Jump to content

molim vas za pomoc-problem sa susjedima


tuzna123

Preporučene objave

dakle, moj problem i problem mojih ukucana poceo je u 11.mj prosle godine.

naime, prije nekih godinu dana je susjeda iznad nazalost preminula i taj stan su naslijedila dva njena sina.

bilo je nekog tu i tamo, al uglavnom je bio stan prazan, dok u 11. mj. nije uselila zena sa djetetom.

od tada zapravo nas zivot postaje pakao. naime, zena svako malo tuce dijete, dere se na njega, onda dijete uzvraca jednakom mjerom. kad se ne tuku non-stop se deru i nadvikivaju. uz to sve, zena ostavlja malog samog doma (premda neznam dali to po zakonu smije), a malom je onda najveci gust pravit sto vecu mogucu buku. mali ima negdje izmedu 10-12 godina. uz to sve, non-stop nabijaju po stanu dok hodaju....itd. prosli tjedan je zena pocela u pol 4 ujutro. da ne kazem da uz to sve ona ima napadaje isprasivanja svega sto stigne, kroz prozor i balkon (sto isto nesmije po kucnom redu). za ovo sve su obavijesteni predsjednici zgrade (imamo ih 2), koji su urgirali, al bezuspjesno, bila je i policija, koja kaze da to ne spada pod remecenje javnog reda i mira (s tim da im nismo rekli, da zena premlacuje dijete), zvali smo i vlasnicu stana, kojoj je u interesu da sto prije proda taj stan, a kako je ta sad podstanarka podnjela zahtjev za kredit, znaci ima namjeru kupit taj stan. i da vlasnica stana i ta podstanarka inace rade zajedno, pa su si kolegice. zvali smo i tu podstanarku, bili kod nje na vratima...zena ne poznaje pojam kultura i kodeks ponasanja. znaci i ona zna da ju mi cujemo, al za to ocito ne mari, jer ju nije briga.

sad, sto mi u toj cijeloj situaciji mozemo uciniti, jer zelimo samo svoj mir, kojeg nemamo. opcija da se odselimo nije moguca zasad, zbog kojekavkvih razloga.

znam i za zakon o imisiji, al me zanima kako to ide u praksi kod nas? sto je sa privatnim tuzbama, koliko to traje, kosta i dali je djelotvorno? dali zvati vise policiju? socijalnu sluzbu? koga jos?

 

zaboravila sam i napomenut, da prosli stan u kojem su bili, im je izgorio, al neznam koji je razlog, tako da je tu jos dodatan strah.

 

hvala unaprijed svim dragim ljudima na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za početak , prijavite nasilje nad djetetom.

Prema obiteljskom zakonu, svaka osoba koja ima saznanja o nasilju nad djetetom dužna je to prijaviti. Policiji i/ili Centru za socijalnu skrb. Ta osoba, kako ste je opisali, možda ima problema sa psihičkim zdravljem, i za dijete bi bilo dobro da netko brine o tome što se događa u njihova četiri zida.

 

Statistike kažu da 49 % nasilja nad djecom počine samohrane majke, a u preostalih 51 % su svi ostali- udane majke, očevi , drugi čjlanovi obitelji...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja nisam dobar ljud, pa ću odgovorit ovako:

 

kao dvadesetdvodgodišnj djevojka imala sam priliku posjetit ameriku. vodali su me svuda i pokazivali svašta. kako u njihovom naselju ne smiju kuću sagradit crnci, a ako je sagrade, bjelci je spale , i pokazivali su mi naselja u kojima su živjeli bogati starci, naselja u koja nisu smjele dolazit u posjete obitelji s djecom, jer su im djeca smetala, njihov plač i galama. imali su samo kućne ljubimce i groblje kućnih ljubimaca. kad su mi jednom moji domaćini rekli kako je kod nas (u bivšoj jugi) lijepo, jer tamo djeca brinu o bespomoćnim starcima i svi žive zajedno , ja sam odgovorila: da ali kod nas starci pomažu djeci i brinu o unučadi, a ne grade naselja za sebe i kućne ljubimce u koja ne smiju doći obitelji s djecom u posjete jer im smetaju njihov plač i galama.

 

samo da se zna: obitelj mojih domaćina imala je sina čiji je najbolji prijatelj bio crnac, i to prijatelj iz rata u koreji gdje je pobjegao nakon svađe s ocem. nakon četiri god. ratovanja vratio se i postao ugledni arhitekt na floridi.

 

 

šta sam htjela reć:

 

očito i kod nas ljudi teže formiranju nekih sredina u kojima galama i plač djece nisu dobro došla. a djeca su svugdje ista - galame i plaču po cijelom svijetu, slušaju glasnu muziku sve do tridesete, priređuju tulume i sl. a da li je to uvujek povezano sa zlostavljanjem, ne znam kolko mi to možemo procijeniti.

 

i još nešto, tamo sam tada prvi puta u nekom zabavnom parku vidjela dijete koje je zavijalo i urlalo koda ga netko tuče, dok je njegov otac ravnodušno stajao kraj njega. bilo je tako strašno da sam se zabrinula. valjda desetak god kasnije i sama sam imala svoju obožavanu kćerkicu koja je tako plakala da se ćulo do ugla ulice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da se razumijemo, ja ne zivim u americi i kako to kod njih funkcionira mi je poznato, al ovdje tema nema veze s time.

druga stvar koja je bitna, da u ovom slucaju nije rijec o tome, da smo moji i ja odjednom doselili u zgradu i sad tu nekome pametujemo i dijelimo pravdu bez razloga i iz puke dosade. ovdje sam od prvog dana svog zivota i ne samo ja, nego sto moja generacija, sto starija, sto djeca njihova, prema tome nije problem u djeci opcenito. a i sama sam cuvala jednu curicu, tako da... ovdje je ocito da se radi o zlostavljanju, kako fizickom, tako i psihickom, a kako ne zivim sama, i ostali ukucani isto cuju, znaci nemoguce da vise ljudi nesto umisli, a i dolazili su ljudi u goste, pa su imali sto cuti. neznam pod sto onda spada, kad zena na dijete vice stoko jedna, kada mu sve odreda psuje, dere se zacepi, zasuti...itd. kad mu opali pljusku u kupaoni, da sve zvoni okolo i mali se dere sto me tuces cijeli dan, od kako sam se digao. dali smo i to umislili, nebi rekla, dali preuvelicavamo, isto se nebi slozila.

neradi se tu samo o tome sto ga zena mlati, nego i o tome, sto po stanu hodaju ko konji i nabijaju kao da non-stop razmjestaju regale i nedugo je to pocelo u pol 4 ujutro. a time je popraceno i konstanto svakodnevno isprasivanje deka, krpa, tepiha...itd., sto kroz prozor, sto kroz balkon, tako da me zena jednom skoro mlatnula posteljinom u glavu, dok sam bila na balkonu. a da ne kazem, da je tada nemoguce imat otvoren prozor il balkonska vrata. mislim da to nit je u skladu sa kucnim redu, nit sa kodeksom ponasanja il sto vec. to je nekultura i bezobrazluk.

mislim da niko normalan nebi bio razvodusan, kad bi mu neko remetio san u pol noci il kad bi to isto bilo nakon sto umoran dodes kuci s posla il od kuda vec.

da nama neko kaze da smo glasni il nesto slicno, kulturno bi se zahvalila sto su nas upozorili i pritom bi ujedno umrla od neugodnosti, a nebi mi bilo ni na kraj pameti, da se idem prijetit il nekom govorit neke pogrdne stvari i ic se inatit, jer svatko ima pravo na svoj mir izmedu svoja cetiri zida.

nisam pokrenula ovu temu iz puke dosade, vec trazeci pomoc s razlogom.

 

ovim putem se puno, puno zahvaljujem felixx-u na odgovoru i ako ima neko neki jos prijedlog, puno ce nam znacit.

jos jednom se unaprijed svima zahvaljujem i ispricavam ako sam nekog uvrijedila, jer mi to nikako nije bila namjera.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

draga gospođo,

 

po mom osobnom mišljenju, to što ste vi tu starosjedioc ne daje vam veća prava nego bilo kojem drugom građaninu rh.

 

osim toga, netko tko svoje susjede naziva konjima , a istovremeno sebe prikazuje kao kulturnu i sramežljivu osobu, taj izgleda standardno licemjerno.

 

dalje, ako je istina ono što pišete o zlostavljanju, onda tom djetetu i majci treba stručna pomoć, a ne osude i ispitivanja tipa: 49% zlostavljanja je zlostavljanje djece od strane samohranih majki. statistike takvog tipa vode u doba inkvizicije. a već samo izdvajanje i obilježavanje djece i majki koji su drugačiji od drugih je zlostavljanje i to od službenih državnih institucija.

 

zatim,ljudi u današnje vrijeme svašta trpe i rade da bi preživjeli i prehranili svoje obitelji. na vašem mjestu ne bih očekivala potporu jednoj takvoj učmaloj prosječnosti.

 

na kraju, morate shvatiti da ljudu više ne ginu za koricu kruha, već odavno to rade u ime slobode misli i govora. pa molim vas da poštujete i moje pravo na moje mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nindy je napisao:

dalje, ako je istina ono što pišete o zlostavljanju, onda tom djetetu i majci treba stručna pomoć, a ne osude i ispitivanja tipa: 49% zlostavljanja je zlostavljanje djece od strane samohranih majki. statistike takvog tipa vode u doba inkvizicije. a već samo izdvajanje i obilježavanje djece i majki koji su drugačiji od drugih je zlostavljanje i to od službenih državnih institucija.

 

Tom djetetu treba zaštita od zlostavljanja! I stručna pomoć, kao i majci.

Čudno je da se za majku zlostavljačicu traži stručna pomoć, a za oca zlostavljača zatvor.

 

I statistike takvog tipa vode nas do istine, a istina do rješavanja problema. To dijete će sutra biti zlostavljač, jer je naučilo da je to 'normalno' ponašanje!

Mislite da je djetetu bitno tuče li ga majka ili otac?

 

Prije ili kasnije biti ćemo prisiljeni priznati istinu, koja sve više izbija na vidjelo - obiteljsko nasilje ne čine samo muškarci, nego podjednako i žene.

Nasilje nad djecom počine samohrane majke u 49 % slučajeva, zatim redom- starija braća i sestre, majke u braku ili vezi, očevi, drugi članovi obitelji, ostali(kućni prijatelji, susjedi). To je statistika sveobuhvatne studije koja obuhvaća 70 opsežnih istraživanja u poslijednjih 15 godina u svijetu. Slažem se da uistinu ekstremne slučajeve zlostavljanja uglavnom počine očevi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam zašto postavljate pitanje tipa : majka – pomoć, otac –zatvor.

 

Ovdje se konkretno radi o majci, pa ne mogu govoriti o pomoći koja je potrebna ocu. Ako nekome treba pomoć onda ne pitam tko je. iako ovdje osobno mislim da je majci prije potrebna pomoć nego djetetu. dijete koje smije uzvratiti i pokazati svoj bijes i nezadovoljstvo je svakako neodgojeno, ali stradava manje nego neko dijete koje raste u strogoj disclipini, ili ono koje mora otići u rat u koreju da bi pobjeglo od zahtjevnog i strogog oca. ali sve je dobro kad se dobro završi. Teško mi je spominjati da iz novina saznajemo o pristojnim i mirnim, pa čak i omiljenim mladičima koji su počinili strašna nasilja.

 

Šta se tiče statistike – prvo bi trebalo obraditi koliko razvedenih očeva ne izvršava svoje obveze prema svojoj djeci koju ostavljaju sa njihovim samohranim majkama (zanimljivo- nikad nitko ne bjesni kada se radi o samohranim očevima).ti očevi ne plaćaju alimentaciju, ne sudjeluju u odgoju, ne odlaze u školu, ne vode ih doktoru, a nikome nije niti palo na pamet da bi mogli i nešto skuhat, oprat i sl., a to sve majke rade. Ne razumijem odakle nekome pravo da postavlja pitanje njihovog ponašanja (ponašanja majki). Tko bi od onih koji sve to ne moraju raditi i još k tome brinuti o financijskoj egzistenciji, tko bi od njih ostao normalan i pristojan. Osim toga, sve ono što očevi ne izvršavaju, počevši od neplaćanja alimentacije, pa na dalje,sve to je prvi korak zlostavljanja poslije kojeg slijedi sve ostalo.

 

a ako se govori o zlostavljanju tipa pogrdnih riječi, pa i šamara, na tom pitanju pali bi i neki prosvjetni radnici.

 

ali od svega mnogo opasnije je ono nevidljivo zlostavljanje- odgoj djece da je jedino mjerilo vrjednosti novac, a ne rad i znanje. provodi se šutke u školama,gdje samo djeca koja imaju novac da plate instrukcije, tečajeve, pripreme, imaju šanse upisati fakultet, ili s druge strane oni koji su stekli moć pripadajući određenim organizacijama. To je ono o čemu se ne govori, a rezultati mogu biti tragični.

 

Međutim, odmakli smo se od teme. ja bih gospođi savjetovala da svoj stan obljepi plutom ili nekim drugim zvučnim izolatorom. uređenje stana i tjelesna aktivnost je najbolja terapija, a uljepšava ambijent u kojem živimo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom da smo na hrvatskom pravnom portalu, mogli bismo naslutiti kako nasilje nad djecom u predhodnospomenutih 49% slučajeva (samohrane majke) baš preveliku priliku vršiti nema drugi roditelj, obzirom da je taj ili umro ili proglašen umrlim ili lišen roditeljske skrbi itd, itd.

:namiguje:

 

1. Prije posta #6 nije niti jedan roditelj spomenut ili stavljen u kontekst (kamoli očevi kao skupina) u smislu nejednakog odnosa prema zlostavljaču, prema spolu ili obiteljskoj ulozi, stoga nema smisla u tom pravcu niti voditi raspravu, a kao napomena dakle s ovom temom zajedničkog- nema.

 

2. Upitopostavljačica zasigurno neće zlostavljanje djeteta u susjedstvu prijaviti statistikom istraživanja provedenih proteklih 15g u svijetu već- konkretnim ljudima, u konkretnoj situaciji, a prema postojećim hrvatskim zakonima.

S druge strane, teško da bi majci zlostavljanog djeteta opravdanje bilo neplaćanje uzdržavanja, očevi, prosvjetni radnici, nepovoljna bioprognoza itd.

 

Nadalje se preporuča ne skretanje teme podalje od teme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako se u postupku spominje nasilje, onda pisanje o nasilju nije skretanje od teme.

 

samo sa željela gospođu potaknuti da razmisli i o drugoj strani te priče.

 

lijepo je imati svoj mir, ali ako je za birat ja bih radije bučne susjede, nego bespomoćne starce za koje ne znam hoće li ih netko obići ili kad će umrijeti.

 

inače, prijavljivanje nasilja je vrlo odgovorna stvar. i gospođa mora biti svjesna velike odgovornosti koju preuzima prijavljujući majku. najlakše je prijaviti i reći: meni treba mir. da li je svaka galama nasilje koje treba prijaviti, ili protjerivanje ljudi u još veći očaj zato jer nekome treba mir.

 

inače slučajno se javljam na ostala pravna pitanja. redovito pratim samo srvarno pravo jer mi treba zbog struke kojom se bavim. i tu u stvarnom pravu, kad svi savjetuju tužbu i sud, recimo zbog krive međe od 0,50 m, upozoravam na sve probleme takvih sudskih postupaka zbog čisto tehničkih i matematičkih nedostataka. nagledala sam se ispačenih i iscrpljenih lica sukobljenih stranaka koje očekuju pravičnost, a nemamo je na osnovi čega dati. zato sam navikla uvijek pogledati i drugu stranu svake priče, pa i ovdje.

 

odgovornost proglašavanja nekog nasilnikom je velika, isto kao i puštanje ubojaca na vikende zbog lijepog ponašanja (aludiram na ubojstva koja su se desila za takvih vikenda).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prvo, ja nisam gospoda, a drugo molila sam nekog da nam pomogne, a ne da mi raspreda o tome kako bi trebala preuredit stan il sto vec. najbolje bi bilo da se odselimo, zar ne? ovdje se ne radi o tu i tamo glasnijem pricanju, i tu i tamo da nekom nesto ispadne iz ruke il sto vec. ovdje se radi o visemjesecnoj torturi, koju prozivljavamo, zbog nekulture i neodgoja drugih. takvo nesto nebi pozeljela nikom. zalosno je kad moram iznosit privatne stvari, al sama imam zdravstvenih problema i cesto trpim raznorazne bolove, imali smo nedugo i smrtni slucaj...i da dalje ne nabrajam i onda jos nemamo mira niti izmedu svoja 4 zida. mislila sam da ce se ovdje naci netko ko ce nam moci pomoci nekim konkretnim savjetom (tu izuzimam felixx-a i zahvaljujem mu jos jednom), a ne da mi raspreda o tome kako se zivi u americi, tko kakve teme prati po forumu...itd. to me ne zanima doista, jer tema ovdje nema veze s time, pa bi molila najljubaznije sve da se suzdrze o komentara takvog tipa ili cu u protivnom, zamoliti moderatore, da ili zakljucaju ili izbrisu ovu temu.

zanima me sto je sa zakonom o imisiji?

dali je on u ovom slucaju primjenjljiv i kako to funkcionira u praksi? znaci, dali se ta buka, galama, mlacenje, isprasivanje svega i svacega kroz prozore i balkon, odnosi i na taj zakon? i kome se obratit za to isprasivanje, prije je bila nadlezna komunalna (u doba bivse juge), a ko je sad, jer to je krsenje kucnog reda?

za to sto zena tuce malog, koji su mi dokazi potrebni za socijalni rad ili sud? video snimka, audio, svjedok...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Protokol kaže sljedeće:

a) policija

(...) U slučaju zaprimanja (na bilo koji način i od bilo koga) dojave o nasilju ili zaprimanja zahtjeva za pružanje pomoći osobi izloženoj bilo kojem obliku ili modalitetu nasilja u obitelji, službena (stručna) osoba dužna je postupati na sljedeći način: (...)

b) centar za socijalnu skrb:

(...)Kada djelatnik/ca centra za socijalnu skrb od bilo koga i na bilo koji način u svom radu (pisanim putem, telefonom, usmenom dojavom, saznanjem iz medija i tijekom nekog drugog postupka koji se vodi pred istim centrom za socijalnu skrb ili na bilo koji drugi način) stekne saznanja o nasilju u obitelji ili zaprimi obavijest o sumnji da je počinjeno nasilje u obitelji, dužan je postupiti na sljedeći način: (...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na vašem mjestu bi podnio pismenu prijavu u nadležnoj policijskoj postaji, detaljno opisao što se sve događa, i da su policijski službenici izjavili da ne mogu ništa učiniti.

Ako ni tada ništa ne poduzmu, ponovo prijavu , ali u upravu policije.

Pozornici se ne vole baktati sa takvim problemima, pa ih treba malo pogurati. Pismenu prijavu teže je 'eskivirati'.

 

 

 

Malo pojašnjenje newbie i nindy.

Statističke podatke sam iznio jer se kod nas organizirano stvara percepcija o muškarcu i ocu kao zlostavljaču, pa dobar dio ljudi žene i majke uopće ne doživljava kao zlostavljačice, što je ovdje slučaj.

Statistika je Europa+USA, kod nas nije bilo niti jednog istraživanja koje bi zadovoljilo minimalne standarde objektivnosti. 'Samohranom majkom' se smatra i razvedena majka kojoj su dodjeljena djeca (bar se sve tako same nazivaju).Ne pada mi na pamet da branim očeve koji ne plaćaju alimentaciju, ali tu su i majke koje manipuliraju tom djecom i ne dozvoljavaju susrete sa ocem. Smatram da su te dvije pojave vrlo često povezane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Malo pojašnjenje newbie i nindy.

Statističke podatke sam iznio jer se kod nas organizirano stvara percepcija o muškarcu i ocu kao zlostavljaču, pa dobar dio ljudi žene i majke uopće ne doživljava kao zlostavljačice, što je ovdje slučaj.

Vjerojatno nije prevelika nepoznanica da Obiteljski zakon, Kazneni ili Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, kao ni Protokol o postupanju u slučaju nasilja u obitelji ne razlikuje oca od majke diskriminirajući jedno od njih.

 

Općenito govoreći, razlog neprijavljivanja nasilja zna samo onaj tko odluči tako postupiti- ne radi se nužno o njegovom doživljaju roditelja koji vrši nasilje na način koji ste iznijeli već se može kretati u vrlo širokom rasponu: od osobne inertnosti do nepovjerenja u ishod, sa svim mogućim varijantama između i uokolo.

 

Glede samohranih roditelja, ponovimo- nalazimo se na pravnom portalu i nema niti jedan dovoljno dobar razlog dugotrajno se služiti nepripadajućim nazivljem, naročito ako se pri tom poznaje odredbe koje o tome govore sasvim drugačije. Ujedno, tako će i poneki ljudi dobiti informaciju da nisu ono za što se neopravdano smatraju. Glede primjedbe "barem se sve tako same nazivaju"- klonite se generalizacija koje ne možete argumentirati.

 

Prvotno izneseni problem sa susjedima s neuzdržavanjem djece i opstruiranjem druženja s drugim roditeljem veze u rješavanju istog nema. Inače bi i oduzimanje prednosti u podforumu Prekršajno moglo imati jednak nastavak, ovisno gdje su vozaču u tom trenutku odlutale misli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tuzna123 je napisao:

prvo, ja nisam gospoda,

 

ispričavam se zbog onog ; gospođa. išla sam logikom razvijenih zemalja svijeta, gdje već dugo ne prave razliku između gospođe, gospođice i gospodične. već odavno, žene koje su stekle titule tipa prof., dr., ing., stekle su i naslov gospođe, bez obzira da li su udane ili ne, i da li imaju djecu ili ne. u današnje vrijeme naziv gospođa je priznaje ženi za njezino životno iskustvo i mjesto u društva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Jako je ružno kada netko, kao što to čini nindy, pod egidom tolerancije, opravdavaju nasilje i primitivizam. Nebriga prema starcima i djeci nešto je sasvim drugo od nekulture i ometanja prava drugih, koji isto zaslužuju malo mira. Svakodnevno smo zagušeni primitivizmom, a barbarogeniji koji se sviđaju i koje podržava nindy samo nas guraju u glib i u netoleranciju. Kako biti tolerantan prema netolerantnima i neciviliziranima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne razumijem zašto vi mislite da opravdavam nasilje.

 

sve šta sam napisala nema čak niti veze sa tolerancijom. sve je samo rezultat mojih osobnih životnih iskustava, kada sam doživljavala neugodnost od 'uglednih' ljudi po mjeri sredine, a bila iznenađena mudrošću i visokom moralnošću ljudi koji su se ponašali po pravilima ulice.

 

inače, uvjek pokušavam samo skrenuti pažnju na drugu stranu svake priče i potaknuti ljude da se ne ponašaju i razmišljaju po pravilima mase, već da o problemu razmisle još jednom uzevši u obzir neke nove informacije.

 

osim toga, činjenica je da protjerivanje od strane grupe ili sredine nikada ne podržavam. osobno sam cijeli život primorana da se prilagođavam različitim sredinama, a i novim pridošlicama u moju uhodanu sredinu. svakao da to često nije ugodno, ali obogaćije novim iskustvima i upoznavanjem različitih svjetova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pogledajte sa predstavnicima sto pise u meduvlasnickom ugovoru,negdje bi trebalo bit navedeno,ako suvlasnik konstatno krsi kucni red i ometa ostale suvlasnike i njihov svakodnevni zivot,postoji sansa da se tog suvlasnika prisili na prodaju stana i odseljenje,koliko mi je poznato trebali bi se svi suvlasnici potpisat.

 

za ove potpise nisam 100% siguran,jer sam vec zaboravio kako sam se odselio pa nisam vise predstavnik al se sjecam da je mom meduvlasnickom ugovoru to pisalo,naravno na ljepse srocen nacin nego kako sam to ja napisal.

 

ili jos bolje kontaktirajte svog upravitelja pa neka vam da savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kyuji je napisao:

ako suvlasnik konstatno krsi kucni red i ometa ostale suvlasnike i njihov svakodnevni zivot,postoji sansa da se tog suvlasnika prisili na prodaju stana i odseljenje,koliko mi je poznato trebali bi se svi suvlasnici potpisat.

 

 

ne mogu vjerovat da je našim zakonom omogučeno protjerivanje pjedinca od strane grupe.

 

čime je grupa kvalificirana da procjenjuje šta je to konstantno kršenje kućnog reda. da li je to galama i svađa majke i tinjeđera, ili glasno slušanje muzike i tulumarenje kasno u noć bogatih studenata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nindy je napisao:

ne mogu vjerovat da je našim zakonom omogučeno protjerivanje pjedinca od strane grupe.

 

Omogućeno je Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, i nije protjerivanje nego isključenje iz suvlasničke zajednice (zgrade).

 

Članak 97.

Svaki od suvlasnika iste nekretnine koja se sastoji od zemljišta sa zgradom ili od prava građenja sa zgradom dužan je prigodom izvršavanja svoga prava postupati osobito obzirno prema ostalima, u protivnom njegovi suvlasnici mogu ishoditi njegovo isključenje iz suvlasničke zajednice, pod pretpostavkama koje određuju članci 98. i 99. ovoga Zakona.

 

Isključenje na zahtjev većine

 

Članak 98.

(1) Suvlasnici koji zajedno imaju većinu suvlasničkih dijelova mogu odlučiti da će zahtijevati isključenje iz suvlasničke zajednice određenoga suvlasnika na čijem je odgovarajućem suvlasničkom dijelu uspostavljeno vlasništvo nekoga posebnoga dijela nekretnine, ako za to postoji neki od razloga iz stavka 3., odnosno 4. ovoga članka. (3) Odluka o isključenju određenoga suvlasnika može se donijeti:

- ako suvlasnik ne udovoljava dužnostima koje proizlaze iz zajednice, osobito ako ne plati dužne iznose ni do završetka rasprave koja prethodi presudi prvostupanjskoga suda, a ako je bilo sporno koliko je dužan platiti pa je sud donio međupresudu, tada do završetka prvostupanjske rasprave koja slijedi nakon međupresude,

- ako dijelove nekretnine koji su u njegovu vlasništvu kao posebni dijelovi ili dijelove koje rabe i drugi suvlasnici rabi na način koji znatno ide na štetu interesa drugih suvlasnika,

- ako svojim bezobzirnim, nepristojnim ili uopće nedoličnim ponašanjem učini tegobnim zajedničko stanovanje ostalim suvlasnicima, ili počini kažnjivo djelo protiv imovine, morala ili tjelesne cjelovitosti kojega od suvlasnika ili druge osobe koja stanuje u kući, a nije riječ o djelima tako maloga značenja da bi ih trebalo zanemariti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možete vi to nazvati kako hoćete, ali čin je isti.

 

zakonom je sve lijepo rečeno i tako rečeno lijepo zvuči. međutim, ostaje činjenica da se time omogučuje jednoj većini da provodi protjerivanje pojedinaca. sve bi bilo divno i bajno kad bi ta većina bila dovoljno zrela da može procijeniti kada je netko taj koji stvarno krši pravila, ili je to netko tko samo remeti njihov ustaljeni 'mir', pa makar taj mir značio i mrtvo truplo zaboravljenog starca s druge strane zida.

 

ne razumijem zašto zakon nije predvidio da se u slučaju kršenja pravila kućnog reda postupi isto kao i kod kršenja svakih drugih pravila, dakle da o isključenju odlučuje stručno osoblje, a ne masa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Poštovani!

nadam se da sam pravi topic otvorila za postavljanje pitanja.

naime, u zgradi nam se nalazi jedan bolestan covjek kojeg bi trebalo smjestit u dom, ali ga tamo nisu htjeli primiti zbog njegove dijagnoze-shizofrenije i tu pocinju nasi problemi. susjed svaku noc od 9/10 na vecer do 6 u jutro pusta muziku i to vec godinu dana.on se nalazi kat ispod susjede koja zivi do mene, ali i ja ga nocu cujem i ne mogu spavat. kada je susjeda prvi put zvala policiju, nakon dva dana poceli su problemi-stavio bi joj cackalicu preko noci u parlafon i to sam naravno i ja cula u susjednom stanu, i dalje pusta muziku, a jedno jutro malo nakon sto je zvala policiju nasla je balkon koji je poluzatvoren namazan govnima, isto je napravio i susjed koji zivi ispod njega-zalio se policiji nakon nekoliko dana-i njemu je stavljao cackalicu u parlafon, probusio sve 4 gume na autu i izgrebao ga i jos mu poceo i lupati nocu, na kraju je i susjed student koji je neprijavljen u stanu zvao policiju zbog glasne glazbe nocu i dozivio je iste probleme.neki dan sam se i ja pozalila tom studentu na nemoguce uvjete koji vladaju u mom stanu i on je to rekao tom bolesnom susjedu koji mu je preko studenta porucio da ce se stisat do Bozica kada taj student seli, iako ga nocu cujemo i dalje,a meni da poruci da ce mi tada priustit pravu ludnicu.ja sam se na to prestrasila, i sada vise ne znam sta da radim, da li da zovem policiju i prijavim prijetnju i kako eventualno, a da ne ugrozim ovog studenta koji je neprijavljen? i glede iskljucenja iz suvlasnicke zajednice-da li je to zapravo podnosenje tuzbe? jer ukoliko se radi o novcima znam da na susjede necu moc racunat. hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji pravni put da ga izbacite iz zgrade bez obzira što je vlasnik stana.

Stanom se ne smije koristiti na način da sve oko sebe maltrtira.

No to bi bilo podnošenje tužbe i naravno da košta.

 

Policiju konstantno zovite, a ako ne upali 10-ak posjeta policije, onda preporučam zajednički nastup svih susjeda po principu "ima nas 20, a ti si jedan i ima da se ti bojiš nas, a ne mi tebe".

 

Pri ovoj zadnjoj soluciji nemojte počiniti kakvo kazneno djelo "tipa bacit ćemo te sa vrha zgrade", ali nek zna da Vas je njegovo ponašanje dovelo do faze u kojoj ne garantirate za samokontrolu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija