Jump to content

Pomoć: prometna s ozljedama i odšteta


tonyST

Preporučene objave

Da opišem najprije samu prometnu nesreću:

 

dakle, sa skuterom sam se iz dvorišta uključivao u promet na državnu cestu. pravac je dug 900m i bio je prazan, tj tako se činilo. međutim, pošto sam se uključivao usponom (dvorište je na nižoj razini od ceste) zbog auta parkiranog uz samu cestu lijevo od mene jedan dio ceste nisam vidio i prilikom uključuvanja nadolazeći automobil me udario svojim prednjim desnim krajem u moj lijevi kraj, točnije u moju lijevu nogu i bacio me 18,5m (prema očevidu).

 

e sad, meni je potkoljenica slomljena i imao sam dvi opercije već, na štakama sam, trenutno na rehabilitaciji (prometna je bila 30.6.2008.)

 

na sudu nisam bio jer sam bio u bolnici, dao sam pismenu izjavu i dobio 1000kn kazne zbog nemarnog uključivanja u promet. objašnjenje: trebao sam nekog zamolit da pogleda ako nisam dobro vidio. ok.

skuter je totalna šteta, auto nije i njima (vozaču i suvozaču) nije ništa.

ograničenje je bilo 60km/h, pretpostavljam da su vozili bar 80km/h (po kočnju), ne znam dali su dobili kakvu kaznu.

 

e sad, pitanje: imam li pravo na kakvu odštetu zbog teških tjelesnih ozljeda i kako ostvarit to pravo?

 

hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dante je napisao:

Imaš, ali preko police parkiranog automobila

 

@dante

 

Uvodite neke novine u prekršajnoj i kaznenoj odgovornosti.

 

Što da je tonyST izgubio život u toj prometnoj nesreći?

 

Da li bi vozač parkiranog automobila kazneno odgovarao?

 

Da li će sad kazneno odgovarati?

 

Naravno da neće. Vozaču nepropisno parkiranog automobila slijedi samo prekršajni nalog, a njegova polica će ostati netaknuta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dante je napisao:

Imaš, ali preko police parkiranog automobila,ukoliko je to sve navedeno u policijskom zapisniku(dovoljna ti je registarska oznaka vozila i foto-elaborat mjesta nezgode),naravno ako je vozilo bilo nepropisno parkirano.Najbolje da se obratiš odvjetniku koji je specijaliziran za naknadu štete.

 

Nemogu vjerovat,sve neki stručnjaci,šta si ti prijatelju radio takove prometne nesreće kad to znaš iz iskustva,daj molim te promisli malo prije nego nešto napišeš,čovjek je tražio savjet a ne bajke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači, trebam se obratit svome osiguranju za odštetu? osobno ili pismeno?

 

nije bitno, al radi se o Croatia osiguranju, moja polica je uredna.

pretpostavljam da ima neka određena svota koju nude za tu vrstu ozljeda (lom potkoljenice) ali isto tako pretpostavljam da će mi ponudit postotak te svote, obzirom da sam djelomično odgovoran (nemarno uključivanje)?

 

p.s. parkirani auto nije ušao u zapisnik jer nije bio tu kad je policija došla, a oni nisu ispitali nijednog od prisutnih 20ak ljudi (uključujući i jednog očevidca).

 

životno osiguranje nemam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ruda44 je napisao:

 

Nemogu vjerovat,sve neki stručnjaci,šta si ti prijatelju radio takove prometne nesreće kad to znaš iz iskustva,daj molim te promisli malo prije nego nešto napišeš,čovjek je tražio savjet a ne bajke.

 

Prvo, nisam ti ja prijatelj a drugo, očigledno imam malo više iskustva od tebe, nisu svi ovdje studenti i mladi vježbenici bez iskustva na sudu.

Samo podsjetnik za neke da je građanskopravna odgovornost šira od kaznene i prekršajne.

Ako se nekom ne sviđa moj savjet ne mora postupiti po njemu.

Nadam se da će tonyST ipak dobiti neku naknadu štete ali bojim se da bez odvjetnika neće biti ništa.

Inače Croatia ne radi velike probleme za razliku od Euroherca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dante je napisao:

 

Prvo, nisam ti ja prijatelj a drugo, očigledno imam malo više iskustva od tebe, nisu svi ovdje studenti i mladi vježbenici bez iskustva na sudu.

Samo podsjetnik za neke da je građanskopravna odgovornost šira od kaznene i prekršajne.

Ako se nekom ne sviđa moj savjet ne mora postupiti po njemu.

Nadam se da će tonyST ipak dobiti neku naknadu štete ali bojim se da bez odvjetnika neće biti ništa.

Inače Croatia ne radi velike probleme za razliku od Euroherca.

 

tu si u pravu,takovih mi prijatelja netreba,a ovo drugo za iskustvo,trebalo bi stavit na razmatranje :-? kad čovjek okonča raspravu neka nam reče jel mu tvoj savjet pomogao ili nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svim postupcima (građanskom, kaznenom, prekršajnom itd) uzročno-posljedična veza u istom stvarnom događaju (kojeg tretira određeni postupak) logično bi treba biti ista. Ta uzročno-posljedičnoj vezi je jedino bitna kod utvrđivanja uzroka određenog događaja. Koliko znam nešto šire o tome se bavio prof. Pavišić, a nekada još dublje pokojni prof. Vodinelić. Ukratko, uzimajući u obzir sve moguće uzroke (naravno samo ljudske radnje jer su one jedino relevantne za utvrđivanje krivnje)valjalo bi apstrahirajući ih promišljati da li bi se posljedica dogodila pod uvjetom da određeni uzrok nije postojao.

E sad apstrahirajmo da spomenuti automobil nije bio parkiran na mjestu za kojeg se tvrdi da je bio parkiran i zaključimo da li bi do te nesreće došlo. Ukoliko bi i unatoč tome došlo do nesreće, taj parkirani automobil nema uzročne veze.

Naravno, kod konkretnog slučaja treba uzimati i druge uzroke (posebno provjeru vozača koji se uključuje na glavnu cestu da li to može obaviti bez ometanja ostalih sudionika na toj cesti). Isto tako ne smijemo iz vida izgubiti ni pluralitet počinitelja. Dakle uzrok može biti više ljudskih radnji (od više osoba).

Nakon toga upitajmo se da li je i vozač koji je parkirao vozilo na za to zabranjeno mjesto pridonio posljedici (nesreći)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

aj zakompliciralo mi se...

 

ok, znam šta sve utječe na izračun visine odštete ali za to nema formule.

 

u polici piše samo za slučaj smrti da je odšteta 40 000kn, a za trajni invaliditet 80 000kn. Moj nadam se nije trajni.

 

Uzimajući u obzir navedeno i činjenicu da sam kažnjen zbog nemarnog uključivanja u promet s 1000kn, ima li smisla da odem na SVOJE osiguranje i tražim neku odštetu??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tonyST je napisao:

meni je potkoljenica slomljena i imao sam dvi opercije već, na štakama sam, trenutno na rehabilitaciji (prometna je bila 30.6.2008.)

 

Da imate pravo na odštetu sa Vaše police osiguranja.

 

Informirajte se u osiguravajućoj kući sa kojom je sklopljen ugovor o obveznom osiguranju, a u slučaju negativnog ili nezadovoljavajućeg odgovora osiguravatelja preporučujem Vam posjet odvjetniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija