Jump to content

Izvanbračna zajednica i prekid


bezbolno

Preporučene objave

U vezi sam bila 10 godina, on me prevario i prekinuli smo. Pošto se on tijekom te veze, recimo, obogatio (postao je direktor velike firme), zanima me imam li ja nekakva prava na dio imovine. Ne želim biti parazit, ali nije mi baš ok da ja radim svoj posao + kuham mu, čistim, perem, spremam dok on po cijele dane nije bio doma.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

II. IMOVINSKI ODNOSI IZVANBRAČNIH DRUGOVA

 

Članak 258.

 

Izvanbračna zajednica žene i muškarca koja ispunjava pret­po­stavke iz članka 3. ovoga Zakona stvara imovinskopravne učinke na koje se na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovoga Zakona o imovinskim odnosima bračnih drugova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Č lanak 3.

Odredbe ovoga Zakona o u č incima izvanbra č ne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu

neudane žene i neoženjenog muškarca, koja traje najmanje tri godine ili kra ć e ako je u njoj ro đ eno

zajedni č ko dijete

 

PA BI SE PO TOME DALO ZAKLJUČITI DA SE NA VAS PRIMJENJUJU OVE ODREDBE, BUDUĆI DA JE VAŠA VEZA TRAJALA 10 GODINA.

ZAKON TU NA PRVI POGLED IZGLEDA VRLO JASAN, MEĐUTIM, NIGDJE SE NE DEFINIRA ŠTO JE TO "ŽIVOTNA ZAJEDNICA". EVO, SAMO JEDAN PRIMJER: MUŠKARAC I ŽENA ŽIVE U ISTOM STANU KAO PODSTANARI, DAKLE PRIJAVLJENI SU NA ISTU ADRESU VEĆ 10 GODINA. RAVNOPRAVNO DIJELE SVE TROŠKOVE STANOVANJA, REŽIJA..... PRAVA ŽIVOTNA ZAJEDNICA, ZAR NE?!

A U STVARNOSTI NISU NIŠTA VIŠE OD "CIMERA"!!!

I U TOME ZAPRAVO LEŽI PROBLEM DEFINICIJE ŽIVOTNE ZAJEDNICE. NE ŽELIM VAS OBESHRABRITI, ALI ČINJENICA JE DA JE PRED VAMA MUKOTRPAN PUT "DOKAZIVANJA". JER MIŠLJENJA SAM DA JE ZAKON BAŠ TU OSTAVIO VELIKU "RUPU".

NADALJE, ČAK I AKO USPIJETE DOKAZATI DA SE NA VAS MOGU PRIMJENJIVATI ODREDBE, USPJET ĆETE SVE ZAJEDNIČKI STEČENO U TIH 10 GODINA PODIJELITI NA POLA. ALI TO ŠTO ON I DALJE IMA "VELIKA" PRIMANJA U PRINCIPU NEĆE "POBOLJŠATI" VAŠU FINANCIJSKU SITUACIJU. OSIM AKO NE TRAŽITE UZDRŽAVANJE. A ZA TO ĆETE MORATI ZADOVOLJITI SLIJEDEĆE:

Č lanak 222.

(1) Ako je prestala izvanbra č na zajednica žene i muškarca izvanbra č ni drug koji ispunjava

pretpostavke iz č lanka 3. i 217. ovoga Zakona ima pravo na uzdržavanje od drugoga izvanbra č nog

druga.

(2) Tužba za uzdržavanje može se podnijeti u roku od šest mjeseci od prestanka izvanbra č ne

zajednice.

Č lanak 223.

Sud može odbiti zahtjev za uzdržavanje izvanbra č nog druga, ako bi uzdržavanje predstavljalo

o č itu nepravdu za drugoga izvanbra č nog druga.

Č lanak 225.

(1) Pravo na uzdržavanje prestaje ako izvanbra č ni drug sklopi brak.

(2) Pravo na uzdržavanje prestaje sudskom odlukom ako sud utvrdi da uzdržavani izvanbra č ni

drug živi u novoj izvanbra č noj zajednici ili da je postao nedostojan tog prava ili ako više ne postoji

koja od pretpostavki iz č lanka 217. ovoga Zakona.

 

SRETNO!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nećete imati nikakovih problema kod dokazivanja izvanbračne zajednice, osim ako ste svo vrijeme od 10 godina živjeli u izolaciji i niste bili u kontaktu sa nikim. u suprotnom, ne brinite.

 

 

slažem se da će biti problema kod diobe imovine što je uobičajeno ne samo kod prekida izvanbračene veze, nego i razvoda braka, čega ste vjerojatno i sami svjesni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijenjeni gdine/gđo Tiki,

molim Vas da, ukoliko ste u mogućnosti, pročitate post Dijeljenje troškova i povrat uloženih sredstava u izvanbračnoj zajednici i napišete mi svoje mišljenje/preporučene daljnje korake u svezi tog problema. Jer savjeti koje su do sada stigli u potpunosti se razlikuju od onih koji su pristigli na ovaj post. Pa se sad i sama dvoumim... Istina, kod ovih 10 godina koje gospođa spominje, situacija mi se ipak čini malo "čišća" nego kod spomenutog posta, ali ipak...

:-?

 

No, vidite sami...

Unaprijed Vam se iskreno zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija