;

 

b) Krajnji cilj mi je dobiti povoljni (stambeni) kredit i sa većinom tog kredita kupiti novi manji stan, a ostatak isplaćenih sredstava koristiti kao u osnovi nenamjenski kredit po povoljnoj stopi. Ono što je u ovoj kombinaciji problem je dvostruko plaćanje poreza na promet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Htio bi platiti državi što manje, ali u okviru zakona.

Znaš li ikoga tko bi htio drukčije?

 

Moj problem je što baš i nisam pretjerano verziran sa zakonima i njihovim iščitavanjem, pa nisam siguran dali zakon ispravno tumačim ili ne. Nadam se da bi forum pod imenom "Legalis" mogao biti od pomoći u ovom smislu.

 

Mislim da ovi zahtjevi i nisu pretjerano nerazumni, ne?

 

Koje mogućnosti još ti vidiš ovdje?

 

Također nije mi jasno dali se ovakva kupovina tretira kao da kupujem stan od 41m2 ili kao da kupujem stan od 82m2? I dali sam ja sada zakonski vlasnik stana od 41m2 ili 82m2?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija