Jump to content

posebni dio - mup


rovers

Preporučene objave

Možda ovo malo pomogne:

 

"Osoba koja polaže državni stručni ispit iz upravnog područja unutarnjih poslova, polaže pisani i usmeni dio ispita sukladno sljedećim pravnim izvorima:

1. policijski službenici

1.1. Zakon o policiji (»Narodne novine« broj: 129/00.)

1.2. Zakon o zaštiti tajnosti podataka (»Narodne novine« broj: 108/96.)

1.3. Zakon o prekršajima (»Narodne novine« broj: 88/02., 122/02., 187/03., 105/04 i 127/04)

1.4. Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira (»Narodne novine« broj: 5/90, 30/90, 47/90)

1.5. Pravilnik o načinu policijskog postupanja (»Narodne novine« broj: 81/03.)

1.6. Zakon o nadzoru državne granice (»Narodne novine« broj: 34/95 – pročišćeni tekst, 109/03 i 173/03)

1.7. Zakon o sigurnosti prometa na cestama (»Narodne novine« broj: 105/04.)

1.8. Zakon o javnom okupljanju (»Narodne novine« broj: 128/99., 90/05 i 150/05)

1.9. Zakon o hrvatskom državljanstvu (»Narodne novine« broj: 53/91, 70/91, 28/92, 113/93 i 4/94- Odluka Ustavnog suda RH)

1.10. Zakon o prebivalištu i boravištu građana (»Narodne novine« broj: 53/91).

1.11. Zakon o osobnoj iskaznici (»Narodne novine« broj: 11/02 i 122/02)

1.12. Zakon o putnim ispravama hrvatskih državljana (»Narodne novine« broj: 77/99, 133/02 i 48/05)

1.13. Zakon o matičnom broju (»Narodne novine« broj: 9/92 i 66/02)

1.14. Zakon o strancima (»Narodne novine« broj: 109/03 i 182/04)

1.15. Kazneni zakon RH – Opći dio (»Narodne novine« broj: 110/97 i 27/98)

1.16. Zakon o kaznenom postupku (»Narodne novine« broj: 110/97) – predistražne radnje, hitne istražne radnje, postupanje sa sumnjivim tvarima, izvidi kaznenih djela, posebne izvidne mjere

1.17. Zakon o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima (»Narodne novine« broj: 117/03)

2. državni službenici koji obavljaju poslove iz područja upravnih poslova i drugih područja unutarnjih poslova

2.1. Zakon o policiji (»Narodne novine« broj: 129/00.)

2.2. Zakon o zaštiti tajnosti podataka (»Narodne novine« broj: 108/96.)

2.3. Zakon o hrvatskom državljanstvu (»Narodne novine« broj:53/91, 70/91, 28/92, 113/93 i 4/94 – Odluka Ustavnog suda RH)

2.4. Zakon o prebivalištu i boravištu građana (»Narodne novine« broj: 53/91, 26/93, 29/94 i 11/00)

2.5. Zakon o osobnoj iskaznici (»Narodne novine« broj: 11/02 i 122/02)

2.6. Zakon o putnim ispravama hrvatskih državljana (»Narodne novine« broj: 77/99, 33/02 i 133/02)

2.7. Zakon o matičnom broju (»Narodne novine« broj: 9/92. i 66/02)

2.8. Zakon o osobnom imenu (»Narodne novine« broj: 69/92, 26/93 i 29/94)

2.9. Zakon o azilu (»Narodne novine« broj: 103/03)

2.10. Zakon o strancima (»Narodne novine« broj: 109/03)

2.11. Zakon o zaštiti tajnosti podataka (»Narodne novine« broj: 108/96)

3. službenici koji obavljaju poslove zaštite od požara i inspekcij­skih poslova

3.1. Zakon o policiji (»Narodne novine« broj: 129/00.)

3.2. Zakon o zaštiti od požara (»Narodne novine« broj: 58/93 i 33/05)

3.3. Zakon o zaštiti i spašavanju (»Narodne novine« broj: 174/04)

3.4. Zakon o zaštiti osoba i imovine (»Narodne novine« broj: 83/96, 90/96, 96/01 i 114/02)

3.5. Zakon o privatnoj zaštiti (»Narodne novine« broj: 68/03)

3.6. Zakon o zapaljivim tekućinama i plinovima (»Narodne novine« broj: 108/95)

3.7. Zakon o eksplozivnim tvarima (»Narodne novine« broj: 178/04)

3.8. Zakon o prijevozu opasnih tvari (»Narodne novine« broj: 97/93 i 151/03)

3.9. Zakon o privatnoj zaštiti (»Narodne novine« broj: 68/93)

3.10. Zakon o minimalnim uvjetima zaštite u poslovanju gotovim novcem (»Narodne novine« broj: 170/03 I 150/05)"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući da i mene (VŠS) čeka polaganje ovog posebnog djela, zanima me kako izgleda to ispitivanje, da li je potrebno samo da dodatno pojasniš svoj pismeni ili ispituju i zakone koji se baš previše ne tiču posla koji radiš kao npr. Zakon o nadzoru državne granice, Zakon o strancima i sl. jer eto neću stići obraditi baš sve zakone pa sam ih mislila skresati na samo one koji se odnose na moj dio posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam isto tako uskoro na DSI-u i zanima me baš to...koliko moramo znati od ovih svih silnih nabrojanih zakona? Jer iskreno ako radiš na granici, koliko možeš biti upućen u prometnu problematiku i obratno?

Žalosno je da najviše vremena trošiš na opći dio, draže bi mi bilo da svi naučimo kompletnu tematiku vezano za MUP, nego ovako...ali jednostavno nemoguće je sve stići, uz svu dobru volju. Zato mi se i čini da je ovo nekakav kompromis, pismeni dio ono što radiš, a usmeni općenito (državljanstvo, putne isprave).

 

Znači suma sumarum...koliko je bitno (i koliko traže) poznavanje Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, ako radiš u PGK?

 

Ako je netko polagao, nek javi ako nije problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

probat ću odgovoriti na pitanja... polagala sam prije otprilike mjesec dana (VSS)

 

a posebni dio vam ovisi o ispitivaču... neki će vas pitati (usmeno) onaj dio propisa koje primjenjujete na poslu, a neki vas bez znanja o policijskim ovlastima (ukoliko ste pol. službenik) teško da će pustit... (mada, kad pogledate, pol. sl. primjenjuju upravo te ovlasti, to je zapravo neki temelj, tako da...)

 

pismeni dio možete dobiti iz bilo čega... npr. nas je bilo 8 u grupi i većina je imala nešto iz Zakona o policiji (npr. uporaba vatrenog oružja, poligrafsko testiranje...) a bilo je, više ne znam točno, nešto iz prebivališta i boravišta ili hrv. državljanstva....

 

s time da nemojte očekivati da će vas na usmenom pitati ono što ste imali na pismenom. moje iskustvo je da su usmeni sasvim posebna pitanja (mislim, unutar literature, ali bez puno veze sa onim što ste imali kao pitanje na pismenom)... i znate da na pismenom dijelu možete koristiti svu literaturu koju imate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

posebni dio se sastoji od pismenog kojeg pises 2h pitanja tipa policijske ovlasti...idr sta je netko na početku naveo. Na usmenom te pita nesto sta radis a moze i neovisno o tome o vizama, putovnicama, kada se primjenjuje sila(pol.sluz)...o prekrsajnom zakonu... ako si bas policajac u prometu postupke koje provodis na poslu...

necu da strasim al ovaj rok neke grupe su imale ljudi koje su to padale, sad je li to do ispitivača ili neznam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok ljudi, položila u petak 06.03. Komisija fantastična, pomažu, razbijaju tremu, ali ono najosnovnije ipak morate znati. Ne izlalize pred njih sa pretpostavkom "neću učiti, možda ću imati sreće" itd... Ono najosnovnije (za SSS) i na koju ste. Što se tiče posebnog dijela- pismena radnja iz poslova koje radite. Dozvoljena upotreba literature, za pomoć. Usmeni od posebnog dijela-manjim dijelom ono što radite, većim djelom zakon o policiji, o osobnim iskaznicama, o putavnicama... Dobro je proučiti sve one zakone koje sam vam već navela u prethodnom postu, a malo više se orijentirati na zakon koji vas najviše veže za posao koji radite. Ako pak takvog zakona nema-zaista vas pitaju nekakve osnove tipa-nešto o osobnim iskaznicama, kakve sve vrste putnih isprava postoje, sredstva prisile (i takve sl. stvari iz zakona o policiji.) Moj vam je savjet-naučiti neke OSNOVNE stvari, jer bi zaista moglo biti rušenja. Nije tako bezazleno kako se prije pričalo. Znači-uz opći dio ipak posvetiti malo vremena za posebni.

Nadam se da sam bar nekome pomogla, ako još tko ima kavih pitanja, dok je još friško... :skakuce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 7 godina kasnije...

POSEBNI DIO:

Pismeni - sve o osobnoj iskaznici (može se koristiti sva literatura, ali mobitel je zabranjen!). Osobnu iskaznicu obavezno sa sobom nositi jer se traži da se stavi na stol. Jedan sat se piše, mada mogu produžiti ako nekome treba više vremena. Jedna je cura imala pisati o prebivalištu i boravištu. Svi pišu u jednoj istoj velikoj prostoriji :D

Usmeni- Kada osobna iskaznica prestaje važiti prije isteka roka, koliko dugo vrijedi osobna iskaznica, certifikati, što su prebivalište i boravište, odjava adrese po službenoj dužnosti. Jednu je curu pitalo kako se stječe državljanstvo, matični broj i vrste putnih isprava.

Ulazi se jedan po jedan.

:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

POSEBNI DIO:

Pismeni - sve o osobnoj iskaznici (može se koristiti sva literatura, ali mobitel je zabranjen!). Osobnu iskaznicu obavezno sa sobom nositi jer se traži da se stavi na stol. Jedan sat se piše, mada mogu produžiti ako nekome treba više vremena. Jedna je cura imala pisati o prebivalištu i boravištu. Svi pišu u jednoj istoj velikoj prostoriji :D

Usmeni- Kada osobna iskaznica prestaje važiti prije isteka roka, koliko dugo vrijedi osobna iskaznica, certifikati, što su prebivalište i boravište, odjava adrese po službenoj dužnosti. Jednu je curu pitalo kako se stječe državljanstvo, matični broj i vrste putnih isprava.

Ulazi se jedan po jedan.

:)

a JRM
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija