Jump to content

polog utrška


jmima

Preporučene objave

obrtnik sam koji polaže utržak na žiro račun ali ne svaku lipu jer mi je gotovina potreba i za privatne troškove i život.iz porezne traže da dostavim izjavu zašto imam više

prikazanog prometa nego uplaćenog utrška i da se to ne smije razlikovati cca 500 kn. jesu li u pravu jer ranijih godina nije trebalo ništa izjavljivati. hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pravu su. U pravilu razlika između iskazanog prometa i pologa na žiro račun nemože biti velika jer ste obavezni po zakonu svaki dan raditi polog utrška za prethodni dan ili što je već kod nas uobičajeno jednom tjedno za prethodni tjedan, tako da vam razlika nemože biti prevelika. Vi ste obvezni položiti utržak na račun, a novce potom možete podići bez ikakvih problema s obzirom da ste dohodaš tj. sva razlika između prihoda i poslovnih rashoda predstavlja vaš dohodak kojim naravno možete raspolagati. Dakle novac na račun pa potom podižete koliko vam treba za vaše potrebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po odluci o uvjetima i načinu plaćanja gotovim novcem (NN 36/02), obrtnik može plaćati gotovinom račune za nabavu proizvoda i usluga (naravno,za poslovne svrhe), do 5.000,00 kn po jednom računu, tj gotovinu uplaćenu na blagajni,s osnove dnevnog utrška može izravno koristiti za gotovinsko plaćanje, bez evidentiranja na žiro računu.

 

Znači, gotovinom iz utrška možete platiti dobavljaču robu i usluge ali ne možete uzeti gotovinu za putne troškove,neto plaće i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Po novom Zakonu i Pravilniku o porezu na dohodak, ne postoji rok za uplatu gotovine s temelja utrška:

"Ukidanje blagajničkog maksimuma poduzetniku omogućava da dulje vrijeme u blagajni prodavaonice ili servisa "skuplja" gotovinu od prodaje dobara i usluga,a zatim ju-kad sam to odluči,neovisno o svoti gotovine koja se prikupila u blagajni-blagajnama,položi na svoj račun u banci"

 

ili, čl.18.st1.Zakona o platnom prometu u zemlji je ranije imao odrednicu da:

"sva plaćanja moraju da se obavljaju preko žiro računa", dok nova Odluka više NE SADRŽI odredbu u smislu"ako se obavi plaćanje gotovim novcem primljenim na temelju uplata u blagajnu,obavezno ju je evidentirati uplatom u banci,najkasnije idući dan..)"-kako je to bilo u staroj Odluci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Hi,jel bilo promjena u ovom zakonu? Da li je potrebno polagati svaki dan utržak od prometa obrta ili ne?

Po novom Zakonu i Pravilniku o porezu na dohodak, ne postoji rok za uplatu gotovine s temelja utrška:

"Ukidanje blagajničkog maksimuma poduzetniku omogućava da dulje vrijeme u blagajni prodavaonice ili servisa "skuplja" gotovinu od prodaje dobara i usluga,a zatim ju-kad sam to odluči,neovisno o svoti gotovine koja se prikupila u blagajni-blagajnama,položi na svoj račun u banci"

 

ili, čl.18.st1.Zakona o platnom prometu u zemlji je ranije imao odrednicu da:

"sva plaćanja moraju da se obavljaju preko žiro računa", dok nova Odluka više NE SADRŽI odredbu u smislu"ako se obavi plaćanje gotovim novcem primljenim na temelju uplata u blagajnu,obavezno ju je evidentirati uplatom u banci,najkasnije idući dan..)"-kako je to bilo u staroj Odluci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija