Jump to content

Fiducija


malon

Preporučene objave

Fiducija je ugovor pri kojem jedna strana (fiducijant) prenosi neko pravo na drugu osobu (fiducijar) i pri tom ugovara da poslije postizanja određenog cilja fiducijar ponovo prenese to isto pravo natrag na fiducijanta.Zapravo se tu radi o dva ugovora: o ugovoru o prijenosu prava i ugovoru o vraćanju prava.Praktična primjena ovoga je ustupanje (cesija) radi osiguranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Poštovani.Interesira me kupnja nekretninre koja je u fiducijalnom vlasništvu banke.Vlasnik nekretnine već dugi niz godina neplaća kredit, pa je banka odlučila prodat tu nekretninu.Mene interesira kupnjom te nekretnine. Dali ja mogu uć u 100% vlasništvo te nekretnine i knjižit se u sudu 1/1, ili ima kakvih skrivenih pravnih zavrzlama.

Hvala.

uređeno: od crokamisar
ispravak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani.Interesira me kupnja nekretninre koja je u fiducijalnom vlasništvu banke.Vlasnik nekretnine već dugi niz godina neplaća kredit, pa je banka odlučila prodat tu nekretninu.Mene interesira kupnjom te nekretnine. Dali ja mogu uć u 100% vlasništvo te nekretnine i knjižit se u sudu 1/1, ili ima kakvih skrivenih pravnih zavrzlama.

Hvala.

Dogovorite sve s bankom. Ona je vlasnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dogovorite sve s bankom. Ona je vlasnik.

Banka tumači jedno a odvjetnici drugo.Banci je u interesu da proda i namiri potraživanja a poslije šta će bit to ju nebriga.Banka je fidicijalni vlasnik ali ona nije knjižila nekretninu na sebe pa da ju je prodaje,to bi bilo ok a ovako kako mi je jedan odvjetnik rekao sve visi u zraku,kako sam ga razumio pravi vlasnik može to negirat i onda natezanje po sudu.To mi netreba u životu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Banka tumači jedno a odvjetnici drugo.Banci je u interesu da proda i namiri potraživanja a poslije šta će bit to ju nebriga.Banka je fidicijalni vlasnik ali ona nije knjižila nekretninu na sebe pa da ju je prodaje,to bi bilo ok a ovako kako mi je jedan odvjetnik rekao sve visi u zraku,kako sam ga razumio pravi vlasnik može to negirat i onda natezanje po sudu.To mi netreba u životu.

 

Čudi me kako banka nije osigurala kredit kod nekog osiguranja i tako naplatila svoja potraživanja , a osiguranje onda tereti vlasnika nekretnine.

Rekao bih kako vlasnika uopće nije briga ,a banka želi namiriti samo svoje potraživanje, a iznos je bitno manji od vrijednosti nekretnine.

Pripazite da Vi ne budete to "osiguranje".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

NOVO PITANJE IZ FIDUCIJE

 

Kako se ona provodi, tj. kako fiducijarni vjerovnik može aktivirati svoje pravo ako ima ovršnu ispravu koja potvrđuje da obveza fiducijarnog dužnika nije ispoštovana?

 

Koliko vidim to se radi isključivo putem prodaje što je radnja javnog bilježnika (on to može ili pute javne dražbe ili putem elektroničke prodaje (FINA)). Kako fiducijarni vjerovnik poziva javnog bilježnika na prodaju?

 

Malo me zbunjuje i čl. 310 st 5. Ovršnog zakona koji kaže da fiducijarni vjerovnik (predlagatelj osiguranja) može tražiti predaju nekretnine u posjed. Znači li to da ne mora biti prodaje, tj. da nekretnina može izravno u vlasništvo fiducijarnog vjerovnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nekretnina je u vlasništvu fiducijarnog vjerovnika (osim što najčešće nije i u njegovom posjedu), i ono što fiducijarni vjerovnik ustvari radi jest da prodaje vlastitu nekretninu radi namirenja svoje tražbine. Doduše, moram priznati da ne znam kako se inicira prodaja po javnom bilježniku, da li nekom odlukom fiducijarnog vjerovnika, usmenim nalogom javnom bilježniku, to bi možda bolje znali javni bilježnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala. Dakle, samo prodajom iz nekretnine se namiruje tražbina. Ne vidim baš neku logiku zašto je tako, ali eto. Čl. 318. je jasan. Treba čitati zakon kao cjelinu, za što ponekad nema baš vremena.

 

Što se tiče procedure javim kako to ide. Ako uopće dođe do toga jer javlja se novi problem u cijeloj priči, a to je stečaj dužnika. Vidjet ćemo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:) Meni je bila dilema je li izlučno ili razlučno pravo. Dakle, izlučno je pravo ako se tuđa stvar zatekne na području sjedišta stečajnog dužnika u vrijeme otvaranja stečajnog postupka. Dok je razlučno pravo založno pravo ili pravo na namirenje na kojoj stvari ili pravu - po tome bi fiducija bila, po meni, razlučno pravo.

U svakom slučaju, i ako bude otvoren stečajni postupak nad svakidašnjim vlasnikom nekretnine, to ne utječe na pravo razlučnog vjerovnika na odvojeno namirenje i postupak prodaje se nastavlja neovisno o tome provodi li se nad stečajnim dužnikom stečajni postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija