Jump to content

raskid ugovora o dosmrtnom uzdržavanju


biljuska

Preporučene objave

Ovako imam par pitanja, naime radi se o kući moje bake i pokojnog djeda. Za života mog djeda otac i stric su napravili ugovor o doživotnom uzdržavanju, tj. kada djed umre pola će pripasti ocu a pola stricu. Djeda i baka su se međutim iselili iz te kuće i preselili su se 2003 godine kod mog oca. Nakon ostavinske rasprave koja je održana kuću je u potpunosti naslijedila baka.

Taj ugovor je napravljen otprilike 7 ili 8 godina s tim da je djeda umro prošle godine.

I sada nastaje problem baka i tata žele mog strica isplatiti tako da se ugovor raskine i baka prepiše ocu kuću u cijelosti i želi da se kuća proda. Međutim on neželi da se taj ugovor prekine tj. neželi ni novac ni prodati kuću.

 

Pa me zanima da li baka može prodati kuću bez obzira na ugovor o doživotnom uzdržavanju i da li mu treba tada dati novac?

 

Da li se taj ugovor o dosmrtnom uzdržavanju može nekako raskinuti, poništiti ili na bilo koji način rješiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o doživotnom uzdržavanju.

Problem je stric jednostavno zeza neželi uzeti novac, međutim nisam navela da za to vrijeme se moj otac skrbio za djedu i baku i platio sve troškove lječenja (bio je nepokretan) kupio grobnicu i platio sahranu. Kuća baš i ne vrijedi otprilike cca 20 000 E s tim da mu je moj otac isplatio 5 000 E. Otac mu je ponudio još 7 000 E što on neželi želi puni iznos kuće.

Pomeni je to bezobrazno jer u tih 8 godina bio je svega 3 do 4 puta da ga vidi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neka otac traži od strica povrat sredstava koje je dao za liječenje i skrb djeda.i to sa kamatama.

uvečano za njegov rad.(sam se brinuo o primateljima uzdržavanja iako je po ugovoru i drugi sin imao istu obvezu)

po ugovoru oba sina su se trebali brinuti za roditelje.

mislim da će tada odustati od svojih zahtjeva.

baka je još živa i neka traži raskid ugovora sa stricem (njenim drugim sinom)zbog grubog zanemarivanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, morala bi traziti raskid putem suda, s tim da je takvu vrstu ugovora jaaaako tesko raskinuti, obzirom da su to teretni ugovori. Teretni za obje strane i proizvode puno posljedica.

 

Moj djed je s bakom napravio taj ugovor, njoj prepisao sve, pa mama na sudu nije nista dobila. Sad, postoji mogucnost da poslije bakine smrti ona dobije nesto, ali...ako baka napravi taj ugovor sa ujakom...mama opet nista nece dobiti.

 

Zamisli, taj ugovor je jaci od "nuznog nasljednog dijela"!!!

 

Ako postoji taj ugovor, cak ni nuzni nasljednici nist ne dobijaju u nasljedstvo (rodjena djeca ostaju bez icega).

 

Ugovor o dozivotnom izdrzavanju se moze raskinuti samo iz par taksativno navedenih razloga iz zakona...

 

A obzirom da vidim da kod tvojih niti jednog od njih nema...ni ugovor se ne moze raskinuti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

brkaš pojmove

tvoja majka nije mogla dokazati grubu nebrigu i zanemarivanje

 

u konkretnom slučaju baka treba tražti poništenje ugovora o uzdržavanju prema jednom od pružatelja uzdržavanja zbog nebrige i zanemarivanja tj. ne ispunjavanje ugovorene obveze.

drugi uzdržavatelj je ispunio svoju obvezu iz ugovora a što može dokazati i računima a nadam se i svjedocima.

 

nebriga i neizvršavanje ugovorene obveze je zakonski razlog za raskid ugovora o uzdržavanje sa stranom koja svoju ugovorenu obvezu ne ispunjava.

poroučiti Zakon o obveznim odnosima

dio ugovori

 

ako ima podršku primatelja uzdržavanja

raskid ugovora može pokrenuti i davatelj uzdržavanja koji je svoju ugovorenu obvezu izvršio a u odnosu na davatelja uzdržavanja koji svoju obvezu nije izvršio.

ili tražiti naknadu troškova koji su vezani uz ugovor o uzdržavanju .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otac želi stricu isplatiti tj. dati mu novac za kuću da bude miran polije bakine smrti i to mu je ponudio fer iznos jer ipak to mu je brat. Međutim to baka osporava i neželi da mu otac isplati taj novac jer je on dobio već kuću od 2oo kvadrati baka i djed su mu platili sve troškove suda i štetu što je počinio uvezi jednog kaznenog djela itd. Radi se o dosta novca koji je dobio a baku najviše boli što kada je djeda bio paraliziran 3 godine nije htio ni čuti da se brine i skrbi o njemu čak mu je baka kradomice pomagala i davala mu novac da djed nezna. Želimo to ipak rješiti s novcem a ako nemožemo onda ćemo putem suda. Ili u krajnjem slučaju baka je rekla da će prodati kuću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

biljuska je napisao:

Za života mog djeda otac i stric su napravili ugovor o doživotnom uzdržavanju, tj. kada djed umre pola će pripasti ocu a pola stricu.

Nakon ostavinske rasprave koja je održana kuću je u potpunosti naslijedila baka.

 

Meni u startu nije jasno ovo.

Ako je postojao takav ugovor između djeda i sinova, tada se taj ugovor morao pokazati na ostavini iza djede. Imovina iz tog ugovora (kuća) se trebala izdvojiti, tj. ona ne ulazi u ostavinu, te se ne dijeli na nasljednike, već je autmatski trebala pripasti sinovima. To znači da je baka nikako nije mogla naslijediti.

:misli::misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

biljuska je napisao:

Za života mog djeda otac i stric su napravili ugovor o doživotnom uzdržavanju, tj. kada djed umre pola će pripasti ocu a pola stricu.

Nakon ostavinske rasprave koja je održana kuću je u potpunosti naslijedila baka.

 

Meni u startu nije jasno ovo.

Ako je postojao takav ugovor između djeda i sinova, tada se taj ugovor morao pokazati na ostavini iza djede. Imovina iz tog ugovora (kuća) se trebala izdvojiti, tj. ona ne ulazi u ostavinu, te se ne dijeli na nasljednike, već je autmatski trebala pripasti sinovima. To znači da je baka nikako nije mogla naslijediti.

:misli::misli:

 

I meni je isto upalo u oko. Ako je kuća bila objekt ugovora o doživotnom uzdržavanja, a davatelji uzdržavanja su bili samo vaš otac i stric (bez njihove majke, vaše bake), onda ta kuća nije predmet nasljeđivanja pa ju baka i ne može naslijediti, već ista postaje suvlasništvo vašeg oca i strica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nešto je nekome samo sitnica, a pravno je kardinalna stvar.

Kakva prava i kakve obveze je baka dobila po tom ugovoru.

Da li je ona primateljica uzdržavanja, da li ona daje svoju imovinu sinovima za dano uzdržavanje, ili daje suglasnost djedu da njenu bračnu stečevinu dade sinovima.

Svejedno, mislim da ono što je po ugovoru djed namijenio sinovima, baka u ostavini nije mogla nikako dobiti.

Jeste pokazali ugovor na ostavini?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ugovoru piše: da su moj djed i baka su primatelji uzdržavanja tj. obadvoje su uzdržavani. Piše u ugovoru da uknjižbu prava suvlasništva na navedenoj nekretnini, davatelji uzdržavanja mogu ishoditi nakon smrti primatelja uzdržavanja!Kuća je bila u vlasništvu pola baka pola djeda.

Da pokazali su ugovor na ostavini i JB je rekao da je sada kuća bakina!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija