Jump to content

rekonstrukcija (dogrtadja i nadogradnja) postojećeg objekta pitanje


bokke

Preporučene objave

Ovako, imamo kuću u nizu od 76m2, zemljište zajedno sa kućom iznosi 275m2. Po novom GUP-u dozvoljena izgrađenost je 30% od veličine parcele, a minimalna veličina parcele je 420m2. To znači da ako se tako gleda (275x30%) mi u tlocrtu možemo izaći još 6 kvadrata. Naši susjedi u nizu imaju izgrađene kuče od puno više kvadrata u tlocrtu, a imaju i manje zemljišta. Pa bi me zanimalo postoji li neka mogućnost da nas puste izaći još 25 kvadrata van kako bismo dobili 100 kvadrata u tlocrtu. Naselje je već gusto izgrađeno i ove kuće okolo koje su se zadnje gradile po ovom novom GUP-u isto su 100m2 minimalno u tlocrtu, jedan susjed ima čak i dvije kuće,jednu od 100m2 u tlocrtu i jednu od 50m2 na zemljištu od 400m2. Da li se rekonstrukcija objekta vodi isto kao i građenje na novom zemljištu? Jer dozvoljena nam je katnost prizemlje+1+2. Na kući od 76m2 to bi izgledalo malo čudno....Sad znam da se ne smijem voditi po susjedima, tko zna što je tu sve bilo u igri, ali opet zanima me da li sam ja stvarno toliko ograničen, hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo, veličina parcele od 420 m odnosi se na formiranje novih građevinskih parcela, a ne na postojeće i / ili izgrađene parcele. Veličinu parcele (minimalnu) određuje lokalna samouprava dokumentima prostornog uređenja, i nije svugdje ista.

Izgrađenost parcele 30% općenito je predviđena za samostojeće objekte. Za poluugrađene objekte (dvije kuće naslonjene jednom stranom) do 40%, a za kuće u nizu do 50 % izgrađenoti parcele.

O konkretnim uvjetima možete se raspitati u nadležnom uredu za graditeljstvo, možda postoje kakva ograničenja.

Za nadogradnju je potrebno rješenje u uvjetima gradnje(građevna dozvola za objekat do 400 m2).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru, evo prepis iz dijela GUP-a tamo za sve građevine piše 30%,nigdje ne stoji da se može 40 ili 50%??? hvala još jednom

 

Ovim odredbama određuju se slijedeće granične vrijednosti za građevne čestice unutar građevinskog

područja naselja na kojima se izgrađuju OBITELJSKE GRAĐEVINE, ukoliko detaljnijim planovima uređenja

nije strože regulirano:

a) slobodno stojeće građevine:

• površina čestice iznosi minimalno 420 m2, a maksimalno 2000 m2,

• najmanja dozvoljena izgrađenost iznosi 80 m2 a maksimalna:

• za građevne čestice površine od 420-800m2 - 30% površine građevne čestice

• za građevne čestice površine od 800-1200m2 - zbir 240m2 i 25% površine građevne čestice

iznad 800m2

• za građevne čestice površine od 1200-1500m2 - zbir 340m2 i 15% površine građevne čestice

iznad 1200m2

• za građevne čestice površine iznad 1500m2 - 385m2

b) polu ugrađene građevine:

• površina čestice za jednu građevinu iznosi minimalno 350 m2, a maksimalno 1200 m2,

• najmanja dozvoljena izgrađenost iznosi 60 m2 a maksimalna:

• za građevne čestice površine od 350-500m2 - 30% površine građevne čestice

• za građevne čestice površine od 500-1000m2 - zbir 150m2 i 20% površine građevne čestice

iznad 500m2

• za građevne čestice površine iznad 1000m2 - 250m2

c) ugrađene građevine:

• površina čestice za jednu jedinicu iznosi minimalno 150 m2, a maksimalno 500 m2,

• najmanja dozvoljena izgrađenost iznosi 50 m2 a maksimalna:

• za građevne čestice površine od 150-300m2 - 30% površine građevne čestice

• za građevne čestice površine od 300-500m2 - zbir 90m2 i 20% površine građevne čestice iznad

300m2

• razmak između nizova građevina iznosi minimalno 20 m, ili dvostruku visinu građevine računato od

vijenca do najniže točke terena.

Nizovi se mogu formirati u obliku slova "L" i "U" ili slično.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav, našao sam samo ovo u dodatnim člancima:

 

Članak 73.

Iznimno kod zamjene postojeće građevine novom, odnosno u slučaju interpolacije u već izgrađenim

dijelovima naselja, nova se građevina može graditi i na postojećoj građevinskoj čestici manje veličine od

propisane u članku 70., pod uvjetom da je veličina te građevine i njena lokacija u skladu s odredbama koje

se odnose na koeficijent izgrađenosti, te sa svim odrednicama koje se odnose na minimalne udaljenosti od

javne prometne površine, susjedne međe i drugih građevina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija