Jump to content

Zadržavanje u policijskoj postaji


hrvoje_vk

Preporučene objave

Poštovani, prije 2 dana sam doživio jako neugodnu situaciju koju ću Vam opisati:

 

22:15h Zaustavljanje subjekta od strane službenika policijske uprave (vožnja iza subjekta, blicanje prema subjektu s uključenom svjetlosnom signalizacijom). Napominjem da nije počinjen nikakav prometni prekršaj.

 

22:15 – 22:45 Provjera registracije vozila (OS414IE) i vozačke dozvole subjekta.

Pristanak na alkotest (rezultat 0,0 promila)

Pristanak na test za konzumaciju droga i opijata. Nastaju problemi sa uređajem, policijski službenik nakon pola sata priopćava informaciju kako je subjekt pozitivan na benzoate (lijekovi?). No, uređaj nije u mogućnosti ispisati rezultat na pisaču. Ponovo nastaju problemi sa uređajem i policijski službenik zahtjeva da idemo u policijsku postaju Vinkovci. Op.a. Temperatura zraka je bila oko 1°C, vlažnost zraka je bila povećana. Pošto subjekt boluje od astme, dovodi se u pitanje pogoršanje njegovog zdravstvenog stanja uzrokovanog nepotrebnim zadržavanjem u takvim vremenskim uvjetima.

 

22:45 Dolazak u policijsku postaju Vinkovci. Ulazak u ured, čekanje. Policijski službenik još uvijek nije u mogućnosti osposobiti uređaj za kontrolu opijata. Subjekt je zatražio odgovornu osobu za atest i kalibraciju uređaja no nije dobio informaciju nego samo podatke od proizvođača uređaja. Subjekt je 3 (tri) puta ponovio kako zahtjeva medicinsku analizu krvi i urina radi utvrđivanja stvarnog činjeničnog stanja. Medicinska analiza nije provedena. Nakon provedenih sat vremena u policijskoj postaji, ponavlja se test na droge i opijate no test ovaj puta pokazuje sve NEGATIVNO.

 

23:50 Izlazak iz policijske stanice, vidno narušenog psihičkog i zdravstvenog stanja.

 

Dakle, moj problem je što su me 2 sata "mučili" s tim njihovim testom na droge, prvo je bio pozitivan rezultat na uzimanje lijekova zatim nakon ponovljenog testa negativan rezultat. Naime, nisam nikakvu kaznu dobio ali me zanima postoji li osnova za tužbu jer sam:

-doveden u neugodnu poziciju od strane policijskog službenika zbog same sumnje na konzumaciju droga (nikada nisam kažnjavan za bilo što)

-izgubio sam 2 sata radnog vremena (jer sam krenio za Zagreb, izlazak na teren)

-izložen nepovoljnim vremenskim uvjetima za moje zdravlje (astma)

 

Napominjem da sam, nakon tog prvog pozitivnog rezultata, izričito zahtijevao da obavimo medicinsku analizu na što policijski službenik nije pristao. Također sam tražio odgovornu osobu za kalibraciju i atest uređaja za ispitivanje droga i opijata - naravno informaciju nisam dobio. Isto tako napominjem da nisam uzimao NIKAKAV lijek u zadnjih mjesec dana (minimalno). Također sa mnom u vozilu je bila osoba koja može posvjedočiti svemu ovome.

 

Još samo nešto, dok sam ja čekao rezultate službenik je u međuvremenu zaustavio jedno vozilo, provjerio je vozača preko radio veze i dobio informaciju kako je taj vozač već kažnjavan za konzumaciju droga i opijata, no njega NIJE testirao već mu je vratio dokumente i rekao "Laku noć"...

 

Zahvaljujem svima na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

 

Po ovome što ste naveli, ja osobno ne vidim grešku u postupanju policije.

 

-hm, zar nema greške ako uređaj pokaže prvo pozitivan rezultat zatim odvođenje u stanicu i ponovo test s negativnim rezultatom? gdje je u cijeloj priči stres, pretrpljeni strah i dovođenje u neugodnu poziciju - "blamaža"? rušenje ugleda? zbog čega sam ja odabran za test?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve to pitajte one koji su ovlašteni i plaćeni da vam daju odgovor, a na način kako sam već naveo.

 

Do sad nisam pročitao ništa da je odrađeno van zakona.

 

Naravno da postoje neugodne situacije i to za sve. Nije svaki posao lijep posao i mora se raditi dosta i ružnih posova da bi se održao na poslu.

 

Imate pravo i provjeriti da li je taj policijski službenik dobio nalog da vrši ispitivanje vozača na opijate.

 

Postoje naputci da se ne postupa prema drugim strankama dok se ne završi sa prvom.

 

Postavite pitanje i dobit će te pravi odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u nekim ostalim postovima sam nasao ovo:

 

ZAKON O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA

 

Članak 282.

(1) Policijski službenik koji obavlja nadzor vozača i drugih sudionika

u prometu na cesti, ovlašten je nad svakim sudionikom u prometu koji

svojim ponašanjem ometa ili ugrožava promet, provesti postupak

ispitivanja pomoću odgovarajućih sredstava i aparata (alkometar i

dr.), umjerenih prema propisima o mjerilima i mjeriteljskim uvjetima,

radi utvrđivanja prisustva u organizmu alkohola, opojnih droga ili

lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije ni

za vrijeme vožnje, odnosno ovlašten je nakon toga te osobe s istim

ciljem odvesti na vađenje krvi i uzimanje urina ili na liječnički

pregled.

(2) Prije poduzimanja radnji iz stavka 1. ovoga članka, policijski

službenik može podvrgnuti vozača postupku prepoznavanja znakova koji

su posljedica prisustva u organizmu alkohola, opojnih droga ili

lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije ni

za vrijeme vožnje

(3) Policijski službenik odvest će na vađenje krvi i uzimanje urina

radi analize i osobe kad poriču rezultate ispitivanja da u organizmu

ima opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju

upotrebljavati prije ni za vrijeme vožnje utvrđene odgovarajućim

sredstvima i aparatima te kad zahtijevaju vađenje krvi i urina radi

analize, odnosno liječnički pregled.

 

-znači, ja nisam nikako ometao i ugrožavao promet a svejedno je zatražen test na droge? po čemu je službenik peocijenio da sam na potencijalno opasan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nazalost opet niste u pravu. citirali ste ukinuti - stari zakon :namiguje:

 

novi ovako glasi

Članak 282.

 

(1) Policijski službenik, obavljajući poslove iz članka 4. stavka 1. ovoga Zakona, može vozača i drugog sudionika u prometu na cesti podvrgnuti ispitivanju pomoću odgovarajućih sredstava i aparata (alkometar i dr.), umjerenih prema propisima o mjerilima i mjeriteljskim uvjetima, radi utvrđivanja prisustva u organizmu alkohola, opojnih droga ili lijekova koji se ne smiju uzimati za vrijeme vožnje ili određeno vrijeme prije započinjanja vožnje, a potom, po potrebi, i odvesti u zdravstvenu ustanovu na vađenje krvi i uzimanje urina ili na liječnički pregled.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hrvoje_vk je napisao:

ljutko je napisao:

nazalost opet niste u pravu. citirali ste ukinuti - stari zakon :namiguje:

 

 

-policija ima prevelike ovlasti... tko će nadoknaditi moje izgubljeno vrijeme i narušeni ugled nakon što sam dokazao da nisam pod utjecajem nikakvih droga/alkohola/lijekova?

 

Policija ima premalo ovlasti!

 

Što se ovog tiće jedino što vidim krivo jest ta činjenica da nakon što je prvi put bilo pozitivno na tesu za ljekove i droge Vi ste mogli zatražiti odmah po tom testu da se podvrgnete lječničkom pregledu radi uzimanja krvi i urina. Policijski službenik Vas je morao odmah voditi u najbližu zdravstvenu ustanovu, lječnik uz nadzor policijskog službenika Vam vadi krv i daje VENILU na vještaćenje!

 

Ukoliko imate bilo kakvih poslovnih troškova te gubitka zbog poslovne aktivnosti možete tražiti nadoknadu štete, a ugled vam nije narušen jer se ne uvodite u policijski sustav pod sumnjom da ste konzument droge ili drugih opojnih sredstava!

 

Policijski službenik vas u bilo kojem trenutku može zaustaviti i tražiti vas potrebne dokumente i/ili testiranje ipak to je naćin preventivnog rada policije i na kraju krajeva zakonska ovlast!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Liquid je napisao:

 

Policija ima premalo ovlasti!

 

-sigurno si policajac...

 

Što se ovog tiće jedino što vidim krivo jest ta činjenica da nakon što je prvi put bilo pozitivno na tesu za ljekove i droge Vi ste mogli zatražiti odmah po tom testu da se podvrgnete lječničkom pregledu radi uzimanja krvi i urina. Policijski službenik Vas je morao odmah voditi u najbližu zdravstvenu ustanovu, lječnik uz nadzor policijskog službenika Vam vadi krv i daje VENILU na vještaćenje!

 

Ukoliko imate bilo kakvih poslovnih troškova te gubitka zbog poslovne aktivnosti možete tražiti nadoknadu štete, a ugled vam nije narušen jer se ne uvodite u policijski sustav pod sumnjom da ste konzument droge ili drugih opojnih sredstava!

 

Policijski službenik vas u bilo kojem trenutku može zaustaviti i tražiti vas potrebne dokumente i/ili testiranje ipak to je naćin preventivnog rada policije i na kraju krajeva zakonska ovlast!

 

-ja i jesam zatražio medicnsku analizu i to 3 puta ali su odbili. što se tiče ugleda; postavi se u ovu situaciju: voziš se sa šefom/direktorom za kojega radiš u automobilu, idete na terenski rad. odjednom te zaustavlja policija i sumnja da si konzumirao opijate/droge, pristaješ na test, NEISPRAVNI uređaj pokaže pozitivno. što će misliti tvoj šef/direktor? misliš li da će samo tako to zaboraviti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo nama novog policajca na forumu :-D

 

 

kad vec filozofiramo o policijskim ovlastima - recite Liquid - koja ovlast nedostaje policiji???

 

 

nedostaje joj samo vjerodostojnosti i nista vise. tko npr vjeruje u rjesenje slucaja HODAK?!?

cista znanstvena fantastika!

 

opet se moram vratiti na film CHANGELING (a mogli su ga nazvati i Hodak). prestrasno je kako na ljudskoj patnji neki grade karijeru! sramota!

 

policaja ima beskrajne ovlasti, a vrlo cesto ih i prekoracuje :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Joj izlazimo iz teme ne gine nam "TITAN".

 

Republika Hrvatska nema smrtnu kaznu.

 

Najgoreg ubicu sud ne smije osuditi na smrtnu kaznu.

 

Bolesnika u najgorim patnjama liječnik ne smije eutanazirati čak ni na njegov zahtjev.

 

Policajac smije sasvim zakonito nekom prosuti mozak po asfaltu ko toplu juhu.

 

Ovlasti postoje, sasvim dovoljne, točno odmjerene, jasno propisane, ali je problem u nekorištenju tih ovlasti.

 

Ne samo na nižim razinama, nego je problem upravo u policijskim upravama - srednja razina.

 

Ne proziva se policajac koji ne radi, nego onaj koji radi je "crna ovca".

 

Policijski službenik nema motiva na napravi neku radnju.

 

Novi ministar obećavao brda i doline - kad ono ništa.

 

Sad se kiti lovorikama radi čega? PROPUSTA!!!

 

Tražili Beretu, našli je kod beskućnika, nisu je odmah analizirali, pustili manijaka da 2 mjeseca šeta po Zagrebu i tek onda ga uhitili.

 

Pohvala? NE, SRAMOTA!!! Hoće li odgovarati itko iz Centra za kriminalistička vještačenja? Hoće li odgovarati itko što se tim vještacima ne plaćaju prekovremeni sati?

 

Pa zaboga, kad se pronađe traženi pištolj diže se vještaka iz pidžame da odradi posao. Ne, oni štede na prekovremenim satima

 

Faber kaže da nemaju dovoljno službenika za analizu, čitam sad uredbu u kojoj kriminalistički tehničar za balistiku ima koeficijent 0,99.

 

Pa nije ni čudo, tko bi u Zagrebu rintao za šugavih 4.500-5.000 kuna.

 

O ovome bi mogao do ponoći...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Pa nije ni čudo, tko bi u Zagrebu rintao za šugavih 4.500-5.000 kuna."

 

ne samo rintao nego nosio i hrpu drugih odgovornosti. ocaj od place za posao policajca pogotovo kada uzmes u obzir da smetlar u zg ima takvu placu!!!

 

 

nego, vise me interesira da li ti vjerujes da je pravi ubojica uhvacen!?

 

ja mislim da je sve namjesteno!

 

 

ps

sto fali elzetu :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija