Jump to content

Rješenje o ovrsi iz 2003 dostavljeno 2009 - računi za telefon


IvyStokes

Preporučene objave

Prijedlog za ovrhu podnesen je Općinskom sudu u lipnju 2003. za račune s kraja 2002. godine. Dakle Prijedlog je pravovremen. Međutom, sud tek u 09. mjesecu 2009. godine dostavlja ovršeniku rješenje.

 

Naravno da ovršenik (ako je i imao) više nema potvrdu o uplati, a kamata je veća od glavnice.

 

Mislim da prigovorom ne bih puno postigla jer je zastara prekinuta podnošenjem ovršnog prijedloga, a potvrdu o uplati nemam.

 

Molim Vas za prijedlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

podnijeti žalbu na prijedlog o ovsi

javnom bilježniku koji je prijedlog za ovrhu i poslao a za Općinski sud.u roku (najduže) do 8 dana

osporavati dug zbog apsolutne zastare duga (više od 6.godina) a osobito zastaru potraživanja kamata.

ako se ne žališ u roku od 8 dana prijedlog postaje pravomoćan i tada imaš dug čiji je zastarni rok 10,godina (sudska odluka)

prijedlog za ovrhu nije sudska odluka.

 

ako si platio kasnije dospjele račune to ide tebi u korist

 

prouči Zakon o obveznim odnosima

 

VRIJEME POTREBNO ZA ZASTARU

Opći rok zastare

Članak 225.

Tražbine zastarijevaju za pet godina ako zakonom nije određen neki drugi rok zastare.

Povremene tražbine

Članak 226.

(1) Tražbine povremenih davanja koja dospijevaju godišnje ili u kraćim razdobljima, pa bilo da se radi o sporednim povremenim tražbinama, kao što je tražbina kamata, bilo da se radi o takvim povremenim tražbinama u kojima se iscrpljuje samo pravo, kao što je tražbina uzdržavanja, zastarijevaju za tri godine od dospjelosti svakoga pojedinog davanja.

(2) Isto vrijedi za anuitete kojima se u jednakim unaprijed određenim povremenim iznosima otplaćuju glavnica i kamate, ali ne vrijedi za otplate u obrocima i druga djelomična ispunjenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nastupio je apsolutni zastarni rok za potraživanje a odluka nije donešena u tom roku.

 

ne gubiš puno ako podneseš prigovor u ovom slučaju direktno sudu.

ali možeš dobiti puno.

 

ovrhovoditelj će biti upučen da u parničnom postupku traži namirenje duga.

a tada ističeš uz apsolutni zastarni rok i zastaru potraživanja kamata.

 

Jednogodišnji rok zastare

Članak 232.

(1) Zastarijevaju za jednu godinu:

1) tražbina naknade za isporučenu električnu i toplinsku energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka, odnosno usluga obavljena za potrebe kućanstva,

2) tražbina radiopostaje i radiotelevizijske postaje za uporabu radioprijamnika i televizijskog prijamnika,

3) tražbina pošte, telegrafa i telefona za uporabu telefona i poštanskih pretinaca te druge njihove tražbine koje se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima,

4) tražbina pretplate na povremene tiskovine, računajući od isteka vremena za koje je tiskovina naručena.

(2) Zastara teče iako su isporuke ili usluge produljene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

od dana dostave rješenja imaš pravo na žalbu i to u roku od 8 dana

 

rješenje postaje ovršno kada ovršenik primi isto i u žalbenom roku ne izjavi žalbu.

 

nešto mi je tu nelogično

kako su obračunate kamate za 2004 do 2009.g.

 

Odsjek 4.

PREKID ZASTARE

Priznanje duga

Članak 240.

(1) Zastara se prekida kad dužnik prizna dug.

(2) Dug se može priznati ne samo izjavom vjerovniku nego i na posredan način, kao što su davanje otplate, plaćanje kamata, davanje osiguranja.

 

prema tome ako ne uložiš žalbu na rješenje o ovrši i (osporavaš dug) priznaješ dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da Rješenje još nije pravomoćno. Još uvijek imam pravo na prigovor, međutim nisam sigruna koliko se isplati ulagati ga.

 

Budući da se zastarijevanje prekida podizanjem tužbe i svakom drugom vjerovnikovom radnjom poduzetom protiv dužnika pred sudom (dakle podnošenjem prijedloga za ovrhu), došlo je do prekida zastare pa tražbina vjerovnika nije u zastari.

 

U eventualnom sudskom postupku ako budem upućena u spor ne nmogu uspjeti jer nemam dokaz da je plaćeno. Jedino si mogu još nakaleniti trošak zastupanja druge strane.

 

Kamate sam izračunala od dana dospjeća računa do danas.

 

Obzirom na to da ovrhovoditelj nije kriv za nepostupanje suda, ne vjerujem da će odustati od kamata.

 

Tako ja to vidim. Stvar je izneresantna, pa me zanima što mislite i kako biste postupili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija