Jump to content

Drvo pored medje


rigell

Preporučene objave

Drvo (vocka) se nalazi pored medje ,uz stari suhozid znaci nedvojbeno na mojem zemljistu ,taj dio nije ionako sporan .

Ono sto mene smeta je ponasanje susjeda preko cijeg se terena proteze dio grana (manje od 1/4) . Sa stabla najmanje 3 puta godisnje i odredjeno vrijeme a uslijed prirodnog procesa padaju suhi cvjetovi , plodovi ,lisce . Pa zavisno od vjetra manje ili vise pada i na susjedov teren ,ne tako davno poplocen . Jasno mi je da to covjeku prlja posjed al da se posijece drvo koje je tamo prije nego sto je on kupio tu parcelu i napravio kucu to ne mogu dozvolit . Vec se jednom rezao dio tog istog stabla koji se nadvijao na susjedovim terenom ,i nesto slicno cu opet dozvolit ali ne o svojem trosku ali cijelo stablo nikako .

Ono sto me najvise smeta je da susjed tu i tamo pomete taj poploceni dio na kojeg padaju "dijelovi sa stabla" i to uredno baci na moj travnjak u stilu "to je tvoje smece na ti ".

Molio bi kakav pravni savjet ili osvrt na ovo

hvala svima

Rigell

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Sve grane ili korjenje, krošnja koja prelazi na susjedovu stranu, susjed ima pravo otkloniti, odnosno posjeći.

Pogledajte Zakon o vlasništvu,

Stablo na međi

Članak 104.

(1) Stablo pripada onome iz čijega je zemljišta izraslo deblo, bez obzira na to kuda se ono nadvilo, kamo se proteže korijenje i vise grane.

(2) Stablo čije je deblo izraslo na samoj međi u suvlasništvu je susjeda s obje strane međe.

(3) Što je određeno glede stabla, na odgovarajući se način primjenjuje i na drugo raslinje.

Grane i korijenje

Članak 105.

(1) Vlasnik smije iz svojega zemljišta istrgnuti žile i korijenje tuđega drveća i ostaloga raslinja kao i odsjeći grane tuđega drveta i dio debla koje se nalaze u zračnom prostoru iznad njegove nekretnine i zadržati ih za sebe, ili se pak služiti tim dijelovima tuđega drveta.

(2) Za štetu koju su njegovoj nekretnini prouzročile žile, korijenje ili grane tuđega drveća, a što se ne bi dogodilo da je njihov vlasnik postupao dovoljno obzirno, vlasnik susjednoga zemljišta ima pravo tražiti naknadu.

(3) Ako je vlasniku posebnim propisom zabranjeno postupanje iz stavka 1. ovoga članka, ostaje mu pravo na naknadu štete iz stavka 2. ovoga članka.

(4) Odredbe stavka 1. i 2. ovoga članka ne primjenjuju se u slučaju međusobnoga graničenja šuma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala mike

sto se tice uklanjanja dijela koji se nadvija na susjedov teren nemam problema jer vec se prije desetak godina i uklonio velik dio ...

A dali mozda znas sta sa produktima stabla koja padaju na susjedovu stranu i on i uredno baca meni nazad ?

Mozda sam malo kenjkav po tom pitanju al daj ja covjek normalan vjerojatno se nebi obazirao na to al buduci da nije to me jako smeta ,jos to radi po skrivecki ,da mi je sta rekao ja bi to pomeo al nikad nije ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plodovi koji otpadnu sa krošnje na strani na kojoj se nalaze pripadaju vlasniku nad čijom su se stranom nadvili, međutim ako vam on baca smeće od tih plodova, prijavite ga komunalnom redarstvu vašeg mjesta ili komunalnoj inspekciji.

Susjed koji vam baca smeće na vašu parcelu tretirat će se kao i da nije sa vašeg stabla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

A kako se tretira ovaj slučaj.

 

Stanujemo u stambenoj zgradi koja se sastoji od prizemlja i kata. Dva su stana na katu,a dva u prizemlju. Sa stražnje kuće je popločeno dvorište sa koje sva 4 stana imaju prilaz - ulaz u svoje stanove, a sa prednje strane kuće je vrt.

Još nemamo definiranu okućnicu za nužnu uporabu,iako su je 2 susjeda na jednoj polovici kuće po meni pošteno podijelila.

Stražnji dio kuće gdje su nam svima ulazna vrata je zajednički - tamo se nesmetano prolazi, a prenji dio su ogradili svaki svoju polovicu.

Neposredno prije nego što smo mi kupili stan tako je bilo podijeljena okućnica i u našoj polovici kuće. No bivši je vlasnik pred prodaju "popustio" navaljivanju i prepustio susjedi u prizemlju da koristi cijeli vrt.

Zakonom o izmjenni i dopuni zakona o vlasništvu i drugim stvrnim pravima (NN153/09) upravitelji zgrade morati će uskoro pokrenuti upis zgrade na građevinkoj čestici i svih njezinih dijelova u zemljišne knjige sukladno Pravilniku o povezivanju zemljišne knjige i knjige položenih ugovora.

Ne znam da li će se tada ujedno morati napravit i etažni elaborat za okućnicu?

No problem je u sljedećem. Susjeda osim što koristi i moj dio vrta na što sam je više puta upozoravala, posadila je i sadnice lovora. Lovor brzo raste i umjesto živice mi sada na prvom katu imamo stabla visoka nekoliko metara koja nam kompletno zatvaraju pogled sa balkona i prozora.

Na moje molbe da drži grmlje u gabaritime visine svoga stana se potpuno oglušuje.

Što mi je napraviti?

Ne želim poduzimati nešto na silu, i npr. jednostavno odsjeći ta drva pod izgovorom da imam idealni dio okućnice i da posebni dijelovi nisu definirani i da mogu raditi po njoj što me volja.

Želim imati nekakve argumente kojima bi je pokušala uvjeriti dona to sama napravi.

Hvala na odogovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ruby je napisao:

 

Ne želim poduzimati nešto na silu, i npr. jednostavno odsjeći ta drva pod izgovorom da imam idealni dio okućnice i da posebni dijelovi nisu definirani i da mogu raditi po njoj što me volja.

 

Kako ćete vi učiniti, vaša je stvar.

Ja bi učinio upravo ovo što vi ne želite.

 

To je najbrži i za vas najjednostavniji način da se konflikt razriješi. Čak ste i argumente naveli. Da je susjeda 'normalna osoba', uvažila bi odmah vaš stav.

 

Iskoristite situaciju kada susjede nema ovdje (idu godišnji odmori!) i lijepo malu motorku, škare za živicu ... Za 15 minuta sve je 'riješeno'. I na kraju - ograditi 'svoj dio' i postaviti plastični vrtn stol i stolice, ležaljku...

 

Dodatni argument je da ne želite potpisati etažni elaborat dok se ovo ne riješi.

 

Uvijek je moguće da vas susjeda nakon toga tuži, sa više - manje neizvjesnim ishodom. Ali spor na sudu vam je ionako neminovan, ako idete 'mirnim putem' ( i tada je puno veća vjerojatnost za , po vas, nepovoljniji ishod).

 

 

Inače, etažira se samo građevina. Korištenje zemljišta definira se međuvlasničkim ugovorom.

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Poštovani!

 

Molim vas za savjet što učiniti u ovom slučaju:

Na posjedu koji je prazan stoje dva stabla oraha. Tu su već 12 godina. Nisu na međi, ali s vremenom su se razgranali...

Sve je bilo u redu dok su susjedi svake godine uredno ubirali plodove koji su pali na njihovu stranu.

Sad susjedi traže da MI dio grana koje su u njihovom zračnom prostoru odrežemo.

Rekli smo da im mi dozvoljavamo da ONI bez problema mogu odrezati dio grana koje vise na njihov posjed, mogu si to uzeti ili baciti na naše dvorište, ali da mi nećemo to obavljati.

 

Moje pitanje: jesmo li dobro napravili ili ipak moramo mi to odrezati i odstraniti?

 

Ne bismo se htjeli ni s kim svađati, ali nekako mi nije baš po "ćefu" da sad mi idemo rezati grane oraha koji njima odjednom smeta...oni žele na svom vrtu posaditi voćke i kažu da će im to smetati.

 

Hvala unaprijed na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Molim vas za savjet što učiniti u ovom slučaju:

Na posjedu koji je prazan stoje dva stabla oraha. Tu su već 12 godina. Nisu na međi, ali s vremenom su se razgranali...

Sve je bilo u redu dok su susjedi svake godine uredno ubirali plodove koji su pali na njihovu stranu.

Sad susjedi traže da MI dio grana koje su u njihovom zračnom prostoru odrežemo.

Rekli smo da im mi dozvoljavamo da ONI bez problema mogu odrezati dio grana koje vise na njihov posjed, mogu si to uzeti ili baciti na naše dvorište, ali da mi nećemo to obavljati.

 

Moje pitanje: jesmo li dobro napravili ili ipak moramo mi to odrezati i odstraniti?

 

Ne bismo se htjeli ni s kim svađati, ali nekako mi nije baš po "ćefu" da sad mi idemo rezati grane oraha koji njima odjednom smeta...oni žele na svom vrtu posaditi voćke i kažu da će im to smetati.

 

Hvala unaprijed na odgovorima

 

 

Uputiti ću Vas da pogledate čl. 105 Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima( NN 91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 129/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09, 153/09, 143/12), koji glasi

„Grane i korijenje

Članak 105.

(1) Vlasnik smije iz svojega zemljišta istrgnuti žile i korijenje tuđega drveća i ostaloga raslinja kao i odsjeći grane tuđega drveta i dio debla koje se nalaze u zračnom prostoru iznad njegove nekretnine i zadržati ih za sebe, ili se pak služiti tim dijelovima tuđega drveta.

(2) Za štetu koju su njegovoj nekretnini prouzročile žile, korijenje ili grane tuđega drveća, a što se ne bi dogodilo da je njihov vlasnik postupao dovoljno obzirno, vlasnik susjednoga zemljišta ima pravo tražiti naknadu.

(3) Ako je vlasniku posebnim propisom zabranjeno postupanje iz stavka 1. ovoga članka, ostaje mu pravo na naknadu štete iz stavka 2. ovoga članka.

(4) Odredbe stavka 1. i 2. ovoga članka ne primjenjuju se u slučaju međusobnoga graničenja šuma. „

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

 

Hvala za odgovore...

Koliko sam skapirala mi smo napravili sve po zakonu...znači, dozvoljavamo da susjed ukloni dio grana koje vise na njegov vrt i nek napravi s njima kaj hoće...ako ima korijenja koje smeta (susjedi nisu naveli), isto tako mogu iščupati...

Ono na što se još žale je lišće koje u jesen leti na sve strane, pa tako i po njihovom vrtu... :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Susjed ima brezu visoku cca 10m koja radi nesnosno smeće svima okolo, ne mogu otvoriti prozor kada vjetar zapuše, ili sjediti vani a da mi ne upadne hrpa onih letećih editirao moderator u piće.. O smeću po stazi i dvoristu da ne govorim..

Da li je moguće na ikoji način to pravno riješiti, da još ja ne nadrapam ako preuzmem stvar u svoje ruke?

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija