Jump to content

Pitanja iz posebnog dijela područje informatika


pikonulic

Preporučene objave

Meni je kolega koji je položio sa SSS spremom rekao da imaju razumjevanja da si informatičar kad odgovaraš opći dio, pravnike cijede najviše...

 

Naučite slijedeće zakone:

 

1. Zakon o elektroničkom potpisu (»Narodne novine« broj10/2002)

2. Uredba o djelokrugu, sadržaju i nositelju poslova certificiranja elektroničkih potpisa za tijela državne uprave (»Narodne novine« broj 146/2004)

3. Zakon o elektroničkoj ispravi (»Narodne novine« broj150/2005)

4. Zakon o elektroničkoj trgovini (»Narodne novine« broj173/2003)

5. Kazneni zakon (»Narodne novine« broj 110/1997, 27/1998, 50/2000, 129/2000, 51/2001, 111/2003, 190/2003, 105/2004 i 84/2005) –

u dijelu koji se odnosi na odredbe kojima se uređuje računalni kriminal – odredbe članka 223., 223.a, 224. i 224.a.

6. Zakon o zaštiti osobnih podataka (»Narodne novine« broj 103/2003)

7. Uredba o načinu pohranjivanja i posebnim mjerama tehničke zaštite posebnih kategorija osobnih podataka (»Narodne novine« broj 139/2004)

8. Pravilnik o sigurnosti i zaštiti zdravlja pri radu s računalom (»Narodne novine« broj 69/2005)

9. Zakon o pravu na pristup informacijama (»Narodne novine« broj 172/2003) –

u dijelu koji se odnosi na opće odredbe, načela i izuzeća sadržano u člancima

1. do 8.

- proučite i smjernice uporabe otvorenog koda u tijelima državne uprave,

e-hrvatsku, hitro.hr i slične servise, web protokole, web servise, webmail...

 

 

 

1) Linux, MS Windows- što su i što ih razlikuje?

2) Čime se osigurava autentičnost i vjerodostojnost elektroničke isprave?

3) Zakon o pravu na pristup informacijama – što je osnovni sadržaj zakona?

4) Osnovni sastavni dijelovi kataloga informacija?

(naći definiciju u sklopu članka 22 Zakona o pravu na pristup informacijama)

 

1. Osnovne značajke elektroničkog potpisa

2. Programsko okruženje javnih usluga kroz sustav hitro.hr

3. Ukratko opišite što i kako uređuje uredba o načinu pohranjivanja i posebnim mjerama tehničke zaštite posebnih kategorija osobnih podataka

4. Pojam informacije i informacijskih sustava,opišite značenje i navedite primjere

 

1. Sigurnost informacija

2. Zakon o elektroničkom dokumentu i potpisu - u narodnim novinama "Zakon o elektroničkom potpisu"

3. Baze podataka

4. E-mail

 

1. Što je datoteka?

2. Zapis, polje, te ključ u zapisima podataka u računalnim sustavima?

3. Elektronička isprava - značajke i postupci zaštite?

4. Na koji način se provode postupci očuvanja integriteta i autentičnosti elektroničkih isprava sukladno odredbama o el. ispravi?

5. Temeljne odredbe propisa kojima se uređuju poslovi certificiranja elektroničkog potpisa u tijelima državne uprave

 

 

I vi ostali informatičari, javite ako imate iskustva sa polaganjem informatike na DSI-u!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

HITNO!!! treba mi pomoc iz posebnog dijela-informatika, ako ko ima ukratko odgovore na gore postavljena pitanja, bila bi mu vrlo zahvalna...vremena imam malo (ispit mi je slijedeci cetvrtak), a posebni dio nisam jos ni takla...nemam pojma kako cu sve stic...molim pomoc...HVALA

 

e-mail:ispaljena@inet.hr

:-?:-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Pozdrav.

 

Posebni dio imam informatiku, VSS

Piše mi "poslovi stručne obrade informacijsko-dokumentacijskog sustava s ciljem kreiranja digitalnog sadržaja za potrebe održavanja i ažuriranja web stranice te razmjenu elektroničkih (digitalnih) dokumenata."

 

Molio bih ako netko zna otprilike literaturu za gore navedeno, i/ili ima kakvu skriptu da napiše ili pošalje na mail:

segi.kc@gmail.com

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 godina kasnije...
  • 5 mjeseci kasnije...
  • 7 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Ja sam polagao VSS - Informatički poslovi prije godinu dana.

 

Prvo odma kad dođeš u ministarstvo uprave, daju ti papire s podacima i ispit za posebni dio (u ovom slučaju informatika), sve u jednoj košuljici. Nakon što te prozovu, ide se na pisanje tog posebnog dijela ispita. Ja sam ispit pisao u nekoj prostoriji za sastanke u grupi od desetak ljudi (osoba koja je bila zadužena je napustila prostoriju :) ). Svako izvuče svoj ispit iz košuljice. Mi informatičari dobijemo pitanja na zaokruživanje, njih 50-ak (ostali pravnici, ekonomisti itd. dobiju neko pitanje od pet redova i papira ko u priči, i da vidiš ... krenu vadit skripte i prepisivat nenormalno).

Pitanja su bila u najmanju ruku banalna, tipa izbaci uljeza: http, ftp, smtp, html ili isto uljez: jpg, gif, tif, mp3 .... ako si došao do IT faksa i završio ga, ovo će ti bit lakše od rješavanja križaljke :D

Nakon toga sam čekao sat vremena da dođe ispitivačica iz informatike za usmeni dio posebnog dijela. Imao sam sreću što sam ja taj dan bio jedini informatičar, pa me nije pilila. Pitala me (pošto sam radio u gradskoj upravi), šta ima u gradskoj upravi, oprema, server, kolko računala, šta radim tamo, s čim se bavim i tak.

A što se tiče ostalih "predmeta", ovisi na koga naletiš, al kolko sam učio, dobro sam i prošao, pao sam službeničke i EU, i to sam u idućem navratu položio. ZUP i Uredsko nas je ispitivala neka baba, i pilila nas pol sata minimalno i na kraju nas pustila (taj dan su svi položili ZUP i uredsko). I da, imaju obzira prema informatičarima, jer je IT ipak tehnička struka ... čim su mi vidjeli da mi na kartonu piše "inf. poslovi" odma biraju lakša pitanja.

 

Eto to je bilo moje iskustvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
, Schumi je napisao:

Ako ima koja dobra duša da mi pošalje skriptu iz posebnog dijela informatike na inoslav.greget@gmail.com bio bih mu zahvalan.

Let me quote myself.

, kova-ng je napisao:

Pitanja su bila u najmanju ruku banalna, tipa izbaci uljeza: http, ftp, smtp, html ili isto uljez: jpg, gif, tif, mp3 .... ako si došao do IT faksa i završio ga, ovo će ti bit lakše od rješavanja križaljke :D

Ovo sam mislio doslovno i ne treba ti nikakva skripta.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, kova-ng je napisao:

Ja sam polagao VSS - Informatički poslovi prije godinu dana.

 

Prvo odma kad dođeš u ministarstvo uprave, daju ti papire s podacima i ispit za posebni dio (u ovom slučaju informatika), sve u jednoj košuljici. Nakon što te prozovu, ide se na pisanje tog posebnog dijela ispita. Ja sam ispit pisao u nekoj prostoriji za sastanke u grupi od desetak ljudi (osoba koja je bila zadužena je napustila prostoriju :) ). Svako izvuče svoj ispit iz košuljice. Mi informatičari dobijemo pitanja na zaokruživanje, njih 50-ak (ostali pravnici, ekonomisti itd. dobiju neko pitanje od pet redova i papira ko u priči, i da vidiš ... krenu vadit skripte i prepisivat nenormalno).

Pitanja su bila u najmanju ruku banalna, tipa izbaci uljeza: http, ftp, smtp, html ili isto uljez: jpg, gif, tif, mp3 .... ako si došao do IT faksa i završio ga, ovo će ti bit lakše od rješavanja križaljke :D

Nakon toga sam čekao sat vremena da dođe ispitivačica iz informatike za usmeni dio posebnog dijela. Imao sam sreću što sam ja taj dan bio jedini informatičar, pa me nije pilila. Pitala me (pošto sam radio u gradskoj upravi), šta ima u gradskoj upravi, oprema, server, kolko računala, šta radim tamo, s čim se bavim i tak.

A što se tiče ostalih "predmeta", ovisi na koga naletiš, al kolko sam učio, dobro sam i prošao, pao sam službeničke i EU, i to sam u idućem navratu položio. ZUP i Uredsko nas je ispitivala neka baba, i pilila nas pol sata minimalno i na kraju nas pustila (taj dan su svi položili ZUP i uredsko). I da, imaju obzira prema informatičarima, jer je IT ipak tehnička struka ... čim su mi vidjeli da mi na kartonu piše "inf. poslovi" odma biraju lakša pitanja.

 

Eto to je bilo moje iskustvo.

 

, kova-ng je napisao:

Let me quote myself.

Ovo sam mislio doslovno i ne treba ti nikakva skripta.

 

jel može kakva skripta za posebni dio informatike mail: marko.arsoski10gmail.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Elza27 je napisao:

Meni je kolega koji je položio sa SSS spremom rekao da imaju razumjevanja da si informatičar kad odgovaraš opći dio, pravnike cijede najviše...

 

Naučite slijedeće zakone:

 

1. Zakon o elektroničkom potpisu (»Narodne novine« broj10/2002)

2. Uredba o djelokrugu, sadržaju i nositelju poslova certificiranja elektroničkih potpisa za tijela državne uprave (»Narodne novine« broj 146/2004)

3. Zakon o elektroničkoj ispravi (»Narodne novine« broj150/2005)

4. Zakon o elektroničkoj trgovini (»Narodne novine« broj173/2003)

5. Kazneni zakon (»Narodne novine« broj 110/1997, 27/1998, 50/2000, 129/2000, 51/2001, 111/2003, 190/2003, 105/2004 i 84/2005) –

u dijelu koji se odnosi na odredbe kojima se uređuje računalni kriminal – odredbe članka 223., 223.a, 224. i 224.a.

6. Zakon o zaštiti osobnih podataka (»Narodne novine« broj 103/2003)

7. Uredba o načinu pohranjivanja i posebnim mjerama tehničke zaštite posebnih kategorija osobnih podataka (»Narodne novine« broj 139/2004)

8. Pravilnik o sigurnosti i zaštiti zdravlja pri radu s računalom (»Narodne novine« broj 69/2005)

9. Zakon o pravu na pristup informacijama (»Narodne novine« broj 172/2003) –

u dijelu koji se odnosi na opće odredbe, načela i izuzeća sadržano u člancima

1. do 8.

- proučite i smjernice uporabe otvorenog koda u tijelima državne uprave,

e-hrvatsku, hitro.hr i slične servise, web protokole, web servise, webmail...

 

 

 

1) Linux, MS Windows- što su i što ih razlikuje?

2) Čime se osigurava autentičnost i vjerodostojnost elektroničke isprave?

3) Zakon o pravu na pristup informacijama – što je osnovni sadržaj zakona?

4) Osnovni sastavni dijelovi kataloga informacija?

(naći definiciju u sklopu članka 22 Zakona o pravu na pristup informacijama)

 

1. Osnovne značajke elektroničkog potpisa

2. Programsko okruženje javnih usluga kroz sustav hitro.hr

3. Ukratko opišite što i kako uređuje uredba o načinu pohranjivanja i posebnim mjerama tehničke zaštite posebnih kategorija osobnih podataka

4. Pojam informacije i informacijskih sustava,opišite značenje i navedite primjere

 

1. Sigurnost informacija

2. Zakon o elektroničkom dokumentu i potpisu - u narodnim novinama "Zakon o elektroničkom potpisu"

3. Baze podataka

4. E-mail

 

1. Što je datoteka?

2. Zapis, polje, te ključ u zapisima podataka u računalnim sustavima?

3. Elektronička isprava - značajke i postupci zaštite?

4. Na koji način se provode postupci očuvanja integriteta i autentičnosti elektroničkih isprava sukladno odredbama o el. ispravi?

5. Temeljne odredbe propisa kojima se uređuju poslovi certificiranja elektroničkog potpisa u tijelima državne uprave

 

 

I vi ostali informatičari, javite ako imate iskustva sa polaganjem informatike na DSI-u!

može neka skripta za posebni dio informatike mail: marko.arsoski10@gmail.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija