Jump to content

Podjela bračne imovine


Lara1979

Preporučene objave

Molim vas ako mi neko može dati pravni savjet vezano za pokretanje i proceduru vanparničnog postupka putem tužbe za podjelu bračne imovine, kako bi ja pomogla prijatelju koji se zapetljan u vrlo ružan razvod.

 

Radi se o ušteđevini, autu i stvarima u stanu (stan je od bivše supruge koji su joj roditelji kupili prije sklapanja braka i stavili na njeno ime tako da je to dar koji ne spada u imovinu stečenu u bračnoj vezi). Bivša je nezaposlena za svo vrijeme braka, išla je tri puta u inostranstvo na sezonski rad, taj novac je stavljen na račun (jedan na muževo ime, drugi na njeno koji je znatno veći) dok se svih osam godina živjelo od njegove plate (stalni radni odnos sa vrlo dobrim primanjima). E sada ona kaže da je to sve njeno, sva ušteđevina pripada njoj, nju ne interesuje što se živjelo od njegovog novca, to je svakako samo njegova obaveza :) Auto je trenutno kod njega, mada je on spreman svakog momenta da joj polovinu isplati i da se odrekne svih stvari u stanu. Samo želi da se ušteđevina podijeli na pola.

 

Ona je uvjerena da će na sudu dobiti sve, svu ušteđevinu, pola auta zahtjeva kao i sve stvari u stanu. Koliko ja poznajem građansko pravo i porodični zakon (pravnik jesam ali specijalizacija u međ pravu, ljudska prava) to je nemoguće. Sva ušteđevina i auto i stvari u stanu će se djeliti na pola, osim ako se naravno radi o nasljedstvu ili darovima, za što mora postojati dokumentovani trag a ne mamina i tatina laž. Da li sam u pravu???

 

Još jedan stvar, neko joj je napunio glavu da za svo to vrijeme koje su stanovali u stanu na njeno ima da ona od njega traži retroaktivno kiriju!!!! I uvjerena je da će joj sud to dodijeliti. Znam da je čak i glupo pomišljati o tome ali samo da mi neko drugo isto kaže da je to ludost!!!!

 

Hvala puno, ovdje se radi o jednom finom di razumnom dečku i voljela bi mu pomoći u ovoj teškoj situaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lara1979 je napisao:

Molim vas ako mi neko može dati pravni savjet vezano za pokretanje i proceduru vanparničnog postupka putem tužbe za podjelu bračne imovine, kako bi ja pomogla prijatelju koji se zapetljan u vrlo ružan razvod.

 

Radi se o ušteđevini, autu i stvarima u stanu (stan je od bivše supruge koji su joj roditelji kupili prije sklapanja braka i stavili na njeno ime tako da je to dar koji ne spada u imovinu stečenu u bračnoj vezi). Bivša je nezaposlena za svo vrijeme braka, išla je tri puta u inostranstvo na sezonski rad, taj novac je stavljen na račun (jedan na muževo ime, drugi na njeno koji je znatno veći) dok se svih osam godina živjelo od njegove plate (stalni radni odnos sa vrlo dobrim primanjima). E sada ona kaže da je to sve njeno, sva ušteđevina pripada njoj, nju ne interesuje što se živjelo od njegovog novca, to je svakako samo njegova obaveza :) Auto je trenutno kod njega, mada je on spreman svakog momenta da joj polovinu isplati i da se odrekne svih stvari u stanu. Samo želi da se ušteđevina podijeli na pola.

 

Ona je uvjerena da će na sudu dobiti sve, svu ušteđevinu, pola auta zahtjeva kao i sve stvari u stanu. Koliko ja poznajem građansko pravo i porodični zakon (pravnik jesam ali specijalizacija u međ pravu, ljudska prava) to je nemoguće. Sva ušteđevina i auto i stvari u stanu će se djeliti na pola, osim ako se naravno radi o nasljedstvu ili darovima, za što mora postojati dokumentovani trag a ne mamina i tatina laž. Da li sam u pravu???

 

Još jedan stvar, neko joj je napunio glavu da za svo to vrijeme koje su stanovali u stanu na njeno ima da ona od njega traži retroaktivno kiriju!!!! I uvjerena je da će joj sud to dodijeliti. Znam da je čak i glupo pomišljati o tome ali samo da mi neko drugo isto kaže da je to ludost!!!!

 

Hvala puno, ovdje se radi o jednom finom di razumnom dečku i voljela bi mu pomoći u ovoj teškoj situaciji.

 

Evo, vrlo cu vam rado pomoci na nacin da vam kazem kako se rjesava u hrvatskoj, ali ako se radi o BiH moram vam reci da zakoni bas i nisu 100% isti pa me nemojte drzat za rjec.

Dakle SVA imovina stecena radom je dio bracne stecevine. To ukljucuje auto, pokretnine u stanu i tu usteđevinu.

E sada, u cemu ce nastati problem, vi morate dokazati da je u trenutku prekida zivotne zajednice bio određeni iznos novca na racunu. Ako to mozete, onda ce on sasvim sigurno dobiti svoju polovicu usteđevine. Ako ne, onda ce biti tesko to dokazati.

Nadalje, momak ima pravo traziti i pola novca ulozenog u stan (nova kuhinja, novi prozori itd.) jer on je prakticki polovinu toga platio a na stanu nema nikakva prava.

U pogledu na uzdrzavanje, on nema nikakva prava na novac s kojim je uzdrzavao svoju obitelj za vrijeme trajanja zajednice a ona isto tako nema pravo na nikakav novac na racun zivota u njezinome stanu.

E sada, to je tako po novom hrvatskom obiteljskom zakonu, a bosanski ObZ vise lici na stari hrvatski ObZ a ja sam premlad da bi znao kako je to rjeseno bilo tada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno, to je otprilike onako kako sam i ja to shvatila. Ona ima podatke koliko je novca na oba racuna bilo u momentu prekida bracne zajednice, ona cak insistira da se to prilozi u parnici jer je ubjedjena da ce dobiti sav novac pa joj treba i podatak koliko je na njegovom racunu, nikako joj se ne moze obajsniti da nije vazno ko je koliko doprinjeo (da jeste ona je u velikom minusu) nego sve ide na ‘hrpu‘ i dijeli se na pola! jesam u pravu? hvala jos jednom, sad ce mirnije da spava :-)

 

Jos jedno pitanje. Kakav je standard suda po pitanju dokazivanja da je nesto dar? Da li je dovoljno da roditelji na njenu uputu dodju i lazu? ili tu mora biti neki materijalni trag, dokaz, pisani trag? vec imamo indikacije da ce roditelji doci i da su spremni da lazu...big time :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ona to zeli priloziti sudu, to je odlicno, nemojte joj vise ni objasnjavat, bolje da se to sudski rjesi.

Sta se darovanja tice, ako vi osporavate darovanje kao takvo, ona ga mora dokazati, međutim ako vi samo osporavate da je to darovano iskljucivo njoj, dakle smatrate da su to njeni roditelji poklonili obojici bracnih drugova, to morate dokazati.

To bi vrijedilo onako nacelno, s tim da bi bilo dobro ako bi mogli priloziti nekakve racune , jer se uvjek moze dogoditi da sud povjeruje njezinim roditeljima ili oni priloze nekakav ugovor o darovanju (kojeg su naravno napisali 5 minuta prije rasprave). Također je mogucnost da i muz dovede svoje roditelje koji podjednako lazu pa ce sud morat odredit da se to vise ne moze utvrditi i podjeliti sve po pola.

E da, ako su za kupnju tih pokretnina u stanu podignuti nekakvi krediti, oni su nelos dokaz da su bracni drugovi uistinu kupili te stvari, jer se kredit ne podize bas cesto tek tako bez razloga.

Ako ste odvjetnik ne bi vam trebao biti nikakav problem svome prijatelju objasniti kako da to uvjerljivo iznese na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, mislim da je to sve sto nam treba i jedan dobar advokat i to ce sve dobro izaci, za nepovjerovati je da se on htio odreci svega, citave ustedjevine, samo da bi mogao vidjati djete i onda je noc prije nego sto su trebali da urade transfer ona pokazala pohlepnost i trazila odjednom vecu alimetaciju, on i sada placa vise neko sto je sudska praksa jer je odgovoran otac i zeli da pomogne u odgoju svog djeteta..ali joj ni to nije dosta :zao:

 

samo jos jedno pitanje, zadnje, jer nisam sigurna da je u hrvatskom i bosanskom zakonodavstvu to isto regulisano. stanje bracne imovine se gleda jeli u hrvatskoj od momenta kada je prekinuta zajednica? mislim da je u BiH od momenta podnosenja tuzbe za razvod braka...to jos moram da provjerim. U svakom slucaju hvala puno na pomoci!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lara1979 je napisao:

Hvala, mislim da je to sve sto nam treba i jedan dobar advokat i to ce sve dobro izaci, za nepovjerovati je da se on htio odreci svega, citave ustedjevine, samo da bi mogao vidjati djete i onda je noc prije nego sto su trebali da urade transfer ona pokazala pohlepnost i trazila odjednom vecu alimetaciju, on i sada placa vise neko sto je sudska praksa jer je odgovoran otac i zeli da pomogne u odgoju svog djeteta..ali joj ni to nije dosta :zao:

 

samo jos jedno pitanje, zadnje, jer nisam sigurna da je u hrvatskom i bosanskom zakonodavstvu to isto regulisano. stanje bracne imovine se gleda jeli u hrvatskoj od momenta kada je prekinuta zajednica? mislim da je u BiH od momenta podnosenja tuzbe za razvod braka...to jos moram da provjerim. U svakom slucaju hvala puno na pomoci!!!!

 

nisam siguran, nisam cak ni siguran jeli ovo sve po bosanskome pravu regulirano sve ovako. Ali siguran sam da, i ako je regulirano drukcije (dakle na temelju zajednicarstva a ne suvlasnistva nad bracnom stecevinom) on moze proci samo bolje ali ne gore

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Malo dodatno pitanje vezano za ovu temu. Nakon sprovedenog postupka za posredovanje pri CZSR pravnica koja radi u tom općinskom centru mom je prijatelju rekla da on može sada da pokrene vanparnični postupak vezano za podjelu bračne imovine. Nije mi jasno kako je to moguće ako se ima u vidu da postupak razvoda pred sudom nije ni počeo a da ne pričamo o pravosnažnoj presudi. Pogledala sam porodični zakon (FBiH) u kojem stvarno stoji da se imovina stečena u braku može dijeliti u vanparničnom postupku TOKOM braka i nakon raskida braka. Da li je u Hrvatskoj ista praksa? Kako bi se to onda radilo? Datum prekida bračne zajednice onda postaje važan? Hvala!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je, to je opceprihvacena praksa u svjetu. Da je to sve jedan postupak, nebi se ljudi mogli rastaviti za 10 godina.

A sto se tice mogucnosti rastave braka za vrjeme trajanja bracne zajednice; uvjek se moze dogodit da se partneri ne mogu sloziti oko nekog pitanja, a kako su bracni drugovi suvlasnici bracne imovine ,prirodno je da imaju i pravo trazit sudsko razvrgnuce zajednice.

To je recimo cest slucaj ako se naknadno zeli sklopiti bracni ugovor a partneri se ne mogu dogovoriti oko podjele vec stecene imovine.

Vazan je dan prekida bracne zajednice. To ce najvjerojatnije biti dan kad je vas prijatelj isselio ili ako moze dokazati, dan od kad se ocito distancirao od svoje bivse supruge (npr. otisao u drugu sobu spavati)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može mali nepravnički savjet,koji smo ja i moj bivši suprug dobili od prekaljene pravnice:nemojte ni u kom slučaju pokretati postupak za podjelu bračne stečevine,jer se nećete podijeliti najmanje 5 godina i imati ćete samo troškove ... Dvije godine nakon razvoda braka i pokretanja postupka diobe bračne stečevine,još čekam i ne mogu raspolagati sa svojom imovinom. Naime još nije pokrenuto ni prvo ročište. Pa Vaš prijatelj i njegova supruga nek dobro razmisle dali će se dogovoriti ljudski...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetu, slažem se u potpunosti. Kako vrijeme prolazi i nakon postupka posredovanja i ona se malo smiruje, njeni hirovi postaju sve rijeđi i mislim da se razum i krv vraćaju u prave djelove mozga :) Ona ga je sa tom imovinom ucjenjivala, tražeći da se odrekne svega da bi mogao da viđa kćerku. Srećom on je preko CZSR relativno brzo (2 mjeseca) ostvario svoja prava i ona je tu kartu izgubila. Ona neće da sama pokrene postupak podjele imovine jer zna da će platiti troškove i da će joj biti izrečene mjere osiguranja tako da imovinom neće moći raspolagati. Moj prijatelj nema namjere da pokreće postupak. Stan i sve u njemu ostaje njoj (stan su kupili njeni roditelji ali on se odriče svih stvari jer kćerka živi kod nje) kao i veći dio ušteđevine dok se on odeslio, ima manji dio ušteđevine i auto. Kad se to sve sravna mislim iskreno da je on u pravu kad kaže da su i na takav način jednako podjelili imovinu. To je galantno od njega imajući u vidu da je za vrijeme braka ona svo vrijeme bila nezaposlena dok je on radio. Nadamo se da će vremenom i ona da shvati da nema ništa od tog postupka, samo može da izgubi još ušteđevine i da mu dodatno mora dio stvari iz stana isplatiti. Kako kažu vrijeme čini čuda, nadam se da je to tako i u ovom slučaju :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lunatika je napisao:

Nije da je baš žena bila pasivna u kući ,što muškarac pri rastavi redovito spominje. Treba uzeti u obzir da je netko vodio kućanstvo i brinuo se i za odgoj djeteta,dok je muškarac radio. Samo se na žalost to ne računa u radni staž i ne naplačuje,ali je isto vrijedno. :-o

 

Zaboravljaš da nije rijedak slučaj da jedino peglanje koje žena radi je 'peglanje' kartice, uz pedikure, frizere i sl.

Naravno, vrijedi i obrnuto, kada žena uzdržava trutinu koji stalno visi ispred tv-a sa pivom u ruci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve ja razumijem da se bračna stečevina dijeli na pola, to je i u skladu sa zakonom. A taj njen rad...Uz dužno poštovanje, studira već 9 godina, dijete ima tek 15 mjeseci, sjedi po čitav dan kući tako da ne mogu reći da se ovdje radi o nekoj domaćici koja je svoj dio ´odradila´. Kako bilo, u to neću ni da ulazim, zna se da se sve što je radom stečeno u braku, bez obzira od koga, dijeli na pola, mada ako je jedan partner doprinjeo znatno više sud to u praksi definitivno uzima u obzir.

 

Nek se i sve podijeli na pola, ali kako neko ko ne radi i živi čitav život kao studentski parazit na koži drugoga sada tu osobu moze ucjenjivati i hoće da joj uzme sav novac samo zato što je ona mama i ona koristi dijete kao instrument???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lara1979 je napisao:

ali kako neko ko ne radi i živi čitav život kao studentski parazit na koži drugoga sada tu osobu moze ucjenjivati i hoće da joj uzme sav novac samo zato što je ona mama i ona koristi dijete kao instrument???

 

kao sto ste i rekli u prvom postu. bracna se stecevina dijeli na pola. i to bez obzira tko je vise, a tko manje doprinosio.

nazvati nekoga studentski parazit je u najmanju ruku neuljudno jer svatko ima pravo na obrazovanje, a s tim u vezi i vasem prijatelju ide na ruku da mu bivsa supruga zavrsi fakultet i nađe dobar posao zbog sebe, djeteta, ali i njega samoga. tu ucjeni nema nikakvog mjesta. ako joj je dijete povjereno na skrb, ona ce dobiti i alimentaciju za njega, ako vec nije, sukladno mogucnostima bivseg supruga.

te moze traziti i uzdrzavanje nakon braka, sukladno c/P:

 

Članak 217.

Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga bračnog druga.

 

Članak 218.

(1) Bračni drug ima pravo podnijeti zahtjev za uzdržavanje do zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka, na što ga je sud dužan upozoriti.

(2) Iznimno ako u parnici za razvod ili poništaj braka nije postavljen zahtjev za uzdržavanje, bivši bračni drug može tužbom tražiti uzdržavanje u roku od šest mjeseci od prestanka braka, ako su pretpostavke za uzdržavanje, predviđene u članku 217. ovoga Zakona, postojale u trenutku zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka i trajale bez prestanka do zaključenja glavne rasprave u parnici za uzdržavanje.

(3) Bračni drug može tužbom tražiti uzdržavanje samo za vrijeme nakon njezina podnošenja.

 

Članak 219.

Sud može odbiti zahtjev za uzdržavanje bračnog druga, ako bi uzdržavanje predstavljalo očitu nepravdu za drugog bračnog druga.

 

Članak 220.

(1) Sud može odlučiti da obveza uzdržavanja bračnog druga traje do godine dana, osobito kad je brak trajao kratko ili kad je tužitelj u mogućnosti u dogledno vrijeme na drugi način osigurati sredstva za život.

(2) U osobito opravdanim slučajevima sud može produljiti obvezu uzdržavanja.

(3) Tužba za produljenje uzdržavanja može se podnijeti samo do isteka vremena za koje je uzdržavanje određeno.

 

Članak 221.

(1) Pravo na uzdržavanje prestaje kad razvedeni bračni drug ili bračni drug iz poništenog braka koji to pravo koristi sklopi novi brak.

(2) Pravo na uzdržavanje razvedenog bračnog druga ili bračnog druga iz poništenog braka prestaje i kad taj bračni drug zasnuje izvanbračnu zajednicu ili kad postane nedostojan tog prava ili kad prestane koja od pretpostavki iz članka 217. ovoga Zakona.

(3) Odredbe članka 212.a i 212.b ovoga Zakona primjenjuju se na odgovarajući način.

(4) Bračni drug koji je snosio troškove uzdržavanja drugog bračnog druga i nakon prestanka obveze za uzdržavanje, odnosno nakon njezina smanjenja ima pravo na povrat vrijednosti danog uzdržavanja i za vrijeme prije podnošenja tužbe kojom je tražio da se utvrdi prestanak obveze uzdrzavanja, ili da se ista smanji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da ima pravo na obrazovanje, neka ga završi, 9 godina završava fakultet, ako ga nije do tada mogla da završi ja stvarno ne znam!!!

 

A ona prima alimentaciju koju on plaća od dana kada je iz kuće izašao, čak i kad nije postojalo rješenje o alimentaciji on je samoincijativno davao novac jer je to njegovo dijete. Radi se o tome da ona pristaje na sve i sporazumni razvod i govori da je divan otac SAMO ako se on odrekne sve ušteđevine, koju je on zaradio a ne ona! Ako neće onda je on pedofil, hoće dijete da ubije! Da mi je to neko pričao ne bih mogla da vjerujem ali ima zapisnik iz CZSR! Njoj nije dijete u interesu, ona ga koristi kao oružje, na -5 stepeni je samo u majici izbaci kad dođe po nju jer neće da obuće stvari koje je ona navodno kupila, iako ne radi šalje dijete od 15 mjesecu čitav dan u vrtić jer kaže da joj je to jeftinije nego da joj kuha obroke, zavrće grijanje pa je dijete već tri mjeseca bolesno...a prima alimentaciju veću od prosječne plate u BiH! Kao i novac iz inostranstva jer se tamo porodila, ima veća primanja nego on!

 

Tako da uz dužno poštovanje ona izražava parazitsko ponašanje i kao žena boli me u duši da neko može svoje dijete, malu bebu, da koristi na takav način!

 

Umno je sposobna, neka završi fakultet a ne samo sjedi kod kuće i razmišlja kojom će bojom nalakirati nokte ili kako će iskoristiti dijete protiv njenog oca!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija