Jump to content

zastara..


anonimno

Preporučene objave

Nakon koliko vremena ide u zastaru kazneno djelo 173.st.1.2.3... ?

Da li se(ako se za osobom izda tjeralica,koja se ne pojavljuje na sudu a sumlja se za kazn.djelo st.173 st.2 i 3.) intenzivno traga ili kako to izgleda?

Policija ga traži na njegovoj adresi a njega nema..zanima me koje stvari policija točno poduzima i na koji način ga se traži?Šta svaki polic.službenik koji šeta po gradu nosi u džepu sliku osobe za kojom se traga....fakat ne kužim kako to izgleda pa molim da mi se malo pojasni

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zastara ovisi o zapriječenoj kazni, pa tako za čl.173. st.2. kazna je zatvor od 1-12 godina, zastara-15 godina za pokretanje postupka, odnosno apsolutna 2x15

za čl.173. st.3. kazna je najmanje 3 god. zatvora ili dugotrajni zatvor, zastara-25 godina, odnosno 2x25...

 

za takvom osobom se traga, intenzivno ili manje intenzivno, sve zavisi..

ali, za njom je raspisana tjeralica, što znači da u svakom trenutku kada se ona nađe u situaciji da joj se uzima dokument na uvid (slučajno legitimiranje, racija, prelazak granice i sl.), policajac vezom obavi provjeru i odmah dobije podatak o raspisanoj tjeralici, i na mjestu tu osobu ima pravo uhititi i sprovesti sudu koji je tjeralicu raspisao...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Dakle, optužnica je primljena 15.09.2000. Nije bilo prigovora pa je realno očekivati da je stupila na pravnu snagu recimo najkansije 01.10.2000.g. Ništa se u međuvremenu nije događalo. Kazneno djelo je navodno počinjeno u lipnju 2000. Prvi poziv na ročište dobijam 29.12. i to za ročište 28.12. 2005.g. Za to kazneno djelo zapriječena je kazna zatvora od 1 - 5 god. dakle, nastupila je zastara, zar ne? Aj, please, odgovorite što prije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Ajde ljudi, nisam pravnik. Odgovrite nešto molim Vas.

 

vrlo jednostavno sam izračunaš..

u slučaju optuženja računa se apsolutna zastara, a ona nastupa u ovom/tvom slučaju u roku 10 godina od dana počinjenja djela...

(uostalom, u prethodnom postu je već odgovoreno, sorry na ponavljanju..)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok hvala. To sam i sama mislila. Međutim, neki su me upozorili na uvriježenu-ustaljenu sudsku praksu da se optužnim aktom samo prekida rok relativne zastare i da on nanovo počinje teći od tog trenutka. To sam isto pronašla u članku predsjednika kaznenog odjela Vrhovog Suda RH. Dakle, da optužni akt nema isti karakter prema relativnoj zastari kao i npr. raspisana tjeralica. Imate li ikakvih saznanja o ovome?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zastara kaznenog progona počinje teći od dana počinjenja k.d., i računanje ovisi i o vrsti počinjenog k.d. (trajno, stanja, nečinjenja, produljeno..)

do prekida dolazi svakom postupovnom radnjom nadležnog državnog tijela poduzetoj radi progona počinitelja...tu spada npr. vještačenje, izdavanje tjeralice, rješenje o pritvoru, saslušanje svjedoka, pozivanje okrivljenika, počinjenje istog ili težeg k.d. od strane tog počinitelja..i sl.

podnošenje optužnog prijedloga sudu je što bi se reklo gotov čin..(da, i prekida zastaru), važno je da se on podnese sudu prije nastupa zastare kaznenog progona, jer tada, po takvom optužnom aktu sud je u obvezi postupati...a time onda na sud prelazi i obveza da se postupak svakako završi (bar kod njega!) prije nastupa apsolutne zastare...

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija