Jump to content

Kupnja/prodaja poljoprivrednog zemljišta unutar 3 godine, porez na dobit i sl


GASTA

Preporučene objave

Lijepo molim za pomoć ili barem neko objašnjenje,

 

Kupio bi polj. zemljište u P2- park šuma u podsljemenskoj zoni.

Cijena je oko 10 eura m2, premda sam saznao da će mi porez na kupnju nekretnine ići po nekim tablicama, a tablice kaže da je osnovica poreza na kupnju nekretnine u tome području 300 kuna m2.

 

-Moje prvo pitanje: dali to znači da uopće nije bitno kaj piše na kupoprodajnom ugovoru te ću porez platiti kao da sam zemljište platio 300 kuna po m2?

 

Nadalje, ako to isto polj. zemljište prodam u roku od 3 godine od dana kupnje po 30 e po m2, dali u tome slučaju trebam platiti neki dodatni porez na dobit od prodaje nekretnine/polj. zemljišta?

 

Upoznat sam sa porezom na dobit od prodaje zemljišta, ali mi nije jasno kako se on računa s obzirom da ću morati platiti porez na kupnju nekretnine po osnovici od 300 kuna po m2, a prodat ću manje od tih 300 kuna po m2. :misli::misli::misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako porezna uprava procjeni da cijena nekretnine navedena u ugovoru nije realna, napraviti će svoju procjenu i po njoj razrezati porez. Postoji mogućnost žalbe.

 

Za poreznu upravu njihova procjena prema kojoj je plaćen porez je nabavna cijena. Stoga, ako prodaš unutar tri godine po cijeni manjoj ili istoj(uvećanoj za iznos plaćenog poreza), ne plaćaš porez, jer nema prihoda.

 

Inače je Zakonom o poljoprivrednom zemljištu kupovina istog ograničena na osobe koje se bave poljoprivredom (o čemu će vjerojatno zadnju reći Ustavni sud), a ako se radi o parku prirode, i u tom slučaju postoje ograničenja za stjecanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepo na brzom odgovoru.

 

Znači po tebi opet nije važno kaj će pisati na ugovoru odnosno njena cijena od tih 10 eura već je bitno kaj će porezna odlučiti i koliko će procjeniti zemljište?

 

Jer mi je rečeno da se u tome području m2 računa po tablicama i da iznosi 300 kuna po m2.

 

Pa prema tome meni to odgovora jer ako prodam do tih 300 kuna po m2 u roku 3 godine neću platiti dodatni porez odnosno porez na dobit?????

 

oprosti kaj gnjavim ali razlike su velike, a zakon je čudan za poluditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porezna uprava će prihvatiti cijenu iz ugovora ako je veća od njihove procjene.

U praksi sam imao i nekoliko slučajeva da su prihvatili i manju cijenu,odmah i bez žalbe, kad je bila manja 10-15%.

 

Ne znam zašto misliš da ćeš tu šumu tako dobro i brzo preprodati i zaraditi?

I još jednom ti skrećem pažnju na ovo što sam napisao u vezi Zakona o poljoprivrednom zemljištu. Provjeri prije kupnje možeš li se uopće upisati kao vlasnik.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija