Jump to content

Kupovina stana pod svježom hipotekom - koje su moguće opcije?


Neda84

Preporučene objave


Pozdrav svima.

 

U potrazi za stanom napokon sam našla jedan koji mi super odgovara. No naišao je i problem:

 

Vlasnik je 1/1 no u teretu stoji:

 

 

Temeljem solemniziranog ugovora o namjenskom kreditu od 05.svibnja 2005. upisuje se hipoteka na nekretninama u A za kredit u iznosu od 273.321,44 CHF u kunskoj protuvrijednosti uz redovne godišnje promjenjive kamate po stopi od 4.90% te ostalih kamata, troškova i naknada u skladu s ugovorom o kreditu, a kao nositelj tog prava upisuje se: ZAGREBAČKA BANKA D.D. ZAGREB, PAROMLINSKA 2

 

 

Zbunjuje me situacija jer bi dogovorena cijena za stan bila manja (i to dosta) od navedene cifre tereta. Trebam napomenuti da bih kupila stan s gotovinom.

 

Koje su moguće opcije u ovakvoj situaciji?

 

Hvala Vam unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedina opcija vam je da preuzmete kredit od sadašnjeg suvlasnika.

Nikakve druge opcije nemojte niti sanjati.

Mnogi su ostali i bez stana i bez novca.

Raspitajte se skupa sa suvlasnikom i otiđite u Privrednu banku.

Tako ćete kupiti stan na otplatu (vjerojatno na 30 godina).

Ovo bam vrijedi ako niste stariji od 35 godina jer u protivnom, sumnjam da ćete uspjeti..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neda84 je napisao:

 

Zbunjuje me situacija jer bi dogovorena cijena za stan bila manja (i to dosta) od navedene cifre tereta. Trebam napomenuti da bih kupila stan s gotovinom.

 

Koje su moguće opcije u ovakvoj situaciji?

 

Hvala Vam unaprijed!

 

Odmah odustati od kupnje!!!

 

U slučaju da kupite stan trebali bi otplatiti i taj neotplaćeni kredit!

 

Ako Vas vlasnik - prodavatelj nije upozorio da je stan pod hipotekom, vjerojatno se radi o pokušaju prevare!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam puno na odgovorima! Izgledalo mi je prilično loše kad sam saznala. Agent nije spomenuo teret na početku, no kad sam zatražila vlasnički list, sam je počeo govoriti o "prilično jednostavnom" rješavanju tj. skidanju tereta...

 

Ništa nije jednostavno, no ne postoji li neki način da se teret ukloni s nekretnine? Da se prebaci na drugu nekretninu ili slično?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kupovina stana pod hipotekom nemora biti loš posao .

potrebno je dosta opreza.

dogovorite cijenu stana sa vlasnikom .

dogovorenu cijenu umanjite za kredit i razliku isplatite vlasniku po potpisivanju kupoprodajnog ugovora u kojem preuzimate otplatu kredita.

dali će se banka složiti ili ne sa kupovinom nije toliko bitno ( kradit je potrošački i sa večom kamatom -na to paziti)

bitno je da kredit otplaćujete na vrijeme da banka traži isplatu kredita odjednom.

obvezno tražite da nastavite vi sa otplatom kredita ili da se hipoteka briše.

ako vlasnik nastavi sa otplatom kredita može prestati sa plaćanjem ,kada više ne bude vlasnikili po isplatu ugovorene cijene za nekretninu,tada se banka naplačuje prodajom nekretnine .

 

za vrijednost hipoteke se umanjuje vrijednost nekretnine pri određivanju poreza na promet nekretninama .

u konačnici bi platili porez od 5% na vrijednost nekretnine umanjen za vrijednost hipoteke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kažeš da je pod svježom hipotekom-to znači da nije otplatio gotovo ništa odnosno nešto skroz malo od cifre tereta koji je 273.321,44 CHF, te navodiš: "...dogovorena cijena za stan bila manja (i to dosta) od navedene cifre tereta...".

 

Pa o čemu mi pričamo? Halo ljudi teret je viši od cijene stana i kako onda dogovorenu cijenu umanjiti za kredit i razliku isplatiti vlasniku po potpisivanju kupoprodajnog ugovora u kojem se preuzima otplata!Preuzimaš otplatu više od 270 tisuća franaka za nešto što vrijedi kako kažeš dosta manje...

 

To da je teret manji od kuporodajne cijene stana onda bi bilo u redu preuzeti otplatu kredita i vlasniku isplatiti razliku.

 

Bježi od toga što dalje i ne okreći se sine... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznam kako vam uopče pada na pamet razmišljati o kupovini stana opterečenog tolikom hipotekom kada na tržištu ima stanova more. Iako se taj pravni posao može vrlo jednostavno odraditi tako da vlasnik stana isplati banku dobije od banke brisovno očitovanje i teret se u gruntovnici skida. Tek onda ima smisla kupovati takav stan a malo su čudne namjere vlasnika kada prodaje stan s tolikim teretom a prodaje ga za manju cifru. BJEŽITE!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

ako kupujete novi stan od investitora, a zgrada je izgrađena kreditom banke, iznos upisane hipoteke je vjerojatno takav jer se ukupan iznos kredita upisuje kao teret na sve etažirane jedinice, dok se stan ne proda kupcu. Tada trebate zatražiti od banke brisanje hipoteke s vaše etažne jedinice. Iznos se tada samnjuje za određenu sumu, a na druge (neprodane) stanove se upisuje isti teret, ali umanjen za dio otplaćenog kredita. Novac u tom slučaju ne smijete davati prodavatelju, već banci, a s njima još provjerite da li su spremni izdati pismo namjere (mislim da se tako zove) da će se teret brisati nakon što uplatite iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Podižem temu iz prašine ...:frajer:

 

Može li se ostatak vrijednosti neisplaćenog dijela hipoteke prenijeti na neku drugu nekretninu prodavatelja koja nije nužno u TOJ zgradi ukoliko se vjerovnik s time složi, a sa ove koju bih u ovom slučaju ja kupio, Banka brisala unatoč ostatku duga koji bi tada bio upisan negdje drugdje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija