Jump to content

HRVI-Upravni sud RH


Forrester

Preporučene objave

Prije deset mjeseci sam Upravnom sudu podnio tužbu protiv MOBMS-a,zbog Rješenja kojim su mi "skinuli" status HRVI-a ispod 20%. U listopadu 2008g.prvostupanjsko lp u Osijeku mi je dalo bez problema 20% i na to Rješenje se nisam žalio. Dragovoljac sam demobiliziran u proljeće 1994g.(vratio se u firmu). Kod psihijatra prvi put bio 2000g.,a kontinuirano se počeo liječiti od studenog 2005g. Dg.F43.1 prvi put dobio u prosincu 2005g.U KB Dubrava 2006g.ležao 8 dana pod dg.F 43.1(rezidue) i F 60.8. U rodnom gadu imao još dvije Dnevne bolnice. Interesira me što strari vukovi misle koja bi mogla biti presuda i koliko bih još morao čekati. Ili da povučem tužbu, pa podnesem ponovo zahtjev za status HRVI-a, za 14 mjeseci. Čuo sam da bi bilo mudrije (od kolega sa Dnevne) čekati presudu Upravnog suda, jer bih onda navodno dobio i nekakve zaostatke. Da, ali šta ako presuda bude nepovoljna za mene??? :-?:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester je napisao:... Interesira me što strari vukovi misle koja bi mogla biti presuda i koliko bih još morao čekati. Ili da povučem tužbu, pa podnesem ponovo zahtjev za status HRVI-a, za 14 mjeseci. Čuo sam da bi bilo mudrije (od kolega sa Dnevne) čekati presudu Upravnog suda, jer bih onda navodno dobio i nekakve zaostatke. Da, ali šta ako presuda bude nepovoljna za mene??? :-?:-o

Koja bi mogla biti presuda?, to zavisiod toga: što ste tužbom tražili, što je temelj tužbe i koji su vaši dokazi navedeni u tužbi kao dokaz da ste vi u pravu a ne MOBMS; dakle to je : :gatara: odnosno vi najbolje znate sve detalje iz predmeta i tužbe...

Upravni sud kada presudi u korist tužitelja - tužbu uvaži, u pravilu, poništava rješenje protiv kojeg ste pokrenuli spor a ne rješava meritorno tako da od zaostataka temeljem presude Upravnog suda nema ništa (ako griješim oprostite mi ..), već ako MOBMS nakon presude Upravnog suda donese novo rješenje kojim vam priznaje status HRVI 20% (ili više) od dana podnošenja zahtjeva, tek tada bude zaostataka...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pokrenuo si upravni spor i najgora stvar koju možeš napraviti je povući tužbu.

ako sud uvaži tvoju tužbu zbog povrede Zakona i materijalnog prava donijet će presudu kojom se tužba uvažava.

ovosi o tome ko ti je sastavio tužbu i kako je sastavljena.

 

MOBMS je dužan postupiti po presudi Upravnog suda ( kod mene su postupili tek po trečoj presudi i donijeli za mene odgovarajuče rješenje).prouči i pravilnik o ocijeni tjelesnog oštećenja ( na stranicama MOBMS-a)

psihičko oboljenje i ptsp nosi više od 20% invalidnosti

 

ukoliko MOBMS ne postupo po presudi Upravnog suda u roku od trideset dana u novom tužbi tražiti od Upravnog suda rješavanje spora (prouči zakon o upravnom sporu i zakon o upravnom postupku).

 

ako MOBMS postupi po uputi i pravnom shvaćanju upravnog suda donijet će novo rješenje koje vrijedi od dana kad si podnio zahtjev za priznavanje invalidnosti PLP komisiji.

 

zaostatke koje možeš dobiti odnose se samo na invalidninu koja je za 20% oko 100,00 kuna/mjesečno.

 

ako presuda bude nepovoljna za tebe (nakon 4 godine) tada možeš ponovo pokrenuti ocijenu invalidnosti i to sa novijim liječničkim nalazima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Forrester je napisao:... Interesira me što strari vukovi misle koja bi mogla biti presuda i koliko bih još morao čekati. Ili da povučem tužbu, pa podnesem ponovo zahtjev za status HRVI-a, za 14 mjeseci. Čuo sam da bi bilo mudrije (od kolega sa Dnevne) čekati presudu Upravnog suda, jer bih onda navodno dobio i nekakve zaostatke. Da, ali šta ako presuda bude nepovoljna za mene??? :-?:-o

Koja bi mogla biti presuda?, to zavisiod toga: što ste tužbom tražili, što je temelj tužbe i koji su vaši dokazi navedeni u tužbi kao dokaz da ste vi u pravu a ne MOBMS; dakle to je : :gatara: odnosno vi najbolje znate sve detalje iz predmeta i tužbe...

Obrazloženje dlp je : daje liječenje izrazito diskontinuirano (što je točno sammo za period od 2000g. do 9.11.2005g.,a nadalje je izrazito kontinuirano).Zatim da nije bilo potrebe za izrazitijom farmakološkom (fevarin,normabel),a pio sam naizmjence i seroxat,xanax,tegretol,lamictal,mirzaten,itd; ni psihoterapijskim intervencijama, što također nije točno jer sam imao jedno ležanje i dvije Dnevne do tada. Od 2000-2003g sam imao tri posjeta psihijatru, a od 9.11.2005.-27.10.2008. sam imao 21 ambulantni pregled tri Dnevne idvije hospitalizacije! Sad je malo jasnije, nadam se? :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

pokrenuo si upravni spor i najgora stvar koju možeš napraviti je povući tužbu.

 

 

MOBMS je dužan postupiti po presudi Upravnog suda ( kod mene su postupili tek po trečoj presudi i donijeli za mene odgovarajuče rješenje).prouči i pravilnik o ocijeni tjelesnog oštećenja ( na stranicama MOBMS-a)

psihičko oboljenje i ptsp nosi više od 20% invalidnosti

 

ukoliko MOBMS ne postupo po presudi Upravnog suda u roku od trideset dana u novom tužbi tražiti od Upravnog suda rješavanje spora (prouči zakon o upravnom sporu i zakon o upravnom postupku).

Hvala Bovu na sugestiji, ali stvarno mi nije jasno kakva je to pravna država, ako Upravni sud mora donositi tri presude da bi MOBMS postupio u skladu s presudom-kao što je kod tebe bio slučaj!!

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima! imam i ja pitanje u vezi upravnog suda, pa ak neko zna... Moj muž je u mirovini, invalidska potpuna nesposobnost. U mirovinu je otišao nakon dugotrajnih bolovanja , liječenja... Zahtjev za uvrđivanjem statusa HRVI je podnio donošenjem novog zakona, jer je to prije propustio.Komisije su donjele odluku o statusu HRVI ( nedavno za stalno).Nakon utvrđivanja statusa podnjeli smo u MIO zahtjev za novim utvrđivanjem mirovine prema uvjetima za HRVI.. Ima PTSP 20%.Žalili smo se mirovinskom na rješenja pri utvrđivanju mirovine. U mirovinskom su utvrdili: citiram iz tužbe: Naime, predmetnim rješenjem priznato mi je i dalje pravo na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad, a sa 20% uzrokom invalidnosti, počevši od 04.05.2006. kao posljedica bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske,a 80% bolesti nastale izvan okolnosti Domovinskog rata .

Dakle po meni on ima priznato oštećenje ,od 20% , jer je takav postotak predviđen listom, ali je opća nesposobnost nastupila zbog te bolesti ,a ne neke druge, pa bi se i mirovina u 100% trebala odrediti kao posljedica bolesti zadobivene u obrani... Nadam se da ste skužili.Jel neko imao sličan primjer, i da li ispravno razmišljam. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da niste u pravu. Vaš suprug je dobio opću nesposobnost za rad, i to iz kumuliranih uzroka. Mirovina mu je određena: vojni dio-20% i civilni dio 80%. Na osnovu PTSP-a, bolesti nastale kao neposredne posljedice sudjelovanja u Domovinskom ratu vaš je suprug dobio status HRVI-a 20% Po osnovu te invalidnosti mu je HZMO i odredio u općoj invalidnosti onih 20% vojnog udjela. Vjerojatno nema dovoljno "jake" papire, tj. nalaze ili ratni put, ili što god već. S vremenom uz kontinuirano liječenje (koja dnevna bolnica ili ležanje),vaš suprug može ići na ponovno vještačenje u HZMO u svezi promjene tog omjera. Neka me neko ispravi ako griješim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poz Forrester,

evo mala ispravka:

HZMO vrši procijenu preostale radne sposobnosti na temelju med. dokumentacije i činjenice dali je bolest posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu ili postoji bolest vezano za “civilstvo” (naravno da u donošenju NIM-a ogromnu ulogu ima “snaga” iste med.dokument., ratni put, naravno status HRVI , starosne godine ali i svi drugi čimbenici…

i točno je da se svi uzroci na kraju kumuliraju u vojni% + civilni% = 100% (matematički zbroj) = opća nesposobnost za rad ili profesionalna (kod koje je mirovina u konačnici u odnosu na opću umanjena za 25%) = mirovina…

međutim nije točno da HZMO vojni % ocijenjuje proporcionalno % HRVI, kako se da zaključiti iz tvog posta već, koliko je meni poznato, donose neovisnu odluku temeljenu na svemu gore pobrojanom pa tako vojni% (kod HZMO) zna biti i veći od % HRVI i obratno…

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovana gđo. plumica,

ne razmišljate ispravno jer činjenica je da je Vaš suprug HRVI sa 20% oštećenja organizma (temeljem PTSP-a zadobivenog sudjelovanjem u Domovinskom ratu a koji postotak je predviđen listom…za utvrđ. % HRVI) međutim, ovaj % ne diktira HZMO-u određivanje vojnog% i mirovina temeljem istog % ne bi trebala biti određena (kako Vi kažete u 100% kao posljedica bolesti zadobivene u obrani).

Forrester Vam je već i savjetovao da put do tzv. “100% opća” vodi preko liječenja, liječenja, liječenja i ponovnog vještačenja...

Činjenica je i da su pojedini branitelji sa statusom HRVI 20% dobivali tzv. “100% opća” a s druge strane su neki sa statusom HRVI 20% dobili vojni 20% + civilni 80% = profesionalna ili sa statusom HRVI 40% dobili vojni 30% + civilni 70% = profesionalna ili sa statusom HRVI 30% dobili vojni 50% + civilni 50% = tzv. “100% opća” sve opcije su bile u opticaju...

Osobno imam HRVI 50% a ocijena HZMO je vojni70% + civilni30% = profesionalna, žalba mi je odbijena i preostaje ponovna procijena...

U svome postu navodite: “Žalili smo se mirovinskom na rješenja pri utvrđivanju mirovine” ali ne navodite kakav je njihov odgovor i dali ste ga zaprimili?

S obzirom da je tema HRVI-Upravni sud RH te s obzirom da navodite: “citiram iz tužbe: Naime, predmetnim rješenjem...” ne znam dali bi iz ovoga trebalo zaključiti da ste već pokrenuli tužbu prema US?

U svakom slučaju sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav i hvala na brzini. Da, već smo 2007. podnesli tužbu na US, nakon što smo iskoristili sva prava na žalbe na HZMO.. Dakle da pokušam malo bolje objasniti: 1)On je prije umirovljenja bio na bolovanju i liječio se što ambulantno, što bolnički, Rebro, Vrapče...ambulantno kod psihijatrice u našem DZ.. sa dijagnozom PTSP.Liječenje je trajalo kontinuirano od 1996. Ostale boljetice, srčane smetnje... samo su u biti posljedice ove osnovne bolesti. 2)2003. god. je na temelju PTSP-a dobio od komisije ma HZMO rješenje o invalid. mirovini, opća nesposobnost.Normalna invalidska mirovina. Dakle jedina bolest temeljem koje je i ocijenjen radno nesposoban je pTSP i liječenje koje je godinama provodio kod psihijatara( već navedoh gore), i liječnička dokumentacija za takvo rješenje je bila od psihijatara.3) 2005. je dobio rješenje o priznanju statusa HRVI i podnosi u HZMO zahtjev za novim izračunom mirovine prema pravima ZOPHBDR.

4) Oni su se u HZMO držali postotka ( 20%) ko pijan plota. Dakle i sami kažete da omjer vojna -civilna ne mora biti prema postotku tjel. oštećenja. Oni su kao druge razloge opće nesposobnosti naveli: problemi s cirkulacijom, slomljeno rame( dogodilo se u međuvremenu i izliječeno),gastritis i takve gluposti. Pa kad ste još čuli da se nekog proglasi opće nesposobnim zbog takvih razloga. Smetnje sa srcem su se pojavile kasnije uslijed ove prvobitne bolesti, nije imao nikakvih bolesti prije. Dakle glavna bolest koje je i dovela do invalid, mirovine je PTSP.Sad je još i fala Bogu nakalemio i dijebetes.Oprostite na dužini , ali nadam se da ste me skužili. Prvo su ga u HZMO proglasili radno nesposobnim temeljem PTSP-a, da bi onda rekli da je PTSP 20% uzrokom nesposobnosti. :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plumica je napisao:

 

Prvo su ga u HZMO proglasili radno nesposobnim temeljem PTSP-a, da bi onda rekli da je PTSP 20% uzrokom nesposobnosti. :-o

 

20 % u svezi rata a 80 % ostalo, tako to oni rade.

 

mogli su i drugačije 30 % - 70 %, i na kraju sve ispada 100 %

 

vašem su suprugu vještaci procjenili radnu nesposobnost i dobio je mirovinu po zakonu o braniteljima jer su mu isti vještaci procjenili da je među ostalim bolestima zbog kojih je nesposoban za rad uzrok i 20 % bolesti koje su vezane i nastale zbog njegova sudjelovanja u ratu a 80 % bolesti zbog kojih je nesposoban za rad procjenili su da nemaju veze sa njegovim sudjelovanjem u ratu, odnosno da su bolesti vezane uz van ratne okolnosti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok1 Nikak da se skužimo. Jasno mi je da sve skupa mora biti 100%,i da oni tak procjenjuju dio u vezi sudjelovanja u ratu,a dio ovak.

Dakle PRVO ga je komisija u HZMO proglasila radno nesposobnim zbog PTSP-a i ostvario je pravo na mirovinu. OBIČNU INVALIDSKU. 2003. god.

Onda je ( prema novom zakonu je to mogao jer je prije propustio)podnio zahtjev za dodjelu statusa HRVI, koji je i dobio sa 20% oštećenja( prema listi).

Onda je tek podnio zahtjev za utvrđivanje mirovine prema zakonu o braniteljima.

Prema njima je 20% uzroka nesposobnosti- vezano uz sudjelovanje u ratu

80% ostale bolesti( koje ?)-Problemi s cirkulacijom, gastritis..

To, po meni, baš i nisu bolesti za opću nesposobnost, pa me zanima da li postoji kakva šansa da se ostvari bolji omjer( veći postotak u vezi sudjelovanja u ratu). Da li bi mogli očekivati od US nekakvo pozitivno rješenje u tom smislu,a ako ne da li postoji kakav drugi način? Znam da nakon tri( ili 4?) godine može podijeti zahtjev za ponovnim ocjenjivanjem postotka oštećenja, ali koliko znam to ne bi trebalo imati veze sa određivanjem ovih postotaka ( omjera vojni, civilni) prilikom izračuna mirovine. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plumica je napisao:...

Da li bi mogli očekivati od US nekakvo pozitivno rješenje u tom smislu,

Možete ali to zavisi od argumenata koje ste naveli u tužbi i uspijete li dokazati da je HZMO pogriješio u primjeni propisa i /ili pri utvrđivanju činjeničnog stanja.

Ako Upravni sud donese presudu u vašu korist ne očekujete ništa da tako kažem konkretno, već će on poništiti rješenje kojim vam je žalba odbijena i Središnja služba će morati ponovno odlučivati o žalbi ali pridržavajući se onoga što u obrazloženjeu presude sud bude naveo...

 

...

a ako ne da li postoji kakav drugi način?

...

pa me zanima da li postoji kakva šansa da se ostvari bolji omjer( veći postotak u vezi sudjelovanja u ratu).

Drudi način je obnova postupka temeljem pogoršanja zdravstvenog stanja - nakon nekog vremena liječenja, rok nije određen ali u praksi se iskristalaziralo da prođe šest mjeseci dok se iskompletira dokumentacija...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno. Tak sam si i mislila. Jedino je problem kaj je mom mužu već pun kufer komisija, žalbi, molbi, tužbi...više nema snage sa svim tim se borit. Kad to kod nas tak užasno dugo traje. Al dobro bumo već nekak. :misli:

Znam da je tu tema upravni sud, al kad već pišem... Kaj mislite jel bi mu to kaj je sad obolio i od dijabetesa uticalo na postotak, il to jedno s drugim nema veze. Inače živci mogu bit okidač za dijabetes, kaj vjerojatno i jesu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plumica je napisao:

... Kaj mislite jel bi mu to kaj je sad obolio i od dijabetesa uticalo na postotak, il to jedno s drugim nema veze. Inače živci mogu bit okidač za dijabetes, kaj vjerojatno i jesu.

 

Svako oboljenje, ovisno o težini, utječe na invalidnost, pa tako i dijabetes. Međutim, pravo je pitanje da li će vještak / Povjerenstvo povezati navedeno oboljenje sa sudjelovanjem u DR.

Moram vas upozoriti da se dijabetes ubraja u bolesti nepoznate, odnosno nedovoljno poznate etiologije, a koje uzrokuje endogena i druga urođena i stečena sklonost osobe. Stoga su veći izgledi da se navedeno oboljenje ne dovede u vezu sa sudjelovanjem u DR, odnosno da ga se svrsta u "oboljenja nastala izvan okolnosti iz članka 2. stavka 2. Zakona".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da nakon tri( ili 4?) godine može podijeti zahtjev za ponovnim ocjenjivanjem postotka oštećenja, ali koliko znam to ne bi trebalo imati veze sa određivanjem ovih postotaka ( omjera vojni, civilni) prilikom izračuna mirovine.

 

Zahtijev za ponvni postupak utvđivanja ocjene stupnja invalidnosti temeljem ostvarivanja prava statusa HRVI možete podnijeti po isteku dvije godine ukoliko ste mislili na isti..a također i postotak invalidnosti HRVI u konačnici pridonosi povoljnijem izračunu mirovine(mada ne mora biti pravilo)ali u svakom slučaju je povoljniji....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Forrester je napisao:

Da li da požurnicu Upravnom sudu RH napišem sam, ili je uputnije to prepustiti odvjetniku? :misli:

Požurnica nije neki strogo formalni akt koji se mora navesti u točno određenom obliku i sadržaju.

Navedite ime prezime, adresu, broj pod kojim se vodi spor u vašem predmetu, zamolbu za žurno rješavanje i razloge zbog kojih smatrate da bi vaš predmet trebalo žurno riješiti.

Požurnica, bez obzira tko je napisao, ne obvezuje sud na žurno postupanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Svi naši braniteljski predmeti na Upravnom sudu rješavaju se oko tri godine ( koji mjesec više ili manje ),slali mi požurnice ili ne.Iz osobnog iskustva bih ti predložila da požurnicu pošalješ nakon dvije godine ne zato što će to ubrzati postupak nego zato što: sve te tužbe pišu pravnici koji samo šturo objasne problem i navode slova zakona, a mi osobno nismo nazoćni i nemamo prigodu sucu objasniti svojim riječima u ćemu je problem, zato treba iskoristiti požurnicu. U njoj možeš navesti bit problema, malo ići na sentimentalnost, malo na ljudska prava da sve skupa ispadne kao zamolba a ne pritisak. Prvi puta mi je to prošlo 2002. godine kad sa tužila min. branitelja, a nadam se da će i sada jer sam opet morala svoja prava glede mirovine tražiti na sudu, no ja sam tužbu poslala u 12. mjesecu 2006. godine i nadam se da ću uskoro dobiti odgovor, a tebi želim srću, samo moraš biti strpljiv.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

"Povećati" HRVI (misli se na postotak),može (!!??) se ako dođe do pogoršanja bolesti zbog ili temeljem koje je u /na početku priznat status HRVI.naravno da to sve "treba potkrijepiti" medicinskom dokumentacujom.i izaći na komisiju i proći (???).da li će ti poslije toliko godina priznati dijabetes (šećer) kao bolest dobijenu u obrani RH čisto sumnjam.diabetes se dobije i bez učestvovanja u ratu.no možeš pojušati.ništa te ne košta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija