Jump to content

Politička opredjeljenja bitna za dobivanje posla kao vježbenik na sudu?


anonimno

Preporučene objave

Preneseno s www.index.hr:

 

MINISTRICA pravosuđa Vena Škare Ožbolt umiješala je svoje prste u izbor vježbenika za potrebe Općinskog suda u Dubrovniku i izabrala najlošijeg od 12 kandidata, svog stranačkog kolegu iz Metkovića Dalibora Milana, piše Jutarnji list.

 

Na najnoviji skandal u sudstvu upozorio je Matko Jelić iz Dubrovnika, kandidat koji je po broju ostvarenih bodova bio drugi i koji zbog ministričine intervencije izgubio posao na koji čeka već pune tri godine.

 

Na natječaj koji je objavljen 6. veljače 2004. za dva vježbenika diplomirana pravnika u Općinskom sudu u Dubrovniku prijavio se dvanaest kandidata. Prema bodovnoj listi (u obzir je uzeto trajanje studija, ocjene i mišljenje doneseno tijekom intervjua) predsjednik suda Ivo Besjedica 14. svibnja 2004. Ministarstvu pravosuđa dostavio je svoje mišljenje o kandidatima i predložio da se za vježbenike prime Zlatana Poljanić s Pelješca i Matko Jelić iz Dubrovnika. No, u Zagrebu je odlučeno da se u Zlatanu Poljanić, najboljeg kandidata, uzme Dalibor Milan iz Metkovića koji je s 19 bodova bio zadnji na listi. Tako je 27-godišnji Matko Jelić koji je s 36 bodova zauzeo drugo mjesto ostao bez zaposlenja.

 

Jelić kaže da ga je šokirala odluka ministrice Škare-Ožbolt. Mladi Dubrovčanin ne može vjerovati da zakone krše upravo oni koji bi ih trebali najviše poštivati.

 

Jelićev prigovor na izbor kandidata Milana odbijen je. Na njega nije odgovorila ministrica Škare Ožbolt, već državna tajnica Snježana Bagić, koja Jeliću nije dala suvislo obrazloženje zašto je Milan ostvario prednost pri zapošljavanju.

 

Nakon što je Jelić uspio razgovarati s ministricom postalo mu je jasno da se ne radi o nikakvoj pogrešci i da on neće dobiti posao. Ministrica mu je obećala da će on na slijedećem natječaju sigurno dobiti posao.

 

Pošto je Dalibor Milan član užeg vodstva Demokratskog centra u Metkoviću jasno je da je ministrica zloupotrijebila svoj položaj i progurala stranačkog kolegeu.

 

Upitana za ovaj slučaj, ministrica Škare-Ožbolt u izjavi za Jutarnji list potvrdila je da je se čula s Jelićem te da mu je rekla da se u obzir uzimaju svi kriteriji a ne samo oni koje on spominje. Ministrica kaže da kriterija ima puno (ne navodi ih), suce iz povjerenstva navodno ne poznaje, kao i razlog zašto se nije uvažilo mišljenje predsjednika Općinskog suda iz Dubrovnika Iva Besjedice. Tvrdi da to mišljenje nije obvezujuće. Na pitanje jeli li D. Milanu za dobivanje posla pomogla pripadnost DC-u, ministrica i predsjednica te stranke kaže: "Maknimo politiku od toga, ne želim nikakve stranke vezivati uz pripravnike".

 

Jelić je na ovaj slučaj upozorio premijera Sanadera, potpredsjednicu Kosor i predsjednika saborskog Odbora za predstavke i pritužbe A. Đapića.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napokon je izašlo na vidjelo kako se primaju vježbenici na sudove od strane Ministarstva pravosuđa. Ovo nije jedini slučaj, meni se dogodilo isto. Primljen je kandidat koji je bio objektivno lošiji od mene a u rješenju o su navedene same laži kao razlog primanja, a isto tako i u odgovoru po prigovoru. Ali ovaj je momak, za razliku od mene, imao hrabrosti da to dojavi novinarima.

Povraća mi se kad vidim ove nebuloze od strane Škare-Ožbolt. Svaki bolje upućeni pravnik vidi da laže jer se dobro zna koji su kriteriji za prijem vježbenika, a vrlo se dobro zna i način imenovanja i sastav komisije koja predlaže kandidata.

A kako je samo vidovita i zna da će ovaj Jelić na sljedećem natječaju biti najbolji kandidat i predložen od strane natječajne komisije? (obećava mu posao)

Uf, kako smrdi!!! :-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj slučaj je na Upravnom sudu već godinu dana i još ništa nije rješavano (iako se radi o sporu iz radnog odnosa). Čujem da treba čekati najmanje dvije godine da se riješi slučaj na Upravnom sudu (ako nemaš nekoga da malo "pogura"). A i od eventualne zakašnjele pravde nema nikakve koristi, kad će ovi koji su primljeni praksu na sudu odraditi prije ikakve sudske odluke. Ni od pisanja dužnosnicima nema nikakve koristi (pisala sam i ja). Svi su oni jedan drugome do uha i nitko neće da se miješa u poslove drugog.

Mislim da je dobro da su mediji obavješteni o ovome i da ti jedino to može pomoći da te slijedeći put zaposle. Meni se nepravda dogodila za vrijeme bivše ministrice Ingrid Antičević Marinović, a sadašnju sam pismeno obavijestila o svemu i zamolila je za pomoć. Nije se udostojila ni odgovoriti a kamoli pomoći. Radilo se o tome da sam na dva pravosudna tijela bila prva za prijem po bodovnoj listi, a primljeni su kandidati sa manjim brojem bodova koji nisu bili ni predloženi od strane čelnika pravosudnih tijela. U obrazloženju rješenja kao razlog njihova primanja navedene su laži: da su primljeni jer imaju najveći broj bodova na listi, a da oni koji imaju veći broj bodova od njih nisu pristupili razgovoru sa čelnicima pravosudnih tijela, te se smatra da su odustali od natječaja. Zaprepastila sam se kad sam to pročitala jer nisam mogla vjerovati da se jedno Ministarstvo pravosuđa može služiti takvim lažima. Ja sam imala najveći broj bodova i bila sam na oba razgovora sa čelnicima pravosudnih tijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mozda vam se nece svidjati ovo sto cu reci, ali mislim da smo si i mi sami krivi. Poput korpucije u zdravstvu na koju vjerujem NIJEDAN COVJEK NIJE IMUN, tako i svi znaju da se posao kao sudacki vjezbenik ne moze dobiti bez "veze", buduci da ima previse zainteresiranih a premalo slobodnih mjesta. I sto u vezi toga se poduzima, nista...

I tu naravno ne mislim da ce politicari nesto poduzeti, njima takvo stanje jako dobro odgovara da bez ikakvih sankcija mogu podijeliti sa svojim stranackim kolegama (ili bilo kime tko ima s njima nekakvu "vezu") PRAVO PLIJENA (spoil system).

Ovdje mislim opcenito o normalnim, tj. obicnim ljudima, koji su vecinom prestali vjerovati da je moguće boriti se protiv nepravde i koji svojom pasivnošću doprinose daljnem održavanju jednakog sustava. Ne znam, možda misle da će im takav sustav jednog dana i dobro doći...

 

Moj savjet je:

Pored pokretanja upravnog spora, kontaktirati osim medija, i udruge koje se bave zaštitom ljudskih prava (Transperency International, HHO, Juris protecta, Hrvatski pravni centar...). Što više se o takvom postupanju kritizira u javnosti, i "prozivaju" odgovorni, valjda će jednog dana dovesti do toga da se takva postupanja barem smanje. Jer ovo je za mene očito, nemojte me prozvati patetičnom, povreda Ustava - čl. 45. Svaki državljanin Republike Hrvatske ima pravo, pod jednakim uvjetima, sudjelovati u obavljanju javnih poslova i biti primljen u javne službe.

Ovo prepisujem iz udžbenika Ustavno pravo:

"Pri primanju građana na rad u javne službe, zabranjena je primjena bilo kojeg kriterija "političke podobnosti", kojim bi se prednost davala građanima opredijeljenim za određenu politički stranku i slično. Propisivanje političke podobnosti ili pak primjena tog kriterija i bez propisivanja, ruši temeljne višestranačkog političkog sustava i otvara mogućnost ponovne uspostave nadzora nad cijelim državnim aparatom od strane jedne stranke. To se naziva "sustavom plijena" koji je naziv dobio prema shvaćanju iz ranog razdoblja razvitka američke demokracije po kojem je stranka koja je pobijedila na izborima ima pravo popuniti sve javne službe svojim djelatnicima, odnosno osobama od svojeg povjerenja, jer se država smatra "plijenom" stečenim pobjedom na izborima.

Nasuprot tome postoji kriterij stručnosti i zasluga koji osigurava ravnopravnost građana u pristupu javnim funkcijama i javnim službama, ovisno o njihovoh iskazanoj pripremljenosti odnosno sposobnosti za određenu službu."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Apsolutno se slažem s tvojim mišljenjem.

Ovo se i događa zato što ljudi naši kolege kojima se ovo dogodilo padaju u malodušnost smatrajući kako je u borbi s partijskim "Molohom" običan "mali čovjek" nemoćan.

 

Nije nemoćan!

 

Ja ću to pokušati dokazati na mom primjeru. Možda neću uspjeti dobiti posao u pravosuđu za vrijeme mandata sadašnje "ministrice" ali ću barem (nadam se) pomoći kolegama koji će se u budućnosti boriti na natječajima za radna mjesta.

 

Citat iz Ustava u potpunosti stoji, ja bih još dodao i njezinu kaznenu odgovornost, naime, člankom 114. KZ-a propisana je novčana kazna ili kazna zatvora do jedne godine za onoga koji:

 

Uskrati ili ograniči građaninu pravo na rad, slobodu rada, slobodni izbor zvanja ili zaposlenja, dostupnost radnog mjesta i dužnosti svakome pod jednakim uvjetima itd.

 

Naravno, ona kao državni dužnosnik ima imunitet a i nemam iluzije da bi se s ovim brzo postupalo ali teoretski odgovornost postoji.

 

Ili se možda varam?

 

Inače, hvala svima na reakcijama, pišimo o ovome kako se više nikad nikome ne bi dogodilo :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bože dragi!

 

To je još gore od onoga što se meni dogodilo!

Što ćemo još morati uzimati pismene potvrde da smo pristupili razgovoru?

 

Ali, vidiš, za vrijeme Ingridičinog mandata, na sudu u Dubrovniku nije bilo nikakvih repova oko primanja ljudi na vježbeničku praksu. Moja sestra je npr. bila potpuno normalno primljena na Županijski.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ja Vam savjetujem da si tražite drugi posao, a ovo ostavite.

Nažalost, ja sam sve to prošla u prošloj smjeni vlasti.

2001. godine - HDZ-ov ministar mi potpisao rješenje i trebala sam početi raditi, u međuvremenu je Ivanišević donio drugo rješenje... pa žalbe, pritužbe i sve ostalo - NIŠTA NIJE POMOGLO I NITKO NIJE REAGIRAO.... briga njih za nas...

Nakon toga sam nekako uspjela volontirati, a sada radim u jednoj privatnoj firmi, imam bijednu plaću od 2.700,00 kn.

Kolega, mislim da je najbolje, iz osobog iskustva Vam to pišem da gledate sebe i pišete molbe bilo gdje, položite Pravosudni, a onda jednog dana možda budemo bili izabrani za suce...

Ja sam se nadala, ali do danas nema odgovora, a prošlo je samo 4 duuuuge godine...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. sjednica Sabora - ZAKLETVA

 

ZAKLETVA SABORSKIH ZASTUPNIKA NA PRVOJ KONSTITUIRAJUĆOJ SJEDNICI HRVATSKOG DRŽAVNOG SABORA

Tekst prisege glasi: "Prisežem svojom čašću da ću dužnost zastupnika u Zastupničkom domu Hrvatskoga državnog sabora obnašati savjesno i odgovorno i da ću se u svom radu držati Ustava i zakona i da ću poštovati pravni poredak te da ću se zauzimati za svekoliki napredak Republike Hrvatske."

 

Vesna Škare Ožbolt, - prisežem.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sam dobio informaciju da je "Vesnica" smijenila gospođu koja je u ministarstvu radila kao viša savjetnica na izradi pravnih akata a koja mi je rekla da je nezakonito rješenje donijela po uputi pomoćnice ministrice B.N.

 

Sramota!

 

Eto, kako ona kažnjava "curenje informacija". Toliko za nju znače ljudi.

Dragi kolege, predlažem da se svi ujedinimo protiv ovoga zla. Zajedno predstavljamo veliku snagu.

Osnujmo nekakvu udrugu, zajednicu, ne znam već što koja će se boriti protiv ovakvih "marifetluka".

"Stožer za obranu zakonitosti" ha, što kažete?

 

Nemojte se smijati, molim vas :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

SPLITSKA PRAVNICA NIJE PRIMLJENA ZA PRIPRAVNIKA U ODVJETNIŠTVO U SPLITU IAKO JE BILA ODLIČNA STUDENTICA

Dubravka Kežić: Državi ne trebaju najbolji studenti

 

Ministarstvo pravosuđa priopćilo da ni uspješnost kandidata tijekom studiranja, ni mišljenje čelnika sudačkih tijela nije presudno za imenovanje

 

ZAGREB – Dubravka Kežić, pravnica iz Splita, javila se na oglas Ministarstva pravosuđa za primanje pripravnika u Županijsko i Općinsko državno odvjetništvo u Splitu i nasuprot očekivanjima jer je bila odlična studentica, nije primljena ni u jedno. Ministarstvo pravosuđa je u vezi s tim, kao i sa sličnim dubrovačkim slučajem priopćilo da ni uspješnost kandidata tijekom studiranja, ni mišljenje čelnika sudačkih tijela nije presudno za imenovanje.

– Ako državi ne trebaju odlični studenti ne znam zašto uopće plaćaju naše studiranje, rekla je našem listu ogorčena Dubravka Kežić koja je odlučila javno progoviriti nakon što je u javnost izišao slučaj dubrovačkog vježbenika Matka Jelića.

Dubravka Kežić sumnja, naime, da je Mario Bulum koji je primljen na splitskom natječaju tajnik Mladeži DC-a. U splitskom DC-u to su opovrgnuli. Naša sugovornica, međutim, i dalje tvrdi da su osnovane njene sumnje da je Bulum blizak DC-u jer je nedavno u javnosti iznosio prijedloge uime te stranke.

Prosjek ocjena nesuđene tužiteljice je 4,93. Fakutet je završila u rekordnom roku, dobila je Rektorovu nagradu, bila je dvije godine stipendistica zaklade »Zlatko Crnić«. U razgovoru sa splitskom državnom odvjetnicom Inkom Jurišić, koja ju je dočakala riječima »evo našeg kapitalaca« saznala je da po kiriterijima izbora uspostavljenim za vrijeme bivše ministrice pravosuđa Inigrid Antičević prednjači pred svim kandidatima. Najvažnije su bile ocjene i vrijeme studiranja. U Ministarstvu pravosuđa tvrde da kandidatkinju Kežić ni dvije splitske tužiteljice nisu uvrstile u širi krug kandidata.

Dubravka Kežić je zbog neimenovanja podnijela prigovor saborskom Odboru za predstavke i žalbe, a podnijet će tužbu Upravnom sudu. Zapalo nam je za oko i ime vježbenika Stipe Bajića, imenovanog u županijsko tužiteljstvo. Glavni državni odvjetnik Mladen Bajić odlučno je zanijekao bilo kakvu, pa i rodbinsku povezanost s tom prinovom u tužiteljstvu.

U odgovoru Ministarstva pravosuđa vezanom uz oba natječaja za vježbenike u splitsko Općinsko i Županijsko tužiteljstvo, te za dubrovački Općinski sud, kaže se da je vidljivo da isključivi kriterij u odabiru nije bio uspjeh kandidata tijekom studiranja, niti mišljenje čelnika pravosudnog tijela. Natječajna Komisija izbor vježbenika obavlja prema Pravilniku za primanje pripravnika u pravosudna tijela, a ministrica je do sada uvijek prihvaćala prijedloge Komisije.

 

 

(preneseno iz Novog lista, današnji broj)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

SPLITSKI DC O SOCIJALNIM PROBLEMIMA

Posao mladima

Hrvatska je socijalna država pa ipak se prema jednom dijelu stanovništva ne ponaša ni najmanje socijalno, ustvrdio je Slavko Šerić, predsjednik splitskog DC-a, pojasnivši na jučerašnjoj presici kako se to odnosi na mlade u dobi od 18 do 26 godina, koji čine petinu ukupnog broja stanovnika, a među kojima je najveći broj nezaposlenih. Njihovo zapošljavanje postaje najvažnijim problemom svih struktura, no on se ne može riješiti programima tipa s Faksa na posao, već sveobuhvatnim pistupom koji traži angažman svih društvenih čimbenika.

Mario Bulum u ime Kluba mladih DC-a najavio je podnošenje zahtjeva Ustavnom sudu za ocjenu zakonitosti akata lokalne uprave koji propisuju da pauk ima pravo zadržati vozilo dok naknada za njegov premještaj ne bude plaćena.

 

 

(preneseno iz Slobodne Dalmacije, 2004.g.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

SPLITSKI DC O SOCIJALNIM PROBLEMIMA

Posao mladima

Hrvatska je socijalna država pa ipak se prema jednom dijelu stanovništva ne ponaša ni najmanje socijalno, ustvrdio je Slavko Šerić, predsjednik splitskog DC-a, pojasnivši na jučerašnjoj presici kako se to odnosi na mlade u dobi od 18 do 26 godina, koji čine petinu ukupnog broja stanovnika, a među kojima je najveći broj nezaposlenih. Njihovo zapošljavanje postaje najvažnijim problemom svih struktura, no on se ne može riješiti programima tipa s Faksa na posao, već sveobuhvatnim pistupom koji traži angažman svih društvenih čimbenika.

Mario Bulum u ime Kluba mladih DC-a najavio je podnošenje zahtjeva Ustavnom sudu za ocjenu zakonitosti akata lokalne uprave koji propisuju da pauk ima pravo zadržati vozilo dok naknada za njegov premještaj ne bude plaćena.

 

B. GRGUREVIĆ

 

Preneseno iz Slobodne Dalmacije, od 5. 6. 2004.g.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi moji diplomirani pravnici! Novi list piše da se sumnja da je Mario Bulum član splitskog DC-a! Kao što se vidi iz članka Slobodne Dalmacije MARIO BULUM JEST ČLAN DC- a!!! Imam informacije da su oštećeni i drugi ljudi koji su zauzeli prvih deset mjesta na listi, ali se oni nisu probali niti žaliti jer "kadija te tuži, kadija ti sudi!"! Ako su to pravnici koji će ubuduće voditi ovu državu, sa žaljenjem zaključujem da na fakultetu nisu ništa naučili niti o pravu, a kamoli o pravdi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ah kolege i kolegice moje.

Nije bitno samo političko opredjeljenje za dobiti posao. Binte su samo VEZE, bilo političke, bilo obiteljske. Nažalost preko mene su se prelomile skoro sve. Nemam velikog staža, ali sam okusila kako izgleda kad ti "veliki" kroje život.

Pišeš molbe, i sada ti tražu da im dostavljaš originale ili ovjerene preslike. Ma da, treba poslati 12 listova, koje treba ovjeriti kod bilježnika. Nezaposlena, sada bi trebala platiti 500 kn, da bi oni primili ionako one koje su odredili i prije natječaja.

Pa zar ne znamo da se natječaj raspisuje nakon što su odabrani kandidati, za koja su se prethodno tražila sredstva???

Imam položen pravosudni i ne mogu naći posao. Ne znam samo čemu je bio sav trud i muka za taj ispit.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim nekog pravnika da mi odgovori kakva su moja prava ako sam se javila na natječaj mup-a, ispunjavam sve utjete natječaja, poslala sam sve dokumente, čak imam i preporuku dekana mog faxa, a uskoro ističe 2 mj otkad je istekao natječaj, a u tom roku se mora donijeti rješenje o primanju u radni odnos ili se natječaj treba poništiti. Mene nisu zvali ni na razgovor, a ne znam jel njihova praksa uopće u skladu sa zakonom odnosno ne znam jel šalju rješenja. Jel se isplati žaliti, ili da odmah odem isprid banskih dvora i štrajkam glađu od 0-24!? I btw tribalo je naravno sve dokumente ovjeriti kod bilježnika, a ja sam nezaposlena, s roditeljima umirovljenicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onaj tko je rekao da ima jos ostecenih kandidata, a da se zbog straha ne usude dati to sve u javnost- bio je potpuno u pravu.

Osobno poznajem Dubravku Kezic, o njoj mogu rec samo da je svaku svoju ocjenu posteno zaradila i da joj mjesto u Drzavnom odvjetnistvu pripada 100 puta vise od Maria Buluma( od kojeg ima bar 15 boljih kandidata) ili nekog Stipe Bajica, koji ima preko 30 godina, katastrofalne i ocjene i rok studiranja( Vesnica to ne spominje kad joj ne ide u prilog).

U Splitu su izabrani i drugi sumnjivi kandidati, koji su bili po mjestu na rang-listi daleko nize od onih koji su TREBALI biti izabrani.

Samo mogu reci da mi se ovo sve strasno gadi, i da bi me bilo sram zvati se Vesna Skare-Ozbolt!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(iz Slobodne Dalmacije od 18. 9. 2004.)

 

 

KONFERENCIJA ZA NOVINARE KANDIDATA ZA VJEŽBENIKE

KOJE SU NA NATJEČAJU IZGURALI STRANAČKI PODOBNI KADROVI

Od premijera Sanadera zatražena

smjena ministrice pravosuđa

ZAGREB - Pozivam ministricu Vesnu Škare-Ožbolt da navede imena članova povjerenstva, kriterije i zapisnik sa sastanka povjerenstva koje je odlučilo da na mjesto vježbenika u Općinskom sudu u Dubrovniku primi najlošijeg kandidata, ali iz redova DC-a. U protivnom ostat će poruka mladim obrazovanim ljudima da, ako žele ući u svijet pravosuđa, moraju biti aktivni u DC-u, stranci kojoj pripada ministrica pravosuđa. Izjvio je to Matko Jelić na konferenciji za novinare održanoj u petak.

Jelić je bio kandidat za vježbenika koji je na natječaju za mjesto u dubrovačkom sudu imao drugi rezultat od prijavljenih 12 kandidata. Ogorčen činjenicom da nije dobio željeno mjesto, Jelić je istupio u javnosti te pozvao Željka Žganjera, čelnog čovjeka Uskoka, da promptno preispita sve njegove navode, kao i navode njegove kolegice Dubravke Kežić iz Splita, koja također, iako studentica s dekanovom nagradom i visokim prosjekom ocjena od 4,95, nije uspjela dobiti željeno vježbeničko mjesto u Državnom odvjetništvu u Splitu.

Jelić je kazao kako bi Žganjer trebao postupiti kao i u slučaju kada je objavljena informacija da je sin pomoćnika ministra zdravstva nepropisno upisan na Medicinski fakultet u Rijeci. Jelić je s konferencije za novinare poručio premijeru Sanaderu da, ako sve što su naveli on i njegova kolegica nije dovoljno da smijeni ministricu Vesnu Škare-Ožbolt, onda je stvarno vrijeme da on i njegova kolegica odu iz Hrvatske.

Jelić je zatim iznio već poznate činjenice po kojima je na natječaju dobio 36 bodova, a Dalibor Milan, član DC-a iz Metkovića, primljen je na mjesto vježbenika sa samo 19 bodova. Kazao je kako se natjecao na šest natječaja do sada gdje su neki drugi ljudi imali bolje rezultate od njega i da se tada nije bunio. No, ovo je prevrršilo svaku mjeru, kazao je Jelić, te dodao da ga je posebno skandalizirala izjava ministrice Škare-Ožbolt u telefonskom razgovoru kada mu je jasno rekla da se javi na sljedeći natječaj i da mu jamči da će biti primljen.

"To je kazala nakon što sam je s argumentima doveo pred zid", istaknuo je Jelić i dodao da zna da su to teške optužbe na račun ministrice, ali da ih je spreman izgovoriti pred svakim sucem u Hrvatskoj. Prozvao je državnu tajnicu u tome ministarstvu Snježanu Bagić da u svom odgovoru na njegov prigovor "bezočno laže". Na kraju je Jelić dodao da je zbog njegova slučaja smijenjena viša savjetnica Nela Njavro-Dajčić i prebačena na drugo radno mjesto jer mu je otvoreno rekla da je nalog za takvo rješenje po kojem se prima najlošiji kandidat dala zamjenica pomoćnika ministrice za kadrovska pitanja Barica Novosel.

Dubravka Kežić, također visoko plasirana kandidatkinja, ogorčena je činjenicom da nije primljena u Općinsko državno odvjetništvo u Splitu, a da su primljeni Jelena Muše, Ivo Brkljačić i Mario Bulum (također član DC-a). Ističe da je možda jedino Jelena Muše zadovoljavala kriterije. Prigovara i na činjenicu da su spomenuti vježbenici koji su se javili na natječaj raspisan 6. veljače počeli raditi već u srpnju iako tada još nije bio istekao žalbeni rok. Stoga je poručila ministru Draganu Primorcu da njegovo ministarstvo izda priručnik mladim ljudima čim počnu studirati u kojem će navesti koji su načini zapošljavanja, kojim osobama se treba javiti, kojoj stranci pripadati te koju boju očiju i kose preferirati te na kraju koja boja kuverte je najbolja.

 

Anita MALENICA

 

Gredelj: Ministričin udarac

na temelje građanskog društva

 

Vladimir Gredelj, predsjednik Udruge sudaca, objasnio je zbog kojih razloga je organizirao konferenciju za novinare ovim mladim ljudima. Kazao je da mu imponiraju njihovi ideali i borba za demokratske standarde bez kojih Hrvatska neće ući u Europu. Gredelj je ponašanje ministrice Vesne Škare-Ožbolt ocijenio udarom na temelje građanskog društva.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Datum objave: 18.9.2004 Rubrika: Kolumne, komentari (Novi list)

 

 

Kuharica Vesna

 

 

 

Manje bi se morali baviti Budakom ili Haagom, a više razvojem, zapošljavanjem i investiranjem u Hrvatsku, poručila je nedavno s ovih stranica ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt obrazlažući kako je»premalo vremena prošlo da bi se djelovanje Vlade odrazilo na svakodnevni život građana«.

Da se ministričino djelovanje itekako odrazilo na nečije živote, pogotovo na zapošljavanje, posvjedočilo je jučer dvoje mladih pravnika, Matko Jelić i Dubravka Kežić. Oni se naime, unatoč boljim karakteristikama, nisu uspjeli zaposliti kao pravosudni vježbenici u Dubrovniku i Splitu. U zemlji slučajnosti Hrvatskoj umjesto njih primljeni su znatno slabiji kandidati čiji je najjači adut bio politički angažman u Demokratskom centru, stranci kojom slučajno predsjednikuje Vesna Škare Ožbolt! A ona, naša Alica, s čuđenjem i gnušanjem odbacuje optužbe da se radi o »klasičnom slučaju nepotizma kojim se ruše temelji građanskog društva«. »Ne želim polemizirati o nečijoj stranačkoj pripadnosti i političkim stavovima«, prkosno je odbrusila, zaključivši kako do jučer anonimni mlaci rade politički pritisak na nju!

Kada je Uskok pokrenuo istragu protiv Mate Granića, osnivača DC-a i političkog mentora Vesne Škare Ožbolt, zahvaljujući kojemu je danas i dobila priliku participirati u vlasti, ministrica pravosuđa pilatovski je oprala ruke i hladno prokomentirala dramu čovjeka koji ju je zadužio floskulom o neovisnosti pravosuđa. Nije prošlo dugo da bi tu nedodirljivost sama izravno narušila plaćajući kaznu koju je sud odredio novinaru Miroslavu Jurići kako ovaj ne bi završio u zatvoru, ne iz milosrđa već zato što joj je prijetila međunarodna blamaža. A sada braniteljica netaknute pravosudne djevice slobodno siluje zapošljavajući kadrove iz svoje marginalne strančice! Nakon što su Sanader i ekipa politički očistili sve bitne državne funkcije, nakon što je Hebrang otvoreno proklamirao kriterij po kojemu samo hadezeovci mogu voditi zdravstvo, a koji je Mlinarić zdušno primijenio i u policiji, nakon svih afera o zapošljavanju stotina Čačija i Bešteka, nakon uhljebljivanja u vrhu vlasti onih koji su bili ili će uskoro završiti pred sudovima, nakon upisivanja Kujundžićevog sina i ostale djece zaslužnika na fakultete koje ničim nisu zaslužili, saznanje da se politička podobnost traži i za, bez uvrede, jedno tako minorno, početničko radno mjesto, kao što je vježbenik u sudstvu, ostavlja gorak ukus u ustima.

Budući da ministrica sasvim sigurno neće ponuditi ostavku, niti će biti smijenjena, jedino zadovoljstvo koje nam preostaje umjesto zadovoljštine bilo bi Hrvatsku premrežiti kamerama i od nje napraviti najveći svjetski »Big Brother« show. Sigurno bismo se dobro zabavili, pogotovo špijajući u kuhinju. Uostalom, ovoga se ljeta Vesna Škare Ožbolt hvalila svojim kulinarskim sposobnostima i specijalitetom s Korčule »bakalar od hobotnice«! Takva majstorica kadrovske kuhinje vjerojatno za desert jede voćnu tortu od čokolade.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaka čast mladim kolegama na hrabrosti i borbi za pravdu! Cijela priča je nesumnjivo skandalozna!

Ja sam primljena kao vježbenik za vrijeme Antičević-Marinović. Tada je bilo velikih pritisaka puno lošijih kandidata s dobrim vezama. Međutim, to im, unatoč naporima, nije uspjelo. Primljeni su samo najbolji kandidati s početka liste.

A danas sam šokirana kad i mimo dubrovačkog i splitskog slučaja znam slučajeve svojih kolega koji su, iako najbolji na bodovnoj listi, izvisili. Primljeni su ljudi s kraja bodovne liste- kao da su ovi u Ministarstvu okrenuli listu naopako.

Drago mi je da su dubrovački i splitski primjer izišli u javnost. Ali, koliko je još takvih primjera?! DC ima ogranke u svakom gradu!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Gisele,

 

situacija bi se mogla opisati kao status quo, što međutim ne znači da smo ja i Dubravka ispucali svu municiju.

Kao što sam rekao na presici u Novinarskom domu, javite se svi vi s jednakim iskustvima u mandatu kuharice Vesne. Zajedno ćemo je rasturiti, vjerujte. Već sada su joj pune gaće!

 

Stvarno Gisele, čemu slika? :-?:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte previše personalizirati problem. Utjecaj pojedinaca jeste jak ali nikad ne bi sam postigao svoje ciljeve da nema podršku u drugima.

S toga kada se pojavite na televiziji sa Vladimirom Gredeljom, kao svojom podrškom, tada se identificirate s njime a oni koji poznaju njega i njegove prijatelje iz struke a imaju neugodna iskustva ili neugodna saznanja ne mogu niti Vas više prihvatiti dovoljno ozbiljno.

“Personalizacija” u jednom, pogrešnom pravcu poništava “personalizaciju” u onom drugom.

Npr. članci iz Ferala o Vladimiru Gredelju su Vam poznati a uostalom i drugi su pisali o njemu (npr. http://www.stit-bjelovar.hr/vijesti/gl/php/description.php?II=674&UID=20092004073320194.152.242.131) pa dok se takve vijesti u svakoj pojedinoj stavci ne ospore uvijek će se imati u mislima Vaša slika s tom osobom i naravno s već prethodno stvorenim predrasudama (borba za položaj, bilo materijalni, politički, vlasti i sl.).

 

Pitanje ispravaka “grešaka” a pod njima podrazumijevam nepotrebno i mimo znanja činjenje radnji a zatim i onih namjernih (korupcija) više je pitanje sustava u kojem živimo nego pojedinaca. Ne može sudac biti korumpiran a da to drugi suci i državni odvjetnici već ne znaju.

Novinarstvo kao glas savjesti je u ovoj državi “mrtvo”. Samo zamislite situaciju da u ovom trenutku tisuće ljudi zna da neki sudac (uvijek je više od jednog) aktivno djeluje na stjecanju protupravne imovinske koristi. On i danas sudi i nitko pa tako i novinari ne bore se da ga spriječe da to i dalje čini.

 

Prema tome tek izmjenom “sustava poslovanja” moći ćete se izboriti za Vaša prava. Dakle, kada pomaknete i druge “kotačiće” u vladi, pravosuđu, javnost, kada “kolege” iz posla shvate da nemaju potrebe da podržavaju takvo stanje (izjednačuju se s takvim osobama), tek tada će i “poslovanje” biti pravedno. A jedna osoba ne čini sustav poslovanja.

 

Damir Bobić

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi, nemojte biti naivni, pa to nije problem samo ove ministrice. Prije dvije godine (zna se tko je tada bio ministar) ja sam pisala molbu na jedan natječaj. Nakon nekog vremena dobila sam obavijest da je natječaj poništen, a nakon 3 mjeseca dobila sam rješenje da se na radno mjesto prima ta i ta, sa manjim brojem bodova jer ostali kandidati nisu pristupili na razgovor sa čelnikom tijela.

Recite mi kako da sam otišla na razgovor kad me nitko nije ni pozvao, dapače, napisali su da je natječaj poništen.

Zato, nije da branim sadašnju ministricu, nego vam samo želim otvoriti oči, jer ovakvih stvari je nažalost uvijek bilo i ne možemo protiv njih.

Uzalud sve žalbe i prigovori kad isti ljudi pišu (ako ikad napišu) odgovore na njih.

I kakva smo mi to mladež, ako suci ne smiju biti članovi političkih stranaka, otkuda nama mladima koji želimo biti sudački vježbenici pravo da ističemo da smo u nekoj od stranaka.

Ja sam izvisila za radno mjesto u sudu i to dva puta, ali i dalje ostajem politički neaktivna, jer smatram da pravi sudac, odnosno onaj tko to želi biti, ne smije biti član niti jedne stranke, jer kad tad će ga ta stranka u životu stići...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma krasno... netko je konacno progovorio... ali nema tu nikakve svrhe i smisla.

 

tek sada sam se dokopao pc-ja. bio sam u "izolaciji" kada sam cuo za vijest jer spremam pravosudni ispit i nadam se da cu ga poloziti tako da ne moram prolaziti kroz farsu zvanu "natjecaj ministarstva pravosudja za vjezbenike".

 

zelim reci da sam i ja preskocen u izboru za vjezbenika na ovom zadnjem natjecaju. izabran je kandidat koji ima manje bodova od mene a necu ni napisati sto je bilo u "odgovoru" kojim se odbija moja zalba.

zanimljivo je da sada odgovor potpisuje nesto sto se zove pomocnik ministrice ili kako vec iako bi o tome trebao odlucivati ministar. no to je najmanji problem.

 

ja sam sudjelovao u natjecajima od rujna 2001 godine pa sve do ovog natjecaja gdje je razgovor sa celnicima pravosudnog tijela bio u 7. mjesecu a rezultati se jos cekaju. necu pogadjati kakav ce biti a niti me je vise briga. umoran sam od ovih natjecaja ministarstva. samo da polozim pravosudni pa da o tome ne moram vise misliti.. no zao mi je kolega koji dolaze iza mene...

 

od sijecnja 2002 godine pa sve do sada preskocen sam u izboru 4 puta. umjesto mene su izabirani kandidati koji su na bodovnoj listi bili daleko ispod mene.

cak i kada sam bio prvi na bodovnoj listi, a birala su se tri kandidata, famozna natjecajna komisija je izabralai kandidate koji su bili jedno 10-tak mjesta iza mene. od njih je jedan imao negativno misljenje celnika pravosudnog tijela.

 

mislite da je problem u ministrici? ma dajte...

 

problem je u tome sto se takve stvari desavaju bez obzira tko je ministar. kakve tek cirkusarije su se radile kada je ministrica bila ingrid anticevic marinovic, necu ni govoriti.

koliko mi je poznato, zadnji natjecaji koji su bili koliko toliko posteni su natjecaji pod ministrom ivanisevicem jer je bodovna lista bila glavni kriterij.

 

a kakvu sam dokumentaciju, bisere i umotvorine iz ministarstva skupio u ovih nekoliko godina "obijanja" po natjecajima....

tako su mi npr. u jednom rjesenju kojim mi odbijaju zalbu napisali da ona osoba koja je vec imenovana po nekom prethodnom natjecaju vise ne moze biti izabrana po nekom novom natjecaju jer je ona "imenovana u pravosudno tjelo po natjecaju". a to sto su neki kandidati radna mjesta mijenjali nakon svakog natjecaja i prebacivali se iz suda u sud... e to je valjda neka druga stvar. i drugi kriterij.

 

a tek slucaj kada je jedan opcinski sud u jednoj zupaniji raspisao mjesto za vjezbenika a na to mjesto je imenovan kandidat iz druge zupanije te je odredjeno da ce taj kandidat obavljati vjezbenicku praksu na sudu koji je u gradu gdje zivi a ne na sudu koji je raspisao natjecaj?

to je kao da opcinski sud u zagrebu raspise natjecaj za vjezbenika u zagrebu a na natjecaj se javi kandidat iz osijeka, bude primljen te obavlja vjezbenicki staz na sudu u osijeku.

obrazlozenje? zato jer je tako komisija odlucila.

 

po natjecajnoj komisiji i ministrici postoji niz kriterija... kriterij boravista, materijalne situacije, stanovanju u istoj zupaniji u kojoj je raspisano vjezbenicko mjesto, kriterij mogucnosti smjestaja, kraceg putovanja do radnog mjesta i sl.

kriteriji u toj natjecajnoj komisiji nicu po potrebi, kao gljive poslije kise, ovisno o tome koji kriterij odgovara kojem kandidatu koji je u milosti komisije.

a gdje pisu ti kriteriji? pa u glavama clanova natjecajne komisije. nece valjda to stavljati na papir da svi mogu vidjeti.

a bodovna lista? ma, to je za javnost... za glupane koji misle da ona nesto znaci i da su rezultati pokazani prilikom skolovanja bitni elementi.

 

tako imamo tu fantomsku natjecajnu komisiju i jos vise fantomske kriterije natjecajne komisije koji, barem koliko sam ja pokusao naci, nigdje nisu objavljeni. ti kriteriji, po kojima se btw. radi bodovna lista, imaju jednu tezinu kada ih spominje i na njih se poziva natjecajna komisija a drugu tezinu kada se po njima radi bodovna lista.

bas me zanima kako ta natjecajna komisija utvrdjuje materijalnu situaciju kandidata. trebamo predati porezne prijave ili nesto slicno uz ostale dokumente?

 

bodovna lista je sastavljena i kandidati zauzmu mjesto na toj listi na temelju rezultata ostvarenim tijekom studiranja i s obzirom na vrijeme trajanja studiranja. e onda dodje komisija, uzme te iste kriterije i izabere nekoga iz sredine liste ili sa kraja. zasto? pa zato jer je "natjecajna komisija jednoglasno predlozila imenovanog kandidata...".

 

ministrica kaze da je onaj sto se buni studirao vise od 6 godina! pa da, i? sto s tim sto je on studirao 6 godina?

pa trajanje studiranja je vrednovano bodovima i uracunato u ukupan broj bodova koji ima kandidati. ako je duze studirao ima manje bodova i time zauzma manje mjesto.

zna li uopce ministrica kako se radi bodovna lista ili samo hoce prikazati da se radi o "nekoj lijencini koja je, ajme majko, studirala cak 6 godina i sada se buni". ili mozda samo to spominje da bi blatila i dezavuirala nekoga jer javnost ionako ne zna kako se radi bodovna lista.

 

no, poanta je u tome da imamo ista kriterije a razlicite odluke.

 

natjecaji su obicna farsa, kao sto sam i rekao, i stvarno ne vidim smisla u tome da kandidati putuju od suda do suda i trose novce i vrijeme na put kada celnike pravosudnih tijela i njihove prijedloge nakon razgovora sa kandidatima nitko ne uvazava.

npr. kada sam ja bio preskocen u izboru ujesto mene je izabran kandidat cijem se imenovanju protivio predsjednik suda.

celnici pravosudnih tijela vise ni ne pisu misljenje za svakog kandidata nego svima daju "prolaz" a poneki i predlozi, ali bez velike nade.

prijedlog celnika pravosudnog tijela se uvazava samo kad se to poklapa sa zeljama i preferencijama natjecajne komisije i njihovim "kriterijima".

 

a sto se tice samih natjecaja... samo cu reci ovo.

rjesenja uopce nisu u skladu sa zakonom o opcem upravnom pstupku jer obrazlozenje uopce ne sadrzi ono sto zakon kaze da obrazlozenje mora sadrzavati ( cl. 209 zoup-a.). moze li se dispozitiv rjesenja provjeriti kada se procita obrazlozenje? hahahahahaha... ma ste smijesni. sto bi vi provjeravali... "natjecajna komisija je jednoglasno odlucila" i tocka. kus stoko!!

rjesenje kojim se odbija zalba takodjer nije u skladu sa zoup-om jer zakon izricito kaze da se u tom rjesenju moraju ocijeniti svi zalbeni navodi (cl. 245 zoup-a.). obrazlozenje tipa "natjecajna predlozila - ja potvrdila i tocka, kus stoko!!!". nema ministrica vremena za tako trivijalne stvari.

 

ako komisija ima pravo diskrecijskog odlucivanja, onda to takodjer treba navesti u rjesenju jer tako trazi zoup. ali ni toga nema...

 

a tek dostava? ooooooo... rjesenja se ne dostavljaju uvijek sa preporukom ili povratnicom kako trazi zakon nego kao obicna pisma a nekada ih uopce ni ne dostavljaju kandidatima.

zanimljivo je i to da kandidati koji su imenovani pocinju raditi i prije nego sto su rjesenja dostavljena svim kandidatima, odnosno, ministarstvo ta rjesenja proglasava pravomocnim iako nemaju uredne dostave za sve kandidate kojima su, ili nisu, poslana rjesenja.

a sto zoup kaze o dostavi rjesenja, adresama i pravomocnosti u tom slucaju? e pa neka si netko iz ministarstva to procita. moglo bi im biti korisno.

 

kada sam se potuzio ministarstvu samo na probleme oko dostave, dobio sam jako bezobrazan i nekulturan odgovor a za slijedeci natjecaj moja dokumentacija je "nestala" jer je "nisam ni poslao" i "da sam je poslao, dobio bi poziv za razgovor". to sto sam imao urednu povratnicu iz koje se vidi da sam poslao dokumente nije bilo bitno jer "se moram zaliti posti"... i sl.

shvatio sam poruku.

 

koliko ono dana po zoup-u mora proteci od zakljucenja natjecaja pa do dostave rjesenja? neka si i to gospoda iz ministarstva procitaju u zakonu.

 

rjesenja su "blanketna". neka cinovnica napise rjesenje i onda se za svaki natjecaj u pravilu daje takvo "obrazlozenje" s time da se mijenjaju samo imena i prezimena kandidata i pravosudnih tijela. zar im stvarno neki sudent prava treba otici objasniti kako bi trebalo izgledati i sto bi trebalo pisati u obrazlozenju i zasto se za svaki natjecaj ili svako vjezbenicko mjesto ne moze upotrijebiti isti "obrazac" obrazlozenja?

 

a kad se na sve to pozalis ministarstvu, nela njavro dajcic kaze da "oni ne stignu raditi po zakonu jer zakon kada je bio pisan nije predvidjao situacije gdje se na jedan natjecaj javi i o 1500 kandidata". oni ne stignu jer samo ona radi (radila je) tamo. krasno... "mi ne stignemo" pa zato krsimo zakon da bi to sto prije obavili.

eto prijedloga sucima kako skresati zaostatke u predmetima. u ministarstvu se to vec, kao sto vidimo, naveliko prakticira. ne stignes, pa sudis kako hoces. na ho-ruk! kakva rocista, kakvi zakoni, kakve gluposti... nema se vremena za to. norma ne smije trpiti.

 

i na kraju, biser iz kojeg sam shvatio da nema svrhe bosti se sa rogatim i dokazivati da je zemlja okrugla iako se to odmah ne vidi: "a gdje bi mi bili kada bi radili po zakonu!?".

to je odgovor iz ministarstva pravosudja na moju konstataciju da se ne radi po zakonu.

 

e da... tu imate i mogucnost pokretanja upravnog spora na koju vas ministarstvo nakon odbijanja zalbe tako dobrohotno upucuje!

uuu da... upravni spor... to ce mi pomoci. bas! upravnom sudu treba oko 5 - 6 godina da donese odluku povodom upravne tuzbe. tko zeli i kome se isplati toliko cekati? za to vrijeme odradim pripravnicki, polozim pravosudni i jos natucem 2 ili 3 godine staza.

 

mozda i zato ministarstvo radi ovo sto radi jer zna da nitko nece tuziti na upravni sud a i ako tuzi, dok se donese rjesenje i ponisti se rjesenje ministarstva, to vise nema smisla.

a naknada stete zbog nezakonitog rada organa drzavne uprave? ma ne budite smijesni... tko ce vam to dosuditi...

pa pise u zakonu... u zakonu?

 

ma da citiram revnosnu sluzbenicu ministarstva pravosudja.. "gdje bi mi bili kada bi radili po zakonu"!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i jos jedna stvar... ja sam napisao onaj veliki post.

 

da stvar bude jos vise tragicno komicna, u istom tom ministarstvu se ispituju kondidati na pravosudnom ispitu. jedan od predmeta je i upravno pravo koje ministarstvo pravosudja masovno krsi.

ako ga ne znas, padas na pravosudnom... ili mozda postajes ministrica ili zamjenik mininistrice.

 

predlazem ministrici ili nekoj od sluzbenica da se spusti u podrum gdje se vrsi ispitivanje da nauci barem nesto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolega!

 

Voljela bih te upoznati jer vidim da si prošao sve isto što i ja.

Baš neki dan, nakon ovog foruma, pogledala sam poštu koju sam dobila iz ministarstva - ima toga jeda hrpetina. ja sam pisala molbe od 2000-2002 i odustala od toga.

Imam svakakvih obrazloženja, odgovora i svega ostalog.

Nije da branim ministricu, ali mislim da ona ne stigne sve - natječaji su samo forma, a netko tko brine o pravosuđu u cijeloj Hrvatskoj i putuje okolo - naravno, službeno i rješava velike probleme u našoj državi - što je istina ( Haag, kamate, zemljišne knjige...) mislim da nema puno vremena pregledavati natječajnu dokumentaciju svih nas, a vjerujem da nas je puno. Mislim da ona samo dobije papier i potpiše. Tako je i u većim firmama, direktor je taj koji samo potpiše - ostali suradnici sve naprave i on im vjeruje te potpiše ono što su mu oni ostavili - pa kuda bi stigao kad bi sve morao sam?! Dan bi trebao trajati barem 36 sati.

Odrasli smo ljudi, mislimo malo svojim glavama.

Nije ni meni lako i ja imam jako neugodnih iskustava sa natječajima, ali nađeš posao negdje drugdje, a jednoga dana ćemo biti pravi suci i znati ćemo cijeniti svoj posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nađi posao? Da je to tako lako, sigurno se ne bi grčevito hvatali ovih natječaja i ne bi nas ovako pogađale nepravde koje se događaju prilikom njihove realizacije. U gradu gdje živim je Pravni fakultet i konkurencija je ogromna. A posla nema, ni gotovo nikakvih natječaja. Pogotovo za početnike. Odvjetnici neće da primaju čak i ako si spreman raditi besplatno i sam plaćati doprinose. Sudovi neće da primaju volontere (primaju samo preko veza). Već godinama tražim posao u struci i ništa.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stovana kolegice!

 

znam i ja da ministrica ima puno posla i da se vjerojatno radi o tome da ona samo to popise. medjutim, jednu pogresku mogu shvatiti, drugi puta isto tako, treci puta... ok, cetvrti puta... pa dobro zaposlena je, peti puta... hmmm...

ali kad se to desava vec nekoliko godina?

 

zato ne prihvacam da nije znala odnosno da nije mogla ne znati, odnosno da se radi o slucajnosti ili zurbi ili prezaposlenosti.

radi se o jednoj "praksi" famozne i fantomske natjecajne komisije i trenutnog ministra koji vrse imenovanja kako im se "svidi".

zar nije nevjerojatno da tolika hrpa pravnika u ministarstvu ne zna jedan jednostavan, cesto primjenjivani i osnovni zakon?

zar nije nevjerojatno da ta natjecajna komisija koja se sastoji od pravnika ne zna neka osnovna nacela u pravu i da kroz tolike godine rada ne vidi da grubo krse zakon?

zar nije nemoguce da se nakon tolikih zalbi kandidata, prituzbi i podnesaka u kojima se istice nezakonitost rada natjecajne komisije ne uoce nepravilnosti i nezakonitosti u radu?

 

i sada, na dnevniku, vidim gospodju zamjenika ministrice koja je pisala drugostupanjska rjesenja kojim je odbijala nase zalbe a koja kaze da je ona predsjednik te fantomske natjecajne komisije!

halooooooooooooo!!!!!!!! ljudiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!

upravni postupak u "dva stupnja"!!!! drugostupanjski organ!!!??? shvaca li netko tamo u ministarstvu sto to znaci "dva stupnja"!!???

nikome nije cudno sto se postupak provodi u "dva stupnja" a da onda imamo slucaj gdje predsjednik prvostupanjskog organa odlucuje o zalbi kao drugostupanjski organ!!??

sto bi rekli kada bi sudac opcinskog suda donio presudu i onda kada bi taj isti sudac odlucivao o zalbi protiv te svoje presude?

 

sto je sa nekim osnovnim pravnim nacelima!!!??? zna li netko u ministarstvu barem nesto?

kako ih nije stid?

 

a to sto ta bahata "gospodja" ne zeli reci tko je jos u toj komisiji govori dovoljno o "radu" te "komisije".

 

a sto se tice nalazenja posla na sudu...

samo cu reci da ce celnik pravosudnog tijela radije i prije izabrati nekoga tko je radio dvije godine u tom sudu kao vjezbenik i koga pozna, ako nema "svoga kandidata", nego nekoga koga prvi puta vidi i ne zna nista o njemu.

a o tome koliko je bitno, a i zalosno, ulizivati se predsjeniku suda da bi te imenovao kao savjetnika isto necu govoriti.

isto je i na drzavnom odvjetnistvu i prekrsajnom sudu.

 

a prica o odvjetniku koji ce te primiti i, ako imas srece, placati ti minimalac koji je manji od npr. place koju prima osoba sa sss ne spada u ovu temu.

 

zato je ovo sto se desava u ministarstvu "pravosudja" (na zalost moram to staviti u navodinke) stvarno jedna velika sramota i ne znam kako ti ljudi tamo mogu pogledati nama u oci i lagati... pa makar to bilo preko kamera.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drage kolega,

ja vec danima posjecujem legalis, a posebno ovaj forum, jer iako sam prošla dosta toga svakim danom sam sve više razočarana u one koji bi trebali biti "stup" društva i "ponos" nas građana. Ja imam sreću da odrađujem vježbenički staž u sudu makar voloterski i da mi se bliži vrijeme učenja i polaganja pravosudnog ispita. Žalosno je to da kao volonter nisam imala prednost prilikom primanja vježbenika, tim više što sam mlada majka i u to vrijeme jedna od dvoje mladih ljudi na otoku koja se prijavila na natječaj. Ni jedno od nas dvoje nije primljeno, već osoba koja svaki dan putuje na posao i s posla trajektom i sigurno ne misli ostati i živjeti na otoku. Da me se krivo ne shvati, nemam ništa protiv te cure, vjerujem da je ona imala veći broj bodova od mene na natječaju, ali sve ovo spominjem čisto zbog toga da vam kažem kako sam i ja,iskreno, probala utjecati na svoj prijem (za plaćenog vježbenika), ali bezuspješno. I uz veliku preporuku predsjednika suda. Rekli su mi "strogo po bodovnoj listi". Sve se to događalo za vrijeme prošle ministrice i koliko sam god bila tužna (i danas sam) što i dalje volontiram, bilo mi je s jedne strane drago da mi veza nije "upalila". Iako je stranka bivše ministrice tvrdila da se bori za otoke i obitelj!!! Ljudi moji, nije lako nikome,ali vjerujte mi, imam obitelj i jedva spajamo kraj s krajem, pa opet nasttojim vjerovati u to da će mi se jednog dana trud i muka isplatiti!!!No nemojte gubiti svaku nadu. Moramo vjerovati da ćemo Mi moći nešto napraviti! Znam, reći ćete "vidi ove lude", ali... Još nešto, Dalibora Milana dobro poznajem i momak je stvarno super, ali tako bi voljela da se ovakvim stvarima stane na kraj odnosno da se počevši od ovog slučaja ovakve stvari dovedu na čistac i da odgovaraju osobe koje su za to odgovorne. Želim svu sreću Dubravki i Matku i snagu da izdrže do kraja! A što se tiče komentara jedne kolegice da je ministrica preopterećena i prezaposlena, svaki komentar je smiješan, jer za takve stvari oni uvijek nađu rješenje, a to svakako nisu šprance i nacrti rješenja prema kojima oni biraju vježbenike. Sramotno ministarstvo koje sramote profesiju. Ja se svoje prisege sa promocije dobro sjećam i mislila sam da ona nešto znači. SRETNO KOLEGE!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dok svi šute i puštaju da budu pokradeni ništa se neće promijeniti. Da je svaki put dignuta "frka" kad je netko krao na natječaju u nekom "razumnom" vremenu bi ti natječaju bili pravi, a ne namješteni.

 

Dok se svi slažu sa ovakvom praksom nitko nema razloga da je mijenja.

 

Ako se niste spremni boriti za sebe nego ići linojom manjeg otpora, bolje niste ni zaslužili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo tako. suti, samo suti.

price o romantiziranoj borbi za pravdu ostavi za prije spavanja.

 

ministarstvo ima dosje o svakom kandidatu koji se prijavio na bilo koji natjecaj kojega je raspisalo ministarstvo. u tom dosjeu stoji na koji se natjecaj prijavio sa dokumentacijom o tom natjecaju a sto znaci da ima i zalbe i ostale podneske koje je slao u vezi sa tim natjecajem.

pa sad ti pogledaj kako se imenuje sudac i tko sve daje misljenja o izboru. sumnjam da ce proci onaj kandidat koji je od prije poznat kao "problematican".

 

ostaje advokatura... a to znaci da moras, nakon svega, imati novaca za pokretanje ureda i placanje svih troskova dok ti se posao ne uhoda. ako ti se ikada uhoda.

 

sto sa onima koji nemaju novaca a kojih ima puno vise? moraju sutiti ako ikada zele dobiti posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

za vrijeme marinog mandata bilo je jos njenih egzibicija prilikom izbora za vjezbenike pored toga kojega ti navodis.

birano je izgleda po istom kljucu kao i za vesne: "nemas bodova ali si nam podoban ili si u pravoj si stranci". imenovani su ljudi koji su imali i po 15 bodova manje od ostalih. ili su cak bili na kraju bodovne liste.

 

zasto ne stave jasno u zakon odredbu:

 

" stavak x)

za sudackog vjezbenika, savjetnika i suca, pored uvjeta navedenih u prethodnom stavku, osoba mora biti i pripadnik stranke iz koje je ministar nadlezan za poslove pravosudja.

 

stavak y)

iznimno od slucaja iz stavka x ovog clanka, za sudackog vjezbenika, savjetnika ili suca moze biti izabrana i osoba koja nije u stranci navedenoj u stavku x ovoga clanka, ako izravno ili neizravno dobro pozna ili je u srodstvu sa ministrom nadleznom za poslove pravosudja ili nekim clanom natjecajne komisije, a ministar nadlezan za pravosudje ili clan natjecajne komisije, bez obzira na razloge, traze da se ta osoba imenuje."

 

pa da stvari konacno svima budu jasne. da se vise ne pravimo bedasti i da izbjegnemo ovakve cirkuse.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija