Jump to content

Dugovanja u braku


Gana

Preporučene objave

Molila bih pomoc!

 

Uskoro se udajem. S obzirom da moj odabranik zivi relativno opasnim zivotom (utrke), te da ima velik kredit koji sada uredno otplacuje (sto njemu ne predstavlja problem s obzirom da ima velika primanja), zanima me da li ja u slucaju njegove nezgode ili ne daj Boze smrti, imam obvezu otplacivati njegova dugovanja.

 

Lijepo se zahvaljujem na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao najelegantnije rješenje sugeriram Vam potpisivanje predbračnog ugovora kojim možete definirati sva eventualna (financijska) pitanja.

 

OZ, Č l. 255.

(1) Bra č nim ugovorom mogu se urediti imovinskopravni odnosi na postoje ć oj ili budu ć oj

imovini.

(2) Prema tre ć im osobama uglavci o upravi ili raspolaganju imovinom imaju pravni u č inak ako

su upisani u zemljišne knjige, odnosno u javne upisnike kod kojih je upis nužan za stjecanje prava

ili se stvar ne može rabiti bez takva upisa.

(3) Bra č ni ugovor sklapa se u pisanom obliku, a potpisi bra č nih drugova moraju biti ovjereni.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na savjetu!

 

I ja sam razmisljala o predbracnom ugovoru, ali:

1. Mislim da bi mog zarucnika povrijedio takav prijedlog, i bojim se da bi ga shvatio kao manjak moje ljubavi prema njemu. Ali ja jednostavno razmisljam realno i zelim se zastiti u tom slucaju. Bila sam mu nedavno predlozila zivotno osiguranje - da u slucaju njegove smrti ja budem korisnik, i u tom slucaju ta otplata njegovih kredita za mene ne bi predstavljala problem. Iako sam i ja zivotno osigurana i nakon vjencanja on ce postati korisnik moje police, on je na taj moj prijedlog reagirao dosta negativno, tako da mislim da ce predbracni ugovor dozivjeti jednaku sudbinu.

2. Nisam sigurna da li predbracni ugovor obuhvaca i njegova dugovanja prema banci ili trecoj osobi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle ovako:

1. Nemam savjet kako zaručnika nagovoriti na predbračni ugovor. To ću morati ostaviti Vama. Vi tu osobu ipak poznajete, pa vjerojatno najbolje znate kako razgovarati, kako se dogovoriti. Predbračni ugovor je po meni i dalje najbolja opcija, a kako sam zagovornik one "iskreno, samo iskreno!", mislim da bi bilo najbolje da mu kažete "što Vam je na duši"... Jer to što razmišljate o mogućoj budućnosti, ne znači da ga ne volite. I ako on Vas jednako toliko voli - trebao bi shvatiti. Trebao bi željeti zaštiti Vas. No, to je samo moje mišljenje. Kao što sam rekla - Vi ćete znati najbolje.

2. Dugovanje prema banci (a isto bi trebalo biti i prema trećoj osobi) "pokriva" se ugovorom. Točnije, banka se "pokriva" od svih mogućih opcija nevraćanja duga. Konkretno: postoje jamci, hipoteke, police osiguranja... kojima banka osigurava nastavak otplaćivanja duga ukoliko dužnik to više nije u mogućnosti. Ako se Vaše ime tu ne spominje - Vi dug ne otplaćujete.

 

Eto toliko!

Pozdrav još jednom i ugodan dan!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija