Jump to content

povrat poreza od stambenog kredita


mackoo

Preporučene objave

To vam 100% neće proći. U prijavi lijepo piše da se olakšica odnosi samo i jedino na osobu na koju glasi kredit. Ako vaša žena preda prijavu vidjeti će da kredit ne glasi na nju. Bez brige porezna uprava je mislila i na ovakve stvari, tako da ništa od toga, ali kako vam i kažu možete probat, ali odbit će vas sigurno.

Isto tako morate oboje dati pisanu izjavu da u trenutku nekretnine niste imali nijednu drugu nekretninu kako u tuzemstvu tako i u inozemstvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

_Dado je napisao:

To vam 100% neće proći.

 

Koliko sam samo puta čuo tu foru od državnih službenika!

 

Npr:

" Ne možete tražiti građevnu dozvolu dok se ne napravi GUP, UPU, DPU...."

Ishodio sam dvije dozvole u takvim okolnostima.

 

Ili:

" Nećete uspjeti promijeniti urbanistički plan"

 

Četiri puta sam pisao prigovor, prijedlog za promjenu. Dva puta za izmještanje prometnice, dva puta za promjenu namjene. Svi su moji prigovori bili detaljno obrazloženi, i svi su u detalj tako prihvaćeni! (bez 'veza' i koverta!)

 

Jednom su mi u poreznoj upravi prijetili da će pozvati zaštitare da me odvedu (nakon što sam bio uporan u svezi neke potvrde za koju su me 'šetali' tjedan dana).

Rekao sam im, nema problema, znam postupak, žaštitari me odvedu do porte, otamo me policija odvede na razgovor. Nakon toga idem u medije, pa se sutra vidimo, ja u pratnji novinara, itd.

Za deset minuta dobio sam potvrdu.

 

Da ne nabrajam dalje.

 

 

Za svoja prava treba se izboriti.

Treba razumjeti kakav je mentalni sklop državnog službenika. Ako pogriješi na štetu države, biti će sankcija, ako pogriješi na štetu građana, nema sankcija, eventualno će ispraviti 'grešku' ako se građanin izbori za svoje pravo.Stoga , kad nisi siguran, radi na štetu građana!

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evellin je napisao:

dajte pročitajte Zakon o porezu na dohodak čl 36 i 54, te pravilnik zakona o porezu na dohodak čl 58 koji propisuje uvjete i isprave za uvećanje osobnog odbitka za kupnju namjenskim stambenim kreditom. ono što vi mislite i ono što zakon propisuje nije isto.

 

Ne znam gdje ste to u zakonu pročitali, jer ja nisam uspio naći ništa što konkretno definira ovaj problem.

 

Pravilnik u članku koji navodite definira ovu problematiku, ali ne iščitavam namjeru donositelja pravilnika da spriječi da oba supružnika ostvare olakšicu.

Da je tako, onda bi tako i pisalo.

Naprotiv, iz činjenice da pravilnik definira da olakšicu po stambenom kreditu ili troškovima gradnje može ostvariti osoba i ako kupljeni stan ili građevna dozvola glasi na supružnika, zaključujem da pisac pravilnika jednostavno nije uzeo u obzir okolnosti iz stvarnog života.

 

Stoga je moguće da supružnici dignu dva kredita, svaki za polovinu stana ,i ostvare olakšicu. Ili da izvođač gradnje kuće izpostavi račun za temelje i zidove jednom supružniku, a za krov i fasadu drugom, i opet zadovoljavaju uvjete za olakšicu. :-P

 

Porezni zakon ionako je u suštini suprotan pojmovima 'pošteno' i 'pravedno', kako ih inače doživljavamo.

A pravilnik i nije zakon, pa ga je lakše promijeniti/korigirati od zakona.

 

Nikada nisam otplaćivao stambeni kredit, ali da imam situaciju da mogu ostvariti u slijedećih 25 godina ukupno 70-100.000 kn olakšica, itekako bi se za to pokušao izboriti!

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iz nekih ranije pisanih postova zaključila sam da se vaš posao ili dio vašeg posla odnosi na porez na promet nekretnina. ovdje je rječ o dohotku, a osobno, kao osoba koja je korisnik stambenog kredita i korisnik uvećanog osobnog odbitka za stambene potrebe, ujedno se i u svakodnevnom poslu bavim ovom problematikom, tvrdim da gospodin, odnosno njegova supruga ne može koristiti olakšice za stambeni kredit za kojeg nije nositelj i uplatitelj istog. ukoliko gospodin smatra da Zakon nije dovoljno jasan u njegovom slučaju (a sasvim dovoljno je jasan), može se obratiti Središnjem uredu Porezne uprave pismeno i zatražiti mišljenje o svom slučaju.

 

ujedno, banka neće izdati potvrdu nekome tko nije uplatitelj kamata.

Dotični gospodin također može pogledati stranice porezne uprave, konkretno Kontakt centra i naći potrebnu informaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo gospodinu radi lakšeg snalaenja kopirano sa stranica PU:

 

Vjerodostojne isprave za kupnju stambenog prostora sredstvima namjenskog stambenog kredita

Pojašnjenje

Vjerodostojnim ispravama za kupnju prvog stambenog prostora sredstvima namjenskog stambenog kredita osobito se smatraju:

 

1. PRESLIK PREDUGOVORA ODNOSNO UGOVORA O KUPNJI ZAKLJUČENOG S PRODAVATELJEM PRAVNOM ILI FIZIČKOM OSOBOM

 

(Isprave mogu glasiti na ime i prezime poreznog obveznika i/ili na ime i prezime njegovog bračnog druga.

U tom slučaju, porezni obveznik obvezan je priložiti svojoj godišnjoj poreznoj prijavi izvod iz matice vjenčanih koji ne smije biti stariji od šest mjeseci.)

 

2. PISANA IZJAVA POREZNOG OBVEZNIKA DA ĆE SE U KUPLJENI STAMBENI PROSTOR TRAJNO USELITI (ako je stambeni prostor u izgradnji), ODNOSNO PRESLIK OSOBNE ISKAZNICE u svrhe prebivališta odnosno adrese stanovanja u kupljenom stambenom prostoru za koji se traži priznavanje dijela osobnog odbitka

 

3. PISANA IZJAVA POREZNOG OBVEZNIKA I NJEGOVA BRAČNOG DRUGA da u trenutku i do trenutka kupnje prvog stambenog prostora nemaju u vlasništvu i/ili suvlasništvu odnosno nisu imali u vlasništvu i/ili suvlasništvu stambeni prostor u tuzemstvu i u inozemstvu, i da se radi o kupnji prvog stambenog prostora

 

Uvećanje osobnog odbitka rezident može koristiti pod uvjetima da:

- u trenutku kupnje ili gradnje prvoga stambenog prostora rezident i njegov bračni drug nemaju u vlasništvu ili suvlasništvu stambeni prostor, neovisno o površini, u tuzemstvu i u inozemstvu,

- do trenutka kupnje ili gradnje prvoga stambenog prostora rezident nije stekao u vlasništvo ili suvlasništvo stambeni prostor, neovisno o površini, u tuzemstvu i u inozemstvu,

- do trenutka kupnje ili gradnje prvoga stambenog prostora, a nakon sklapanja bračne zajednice, rezident i/ili njegov bračni drug nisu stekli u vlasništvo ili suvlasništvo stambeni prostor, neovisno o površini, u tuzemstvu i u inozemstvu.

 

4. PRESLIK UGOVORA O NAMJENSKOM STAMBENOM KREDITU

 

(Isprava obvezno glasi na ime i prezime poreznog obveznika koji koristi dio osobnog odbitka za kupnju prvog stambenog prostora.)

 

5. POTVRDA KREDITORA O PLAĆENIM KAMATAMA PO NAMJENSKOM STAMBENOM KREDITU U POREZNOM RAZDOBLJU

 

(Isprava obvezno glasi na ime i prezime poreznog obveznika koji koristi dio osobnog odbitka za kupnju prvog stambenog prostora.)

 

 

Izjave ne moraju biti ovjerene kod javnog bilježnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo što navodite nije iz zakona, nego iz pravilnika.

 

Čitajući pravilnik, zaključujem da je gospodin koji je postavio pitanje trebao dogovoriti sa bankom dva kredita, jedan za njega, a drugi za suprugu, popola ( ionako je supruga sudužnik) sa hipotekom na isti stan koji glasi na njega. U tom bi slučaju oboje ostvarili poreznu olakšicu.

 

U RH ima desetine tisuća parova koji su u sličnoj situaciji. I imaju veliki interes da se taj pravilnik korigira. Da krenu organizirano lobirati, sa argumentacijom da ovaj stavak pravilnika nije u duhu ostalih zakona koji se tiču braka i bračnih obaveza, ne vjerujem da bi vlada ostala gluha na njihov zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u potpunosti se slažem da bi stvar trebala ići u korist oba bračna druga, no čovjeka treba uputiti na zakone i pravilnike kakve jesu i po kojma će se rješiti njegova porezna prijava. A to šta mi mislimo kako bi trebalo biti njemu neće puno pomoći. Ako želi mjenjati Zakon treba se obratiti drugim nadležnim institucijama jer ih Porezna uprava ne donosi, samo postupa po njima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

POZDRAV

 

Da se nadovežem pitanjima:)

 

Dakle da li cura ima pravo na povrat poreza na stambeni kredit (u ovom slučaju je to gradnja prve nekretnine)i trenutno nema nikakve nekretnine nakon sto se uda za čovjeka koji ima nekretninu.?

 

I jedno pitanje koje je zbunjujuće.

Dakle cura gradi kucu. nema nikakve nekretnine. ALI da bi sagradila kucu i dobila stambeni kredit mora imati građevnu zemlju na sebi. A kažu da je i građevna zemlja sama po sebi nekretnina??? Pa kako onda dobiti povrat poreza na prvu nekretninu ako ju ne mogu sagraditi bez nekretnine?? Nadam se da ste shvatili pitanje.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evellin je napisao:

Ako želi mjenjati Zakon treba se obratiti drugim nadležnim institucijama jer ih Porezna uprava ne donosi, samo postupa po njima.

 

Cijelo vrijeme zapravo pokušavam ukazati da Pravilnik, koji je podzakonski akt, na posredan način ograničava pravo koje daje Zakon. U ovom slučaju trebalo bi mijenjati pravilnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

299 je napisao:

Dakle cura gradi kucu. nema nikakve nekretnine. ALI da bi sagradila kucu i dobila stambeni kredit mora imati građevnu zemlju na sebi. A kažu da je i građevna zemlja sama po sebi nekretnina??? Pa kako onda dobiti povrat poreza na prvu nekretninu ako ju ne mogu sagraditi bez nekretnine?? Nadam se da ste shvatili pitanje.

 

Pojam 'prva nekretnina' u ovom kontekstu odnosi se na prvu stambenu nekretninu, a ne na gradilište, čak ni na poslovni prostor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

299 je napisao:

POZDRAV

 

Da se nadovežem pitanjima:)

 

Dakle da li cura ima pravo na povrat poreza na stambeni kredit (u ovom slučaju je to gradnja prve nekretnine)i trenutno nema nikakve nekretnine nakon sto se uda za čovjeka koji ima nekretninu.?

 

I jedno pitanje koje je zbunjujuće.

Dakle cura gradi kucu. nema nikakve nekretnine. ALI da bi sagradila kucu i dobila stambeni kredit mora imati građevnu zemlju na sebi. A kažu da je i građevna zemlja sama po sebi nekretnina??? Pa kako onda dobiti povrat poreza na prvu nekretninu ako ju ne mogu sagraditi bez nekretnine?? Nadam se da ste shvatili pitanje.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

pitanje nije najjasnije postavljeno, ali pretpostavljam da vas zanima na koji način iskoristiti plaćene kamate namjenskog kredita za gradnju. prije svega vaša djevojka mora u potpunosti, namjenski utrošiti kredit u gradnju nekretnine i to dokazati računima izvođača radova (za izvršene usluge i utrošeni materijal. ujedno mora imati i sklopljen ugovor s izvođačem radova. osim navedenih isprava trea priložiti kopiju građevinske dozvole, pisanu neovjerenu izjavu da će se po dovršetku nekretnine useliti i prijaviti prebivalište, te pisanu izjavu da do trenutka i u trnutku gradnje nije imala drugu nekretninu, kopiju ugovora o namjenskom kreditu i potvrdu o uplaćenim kamatama.

ukoliko nakon završetka gradnje sklopi brak, olakšicu će moći koristiti pod istim uvjetima (da se radi o gradnji prvog stambenog prostora), ne mjenja prebivalište. kasnije može steći i druge nekretnine, ali bitno je da ta izgrađena služi kao mjesto stalnog stanovanja.

 

drugi dio pitanja... olakšicu tražite za GRADNJU prvog stambenog prostora, a ne za kupnju građevinskog zemljišta. ako sam dobro shvatila vaše pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav

tri godine ostvarujem povrat poreza po osnovi plaćenih kamata za stambeni kredit za prvu nekretninu

e sad, prije 9 godina naslijedio sam u pola dijela kuću 30 kvadrata koju smo nedugo zatim prodali

kada sam prve godine slao poreznu prijavu a nakon dizanja stambenog kredita za kupnju prvog stana kojim riješavam stambeno pitanje, na kontakt telefonu porezne uprave su mi rekli da se ta nekretnina (naslijeđena i prodana) ne može smatrati uvjetnom i da ne spada kao takva u prvu stambenu nekretninu namjenjenu riješavanju stambenog pitanja, te da slobodno prijavim povrat poreza.

ove godine, kao i svake do sada sam opet u nedoumici da li da prijavim ili ne (iako svake godine zovem i uglavnom mi isto govore)

prema onom što piše, ja ne bih imao pravo povrata po toj osnovi ali su mi svake godine uredno isplatili (nije to neki iznos, oko 1000 kn), iako sam po savjetu sa kontakt telefona potpisao izjavui da nisam imao nikakvu nekretninu (rekli su da napišem a ako me odbiju da se žalim jer se to ne može smatrati adekvatnom nekretninom)...

šta da radim?

i ukoliko su mi isplaćivali a da nema osnove, da li da se prijavim poreznoj i vratim lovu (što mi je ok opcija ako ipak nisam imao pravo na povrat), nego da imam repove...

postoji li kazna za takvo što?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija