Jump to content

teška tjelesna ozljeda?


pravda_0

Preporučene objave

Lijep pozdrav

 

Imam nekoliko upita. Optužen sam za nanošenje teških tjelesnih ozljeda, po čl.99 st.1 (kazna je od 3 mjeseca do 3 god)

Radi se o prijelomu dva rebra, oštećeni je član obitelji (u istom kućanstvu živimo) (da, vjerujem da je slučaj bizaran)

Postupak je pokrenut po službenoj dužnosti (odnosno na temelju liječničke dokumentacije, gdje je utvrđeno da postoji prijelom rebara, kasnije je to utvrdio i sudski vještak

Oštećeni nakon "ozljeda" je normalno živio, odnosno radio (u skladu s dobi i bolesti)

Državno odvjetništvo traži kaznu od 8 mj, no da se automtaski primjeni uvijetna kazna od 2 god.

 

1.Zanima me, što u ovom slučaju mogu napraviti?

Iskreno, ne smatram se krivim, i ako je do ozljede došlo moglo je samo nepažnjom (dakle bez ikakve namjere kako me se tereti)

 

2.Nadalje, ako budem osuđen, stvarno ću se jadno osjećati, jer zaista ne mislim da sam kriv (a po optužnom prijedlogu ispadam kriminalac)

Oštećeni, (član obitelji) kad je uvidio gdje je postupak doveden, on se predomislio (dakle, ne bi me optuživao), no postoji medicinska i ostala dokumentacija (prijšnji verbalni konflkti, i policijska izvješća - činjenica da s oštećenim nisam u dobrim odnosima) koja me optužuje

Kako to riješiti na postupku?

S time da, u istražnom postupku na županijskom sudu, oštećeni nije dao iskaz (nije bio dostupan), dok me u policijskom izvješću optužuje (ali mislim da pol. izvj. na sudu ne vrijedi)

 

3. Dalje, ako kojim slučajem budem kažnjen, što to znači?

Znači li da neću moći dobiti posao/vizu/ili bilo što drugo gdje se traži potvrda o nekažnjavanju? Da li će se to "brisati" iz evidencije jednog dana?

 

4.Kakva je sudska praksa u ovakvim slučajevim? Koliko sam shvatio, s obzirom da to ide po službenom postupku, okrivljeni budu kažnjeni. Da li je to istina? Što kaže sudska praksa? (nažalost nisam našao na netu sudsku praksu za slične postupke, tako da ne znam)

 

5. Možda i najvažnije, gdje mogu dobiti pravnu pomoć? ili kojeg odvjetnika mogu angažirati??, jer zaista ne želim ništa prepustiti slučaju a da me to cijeli život progoni

Velika većina odvjetnika se bavi građanskim pravom, a oni koji se bave kaznenim jednostavno nisu zainteresirani za ovako beznačajne slučajeve, barem sam takav dojam stekao

 

Jer kad pogledam medijski eksponirane slučajeve, gdje su osumnjičeni očigledno krivi, a kasnije budu oslobođeni jer imaju dobre odvjetnike, čovjek se osjeti jadnim kada bi bio osuđen a ne osjeća se krivim, a s druge strane bio bi stigmatiziran u društvu (kad-tad bi se saznalo, ili prilikom zapošljavanja bih bio odbijen)

 

Molim odgovor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Za posao, potvde da se ne vodi kazneni postupak, i potvrde o nekažnjavanju pogledajte ostale mnogobrojne teme (ima ih najmanje par desetaka)

 

2.Oštećeni ne mora svjedočiti, ali je potvrda o tjelesnim ozljedama i izjava doktora da mu je oštećeni rekao da ste ga Vi udarili, je dovoljno da Vas se osudi.

 

3. Skoro svaki odvjetnik će uzeti Vaš slučaj, samo ovisi o tome koliko ste spremni platiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru

 

1. Jesam, pogledao sam. No, negdje se traži da se ne vodi postupak, a negdje da osoba uopće nije kažnjavana. Mislio sam na to.

U biti zanima me, da li će eventualno kažnjavanje utjecati na moje buduće zaposlenje?

 

2. Da, toga sam svijestan. No, ako oštećeni povuće iskaz, odnosno prihvati blagodat ne svjedočenja, što onda? Da li će sud uzeti u obzir dokumentaciju ili odustajanje oštećenog od "satisfakcije" Mislim, koja je sudska praksa u sličnim slučajevima?

 

3. Upitao sam, no ponavljam, rečeno mi je da se bave najviše građanskim.

Ako biste bili dobri pa preporučili odvjetnika/e(na pvt, ako ne već javno)

 

S druge strane, sad kad ste spomenuli cijenu, koja je inaće praksa? Standardna cijena, ili se uvijek zahtijeva određena nagrada uz propisanu cijenu?

 

Ponavljam, nisam se do sada susreo s ovakvom tematikom pa mi je sve relativno nepoznato

 

Još jednom zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ništa od policije, carine, vanjskih poslova, tajnih službi, neko vrijeme od posla u inozemstvu za koje traže potvrdu o nekažnjavanju.

 

2.blagodat svjedočenja neće "ukinuti" dokaz na papiru ili svjedočenje lječnika.

 

3.Odvjetnike iz kaznenog možete zatražiti na dijelu foruma "ponuda i potražnja" u podforumu "tražim pravnu pomoć"

 

4.Cijena ovisi o djelu, broju rasprava, eventualno uspjehu - drugim riječima - dogovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovorima

 

Vezano za odgovor br. 2; kako to mislite neće "ukinuti". Naime, ako se presudi da okrivljeni nije kriv, neovisno što piše u papirima, okrivljeni nije kriv, zar ne?

Jer u papirima je moglo pisati (odnosno oštećeni je mogao izjaviti da ga je ozljedio Pero Perić (ili bilo tko, čak i javna osoba npr. sudac ustavnog suda) a na policiji je da to istraži, odnosno rezultate istrage prosljedi sudstvu/državnom odvjetništvu. Zar ne? Ili sam krivo shvatio?

Zar rezultati policijske istrage vrijede na sudu? Koliko znam ne...

 

I još jedno pitanje, sad sam se sjetio. Da li će biti evidentirano da je protiv okrivljenika bila podnesena kaznena prijava? Npr. za 10 god netko provjerava dosje okrivljenika (a on je u međuvremenu oslobođen i normalno živi) da li će biti evidentirano da se protiv njega nekada vodio postupak? I ako da, što to znači?

 

Zahvaljujem na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislilo se o valjanosti dokaza kada sam napisao "ukinuti dokaz".

 

Liječnička potvrda je vljan dokaz, a Lječnici navedu što je pacijent prilikom prijema rekao odakle ozljeda. Dakle to je dokaz.

 

Ako Vas es slučajno oslobodi, vodit će te se samo u policijskim evidencijama,a ne i sudskim

 

Dakle potvrde će VAm bit čiste, ali će policija uvijek imati u evidenciji da su Vas prijavili

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

1. Za posao, potvde da se ne vodi kazneni postupak, i potvrde o nekažnjavanju pogledajte ostale mnogobrojne teme (ima ih najmanje par desetaka)

 

2.Oštećeni ne mora svjedočiti, ali je potvrda o tjelesnim ozljedama i izjava doktora da mu je oštećeni rekao da ste ga Vi udarili, je dovoljno da Vas se osudi.

 

3. Skoro svaki odvjetnik će uzeti Vaš slučaj, samo ovisi o tome koliko ste spremni platiti.

 

Malo žuriš sa zaključcima Utjerivač zakona! Tko tu govori o udaranju. Oštećeni može svjedočiti i opisati slučaj, pa i navesti da se radi o nesretnom slučaju. Liječnik koji je konstatirao ozljede ne može biti svjedok niti vještak, nego to mora biti druga osoba medicinske struke. Liječnik u dokumentaciji navodi da mu je određena osoba "nanijela ozljede" a ne navodi ništa o krivnji, namjri itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda i žurim, ali činjenice su sljedeće:

 

- Optužen je za namjerno nanošenje ozljeda.

- Radi se osobi s kojom je u lošim obiteljskim odnosima o čemu očito postoji dokumentacija (ne mislim na "policijska izvješća", več na medicinsku dokumentaciju).

- Liječnik koji je konstatirao ozljede može biti svjedok, samo je pitanje na koje okolnosti. Na okolnosti navoda u lječničkoj potvrdi sigurno može.

 

Iz navedenog zaključujem logične stvari:

 

- da je ODO s razlogom podnijelo optužni prijedlog proučavajući spis,

- da je oštećeni očito već rekao neke stvari o tome kako su nastale ozljede (podjećam da je i namjerno guranje uslijed kojeg nastaju TTO kazneno djelo),

- da oštećeni ne mora svjedočiti (ako se nalazi u užem srodstvu), ali da ne smije lagati.

 

Inače nebitno je da li će oštećeni reći da je nesretan slučaj, već da li se stvarno radi o nesretnom slučaju.

 

Guranje osobe na stepenicama u bijesu, pa uspijed čega ona padne i zadobije TTO, laik tumači kao nesreću, a pravnik će znati da je to ipak kazneno djelo (ako se naravno ne radi o isključenu protupravnosti, krivnje i drugim iznimkama)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima

 

Kako sam čitao na netu, a i gledao KZ i slično, uvidio sam da postoje i druge "kazne", kao što su opomena, upozorenje, ukor i slično

 

Naime, kako sam čitao u preudama koje su ajmo reči bile oslobađajuće odnosno gdje je optužni prijedlog bio odbačen i slično, ipak bi sudac dao opomenu, ili mjeru upozorenja.

 

Da li biste bili dobri pa rekli koliko ima takvih "kazni" i pojasnili što to konkretno znači?

 

Jer to, koliko sam shvatio nije "čista" oslobađajuća presuda nego neka vrsta "špotanja"?

 

Kako se to pravno definira i regulira?

 

Još jednom zahvaljujem na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

Ako Vas osude opomene nema.

 

Vjerojatnija je uvjetna kazna zatvora

 

U redu, no u slučaju da je osuda oslobađajuća, da li sudac daje svojevrsnu "usmenu" opomenu ili nešto u tom stilu?

ili ukor, mjera upozorenja (nažalost nije mi poznata sudska praksa pa ne znam kako to sve izgleda)

 

Pitam u biti kakva je sudska praksa? Jer samom činjenicom da je podignut optužni prijedlog očito da su postojale činjenice na kojima se on zasniva. Da li to sve sudac uzima u obzir?

 

Molio bih da mi odgovorite.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

Možda i žurim, ali činjenice su sljedeće:

 

- Optužen je za namjerno nanošenje ozljeda.

- Radi se osobi s kojom je u lošim obiteljskim odnosima o čemu očito postoji dokumentacija (ne mislim na "policijska izvješća", več na medicinsku dokumentaciju).

- Liječnik koji je konstatirao ozljede može biti svjedok, samo je pitanje na koje okolnosti. Na okolnosti navoda u lječničkoj potvrdi sigurno može.

 

Iz navedenog zaključujem logične stvari:

 

- da je ODO s razlogom podnijelo optužni prijedlog proučavajući spis,

- da je oštećeni očito već rekao neke stvari o tome kako su nastale ozljede (podjećam da je i namjerno guranje uslijed kojeg nastaju TTO kazneno djelo),

- da oštećeni ne mora svjedočiti (ako se nalazi u užem srodstvu), ali da ne smije lagati.

 

Inače nebitno je da li će oštećeni reći da je nesretan slučaj, već da li se stvarno radi o nesretnom slučaju.

 

Guranje osobe na stepenicama u bijesu, pa uspijed čega ona padne i zadobije TTO, laik tumači kao nesreću, a pravnik će znati da je to ipak kazneno djelo (ako se naravno ne radi o isključenu protupravnosti, krivnje i drugim iznimkama)

 

Koliko sam pročitao oštečeni nije dao iskaz pred istražnim sudcem,iskaz na policji je nezakonit dokaz. Nikada u svojoj praksi nisam imao da svjedoči liječnik koji je konstatirao ozljede. Da nije tako, liječnici iz hitne bi stalno bili po sudovima. ODO uvjek misli da je s razlogom podnio optužni prijedlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imao sam jedan slučaj gdje je liječnik svjedočio na okolnosti sadržaja potvrde jer je bio sporan upravo dio oko toga što je bilo navedeno kao uzrok ozljede (radilo se o TTO i to baš na području Vašeg Žuapnijskog suda :namiguje: )

 

U biti je potvrda već dokaz, ali se liječničkim svjedočenjem provjeravala vjerodostojnost dokaza odnosno tumačio isti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija