Jump to content

tko je vlasnik?


tinko1

Preporučene objave

Djed je nasljedio kucu oporukom od svog oca.U sklopu te kuce je jedan poslovni prostor koji je bio vec nacionaliziran kad je nasljedio kucu.Prostor je vracen ali su sad upisani kao vlasnici i djedova braca.U oporuci pise da djed nasljedjuje kucu i sve uz kucu.Da li idjedova braca imaju pravo na taj prostor s obzirom da postoji oporuka? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o naknadno pronađenoj imovini. Virtualno, poslovni prostor je vraćen u vlasništvo djeda, a potom njegovih pravnih sljednika.

 

Ured državne uprave, koji je donio rješenje, nije znao niti trebao znati kako se imovina nasljeđivala.

 

Naknadno pronađena imovina raspoređuje se po ključu već donesenog rješenja o nasljeđivanju, ako je to moguće.

 

Obzirom da je prijenos prava vlasništva već proveden, trebalo bi ustati tužbom za utvrđenje prava vlasništva, alternativno pobijati rješenje ureda državne uprave o "denacionalizaciji", možda i izvanrednim pravnim lijekovima, ili i jedno i drugo.

 

Pazite na rokove - ako su protekli, sve ostaje ovako kako je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moguće je, ako je moguće. Ako nije moguće (to ovisi o sadržaju rješenja o nasljeđivanju), tada možete ustati tužbom za utvrđenje za podnošenje koje u takvoj situaciji ne bi bilo ograničenja u smislu rokova. Ako vas pripada navedeni poslovni prostor, sud će prihvatiti vaš tužbeni zahtjev, a ako ne pripada neće.

 

Teško je ovako razgovarati, jer moguće je da je sve riješeno u upravnom postupku denacionalizacije sukladno odredbama Zakona o o povratu imovine oduzete za vrijem jugoslavenske komunističke vladavine, ali ja o tome sada ne mogu ništa reći kad ne vidim papire.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U rijesenje pise da nasljedjuje kucu s privrcem katastarske cestice xxxx. Kuca i prostor su pod istom cesticom. Sto da napravim da vidim da li se mogu upisat kao jedini vlasnik na temelju rijesenja o nasljedju,a da nije tuzba? Sto se tice upravnog postupka o denacionalizaciji znam jedino da to oporuka nije spominjana pa zato i prepostavljam da je prostor podjeljen na jednake djelove tj. i na djedovu bracu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

Urješenju o nasljeđivanju ako je jedan vlasnik tada piše da nasljednik nasljeđuje kuću s pripadajućim zemljištem 1/1 .

Ako ima više vlasnika tada nije to 1/1 već udjeli svih

suvlasnika čine 1/1.

Da bi bili sigurni tko je vlasnik izvadite izvod iz zemljišnih knjiga u kojima su upisani vlasnici.U katastru je evidentiran posjednik.Idealno je kada je izvod iz katastra jednak izvodu iz zemljišnih knjiga , ako to nije isto tada onaj koji tvrdi da je vlasnik mora valjanom ispravom to i dokazati .

Valjana isprava za stjecanje vlasništva je:

 

-rješenje o nasljeđivanju

 

-ugovor o kupoprodaji

 

-odluka o stjecanju vlasništva dosjelošću

-druge odluke suda

 

Tim ispravama vrši se prijenos vlasništva i upisuje u zemljišnim knjigama .

Morate se informirati i poduzeti određene korake , učiniti nešto sam ili angažirati odvjetnika .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

Kada posjedujete jedan od nabrojanih dokumenata tada idete u gruntovnicu mjesta gdje se nekretnine nalaze ispunite zahtjev za uknjižbu prava vlasništva , plaća se taksa od 200 KN.,i čekate rješenje o dozvoli uknjižbe na temelju kojeg se se vrši prijenos vlasništva .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U izvodu iz zemljisnih knjiga sam upisan s bracom 1/3.Ja posjedujem oporuku da je kuca ostavljena meni s tim da je prostor u to vrijeme bio nacionaliziran.Kad je izvrsena denacionalizacija podjeljen je na 1/3.Ja imam oporuku da je to ostavljeno meni.Kako sad to ispravit?Tuzbom ili otic u gruntovnicu i ispunit zahtjev za uknjizbu prava vlasnistva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Oporuka je dokument koji u ostavinskoj raspravi

služi kao dokaz što je ostavitelj oporukom Vama namijenio.

Javni bilježnik rješenjem konstatira posljednju volju ostavitelja i što je po oporuci Vaše .

Pravomoćno rješenje javnog bilježnika služi za prijenos vlasništva .

Inače JB po službenoj dužnosti dostavlja pravomoćno rješenje

gruntovnici , koja u kratkom roku ( 15 dana ) izvrši prijenos vlasništva.

Rješenje JB postaje pravomoćno ako se nisu drugi nasljednici žalili , ako je bilo žalbe na rješenje JB ,tada JB vraća predmet sudu i ostavina se rješava pred

sudom .

 

Ostali dokumenti navedeni u ranijim postovima su valjane

isprave za prijenos vlasništva .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasan mi je taj postupak ali ocito me niste shvatili.Ovako,ja sm nasljedio kucu oporukom.U sklopu kuce je i poslovni prostor koji je po istom cesticom kao i kuca.Prijenos vlasnistva na mene za kucu je izvrsen ali za prostor nije jer je bio nacionaliziran u to vrijeme kad sam kucu nasljedio.Kad je vrsena denacionalizacija prostor je podijeljen na mene i bracu 1/3 i tako je upisano u gruntovnim knjigama.Znaci kuca1/1,prostor1/3,jer kad se vrsila denacionalizacija prostora nije prikazana oporuka u kojoj stoji da sam vlasnik 1/1 pa je sud stavio1/3 na zakonske nasljednike mene i bracu. Kako to ja da ispravim jer posjedujem oporuku da je ostavljeno meni 1/1?Jer ako se denacionalizacija vrsila po postupku naknadno pronadjene nekretnine cini mi se da imam pravo na prostor 1/1.kako to ispravit ,tuzbom ili...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Tu se pojavljuje više pitanja .:

Da li je u oporuci naznačeno da Vi nasljeđujete svu imovinu koju ostavitelj posjeduje u času sastavljanja oporuke pa tako i buduću 1/1 ?

 

Zašto nije poslovni prostor prijavljen kao naknadno pronađena imovina ?

Naknadno pronađena imovina dijeli se u skladu s rješenjem iz ostavinske rasprave .

 

Tko je u zakonitom posjedu poslovnog prostora ?

 

Ako ste Vi dugi niz godina u zakonitom posjedu poslovnog prostora , tada bi mogli tužbom za utvrđenje prava vlasništva stečenog dosjelošću,i postati vlasnikom poslovnog prostora .

Mišljenja sam da se denacionalizirani prostor treba dijeliti u skladu s rješenjem o nasljeđivanju.

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se niste žalili na rješenje o rasporedu naknadno pronađene imovine temeljem kojeg Vam je predmetni poslovni prostor dodijeljen u suvlasništvo za 1/3 dijela?

 

Vidite što tu možete napraviti (ostavinski postupak).

 

Ako ne ide u ostavinskom, idite na parnični postupak. Ustanite tužbom na utvrđenje da ste Vi temeljem oporuke nasljednik i poslovnog prostora kao dijela kuće koju Vam je ostavitelj oporukom ostavio, a koji samo zbog nacionalizacije prije nije mogao biti Vama rapsoređen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija