Jump to content

gradnja obiteljske kuće


Rina0

Preporučene objave

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani kolege/ice,

 

imam još jedno pitanje odnosno trebam savjet vezano za ovu temu.

 

Planiram kupiti konkretno građevinsko zemljište u okolici Osijeka. Radi se o placu na kojem su prije rata (1988. g. )izgrađeni temelji za obiteljsku kuću te je vlasnik do danas izgubio svu dokumentaciju vezanu za izgradnju (građevinsku dozvolu, projekt, ...). Provjerom prema broju čestice vidim da na zemljištu nema tereta te da je vlasništvo uredno ali bi htjeo saznati da li mogu iskorititi nešto od dokumentacije pribavljene prije rata, plaćenih komunalija, ... odnosno naći kopije tih dokumenata. Drugim riječima zanima me da li ja mogu nastaviti gradnju na postojećim temeljima bez ponovne procedure za dobivanje građevinske dozvole, plaćanja komunalija itd.

 

Do sada sam uspio saznati u uredu za urbanizam da postoji građevinska dozvola i da bi načelno trebala vrijediti te sam podnio zahtjev za uvid u dokumentaciju.

 

Molio bih nekoga da mi objasni na što sve zapravo trebam obratiti pozornost prije kupnje ovog zemljišta da mi se ne bi dogodilo da ga kupim pa da tek onda shvatim da na tom zemljištu iz bilo kojeg razloga postoji zabrana gradnje ili ograničenje što nastavak gradnje, uz uvažavanje dokumentacije koju sam na početku opisao, čini nemogućim ili ograničenim.

 

Unaprijed hvala

 

Lijep pozdrav...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolege/ice,

 

molim nekoga da mi objasni (ako ima volje i želje) koju bi dokumentaciju inače morao prikupiti ako želim graditi obiteljsku kuću na zemljištu bez ikakve riješene dokumentacije, dakle na tzv. "golom placu".

Zanima me koje se sve dozvole moraju ishoditi i što se sve mora platiti, tu se spominju i kounalije pa me zanima zapravo koje sve vrste komunalija postoje koje moram platiti.

 

Unaprijed hvala...

 

Lijep pozdrav...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

joe_05 je napisao:

Poštovani kolege/ice,

 

molim nekoga da mi objasni (ako ima volje i želje) koju bi dokumentaciju inače morao prikupiti ako želim graditi obiteljsku kuću na zemljištu bez ikakve riješene dokumentacije, dakle na tzv. "golom placu".

Zanima me koje se sve dozvole moraju ishoditi i što se sve mora platiti, tu se spominju i kounalije pa me zanima zapravo koje sve vrste komunalija postoje koje moram platiti.

 

Unaprijed hvala...

 

Lijep pozdrav...

 

Možete u zgodnoj brošuri koju je izdao grad Rijeka pronaći ono što vas zanima. Pročitajte stranice 7 ili 8 ovisno o veličini građevine koju namjeravate graditi. Treba klikniti na "Kako pribaviti dozvole za gradnju?" snimite datoteku i pročitajte je sa pdf reader (Adobe ili slično).

 

http://www.rijeka.hr/Default.aspx?art=7948&sec=772

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Komunalni doprinos se plaća po 1m3 površine prostora po cijeni koja se određuje na temelju odluke lok. samoup. ,

a cijena ovisi o komunalnoj opremljenosti područja , o zoni gdje se namjerava graditi .

 

Osim kom. dop. plaća se i vodni doprinos , te upravne pristojbe koje nisu velike .

Dokumentacija koju morate pribaviti ovisi o veličini objekta recimo obiteljska kuća do 400m2 brutto površine ili više,detalji su već iznošeni na ovom forumu .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

poštovani,

najbitnije prije bilo kakve gradnje bi trebali ići u općinu ili grad (ovisno gdje pripada vaša buduća gradnja) i tamo izvršiti uvid u prostorni plan (općine ili grada) te u odredbama i na kartama pogledati što i kako smijete graditi na vašoj građevnoj čestici.

prostorni plan donosi općina (i grad) (svaki za sebe) te u njemu određuje koeficijent izgrađenosti, namjenu, stranu gradnje, visinu građevine i sl.

ionako vam projektant u idejnom projektu mora dati izjavu da je isti izrađen u skladu sa važećim prostornim planom.

sam postupak ishođenja akta o građenju ovisi o tome da li vaša zgrada ima manje ili više od 400m2 bruto građ. površine.

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija