Jump to content

Student vlasnik


Sjena

Preporučene objave

ultra je napisao:

Ne, jer tada ostvaruje dobit/udio u dobiti pa se ne može smatrati redovitim studentom.

 

Nisi u pravu.

 

Student poput svakoga drugog punoljetnoga građanina može otvoriti poduzeće, odnosno osnovati trgovačko društvo. Problem nastaje tek onda prijavi li se kao vlasnik i direktor jer tek tada gubi studentska prava. Međutim, može zaobići taj pravni propis, i to vrlo jednostavno, da pri registraciji poduzeća (trgovačkog društva) sebe imenuje vlasnikom, a nekog od zaposlenika (jer svaka tvrtka mora imati bar jednog zaposlenika) direktorom. Tako student poduzetnik zadržava studentska prava i može raditi u vlastitom poduzeću, odnosno trgovačkom društvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

ultra je napisao:

Ne, jer tada ostvaruje dobit/udio u dobiti pa se ne može smatrati redovitim studentom.

 

Nisi u pravu.

 

Student poput svakoga drugog punoljetnoga građanina može otvoriti poduzeće, odnosno osnovati trgovačko društvo. Problem nastaje tek onda prijavi li se kao vlasnik i direktor jer tek tada gubi studentska prava. Međutim, može zaobići taj pravni propis, i to vrlo jednostavno, da pri registraciji poduzeća (trgovačkog društva) sebe imenuje vlasnikom, a nekog od zaposlenika (jer svaka tvrtka mora imati bar jednog zaposlenika) direktorom. Tako student poduzetnik zadržava studentska prava i može raditi u vlastitom poduzeću, odnosno trgovačkom društvu.

 

To znači: Tata i ja smo suvlasnici društva, on je ujedno i zaposlen i direktor je u tom istom, dok ja "uživam" u studiranju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Mene također zanima par hipotetskih stvari.

 

1. Koja to teoretksa studentska prava gubi student?

2. Ako tata sinu pokloni firmu pa je student (sin) vlasnik, a direktor (tata) tko tu ima kakve ovlasti, a kakve obveze? Buni me i pitanje tko odobrava npr. ispatu dobiti, a na čiji račun to onda sjeda? Ili ako dođe do nekog prekršaja, je li odgovoran direktor ili vlasnik?

3. Što ako jednog dana priroda učini svoje pa tata umre? Što će onda sin? Tko će njega "proglasiti" direktorom, koliko to traje, te kako će firma opstati u tom razdoblju?

4. Može li student (sin) biti vlasnik, a nigdje zaposlen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Redovni student je onaj koji redovito izvršava svoje fakultetske obveze, dolazi na predavanja, vjžbe, seminare, i shodno tome ima pravo izlaziti na ispite, polagati ih i upisivati višu godinu. To je ovako iz glave. Taj njegov status nema veze s njegovom imovinom. Znači može biti vlasnik d.O.o.-a i to se zapravo nikoga i ne tiče.

 

Moje pitanje je smije li biti i direktor i mora li uopće imati potpisan ugovor o radu, a i dalje imati svoja studentska prava? Gdje to provjeriti jer se u ZOTD-u ne spominju studenti? :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sukladno odredbama ZTD-a nema zapreke da student bude direktor društva. Ne znam što kažu propisi koji reguliraju status redovnog studenta. Nekako iz glave mi se čini da on ne bi mogao biti u radnom odnosu. Sukladno ZTD-u direktor ne mora biti u radnom odnosu, ali mislim da je, ukoliko nije zaposlen, dužan plaćati određena davanja državi, a za osnovicu se uzima poduzetnička plaća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Trgovačko društvo je gospodarski subjekt osnvoan s ciljem stjecanja dobiti od redovnog poslovanja. Osniva ga osnivač (ili više njih) unošenjem temeljnog kapitala u novcu ili stvarima u iznosu od najmanje 20 tisuća kuna. Ugovorom između više osnivača definira se što je čije. Ovo je bilo najkraće o osnivanju.

Ako d.O.o. nešto radi, a ne miruje, mora imati upravu, jer je uprava društva, a ne osnivači odgovorna za zakonitost poslovanja istog. Upravu čine jedan ili više direktora koji se kao takvi upisuju u sudski registar na istom "papiru" kao i osnivači (obrazac PO). Osobno poznajem dva studenta FER-a koji su lani diplomirali, redovno studirali, a cijelo vrijeme imali svoj d.O.o. i uredno preko njega radili, naročito izvozili software, dakle - moguće je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Činjenica da ste osnovali d.O.o. ne znači ništa u smislu ugovaranja rada po ugovoru o radu, OSIM ako vaš poslodavac ne želi da se bavite istim poslovm kao i on. Tada je to obično regulirano tim ugovorom o radu u kojem se od radnika traži da potpiše da se neće baviti konkurentskom djelatnošću, pa čak neki poslodavci idu tako daleko da ovu zabranu proteži i na vrijeme nakon što odete od njih. (Pazite što potpisujete, jer ovo nema zakonsko utemeljnje, to je stvar između vas i budućeg poslodavca, možete pregovarati o tome.)

Činjenica ostvarivanja prihoda od dividende po osnovi udjela u dobiti mogla bi se smatrati zaprekom, iako osnivač ne mora biti zaposlen u svojoj firmi, ali je motiviran da joj pogoduje zbog uvećanja dobiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija