Jump to content

opomena pred otkaz


xoxococo

Preporučene objave

Poštovani,

danas mi je uručena opomena pred otkaz na kojoj je naveden datum od prije nekoliko dana (odnosno kao da sam je zaprimio prije nekoliko dana), uručio mi ju je direktorov kurir, a ovjerena je pečatom i potpisom direktora. U opomeni se direktor poziva na povredu radne discipline (odbijanje izvršenja radnih obveza i ukor zbog neprimjerenog ponašanja radnika pred strankama).

Zanima me postoji li mogućnost žalbe na opomenu pred otkaz, obzirom da polovicu navedenih činjenica u opomeni ne smatram opravdanima, te nisam mišljenja da sa osnova polovično navedenih činjenica neopravdano dobijem otkaz. Postoji li zakonski propisani rok žalbe poslodavcu?

Također, zanima me da li je opomena pred otkaz pravovaljana ukoliko nigdje na njoj ne postoji pisani trag o zaprimanju odnosno uručenju od strane poslodavca - to me zanima budući je, kao što sam već rekao, opomena napisana nekoliko dana ranije nego što mi je uručena, slijedom čega bi se poslodavac mogao pozvati da sam ponovno napravio povredu radne discipline u periodu u kojem još nisam dobio opomenu na uručenje (on se pismeno ogradio datumom).

Molim Vas za što hitniji odgovor

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po zakonu poslodavac je dužan omogućiti vam obranu. Znači obično se napravi termin kada ćete doći i iznijeti svoju obranu.

Takva mogućnost služi tome da odvratite poslodvca od nauma da vam otkaže ugovor o radu..

 

Međutim ako se radi o osobito teškom prekršaju od vaše strane poslodavac nije dužan saslušati vašu obranu.

 

ali za sad se radi samo o opomeni, a vaše obrana je za slučaj da poslodavac zaista namjerava otkazati ugovor o radu.

 

Probajte tražiti samo da vas sasluša-otkaz još niste dobili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakonom nije regulirano tako detaljno. Smatram da vrijedi.

Vaša obrana može biti u bilo kojem obliku. ali smatram da za sad nije prijeko potrebna.

Probajte samo obaviti razgovor sa poslodavcem i riješiti nesuglasice na najsmireniji način.

Morate znati da ovisno o težini prekršaja poslodavac nekad nije dužan dati ni obranu ni saslušati radnika.

 

Nema potrebe da se uzrujavate, vaša prava još vrijede-otkaz niste dobili, a opomena je samo jedna mjera.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

xoxococo je napisao:

Poštovani,

danas mi je uručena opomena pred otkaz na kojoj je naveden datum od prije nekoliko dana (odnosno kao da sam je zaprimio prije nekoliko dana), uručio mi ju je direktorov kurir, a ovjerena je pečatom i potpisom direktora. U opomeni se direktor poziva na povredu radne discipline (odbijanje izvršenja radnih obveza i ukor zbog neprimjerenog ponašanja radnika pred strankama).

Zanima me postoji li mogućnost žalbe na opomenu pred otkaz, obzirom da polovicu navedenih činjenica u opomeni ne smatram opravdanima, te nisam mišljenja da sa osnova polovično navedenih činjenica neopravdano dobijem otkaz. Postoji li zakonski propisani rok žalbe poslodavcu?

Također, zanima me da li je opomena pred otkaz pravovaljana ukoliko nigdje na njoj ne postoji pisani trag o zaprimanju odnosno uručenju od strane poslodavca - to me zanima budući je, kao što sam već rekao, opomena napisana nekoliko dana ranije nego što mi je uručena, slijedom čega bi se poslodavac mogao pozvati da sam ponovno napravio povredu radne discipline u periodu u kojem još nisam dobio opomenu na uručenje (on se pismeno ogradio datumom).

Molim Vas za što hitniji odgovor

Hvala

 

U odnosu na opomenu pred otkaz podnesite zahtjev za zaštitu prava. On se podnosi u roku od 15 dana od dana primitka opomene. U njemu se očitujte na opomenu i zatražite da je poslodavac stavi izvan snage, uz prijetnju da ako to ne učini, da ćete pokrenuti sudski spor radi utvrđenja opomene nezakonitom. Poslodavac ima 15 dana da odgovori a ako ne odgovori ili odbije vaš zahtjev za zaštitu prava, vi imate daljnji rok od 15 dana da podignete tužbu pred sudom. Pazite na rokove.

 

Zahtjev za zaštitu prava obvezno podnesite preporučenom pošiljkom sa povratnicom ili ako ga predajete na urudžbeni odjel, vodite računa da vam lupe prijemni pečat s datumom!

 

Nekada se nije mogao voditi spor radi utvrđivanja opomene nezakonitom no ja sam probio sudsku praksu u navedenom slučaju. Ukoliko odlučite podići tužbu, svakako mi se javite da vam dostavim sudske odluke iz svog predmeta u kojima su sudovi stali na stajalište da radniku pripada pravo na pravnu zaštitu u tom slučaju. Svakako ćete morati navedene odluke priložiti uz tužbu, ako ne želite da vam tužba bude odbačena. Naime, mnogi sudovi još nisu upoznazi s novom praksom pa im je potrebno pokazati da se sudska praksa glede spora za osppravanje opomene pred otkaz mijenja i da se dopušta suđenje u navedenoj pravnoj stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mati77 je napisao:

 

 

ali za sad se radi samo o opomeni, a vaše obrana je za slučaj da poslodavac zaista namjerava otkazati ugovor o radu.

 

ne radi se tu "samo" o opomeni. Ta opomena (bila ona osnovana ili neosnovana) je sad otvoreni put ka redovitom otkazivanju ugovora o radu. (Poslodavac ne bi mogao redovito otkazati ako prethodno nije dao opomenu/upozorenje).

 

Upravo iz navedenog razloga je potrebno podnijeti zahtjev za zaštitu prava a onda, ukoliko je poslodavac ne stavi izvan snage, opomenu osporavati i sudskim putem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mati77 je napisao:

 

Vaša obrana može biti u bilo kojem obliku. ali smatram da za sad nije prijeko potrebna.

Probajte samo obaviti razgovor sa poslodavcem i riješiti nesuglasice na najsmireniji način.

 

Nema potrebe da se uzrujavate, vaša prava još vrijede-otkaz niste dobili, a opomena je samo jedna mjera.

 

Opet napominjem - nije opomena "samo" jedna mjera - već put prema otkazu!

 

Od savjeta da proba "samo obaviti razgovor s poslodavcem" nema ništa, pa čak ni od razgovora. Opomena se mora osporavati u obliku zahtjeva za zaštitu prava, a onda, u slučaju potrebe - putem suda!

 

I nemoj čovjeku govoriti da nije potrebno da se brani - itekako je potrebno ako mu je stalo da ne dobije otkaz na podlozi neosnovane opomene!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki

 

pa zar ti misliš da će poslodavac uvažit takav pristup koji mu ti predlažeš je krajnje neprihvatljiv-ne smije se bahatiti- naravno da će se zauzet za sebe, ali ne zaboravi da ako dobije izvanredni otkaz jer se nije pravilno postavio teško da će bit bilo što sudeći po praksi!

 

A što ti misliš što je obrana-Razgovor, ali kada laiku netko napiše da se brani bez obzira na sve-obično se uzrujaju i počnu govoriti kako imaju pravo itd..što obično vodi u svađu!

 

Smirenost je recept svega-ko da ne znaš-poslodavci rade kako im volja, ne ide se glavom kroz zid!

 

Nije svima do suđenja! :-D

 

I nema potrebe da omalovažavaš tuđe postove-ovo je forum-razmjena znanja i mišljenja..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovom forumu nije svrha, kako ti kažeš - razmjena znanja mi mišljenja. Ti možda i jesi tu da razmjenjuješ mišljenja - ja sam ovdje da pomognem čovjeku, a ne da se s nekim nadmudrujem.

 

I nadam se da će poslušati mene i uložiti zahtjev za zaštitu prava, da ne bismo uskoro imali temu "Dobih otkaz-što sad".

 

Bolje spriječiti nego liječiti. A to i jest osnovni smisao tužbe za utvrđenje upozorenja nezakonitim. Jer, ne osporava li upozorenje, može dobiti otkaz. A dok dokaže da je otkaz nezakonit, bit će na ulici, i on i žena i djeca, a spor će trajati dugo.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mati77 je napisao:

Floki

 

pa zar ti misliš da će poslodavac uvažit takav pristup koji mu ti predlažeš je krajnje neprihvatljiv-ne smije se bahatiti- naravno da će se zauzet za sebe, ali ne zaboravi da ako dobije izvanredni otkaz jer se nije pravilno postavio teško da će bit bilo što sudeći po praksi!

 

A što ti misliš što je obrana-Razgovor, ali kada laiku netko napiše da se brani bez obzira na sve-obično se uzrujaju i počnu govoriti kako imaju pravo itd..što obično vodi u svađu!

 

Smirenost je recept svega-ko da ne znaš-poslodavci rade kako im volja, ne ide se glavom kroz zid!

 

Nije svima do suđenja! :-D

 

I nema potrebe da omalovažavaš tuđe postove-ovo je forum-razmjena znanja i mišljenja..

 

vec je i sam zahtjev za zastitu prava svojevrstan nacin mirnog rjesenja spora prije tuzbe, poslodavac vec tada moze promijeniti svoju odluku, odnosno povuci upozorenje. poslodavac koji radniku uruci upozorenje pred otkaz u kojem navede povrede radne obveze od strane radnika koje se nisu uopce dogodile, sigurno si otvara put laksem otkazivanju. em radnik ispada neodgovoran i los radnik, em poslodavac moze ici nakon toga na redovan otkaz zbog skrivljenog ponasanja. u toj situaciji je bolje pokazati zube, i ici na dokazivanje neosnovanosti upozorenja, dok razgovor ugodni treba obaviti kad je radnik zaista nesto i skrivio. obicno su poslodavci ti koji ne zele rjesavati takve situacije razgovorima, a radnik nema nikakvu zastitu - ako nema sindikat, ostaje mu jedino da uzme odvjetnika, jer otkaz ce dobiti tako i tako.

i pred sudom postoji mirenje, pa ne vidim zasto poslodavac isto ne bi predlozio radniku:misli:

naaah, utopija :namiguje:

 

problem je jedino ako sud odbaci tuzbu zbog stava vsrh iz 2004. (stava koji je, bit ce, uvjetovan ekonomicnoscu, a i situacijom prenatrpanosti sudova, posebice radnih odjela)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue je napisao:

floki, sto je bilo na kraju s onim slucajem? jel prvostupanjski sud donio presudu?

 

prvostupanjski sud je prvo odbacio moju tužbu. pozivajući se na stav VSRH da tužbu treba odbaciti a u predmetima za osporavanje upozorenja da ne treba suditi (razumljiv je ovakav stav VSRH jer bi inače sudovi bili pretrpani sporovima za osporavanje upozorenja, no stav je pogrešan). Zatim sam uložio žalbu i jako je dobro obrazložio pa je Županijski prihvatio žalbu i ukinuo odluku prvostupanjskog suda i naredio neka provede postupak. I taj postupak je sada još uvijek u tijeku.

 

Dakle, praksa se mijenja. Polako ali sigurno. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje treba napomenuti da tzv. opomena pred otkaz .. to u stvari nije.. U stvari riječ je o upozorenju o kršenju obveza iz radnog odnosa i mogućnosti otkaza.

Nakon toga poslodavac naravno može dati redoviti otaz ako se nastavi s sličnom praksom, ali i ne mora, može opominjati jop dvadeset puta ,bilo usmeno ili pismeno.

Ali poslodavac u nekim slučajevima koji se opet prosuđuju od slučaja do slučaja može dati redoviti otkaz i bez prethodnog upozorenja.... dakle redoviti otkaz koji ne mora poštovati proceduru izvanredbnog, a ni povreda ne mora biti tako osobito teška.. .. ovakakvi slučajevi se rijetko spominju i susreću a i rizični su radi dokazivanja sa stajališta poslodavca

Izbjegavam namjerno citiranje zakonskih odredbi.

Osobno sam mišljnja da je sa stanovišta suda ( pretrpanosti) dobra procjena da se odbacuju tužbeni zahtjevi radi utvrđenja ( ništavosti, nezakonitosti??, dedopuštenosti??)odluka o upozorenju...

Naime ukoliko dođe do otkaza ( a možda i neće) u tom slučaju će se ionako preispitivati i prethodno upozorenje.....

Postavlja se pitanje koliko dugo će "vrijediti " ovo upozorenje u smislu redovitog otkaza.. 1, 2, 5 godina.. u nekim kolektoivnim ugovorima su se i potrudili i to na inicijativu sindikata i uveli i kolkt. ugovor.... no to je već neka druga tema

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Naime ukoliko dođe do otkaza ( a možda i neće) u tom slučaju će se ionako preispitivati i prethodno upozorenje.....

 

Neće se preispitivati prethodno upozorenje,odnosno njegova osnovanost, već će ispitivati osnovanost otkaza.

 

Osobno sam mišljnja da je sa stanovišta suda ( pretrpanosti) dobra procjena da se odbacuju tužbeni zahtjevi radi utvrđenja ( ništavosti, nezakonitosti??, dedopuštenosti??)odluka o upozorenju.

 

Nije bitno ovdje što sud misli o tome, sud je tu da pruži zaštitu radniku i njegovim pravima, a ne da se izvlači od pretrpanosti nauštrb radničkih prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, slažem se u vezi uloge suda, to nije upitno... samo sam htio biti malko praktičan ko što nekad , u nedoumici sudovi pokušavaju biti.

 

ALi što se tiče osnovanosti otkaza... imam puno primjera iz prakse gdje se sud, ukoliko mu je na to ukazano , upustio u utvrđivanje osnovanosti odluke poslodavca o upozorenju....

Nekad jednostavno, radi što jačeg argumentiranja, i po načelu kumulacije poslodavac i u otkazu navede prijašnje povrede obveza ugovora o radu zbog kojih je dao upozorenje...

Ukoliko je takav otkaz dobio na stol, sud će sigurno ispitivati osnovanosti povrede ugovora o radu iz upozorenja....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud će ispitivati osnovanost otkaza, to si dobro rekao (ali upozorenja ne bi trebao u parnici radi poništenja otkaza - upravo zato jer bi to dovodilo do odugovlačenja postupka a često zbog proteka vremena to praktički neće ni biti moguće. To bi dakle bilo nauštrb načela ekonomičnosti postupka.). Upravo ovakav stav je izrazio ŽS u ZG, baš u presudi povodom upozorenja, a i ŽS u VU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
  • 7 godina kasnije...

Da li se može otkaz osporavati na temelju nezakonitog upozorenja prije otkaza ? Radilo bi se o nepoštovanju rokova za upozorenje. 
Odn. da li u slučaju nastupanja ponovne povrede obveze ima neki rok za davanje tkaza ? Npr. druga povreda se desila prije godine dana, nije bilo nikakvog reagiranja a poslodavac je potegne nakon godine dana. Štite li tu kakvi rokovi ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Borbena7 je napisao:

Da, može se otkazati samo u roku od 15 dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.

 

Puno hvala na odgovoru. Ali ako se radi o redovnom otkazu ? Odn. može li se na temelju toga dati redovni otkaz (bez ponovnog upozorenja) ?

uređeno: od MirkoP
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Pozdrav!

Dobivena je opomena pred otkaz, radniku je predana 3 tjedna u odnosu na datum koji je naveden na opomeni, praktički se time izbjegao period od 15 dana za žalbu koji se spominje u temi.

Također, razlozi opomene su banalni i odnose se na komunikaciju u uredu. Realna stvar je da i ostali zaposlenici imaju takav odnos, ali je trenutno "nastradala" samo jedna osoba. Poanta je da je jedna osoba samo na piku i snosi posljedice za sve.

Može li se nešto napraviti po tom pitanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , marker33 je napisao:

Dobivena je opomena pred otkaz, radniku je predana 3 tjedna u odnosu na datum koji je naveden na opomeni, praktički se time izbjegao period od 15 dana za žalbu koji se spominje u temi.

Protiv ove odluke radnik nema pravo na sudsku zaštitu u smislu odredbe članka 133. Zakona o radu za kojega vrijedi rok od 15 dana računajući od dan dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo. Ovo pravo ima protiv odluke o otkazu ugovora o radu. Međutim, radniku nitko ne brani da poslodavcu pisano odgovor na to upozorenje, a što mu kasnije u eventualnom sporu može biti od koristi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
Prije 37 minuta, Milvi je napisao:

No, opemena se temelji na neistinitim tvrdnjama te je time narušeno dostojanstvo radnika. Gdje se može dokazati neistinitost i ima li smisla cijelu dokumentaciji dostaviti Pučkom pravobranitelju?

 

 

 

Možete se pisano očitovati poslodavcu opovrgavajući navode iz opomene, a pučkom pravobranitelju se ima smisla požaliti samo ako se tom opomenom ograničavaju ili ugrožavaju Vaša ljudska prava. Primjer takve odluke poslodavca bi bilo premještanje na niže, slabije plaćeno radno mjesto zato što ste neke manjinske nacionalnosti. Sama opomena, po meni, ne krši nikakva Vaša prava, već jednostavno registrira nešto za što Vi smatrate da je neistinito ili netočno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija