Jump to content

Ovrha/ izračun zatezne kamate


tomo_zg

Preporučene objave

Pozdrav,

 

molio bih za pomoć ako netko zna na koji način obračunati zateznu kamatu?

Naime, imao sam dug koji nisam platio i sjela mi je ovrha na plaću. U firmi mi govore o nekakvim suludim kamatama, a za sudskog vještaka trenutno nemam niti lipe pa ako netko može reći kako bi ovo moglo izgledati po pitanju kamata:

 

glavnica duga: KN 27.042,00

 

dospijeće : 23.05.2007.

 

Svaki mejsec mi se skidalo s plaće. Počelo se s otplatom 12.10., a dug je otplaćen 17.12.2008.

Ukoliko bi mi netko mogao pomoći i reći barem okvirno kolike su zatezne kamate za ovo.

 

Hvala puuunooo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najviše ugovorne kamate su:

 

Između osoba od kojih barem jedna nije trgovac

(u visini stope zateznih kamata) 14%

 

Između trgovaca, odnosno trgovca i osobe javnog prava 21%.

 

 

Kamate teku od dospjelosti tražbine, odnosno jednostavnije rečeno od dana kada ste morali platiti cijeli dug ili za svaku pojedinu ratu od dana kada ste je trebali platiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

Najviše ugovorne kamate su:

 

Između osoba od kojih barem jedna nije trgovac

(u visini stope zateznih kamata) 14%

 

Između trgovaca, odnosno trgovca i osobe javnog prava 21%.

 

 

Kamate teku od dospjelosti tražbine, odnosno jednostavnije rečeno od dana kada ste morali platiti cijeli dug ili za svaku pojedinu ratu od dana kada ste je trebali platiti.

 

Ujerivaczakona, imam pitanje - kako si došao do kamatne stope od 21% ako se radi o odnosima između trgovaca?

 

Ako se zakonska zatezna kamata u tim odnosima računa tako da se eskontna stopa (9% na dan 31.12.2008.) uveća za 8 postotnih poena, stopa zakonskih zateznih kamata bi trebala iznositi 17%.

 

Nadalje, najveća stopa ugovornih kamata kod odnosa između trgovaca računa se da se stopa zakonskih zateznih kamata uveća za polovinu te stope, što bi iznosilo 25,5%., a kod ostalih odnosa najviše dopuštena ugovorna stopa jednaka je stopi zakonskih zateznih kamata (14%).

 

Nisam baš na "ti" s brojevima i računanjem pa nisam siguran je li mi izračun točan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eskontna stopa HNB: od 11.04.2002.do 22.10.2002.-5,90%

od 23.10.2002.do 31.12.2007.-4,50%

od 01.01.2008. -9,00%

 

Zatezne kamate za zakašnjela plaćanja u dužničko-vjerovničkim odnosima i javnih prihoda:

od 11.09.1996.do 30.06.2002.-18,00%

od 01.07.2002.do 31.12.2007.-15,00%

 

Trgovački ugovori i ugovori između trgovaca i osoba javnog prava: od 01.01.2008. i danas - 17,00%

 

Ostali : od 01.01.2008. - 14,00%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a gdje da se ja nađem u tom, ne razumijem zašto pominjete trgovce, običan sam građanin, kao i osoba koja je digla kredit, pod koju kategoriju mi pripadamo i dali smijem onda zauzeti stav da svaki mjesec obračunavam kamate u vrijednosti od 14% ili smijem i više. u ugovoru banke stoji da je redovna kamata 9,95% promjenjiva, efektivna kamatna 12,01%. otplata je od 2005. godine u mjesečnim anuitetima od 1.600 kn. koliko bi mi osoba morala isplatiti sa ukupnim svim kamatama do danas. hvala vam na ponuđenim odgovorima. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija