Jump to content
xxx86

tužba za klevetu ili uvredu

Preporučene objave

Danas sam saznala da jedna osba priča neistine priče o meni, širi laže o meni i o mom privatnom životu, razmišljam o tužbi protiv nje jer šteti mom ugledu i časti a i vrijeđa me to što priča, zanima me kako podnijeti tužbu protiv nje, imam svjedoke koji mogu potvrditi moju priču, da li je to tužba za klevetu ili uvredu, koje su sankcije i zanima me ako se pokrene tužba kolike su mogućnosti da se toj osobi dokaže krivnja, odnosno da li se isplati pokrenuti tužbu protiv nje ili postoji neki drugi način, nemam iskustva s tim pa me zanima kakav je postupak i kako to ide...

Unaprijed zahvaljujem

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Uvreda član 199 Krivičnog zakona

Kleveta član 200 Krivičnog zakona

St. 1 Tko za drugoga iznese ili pronese nešto neistiniro što može škoditi njegovoj časti i ugledu

Kaznit će se novčanom kaznom do 150 dnevnih dohodaka

st.2

Tko za drugoga iznese ili pronese nešto neistinito što može škoditi njegovoj časti i ugledu putem tiska , tadija , TV, pred više osoba , na javnom skupu ili na drugi način zbog čega je kleveta postala pristupačnom većem broju osoba ,

kaznit će se novčanom kaznom .

st. 3................

Kod KD klevete mora se dokazati umišljaj i postojanje svijesti upravo da se drugome naškodi , i da je drugome to i škodilo- tj sa posljedicama

Veći broj osoba recimo ne smatra se ako je nešto rečeno u tramvaju ,

Kod klevete valja i vidjeti što je prethodilo kleveti , da li je osoba bila izazvana također klevetom

Razmislite prije nego se upuštate u sudski postupak , ako suprotna strana dokaže suprotno tada snosite troškove

Samo za trač ne vrijedi parničiti se , obično treba misliti da nije važno što se kaže već tko kaže , pametni ljudi i ne vjeruju u tračeve .

Pozdrav ude .

Podijeli ovu objavu

pozdrav svima...

trebala bi mi pomoc u vezi toga kolike su mogućnosti da dobijem sudski spor zbog klevete... naime radi se o tome da moj prvi susjed (iznad 50 godina) inace voli puno siriti glasine po kvartu i okolici je sad poceo o meni pricati ljudima koji me okruzuju da imam spolno prenosivu bolest koju sam dobila prije 2 godine i da o tome ima dokaze (medicinsku dokumentaciju) jer sam po njegovoj priči čak bila i u bolnici... naravno ništa od toga nije istina i to je najlakše dokazati, ali da li je dovoljno 5 svjedoka koji su bili u kafiću kada je on došao i rekao to jednom od članova? isto tako nekad je bio alkoholičar i imao probleme s dugovima, preprodajom švercanih stvari i dr. tako da je vjerojatno već otprije poznat policiji.. donedavno smo bili u dobrosusjedskim odnosima, sve dok evo prije 2-3 dana nije počeo širit gluposti o meni... takve priče ipak nisu sitnica i mogu mi znatno naštetiti odnose s ljudima i sam ugled u društvu pogotovo s obzirom da ja imam tek 17 godina...

naravno kad bi došlo do tužbe moj zakonski zastupnik bi bili majka ili otac, ali bilo je već puno priča, a nažalost takve stvari se najčešće rješavaju ili tužbom ili fizičkim obračunom koji dovodi do još većih problema pa je takve stvari bolje spriječiti...

hvala unaprijed na pomoći i oprostite na opširnosti, ali bolje da znate što detaljnije..

Podijeli ovu objavu

i meni se isto desilo mada sam ja ostala bez posla jer moj tadasnji sef je lagao o meni i to kod direktora i ja sam ostala bez posla,mada nije bilo nista istina ali ja nemogu da se oporavim od toga,on je rekao direktoru da sam ja psovala i vrijedala direktora,,,,sta da radimmm molim pomoc

Podijeli ovu objavu

Pozdrav,

zanima da li imam osnove za tužbu za klevetu protiv jedne osobe koja me sustavno optužuje da sam joj ukrao bicikl koji ja posjedujem več 9 godina. Radi se o malo boljem biciklu pa stvar i nije bezazlena. Živim u manjoj sredini gdje se takve dezinfomacije brzo šire i to bi meni kao vlasniku trgovine kojeg masa ljudi zna moglo dobrano naštetiti.

Podijeli ovu objavu

Načelno, osnova postoji, ali vi kao ovlašteni tužitelj morat ćete dokazati kako okrivljeni navedene činjenične tvrdnje širi s isključivim ciljem nanošenja štete vašoj časti i ugledu. Razmislite.

Podijeli ovu objavu

Načelno, osnova postoji, ali vi kao ovlašteni tužitelj morat ćete dokazati kako okrivljeni navedene činjenične tvrdnje širi s isključivim ciljem nanošenja štete vašoj časti i ugledu. Razmislite.

Poštovani,

Napisali ste : '' ... s isključivim ciljem nanošenja štete vašoj časti i ugledu'' . Kazneni zakon u članku o kleveti tvrdi '' ... može naškoditi njegovoj časti i ugledu'' što je bitna razlika, a to je da onaj tko je oklevetao nije imao za isključivi cilj naškoditi časti i ugledu već je biće kaznenog djela dovoljno da je osoba oklevetala bez obzira na potencijalnu štetu časti i ugledu (što je naravno samo posljedica klevete)

Podijeli ovu objavu

Aludirao sam na stupanj krivnje, koji je dolusni i jasno bez posebne namjere klevetanja (tzv. dolus coloratus budući je kleveta kazneno djelo apstraktnog ugrožavanja), ali praktično gledajući najčešći pojavni oblik ima i taj dodatak. Malo sam se nes(p)retno izrazio i vidim da bi se ta tvrdnja mogla protumačiti na način na koji ste sami iznijeli.

Zahvaljujem na uočenome.

Podijeli ovu objavu

Moja supruga, uskoro bivša nadam se, pred Centrom za socijalnu skrb iznosi laži da sam alkoholičar i da pod utjecajem alkohola maloljetno dijete prevozim u autu isl., što je čista laž, a pretpostavljam da to radi kako bi stekla eventualnu prednost u postupku određivanja skrbništva.

S obzirom da dokaz postoji crno na bijelo (zapisnik CZSS), imam li osnove protiv nje podnijeti tužbu za klevetu?

Podijeli ovu objavu

Prijavio sam suprugu za verbalno nasilje u obitelji, koje nema nikakve veze s alkoholizmom, niti mojim niti njenim. Nakon toga su nju pozvali da da izjavu o okolnostima toga, te je ona, valjda s namjerom da se opravda, izjavila i to.

Podijeli ovu objavu

Postovani

Moja majka je dogovorila radove s građevinarom koji je uzeo unaprijed novac i odradio nesto sitno i zadrzao ostatak. Ja sam se oglasila na drustvenim mrezama da sam prevarena od njegove strane da se ljudi paze, takoder smo ga i na sud dali (postupak je u tijeku), a on je podigao privatnu tuzbu protiv mene da sirim lazne informacije na facebooku. Da li cu ja sad morat platit kaznu iako sam rekla istinu? I da li cu morat platit i troskove suda? Hvala

Podijeli ovu objavu

Prije 13 minuta, Noname1202 je napisao:

Da li cu ja sad morat platit kaznu iako sam rekla istinu? I da li cu morat platit i troskove suda?

Za što vas je točno tužio? Za klevetu ili sramoćenje?

Morate na sudu dokazati istinitost iznesenih tvrdnji.

Podijeli ovu objavu

, BigDaddy2 je napisao:

Moja supruga, uskoro bivša nadam se, pred Centrom za socijalnu skrb iznosi laži da sam alkoholičar i da pod utjecajem alkohola maloljetno dijete prevozim u autu isl., što je čista laž, a pretpostavljam da to radi kako bi stekla eventualnu prednost u postupku određivanja skrbništva.

S obzirom da dokaz postoji crno na bijelo (zapisnik CZSS), imam li osnove protiv nje podnijeti tužbu za klevetu?

To vam je uobičajena reakcija u postupku pred CZSS , da partneri jedan drugog optužuju za sve i sva.

U ovom trenutku tužba za klevetu vam vjerojatno ne bi bila od koristi, a imate rok od  mjeseca da istu podnesete.

Usredotočite se da pokažete da ste odgovorniji roditelj. 

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, felixx je napisao:

To vam je uobičajena reakcija u postupku pred CZSS , da partneri jedan drugog optužuju za sve i sva.

U ovom trenutku tužba za klevetu vam vjerojatno ne bi bila od koristi, a imate rok od  mjeseca da istu podnesete.

Meni bi pak bilo glupo da mi netko nakon x mjeseci kaže "ako je to bila laž, zašto je niste tužili za klevetu". S druge strane, ja se time ne služim i volio bih da i ona shvati da je to protuzakonito.

Inače bi mi dovoljna satisfakcija bila da ona prizna KD i izvine se, a da sudac odbaci tužbu radi toga i u rješenju napiše da je priznala laž.

Zašto mislite da mi tužba za klevetu ne bi bila od koristi? (vremena za podnošenje još ima)

Uređeno od BigDaddy2

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat , felixx je napisao:

Za što vas je točno tužio? Za klevetu ili sramoćenje?

Morate na sudu dokazati istinitost iznesenih tvrdnji.

Poslao mi je sms poruku "tuzit cu vas zbog laznih informacija" sad neznam tocno za sto me je tuzio jer mi jos nije stigao poziv sa suda. Mislim da me jedino mogao tuziti za povredu ugleda i casti ne za klevetu jer sve sto sam navela je istina. Ja mogu dokazati istinitost tvrdnji jer imam s njim sklopljen ugovor iz kojeg je vidljivo da je dobio novac, također imam dopis koji mu je moj odvjetnik poslao navodeci da nek dovrsi radove ili vrati novac ili idemo na sud, a on je taj dopis ignorirao. Takoder ce na teren izaci i procjenitelji da utvrdimo koliko je od radova izvrseno. 

Podijeli ovu objavu

prije 2 sati , Noname1202 je napisao:

Poslao mi je sms poruku "tuzit cu vas zbog laznih informacija" sad neznam tocno za sto me je tuzio jer mi jos nije stigao poziv sa suda. Mislim da me jedino mogao tuziti za povredu ugleda i casti ne za klevetu jer sve sto sam navela je istina.

Jeste li sigurna da vas je tužio?

Ova sms poruka ne znači da jest, nego vas možda samo želi uplašiti da se ne bi širio glas o njegovom načinu rada.

Inače, sada imate ove članke zakona od 147. -150. koji reguliraju ovu tematiku:

https://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

prije 2 sati , Noname1202 je napisao:

Ja mogu dokazati istinitost tvrdnji jer imam s njim sklopljen ugovor iz kojeg je vidljivo da je dobio novac, također imam dopis koji mu je moj odvjetnik poslao navodeci da nek dovrsi radove ili vrati novac ili idemo na sud, a on je taj dopis ignorirao. Takoder ce na teren izaci i procjenitelji da utvrdimo koliko je od radova izvrseno. 

Inače se izvođaču radova nikad ne plaća unaprijed. Nikad. Plaćanje unaprijed znači kupovanje ovakvih nevolja.

Podijeli ovu objavu

prije 3 sati , BigDaddy2 je napisao:

Meni bi pak bilo glupo da mi netko nakon x mjeseci kaže "ako je to bila laž, zašto je niste tužili za klevetu". S druge strane, ja se time ne služim i volio bih da i ona shvati da je to protuzakonito.

Inače bi mi dovoljna satisfakcija bila da ona prizna KD i izvine se, a da sudac odbaci tužbu radi toga i u rješenju napiše da je priznala laž.

Zašto mislite da mi tužba za klevetu ne bi bila od koristi? (vremena za podnošenje još ima)

Vidim da vi uopće ne shvaćate kakav vam mučan postupak predstoji, i koliko je vaša pozicija slaba i ranjiva u ztom postupku.

Zato si dajte vremena, pa pročitajte ovaj dokument da dobijete sliku u što se vaš razvod može pretvoriti:

Diskriminacija očeva u postupku razvoda.doc

Podijeli ovu objavu

Prije 17 minuta, felixx je napisao:

Jeste li sigurna da vas je tužio?

Ova sms poruka ne znači da jest, nego vas možda samo želi uplašiti da se ne bi širio glas o njegovom načinu rada.

Inače, sada imate ove članke zakona od 147. -150. koji reguliraju ovu tematiku:

https://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

Inače se izvođaču radova nikad ne plaća unaprijed. Nikad. Plaćanje unaprijed znači kupovanje ovakvih nevolja.

Jucer smo se sreli slucajno kaze da se vidimo na sudu tako da ocekujem poziv uskoro...eh to placanje unaprijed je bilo na temelju 27 godina poznanstva i trenutka ne razmisljanja...da sad ne duljim pricu hvala vam na odgovoru pa cemo vidit kako i sta kad stigne sudski poziv

Podijeli ovu objavu

Prije 3 minuta, Noname1202 je napisao:

Jucer smo se sreli slucajno kaze da se vidimo na sudu tako da ocekujem poziv uskoro...

Moguće da samo tako govori da vas ustraši. 

Ako međutim stvarno dobijete poziv na sud, svakakko dođite  odvjetnikom. Ionako ste ga angažirali za ovu tužbu.

Podijeli ovu objavu

, BigDaddy2 je napisao:

Prijavio sam suprugu za verbalno nasilje u obitelji, koje nema nikakve veze s alkoholizmom, niti mojim niti njenim. Nakon toga su nju pozvali da da izjavu o okolnostima toga, te je ona, valjda s namjerom da se opravda, izjavila i to.

Kao što je Felixx već sugerirao, po meni također je bolje ne ulaziti u to. Nije da nemate osnove, ali najbolje se braniti takvih optužbi u konkretnom postupku i uzornim ponašanjem kao roditelja. Puno puta su vam ovakve stvari upravo ono što druga strana očekuje, da krenete "u rat", sa nebrojenim postupcima koji prerastaju u sage, koji većinom samo crpe energiju, vrijeme, zdravlje i novac. Odluka je samo vaša, a pokušajte je donijeti glavom, ne srcem. Lako za reći, a vrlo teško za napraviti.

, Noname1202 je napisao:

Postovani

Moja majka je dogovorila radove s građevinarom koji je uzeo unaprijed novac i odradio nesto sitno i zadrzao ostatak. Ja sam se oglasila na drustvenim mrezama da sam prevarena od njegove strane da se ljudi paze, takoder smo ga i na sud dali (postupak je u tijeku), a on je podigao privatnu tuzbu protiv mene da sirim lazne informacije na facebooku. Da li cu ja sad morat platit kaznu iako sam rekla istinu? I da li cu morat platit i troskove suda? Hvala

Ako uopće do postupka dođe, svakako u njemu iznesite činjenicu da se protiv druge strane vodi kazneni postupak radi prijevare. Međutim, ako će vas tužiti za teško sramoćenje, možda ni to neće biti dovoljno.

Podijeli ovu objavu

Molim savjet.Godinama se borim sa susjedom koja mi pise vređajuca pisma.redovno sam o tome informirala njenog sina koji je rekao da to bacim,da i njemu to pise jer ona tako komunicira.I njegovu suprugu je godinama maltretirala.on ju samo kratko obilazi.nakon sto je po ulici pocela vikati za mnom i vrijedati me te napisala pismo od 12 str prijavila sam ju policiji.Nakon cega je policija otisla kod nje i sina te  poslala dopis centru za soc.skrb jer on mora voditi brigu o njoj.edno vrijeme je bio mir i sada opet dobijam pismo i na kameri u zgradi se vidi da ga je ubacila.Prvo pismo je cak potpisala.Sada vise necu dozvoliti da me ugnjetava i utjece na zdravlje,da me od rijecnika odvratnog zeludac boli i spavati ne mogu.Zelim ju tuziti za sve napisano u pismima.I za narusen dusevni mir  i klevetu i narusavanje ugleda.spominje jos neke ljude i njima sam procitala pismo.Zanima me da li su pisma relevantan dokaz odnosno smatrate li da trebam uci u to sve.Inace iz normalne sam obitelji i radim u dobroj firmi te mi ne treba da mi netko na ulici naziva pogrdnim imenima.cak je i prijetila.i policija i sin su upoznati sa svim.

Podijeli ovu objavu

, Nediljka je napisao:

Molim savjet.Godinama se borim sa susjedom koja mi pise vređajuca pisma.redovno sam o tome informirala njenog sina koji je rekao da to bacim,da i njemu to pise jer ona tako komunicira.I njegovu suprugu je godinama maltretirala.on ju samo kratko obilazi.nakon sto je po ulici pocela vikati za mnom i vrijedati me te napisala pismo od 12 str

To meni ipak više izgleda kao slučaj za psihijatriju. 

Kažete viče za vama i šalje pisma. Da li tu ima prijetnji? Nešto tipa - otrovat ću, razbiti auto, zapaliti nešto... ?

Citiraj

Zelim ju tuziti za sve napisano u pismima.I za narusen dusevni mir  i klevetu i narusavanje ugleda.spominje jos neke ljude i njima sam procitala pismo.Zanima me da li su pisma relevantan dokaz odnosno smatrate li da trebam uci u to sve.

Upitno je bi li takva tužba urodila plodom. To je zadnja opcija.

Mišljenja sam da biste ponovo trebala, ovaj puta dopisom koji ćete urudžbirati i na policiju i na CZSS, zatražiti da se ta osoba stavi pod nadzor - za njeno dobro i svih drugih oko nje. Ona očito ne može kontrolirati svoje ponašanje. Takva može biti potencijalno opasna i sebi i drugima. 

U dopis treba priložiti i kopije tih njenih pisama, i opisati sve incidente u kojima je napadala i vrijeđala i vas i druge. Bilo bi dobro kada bi i drugi potpisali to pismo. Kada tako nešto urudžbirate, onda odgovorne službe ne mogu reći da 'nisu znale' ako se dogodi kakav ozbiljan incident. 

Kontaktirajte i njenog sina i objasnite mu da više niste mogli to trpiti. Da razumijete da je to njegova majka s kojom i on očito ima problema, ali to se mora riješiti. Ako se ne riješi drugačije, rješavat će se na sudu.

Tako ćete u slučaju da to ne upali i dođe do tužbe ipak imati argument da ste pokušala riješiti na drugi način.

Podijeli ovu objavu

Vezano uz Vaše konkretno pitanje: ako navedena pisma ta osoba šalje samo Vama, a nisu postala dostupna drugima, onda može biti samo riječ o uvredi, a ne i kleveti ili sramoćenju, jer je za ta kaznena djela bitno da je ona to iznijela pred drugima (dok to za uvredu nije bitno). Također, ključan je sadržaj tih pisama, ako je u njima sadržana prijetnja (da će Vas ubiti, da će Vas osramotiti, da će Vama ili Vama bliskima učiniti neko zlo), onda je to možebitno i kazneno djelo koje progoni policija i državno odvjetništvo.

Izvornici pisama u sklopu sa nadzornim snimkama kamere predstavljaju vjerodostojan dokaz koji se može upotrijebiti i u kaznenom i u građanskom postupku. U slučaju da gospođa osporava da ih je napisala, ista se mogu dodatno potvrditi grafološkim vještačenjem.

Podijeli ovu objavu

Hvala svima na odgovoru.Policija ima nekoliko zapisnika i prvo pismo,sina cijelo vrijeme konraktiram i molim ga da rješava mamu no međutim nekidan kada sam ga nazvala primivši drugo pismo bio je drzak i bezobrazan.U pismima ns prijeti ja mislim ali je vikala za mnom da ce doci njen brat i presuditi mi..sto se tice pisama gđa ih je potpisala imenom i prezimenom.Mislila sam da je u pitanju kleveta jer u pismu spominje neistine i ukljucuje druge ljude kojima radi problem.Kada sam ljetos bila na policiji,policija je poslala dopis centru u kontekstu da sin mora skrbiti o njoj ili ce ici u dom,no evo nije u domu,sin je obilazi na pet minuta i pna i dalje stvara čudesa.Pa i da nije kleveta opet me vrijeđa.I za to postoji tuzba.

Podijeli ovu objavu

Pisma svakako čuvajte, no glede eventualna kaznenog postupka, vodite računa o roku od 3 mjeseca od saznanja za kazneno djelo i počinitelja za podnošenje privatne tužbe (za verbalni delikt/-e), kao i za podnošenje prijedloga za progon vezano uz eventualnu prijetnju odnosno nametljivo ponašanje.

Podijeli ovu objavu

sudski proces oko nasljedstva, dioba kuce. u zapisnik udje izjava da se bavim crnom magijom i da sam nasilnik (bez dokaza) i to utjece na sud, jer valjda suzivot nije moguc zbog magije prvenstveno, pa se trazi civilna dioba. no to je nebitno, znaci imam dokaz crno na bijelo, da sam vracara. ima li osnove i isplatili mi se pokretati privatnu tuzbu, iako mi je to smjesno, za klevetu, ili sta vec, jer mi se nanosi steta pa sud drugacije reagira... a dokazi su navodno nebitni. hvala

Podijeli ovu objavu

Iako je vjerojatno već kasno, po meni, ovdje ima osnove za verbalni delikt. Kakav bi bio ishod postupka, to je upitno, iako sam bliže stavu u vašu korist.

Glede navoda o utjecaju iznesenih lažnih tvrdnji na izvanparnični postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice, ne bih išao tako daleko, jer glede tog postupka, postoje vrlo jasna pravila, zakonom specificirana.

Podijeli ovu objavu

Dobar dan

Da li se u tužbi za klevetu mora dokazati namjera klevetanja? Naime radi se o postu na društvenoj mreži Twitter u kojoj je svaki post ograničen sa 280 znakova. Znači da se ne može napisati cijeli elaborat već kratak tekst. Zlo namijenim osobama daje mogućnost zlonamjerne interpretacije. 

Nadalje ako ste nešto krivo shvatili pa to objavili kao post na društvenoj mreži. Na primjer da je blokiran račun firme "A", a vi ste putem imena vlasnika krivo zaključili da se radi o firmi "B".

Podijeli ovu objavu

Namjera klevetanja ili tzv. dolus coloratus, irelevantna je za kazneno djelo klevete budući je isto djelo tzv. djelo apstraktnog ugrožavanja, što znači da iznesene/pronesene riječi moraju objektivno biti takve da mogu povrijediti čast i ugled osobe na koje se odnose (ne i da su doista povrijedile), a pritom je namjera autora tih riječi u smislu je li ih izrekao u cilju klevetanja irelevantna.

U pravilu, u praksi, autor riječi ima upravo tu namjeru, ali ponavljam da ona nije element djela.

Podijeli ovu objavu

Da li se pod povredom ugleda i časti može smatrati da kažete da neka firma ima blokiran račun, a da to nije istina? I da li igra ulogu to što ste ispravili navod čim ste upozoreni da se radi o različitim firmama.

Podijeli ovu objavu

Moglo bi se smatrati budući može utjecati na poslovanje te firme.

Ovaj drugi upit sugerira da se tu ne bi radilo o kleveti već o teškom sramoćenju, jer za klevetu autor riječi mora znati da ono što pronosi/iznosi nije istinito, dok kod sramoćenja to nije slučaj (tamo može i istinom naškoditi ugledu i časti objetka riječi).

Međutim, prema vašem opisu, u slučaju zabune, po meni nema ni teškog sramoćenja, jer autoru riječi fali namjera, a kako su verbalni delikti isključivo oni koji se mogu počiniti s namjerom, tu onda kaznenog djela, po mom mišljenju, ne bi bilo.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad