Jump to content

dvojno drzavljanstvo


400d

Preporučene objave

pozdrav, imam jedno pravno pitanje i nadam se da cete mi pomoci.

 

ovako, jedan moj prijatelj ima namjeru doci k meni u posjetu u njemacku. on ima dvojno drzavljanstvo RH i BiH.

 

nekim cudom (neefikasnoscu i nepovezanoscu pravnih sustava obaju drzava) on ima BiH putovnicu sa BiH adresom prebivalista i RH putovnicu sa RH adresom prebivalista. dakle, to je covjek koji u isto vrijeme postoji u dvije razlicite drzave, koristi sva prava u obje drzave, ima osobnu iskaznicu RH, te osobnu iskaznicu BiH, međutim on realno obitava i radi u BiH.

 

e sad.... taj prijatelj kupuje automobil u BiH i tamo polaze vozacki ispit. dobija vozacku dozvolu izdatu od strane BiH vlasti i prometnu dozvolu sa adresom u BiH.

 

problem se javlja na sengenskoj granici. granicni policajac trazi putovnicu i prometnu dozvolu sa vozackom dozvolom u kojima su razlicite adrese.

dakle, on ima putovnicu sa zagrebackom adresom, a prometnu i vozacku sa bosanskom.

 

s obzirom na to da sa bosanskom putovnicom on ne moze preci sengensku granicu bez vize, on mora pokazati granicnom policajcu hrvatsku putovnicu u kojoj je adresa prebivalista Zagreb, ali su mu prometna i vozacka sa bosanskom adresom prebivalista...

 

sto se desava u toj situaciji? moze li biti problema sa prelaskom granice? isto pitanje vrijedi za svako zaustavljanje policijske patrole unutar EU (ako se eventualno predje granica, bez da policajac na granici trazi vozacku i prometnu)?

 

inace, kako je uopce moguce da netko ima dokumente sa dva razlicita prebivalista, kakve su sankcije za to, ako ih uopce ima?

 

unaprijed hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Granični policajac ima ovlast izdati obavezni prekršajni nalog po čl. 226. ZSPC-a radi vozačke dozvole (500 kuna), a carinski službenik može napisati optužni prijedlog i privremeno oduzeti vozilo po čl. 241. Carinskog zakona radi vozila (od 1.000 do 100.000 kuna).

 

napisao sam da se problem javlja na sengenskoj granici, dakle u hrvatsku ce uci sa bosanskim dokumentima i tu nema problema.

 

p.s.

pregledavsi clanove zakona koje ste naveli, ne cini mi se bas da se odnose na problem koji sam izniol

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi uopće došli do schengenske granice mora se proći izlaznu graničnu kontrolu graničnih službi Republike Hrvatske, a tu mogu početi postupanja koje sam naveo.

 

400d je napisao:

sto se desava u toj situaciji?

 

moze li biti problema sa prelaskom granice?

Ovakvih pravnih portala poput Legalisa je puna EU.

 

Izvolite prevesti vaše pitanje, postaviti ga tamo gdje treba i nadati se da će Vam odgovoriti jedan od schengenskih graničnih službenika.

 

400d je napisao:

pregledavsi clanove zakona koje ste naveli, ne cini mi se bas da se odnose na problem koji sam iznio

Zakoni koje sam naveo postoje u više verzija, a najnovija je valjana.

 

Carinski zakon je višestruko dopunjavan, citirao sam pročišćen tekst.

 

Očito da ni sami ne znate što tražite budući da samo pitanje nema nikakve veze sa naslovom.

 

Završio sam svoju raspravu sa Vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija