Jump to content

Naknada nematerijalne štete?


anonimno

Preporučene objave

Trebam mali savijet u svezi navedenog!

 

Naime, prije nekoliko dana sam imao slučaj da mi je grupa mladih delikvenata kamenovala autu u vrijeme vožnje na županijskoj cesti.

Na vozilu je nastala manja materijalna šteta.

O svemu sam obavijestio policiju koja je izašla na lice mjesta te utvrdila nastalo oštečenje i našla počinitelje te protiv njih podnijela kaznenu prijavu.

S obzirom da mi je vozilo osigurano kasko stetu ce pokriti ono.

moje pitanje bi glasilo imam li osnova za naknadu nematerijalne štete za pretrpljeni strah iz navedenog događaja?

Ako imam da li to pravo mogu ostvariti kod osiguravajuceg drustva kod kojega je osigurano vozilo odnosno da li da to ostvarujem u kaznenom postupku ili u samostalnoj parnici protiv štetnika?

 

Zahvalan na svakom mišljenju!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naknadu štete za pretrpljeni strah ćeš vrlo teško ostvariti u kaznenom postupku. Isključivo o tebi ovisi da li ćeš taj zahtjev istaći tijekom postupka ( biti ćeš pozvan na sud kao oštećenik ).Praksa je takva da sud dosuđuje štetu ako je njen iznos točno utvrđen (nar. izjava osiguravajućeg društva), a ako nije u pravilu te upućuje u parnicu. Kazneni postupak bi predugo trajao da se još i iznos štete mora utvrđivati. Dakle ostaje ti parnica.

U parnici ćeš morati dokazati sve one pretpostavke opće odgovornosti za štetu da bi sud udovoljio tvom zahtjevu. Popričaj s nekim odvjetnikom.Nisam sigurna da ti se isplati parničiti u tvom slučaju jer i da dobiješ spor iznos bio bio vrlo mali.( unaprijed moraš platiti sudsku pristojbu, trškove vještačenja, podneske odvjetniku ..).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija