Jump to content

administrativna zabrana


anonimno

Preporučene objave

Dobila sam administrativnu zabranu kao jamac koja iznodi cca 2500,00, imam kredit (kao dužnik) cca 1800,00 kn koji plaćam u banci dakle nema administrativne zabrane, plaća mi iznosi 6000,00 kn, interesira me dali mi mogu skinuti puni iznos od 2500,00 kn? A moje drugo pitanje je : rata kredita iznosi 2500,00 a meni i drugom jamcu su poslali administrativnu zabranu za isti taj puni iznos dakle ja 2500,00 i on 2500,00 a mjesečna rata dužnika iznosi 2500,00. Jel to ispravno? I još jedno pitanje ako je dužnik plaćao kredit putem adm. zabrane i izgubio posao, ali je prva dva mjeseca sve plaćao na banci a odmah dan ili dva iza uplaćene druge rate iza prekida administrativne zabrane oni šalju administrativnu jamcima i ne pristaju da dužnik plaća svaki mjesec u banci nego inzistiraju na tome da se skida iznos jamcima sa plaće ?????????? Mislim da to nije ok.

unaprijed hvala na svim odgovorima

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaki dužnik odgovara za CIJELU obvezu cjelokupnom svojom imovinom ( a ne samo plaćom).neovisno o tome koliko dužnika ima u konkretnom slučaju.

dakle, odgovor je da je postupanje banke u redu.

Bolje se pitajte da li je u redu postupanje osobe kojoj ste bili jamac1

Vi se možete spasiti sdamo na jedan način: da ODMAH stavite administrativu zabranu na svoju plaću za svoj kredit. Napravite izjvu kojom tražite od Vašeg poslodavca da na ime kredita tog i tog skida s Vaše plaće iznos taj i taj te uplaćije banci toj i toj na račun taj i taj. Potpišite ju i dajte svom poslodavcu.Obvazno priložite kopiju ugovora o svom kreditu. U tom slučaju Vaša kreditna obveza ima prednost pri isplati za Vašeg poslodavca, on Vam po Ovršnom zakonu ne može skinuti s plaće više od 1/3. Dakle ostaje mu raspoloživi za skinuti kad odbije vašu ratu kredita još samo 200 kuna.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bih se složio s mišljenjem da ti kod administrativne zabrane ne može skinuti više od 1/3 plaće. Naprotiv može ti skinuti sve do zadnje kune s plaće ukoliko si ti dao suglasnost da ti se skida s plaće putem tzv. administrativne zabrane.

Da pojasnim tzv. administrativna zabrana je popularan i često korišten naziv za zabranu po pristanku dužnika. Naime, radi se o tome da dužnik očitovanjem svoje volje dobrovoljno zalaže svoje pravo na plaću te se o tome očituje putem javnobilježničke isprave. U toj ispravi on daje suglasnost da se zapljeni dio njegove plaće, a to može biti i cijela te da se ona ispalti izravno vjerovniku. Vjerovnik ispravu dostavlja onoj osobi koja je zalogodavcu dužna isplačivati plaću.

Takva izjava dužnika ima pravni učinak rješenja o ovrsi, a s obzirom da se radi o dobrovoljnom zalaganju prava ne mogu doći do primjene odredbe OZ koje se odnose na zapljenu do najviše 1/3 odnosno naplata se može provesti i na onim primanjima dužnika koja su po zakonu izuzeta od ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vezano za administrativnu zabranu hoću reći na svom primjeru da sam pokušao plaćati kredit preko svog poduzeća i nisu mi htjeli prihvatiti, nego svaki mjesec idem u banku. meni bi bilo jednostavnije da plaćam preko banke. Što učiniti?

wrote:

izgleda da niste shvatili

dužnik je plaćao kredit na šalteru u banci, 01.05.2004. prestaje raditi i platio je sljedeće rate 01.05., 01.06., 01.07,01.08.

03.08.2004. stiže administrativna jamcima

Zašto kad se uredno plaćalo??????????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

možda i može ako postoji ta varijanta u banci, probaj se dogovoriti sa nosiocem kredita i otiđite u banku. Rba na primjer može umjesto jamca tražiti životno osiguranje nosioca kredita vinkulirano u bankinu korist. Ta promjena uvjeta kredita košta neki postotak vrijednosti kredita (2%?) ali se jamcu isplati! ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Osoba je podigla kredit, a ja sam jamac uz administrativnu zabranu.

Tri godine se skidao iznos kredita s plaće te osobe. Nakon što je promijenio poduzeće, kredit se nije skidao i meni je došlo dugovanje, tj. zadužnica na račun.

Nije mi jasno kako to da mene kao jamca uz admin. zabranu ista ne štiti?

U banci su mi rekli da oni nisu znali da ta osoba radi i kada su saznali da su slali obavijest da mu se iznos kredita skida s plaće na što su se u njegovoj firmi navodno oglušili.

 

Sada mu skidaju samo 500kn od plaće jer mu je ostatak plaće već zadužen, navodno novim kreditom uz admin. zabranu

 

Kako to da je moguće da ima novi kredit uz admin zabranu a da prethodni nije podmiren?

 

Nakon što sam podmirio dug njegov dug, kako bi oslobodio svoj račun, u banci me pitaju- znam li ja gdje on prima plaću kako bi njemu stavili zabranu??!!!

Mislio sam da su banke povezane i šta bi ja trebao istraživati privatno u ime banke...nevjerovatno!

 

Kažu da su slali u sve veće banke obavjet a ne znaju u kojoj je on...pa jel se to ne zna preko OIB-a?

 

Planiram angažirati odvjetnika, ali imam li ja tu neka prava i mogu li ih sve tužiti?

 

Srdačno zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Pitanje...ako subjekt j.d.O.o. pripremi ponudu nekoj firmi za "sindikalnu prodaju"(prodaja putem administrativne zabrane/obročno plaćanje na rate na plaći) - da li je dovoljno poslati toj firmi ponudu s detaljima iste+obrazac potvrde za poslodavca/izjave za kupca koji ovjeravaju istu (kao svojevrsna potvrda da je radnik zaposlen u toj firmi i kupac se slaže da mu se oduzima od plaće) ...pa nakon zaprimljene ovjerene potvrde/izjave i narudžbe-izradi se rješenje o admin.zabrani sa detaljima iznosa i rata (za svakog kupca ponaosob) u 3 primjerka te 1 primjerak se šalje u računovodstvo te firme, jedan kupcu, a jedan ostaje prodavaču...da li je potrebno pripremiti još neke posebne ugovore (npr.sa poslodavcem ili ne treba s obzirom da svaki radnik za sebe naručuje i rješenje se radi za svakog ponaosob)?! lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija