Jump to content

kako sročiti izjavu od odricanja od nasljedstva


pravi_laik

Preporučene objave

Poštovani!

Ujak nam treba dati izjavu o odricanju od nasljedstva kuče(vikendice) kako bi prodali zemlju koje se njegove sestre i majka odriču u njegovu korist kako bi se ta zemlja prodala i tim novcem se isplatila njegova četvrtina kuče.

Kako je to najlakše izvesti s obtirom da ujak živi van RH.

 

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Odricanje od budućeg nasljedstva nema pravni učinak .

Imenovani se može odreći nasljedstva prije ostavinske rasprave ili na samoj ostavinskoj raspravi.

 

Izjava o odricanju mora biti ovjerena u RH kod Javnog bilježnika , a u inozemstvu može u konzularnom predstavništvu ili kod notara sastavljena na jeziku zemlje gdje se potvrđuje i u RH prevedena po sudskom tumaču.

 

Izjava mora sadržavati potpune podatke osobe koja se odriče ,ime i prezime , datum rođ. roditelji , adresa ,

izjavu da se odriče od nasljedstva iza određene osobe u korist druge osobe i njezini podaci , a ova druga osoba mora istovremeno izjaviti da prihvaća nasljedstvo kojeg se xy odrekao sa zahvalnošću.

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Veteran!

Hvala na odgovoru,možda nisam iznio sve detelje pa me niste skroz razumijeli.Dakle ostavinska rasprava je održana nakon smrti mog djeda,njihovog oca prije 8.god. i tu je podjeljena imovina u korist bake 3/4 jer su se kčeri odrekle imovine u majčinu korist, a u korist ujaka 1/4.

Zanima ne kako bi se to najlakše riješilo, da uzmemo odvjetnika, ili sve možemo srediti preko bilježnika na način na koji ste spomenuli.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne treba vam odvjetnik.

 

Nasljedničku izjavu o odricanju možete pribaviti i dostaviti na ost. raspravu kod bilježnika.

 

Ovdje je razlika u tome je li ujak hrvatski državljanin ili nije. ako jest onda izjavu ovjerava na diplomatskom predstavništvu RH (na veleposlanstvu ili konzulatu). nakon ovjere pošalje je vama u RH i vi je dostavite na raspravu.

 

Ako nije hrv. državljanin onda ide notaru države u kojoj živi i nakon ovjere ide ishoditi Apostille ( Haaška konvencija od 5.10.1961.)od nadležnog suda države notara.

Tek s tim apostilom možete dostaviti izjavu na raspravu.

 

Za detalje i pojašnjenja upućujem vas na post "kanadska punomoć".

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani !

 

Iz osobnog iskustva drž. RH je ovjario izjavu u Francuskoj na FR. j. kod fr.notara i dostavio

izjavu nasljedniku -bratu ,koji je istu preveo kod ovlaštenog sudskog tumača za fr. j. , te je taj prijevod bio dovoljan JB. Ako postoji dipl. pred. RH tada je to još jednostavnije ,jer oni ovjere i to je to .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

ude je napisao:

Poštovani !

 

Odricanje od budućeg nasljedstva nema pravni učinak .

Imenovani se može odreći nasljedstva prije ostavinske rasprave ili na samoj ostavinskoj raspravi.

 

Izjava o odricanju mora biti ovjerena u RH kod Javnog bilježnika , a u inozemstvu može u konzularnom predstavništvu ili kod notara sastavljena na jeziku zemlje gdje se potvrđuje i u RH prevedena po sudskom tumaču.

 

Izjava mora sadržavati potpune podatke osobe koja se odriče ,ime i prezime , datum rođ. roditelji , adresa ,

izjavu da se odriče od nasljedstva iza određene osobe u korist druge osobe i njezini podaci , a ova druga osoba mora istovremeno izjaviti da prihvaća nasljedstvo kojeg se xy odrekao sa zahvalnošću.

 

Pozdrav !

 

 

Postovani gospodine Ude! Zbunila me recenica da odricanje od buduceg nasljedstva nema pravni ucinak; naime, moja je zivotna situacija da na obiteljskom imanju gdje zivim s roditeljima, zakonski nasljednici smo moj brat i ja. On bi se sada rado odrekao svog dijela nasljedstva u moju korist, jer svoj zivot gradi na zeninom posjedu na drugom kraju grada, i nema interesa da supruzi i meni ugrozava sigurnost imanja. Međutim, ne bih htio doći u situaciju da se njegovo mišljenje promijeni u budućnosti, a moglo bi, buduci da ce njegova maloljetna djeca odrasti i imati vece potrebe.

 

Koje su moje pravne mogucnosti da se osiguram, buduci da roditelji ne zele ni cuti za oporuku, a zelio bih vec sad rijesiti da sam jedini buduci vlasnik na obiteljskom imanju? Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju roditelja ,časom potpisivanja ugovora imovina primatelja uzdržavanja prelazi na davatelja uzdržAvanja .

 

To je jedna mogućnost .Druga mogućnost je da sklopite ugovor o doživotnom uzdržavanju .U tom slučaju imovina primatelja uzdržavanja prelazi na davatelja uzdržavanja u času smrti primatelja uzdržavanja.

 

Vaš otac može izvršiti podjelu imovine za života , time se moraju složiti svi nasljednici .

 

Imate razne mogućnosti Vi trebate odabrati što Vam najviše odgovara ,a da se ne kosi sa pravima drugih.

Razne mogućnosti imate osim odricanja od nasljedstva unaprijed prije nego što je ostavitelj preminuo .

 

 

Sve te ugovore treba Vam sastaviti pravno educirana osoba .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija