Jump to content

Žalba na presudu


vsplit

Preporučene objave

Pozdrav!

Dobio sam presudu Prekršajnog suda u Splitu, na koju bi se želio žaliti, međutim nije mi baš jasna procedura. U uputi o pravnom lijeku piše slijedeće:

 

"Protiv ove presude okrivljenik i ovlašteni tužitelj imaju pravo žalbe u roku od 8 dana od primitka ovog Visokom prekršajnom sudu u Zagrebu. Žalba se podnosi pismeno u dva istovjetna primjerka putem ovog Prekšajnog suda, bez pristojbi."

 

Dakle, kako šaljem, jedan primjerak Prekršajnom sudu u Splitu, jedan Visokom Prekšajnom sudu u Zagrebu, ili oba u Split? Da li je potrebno na žalbi napisati adresu Visokog preksršajnog suda u Zagrebu ili Prekršajnog suda u Splitu? Je li potrebno nekome specifično poslati ili samo na adresu suda pa oni to sortiraju?

 

Ispričavam se zbog apsolutnog neznanja, prvi put sam zapao u ovakve probleme (nadajmo se i zadnji ) :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vsplit je napisao:

Ispričavam se zbog apsolutnog neznanja, prvi put sam zapao u ovakve probleme (nadajmo se i zadnji ) :-D

 

 

pišeš u 3 primjerka, 2 šalješ, 1 ostaviš sebi za uspomenu

pa onda uzmeš papir - A4 format i

 

pišeš:

 

lijevo gore - ime prezime

adresa

grad i datum pisanja žalbe

 

na sredini nasloviš - Prekršajnom sudu u Splitu

ispod toga na sredini - ŽALBA

 

ispod toga lijevo podvučeno - na broj spisa - pogledaš koji je broj na papiru koji si dobio od PS Split onaj u vrhu stranice desno gore

 

ispod toga pišeš - obrazloženje žalbe (tu napišeš razloge pobijanja sudske odluke, sve ono što misliš da ti ide u prilog, a ne ono što misliš da ti nije inaće u životu baš po volji)

 

ako imaš kakvih priloga - dokumenata koji potkrepljuju tvoju žalbu (žalbene razloge) to lijepo u obrazloženju napišeš - npr. iz potvrde te i te vidi se da ...., iz toga i toga vidi se da .... itd. redom pojasniš razloge "papira" koje i što već prilažeš

 

 

na kraju, dolje lijevo - prilog: i navedeš to nešto što prilažeš ili samo napišeš - prilog: kao u tekstu

 

pa onda

dolje desno - ime i prezime i ispod njega osobno potpisati

 

to je izgled i sadržaj žalbe

 

a onda ide koverta:

 

nasloviti na Prekršajni sud u Splitu

 

slati preporučeno sa povratnicom

paziti na rok od 8 dana

 

čekati

 

 

:kavica: odluku VPS-a i nadati se povoljnom rješenju..

 

eto,

sada malo lakše?

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...
Pozdrav!

Dobio sam presudu Prekršajnog suda u Splitu, na koju bi se želio žaliti, međutim nije mi baš jasna procedura. U uputi o pravnom lijeku piše slijedeće:

 

"Protiv ove presude okrivljenik i ovlašteni tužitelj imaju pravo žalbe u roku od 8 dana od primitka ovog Visokom prekršajnom sudu u Zagrebu. Žalba se podnosi pismeno u dva istovjetna primjerka putem ovog Prekšajnog suda, bez pristojbi."

 

Dakle, kako šaljem, jedan primjerak Prekršajnom sudu u Splitu, jedan Visokom Prekšajnom sudu u Zagrebu, ili oba u Split? Da li je potrebno na žalbi napisati adresu Visokog preksršajnog suda u Zagrebu ili Prekršajnog suda u Splitu? Je li potrebno nekome specifično poslati ili samo na adresu suda pa oni to sortiraju?

 

Ispričavam se zbog apsolutnog neznanja, prvi put sam zapao u ovakve probleme (nadajmo se i zadnji ) :-D

 

 

pozdrav! mene samo zanima ako mi nešto možete objasniti. došla mi je presuda i pišem žalbu međutim nije mi jasno kome moram nasloviti žalbu. ovako piše: " žalba se podnosi pismeno putem ovog suda visokom prekršajnom sudu u zagrebu,...... ako se žalba podnosi samo zbog odluke o prekršajno pravnim sankcijama i troškovima postupka, o žalbi odlučuje prekršajni sud

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Plaćaju li se pristojbe prilikom podnošenja žalbe Visokom prekršajnom sudu? U Zakonu o sudskim pristojbama ne nalazim ništa za takve žalbe.

 

I ima li smisla podnositi žalbu radi troškova postupka određenih paušalno (500kn za pravnu osobu i 500 kn za odgovornu osobu u pravnoj osobi)?

Troškovi su određeni iako su "okrivljenici" oslobođeni od kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Provjerio sam za pristojbe još na sudu - to je točno :palac:, ne plaćaju se nego se dosudi trošak u presudi (navodno nekih 100 - 200 kn).

 

Ne, utvrđeno je da su okrivljenici počinili prekršaj ali su oslobođeni od kazne temeljem čl. 38.st.2.t.2. Prekršajnog zakona (taj članak kaže da sud može osloboditi počinitelja kazne kad je počinitelj otklonio ili umanjio posljedice prekršaja ili naknadio štetu koju je njime prouzročio, ili je platio ili je ispunio propisanu obvezu zbog čijeg neplaćanja odnosno neispunjenja je pokrenut prekršajni postupak). Konkretno, radilo se o zakašnjeloj prijavi radnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u tom slučaju, po Prekršajnom zakonu, moraju snositi trošak prekršajnog postupka, jer tek da su oslobođeni prekršajne odgovornosti ili da je optužba protiv njih odbijena, ne bi bili dužni snositi trošak prekršajnog postupka (čl. 140. st. 2. Prekršajnog zakona). Tako da mislim da je sud osnovano donio odluku o troškovima na teret okrivljenika, ali ako odgovorna osoba i pravna osoba žele odgoditi obvezu plaćanja troškova, neka ulože žalbu, nemaju što izgubiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija