Jump to content

mišljenje jednog poslodavca


dk

Preporučene objave

u nastavku je moje mišljenje kao poslodavca... zapošljavam cca 200 radnika i mogu odmah reći da se kvalitetnog radnika mora tražiti svijećom... u tome nema razlike da li je to običan nkv radnik ili član uprave... vrlo su rijetki oni koji su svjesni da se plaća ne dobiva već zarađuje... po nekakvom mom iskustvu u firmi je 10% onih koji vuku, 60-70% onih koji rade kad baš moraju i ostatak su totalni neradnici...

u firmi sam radnicima omogućio sve što se može poželjeti, plaće iznad prosjeka branše, fleksibilno radno vrijeme, plaćene prekovremene, topli obrok, raspored godišnjih odmora kakav sami naprave, a zauzvrat samo dobio nikakav učinak, bolovanja preko svake moguće mjere, totalnu neodgovornost itd...

nakon što sam uveo destimulaciju od 10% za one koji tijekom mjeseca imaju neopravdani izostanak ili kratko bolovanje, izostanci za bolovanje su se smanjili za 80% (pa me onda uvjeravajte da su sva bolovanja opravdana)..

uveli smo varijabilni dio plaće od 25% pa se vidi izvjesni pomak...

uglavnom zahtijevati prava svi znaju, ali o obvezama i odgovornosti se nema što pričati...

 

spreman sam na raspravu i mogu odbraniti svoje stavove, samo vas molim da napadi budu argumentirani i na mjestu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Odgovora 226
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

dk, napisao sam svoje raznišljanje Vezano za Vašu temu , no moderator mi nije htio objaviti post. Razlog ne znam jer je post bio sasvim uljuđen, možda malo predug.Pokušat ću kasnije ponovo-kraće. :misli:

Dobro,vidim sve je ok.

Tvrdim da ste Vi rijedak primjer poslodavca sa sklonostima da premosti jaz između poslodavca i radnika,najmanje isto toliko rijedak kolika je rijetkost po Vama "dobrih radnika". U pravu ste, nakaradno shvačamo rad i nagradu za isti.Sve što ste učinili za "kristalizaciju" odnosa unutar Vaše firme ,za svaku je pohvalu. Ja ću Vam iz iskustva "srednjeg rukovodioca", a ono je 30-godišnje reći sljedeće: Sve je OK samo poslodavci zaboravljaju važnu činjenicu da osim pravila,nagrade i kazne radnici su još i ljudi.Dakle imaju psihu. Potrebno je radnike educirati i primjerom pokazati zbog čega bi trebali slijediti volju svojih nadređenih.naši poslodavci ništa ili gotovo ništa ne znaju o "upravljanju ljudskim potencijalima", dakle o "zadovoljnom radniku i koristi koju če im takav donijeti. Uvjeravam Vas, da nije samo novac motiv zbog kojeg će radnik poštivati Vašu volju.Tu je i briga o radniku i osječaj koji bi rukovodstvo trebalo stvoriti a to je "da je radnik dio cjeline čiji su interesi zajednički i od obostrane koristi". A o tome što nema radnika adekvatno pripremljenih za određene poslove to i nije samo njihova krivica nego i krivica društva u cjelini pa i samih poslodavaca.Možda Vam se ovo moje lamentiranje čini utopijom, no moja iskustva su sukladna mojim tvrdnjama. U sljedečem postu mogu Vam to ptkrijepiti primjerima.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne mislim nimalo da je vaše pisanje lamentiranje, čak što više mislimo skoro isto...

koliko imam dojam čini mi se da su radnici generalno vrlo uplašeni što će biti sutra i da ih je velika većina u apatiji...

ali, to nije bila tema mog posta... to je prvenstveno odnos prema poslu, smatranje da plaća pada s neba i slično... o tome bih da pišemo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

puno puta sam prošao to objašnjavanje da plaća ne pada s neba, već da plaću određuje direktno izvršeni rad... ali to je borba protiv vjetrenjača...

 

moje iskustvo govori da jedino vrlo jasno postavljene stvari daju rezultate... jasno definirani ciljevi, jasno definirane vrijednosti za te ciljeve i jasno definirani rokovi...

 

jedino u takvoj organizaciji ljudi rade ono za što su plaćeni, a za to postići treba puno energije i truda...

 

plaće se kreću od 5000-18000...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk,

dakle ja bih volio raditi u Vašoj firmi. Firmi gdje je sve jasno. A plače su nadprosječne. Ja ne Vidim zašto bi itko tko ima nkv spremu bio nezadovoljan sa 5.000,-kn plaća za nekavo zakonski određeno radno vrijeme. Trebao bi se "poderati na poslu" uz one uvijete kije ste napomenuli u svom uvodnom postu.

Što onda ne štima? Zašto Vam radnici pretežito "nisu po volji"? i zašto taj njhov rad ne zadovoljava Vas ko poslodavca.1. ili to sve što ste napisali, ne stoji ( u što sumnjam,jer je ova tema preozbiljno postavljena) 2. ili Vi ne ostvarujete rezultat koji očekujete u financijskom smislu? radi nerada ili lošeg rada djela radne snage? 3. ili su se možda uvijeti poslovanja promjenili pa netko mora biti "kriv"?4. ili poslodavac nije iz struke( što je danas ćesto) pa ga se laže i obmanjuje a negativni rezultati isplivaju na površinu naknadno kad sredstva potrošena.

5, ikli je rukovodeći kadar nedekvatan sa neadekvatnim pristupom radu i radnicima pa potonji u "bijelom štrajku". U svojoj praksi od 30-tak inženjera moje struke,kojima sam bio nadređen, sreo sam samo 2 koja nisu "mahala" diplomama, nego učila i naučila svoj posao" danas su poduzetnici.

Tu ste negdje rekli da radnici misle kako im morate "dati" plaču.

Imam slučaj u kome poslodavac misli da on meni mora "dati" plaću koju ja navodno ovaj ili neki tamo mjesec nisam zaradio. Ali tome nije tako. Radi javašluka i nepoštivanja struke i lakomislenosti i pohlepnosti mog poslodavca, dogodilo se da mu neki poslovi nisu adekvatno plačeni pa je pokušao "krivnju prebacuti dolje".

Znači princip mora biti ; nema "davanja", za pošten rad-poštena plača. No gabule u koje uljeću pojedivni poslodavci ne mogu se lomiti preko leđa radnika.

Radnici nisu poslodavčevi dioničari. Negdje je "zec". Gdje? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam nigdje napisao da su nezadovoljni radnici, već ja kao poslodavac...

 

ali temu sam postavio više filozofski nego što sam mislio pričati o našoj organizaciji...

 

pričajmo o generalnim dojmovima koji se protežu kroz forum...

 

poslodavci ne valjaju, izrabljuju radnike, odmah ih treba tužiti i slično...

 

a što je s radnicima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon 15-tak godina „crncenja“ u poduzetnistvu, ponudila sam nedavno svim svojim zaposlenicima (jos uvijek nas je isti broj kao i prije krize, mala smo firma s manje od 50 zaposlenih) da budemo dionicari i da donosimo sve odluke zajedno, dijelimo probleme i dobit, znaci odgovornost i rizik. Svi su jednoglasno odbili moju ponudu jer vide kako zivim – ni svetka ni petka ni godisnjeg i stalno u utrci s preponama, jer ako prestanes pedalirati posao stane, a novac presahne. Pa su svi moji zaposlenici radije odabrali imati npr. „sigurnih“ xx.xxx eura godisnje + 30 dana godisnjeg + mobitel + auto + placen rucak + privatno osiguranje + mogucnost naknade za nezaposlene ako ostanu bez posla (to im je zapravo najvaznije!) nego da zavrnu rukave (i vikendom!) te zarade godisnje i vise od 100.000 tj. u skladu sa svojom inicijativom i zalaganjem...

 

Problem je, po mom misljenju, 40% u roditeljima, a 60% u skoli tj. u profesorima. Ne volim generalizirati, ali sudeci po djeci mojih prijatelja i poznatih, 90% roditelja odgaja parazite koji su se spremni oznojiti samo u diskacu od 2 - 6 ujutro (cast izuzecima). A niti nastavni program niti ucitelji i profesori uce djecu i mladez kako prezivjeti u zivotu i na temelju kojih vrijednosti (ucenje, zalaganje, trud i napor, odgovornost, postovanje). Djeca izadju i s fakulteta, a nemaju u rukama prakticki nikakvo korisno znanje ni vjestine pomocu kojih bi zaradili za zivot i osamostalili se, a za obrt ili poljoprivredu ili bilo koju drugu samostalnu djelatnost su svi „prefini“ i gledaju ili s prezirom ili u startu otklanjaju kao mogucnost jer nemaju "pocetnog kapitala (manje od milijun eura nemojte im ni spominjati, nije opcija koju bi uzeli u razmatranje)....

 

U civilizaciji tj. na asfaltu ne moramo saditi ni kopati niti loviti zivotinje da se prehranimo, no novcanice od 10 eura ili 100 kn jos uvijek nisu jestive! Komunizam nam je pokusao utuviti u glavu da ce se drzava o svemu pobrinuti, a socijalizam slicnu pricu nastavlja, poduzetnici smo glavni neprijatelji "radnicke klase". Kapitalizam je kroz bankarstvo i globalnu financijsku krizu pokazao da ne poznaje ni moral ni etiku. A mediji su samo slika ovog jadnog skroz pozutjelog i dekadentnog drustva, gdje pozitivni primjeri nisu vijest vrijedna objavljivanja...

 

Ja sam vec "antikvitetni primjerak" i uopce se ne smatram pesimistom, al to sto ceka mlade generacije na kugli zemaljskoj, drago mi je da necu vidjeti, jer od silnih depresija, droge i alkohola ne znam tko ce uopce raditi ni na koji nacin ce se osigurati blagostanje na koje se kucnim odgojem i skolskim programom djecu uci da na njega imaju pravo samim cinom rodjenja, a koje im, naravno, netko treci mora osigurati ....

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Do kraja 2005. godine imao sam relativno solidnu firmu i posao i najviše smo u jednom trenutku imali 14 radnika. Apsolutno se slažem da je vrlo teško nač dobrog i pouzdanog radnika koji barem malo može razmišljati o poslu kao da je to i njegova firma a ne samo kad čeka kraj radnog vremena. Mislim da sam bio više nego korektan poslodavac čak više i predobar i to je pogreška. Netreba se previše s radnicima zbližit i sprijateljit jer je to kontraproduktivno. Ako radnik ima odlične radne kvalitete onda su mu ljudske kvalitete nikakve ili ako ima ljudske kavalitete onda je kao radnik nikakav a onih koji to imaju sve u kompletu ima vrlo malo. Nažalost takva su moja iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk,

znam da nisi rekao da tvoji radnici nisu zadovoljni. Samo sam aludirao na to ,da mi nije jasno zašto ne rade onako kako bi poslodavac želio, ako je plača takva kakva jest.

Generalno gledajući na ono na što ti ciljaš, tvrdim da su radnici u "nepovoljnijem" položaju od poslodavaca. Imaju manje novca a novac je danas, nažalost ,sve. Manje novca znaći inferioran položaj u društvu. Manje novca znaći,slabiju zdravstvenu zaštitu,ograničene mogučnosti školovanja svoje djece i da ne nabrajam dalje. Dakle, u društvu u kojem se uspjeh mjeri količonom novca,kakve šanse u borbi za svoja prava ima tvoj radnik koji ima 5000 ili 10000 kn kad je sat odvjetnika 500 kn i kad za to da se spori sa tobom oko nečeg mora potrošiti godišnju plaću. To da je novac sve sami poslodavci potenciraju i onda se čudom čude što radnika zanima novac i samo novac. Imao je od koga naučiti. Osim toga tko je kroz povijest, ne tako davnu stvorio, od radnika klasnog neprijatelja? Tko je "izmislio" komunizam,mrak mrakova. Poslodavac. Nikako ne radnik.

Poduzetnica je grdo zabrijala. Mnoge su njezine riječi su pogodile bit stvari u sadašnjem trenutku. Njezine prognoze su crne. A što je osim globale, izazvalo to crnilo ili žutilo? Utrka za krivim vrijednostima. Za materijalnim dobrima.A tko je taj koji je započeo tu utrku? Radnik? Čisto sumnjam. Pored toga, poduzetnica je zaboravila da nismo svi "rođeni" da budemo "gospodari(poslodavci), neki moraju biti i "sluge". To što poduzetnica radi dan i noć,bez odmora ,za svaku je pohvalu ali to je njezin osobni izbor i ne mora biti i moj. I takav posao vrsta je "ovisnosti". Uostalom nitko, ama baš nitko od poslodavaca ne radi taj svoj mukotrpan posao, za lijepe oči, nego za novac=moć= vlast. Dakle, samo je to :petpara: i ništa više. To da je teško naći dobrog radnika,istina jeisto koliko je teško nači i dobrog poslodavca. Tko je vinovnik(osim pokojnog Šuvara koji je ukinuo ŠUP). Svi jer se ne promiću prave vrijednosti. Ne poštuje se struka. Nema poštovanja među nama. Moj bi mi pokojni otac Joža stisnuo šamarčinu, kad nebih na ulici pozdravio starijeg susjeda. Sad mladi i ne vide da postoje stariji (čast izuzecima)jer se razmišlja samo o jednoj stvari , novcu u inim njegovim oblicima. Ne vjerujem da se stvari neće promjeniti na bolje. Hoče, al to ja nažalost nebum videl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1

slažem se s tobom.

 

Svakako su radnici u nepovoljnijem položaju, a ljenčinama se može itekako dati otkaz, pa zašto bi itko držao neradnika a nezaposlenih ljudi željnih rada pun je zavod za zapošljavanje.

 

U svakom slučaju uvijek je povoljniji položaj onoga koji bira: "tebe hoću, tebe neću, a ti bi možda i došao u obzir, aliiiii..",

nego položaj radnika koji se mora reklamirat i reklamirat i uvjeravat poslodavca kako je on prava osoba za poslodavca, sve samo da radi.

 

Danas radnik ima toliko nesiguran položaj da može u trenutku dobiti poslovno uvjetovani otkaz- poslodavce nitko ne sili da ono to nesmiju napraviti. A ako ih radnik i tuži, pa čemu strah od suda, neka poslodavac dokaže kako mu je radnik ljen i nije se uklopio u radnu sredinu i dobit će radni spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

...Pored toga, poduzetnica je zaboravila da nismo svi "rođeni" da budemo "gospodari(poslodavci), neki moraju biti i "sluge". To što poduzetnica radi dan i noć,bez odmora ,za svaku je pohvalu ali to je njezin osobni izbor i ne mora biti i moj. I takav posao vrsta je "ovisnosti". Uostalom nitko, ama baš nitko od poslodavaca ne radi taj svoj mukotrpan posao, za lijepe oči, nego za novac=moć= vlast. Dakle, samo je to :petpara: i ništa više.

...

 

Stvari ce se mozda promijeniti jedino onda kad novac ponovo postane ono zbog cega je i izmisljen – da sluzi iskljucivo kao sredstvo za laksu razmjenu dobara, a ne za skupljanje i uvecavanje (iskljucivo kroz stvaranje novog duga!). Osobno mi se novac i banke takve kakve su danas gade, a poduzetnistvo kao „osobni izbor“ smatram da je stvar iskljucivo osobne odgovornosti kako za sebe i svoje najblize tako i za drustvo u kojem zivimo i djelujemo. Odakle dolaze novci u drzavni proracun - iz kojeg se placa sva drzavna i lokalna administracija te zdravstveno osiguranje i mirovine - ako ne iz poreza kojeg proizvodimo poduzetnici uz pomoc nasih zaposlenika?!?

 

Ljudi bismo trebali biti odgajani i obrazovani sa svijescu da sami sa svoje dvije ruke i glavom znamo, mozemo i trebamo biti kreativni, hrabri i poduzetni, te da se sa vrlo malo ustedjevine i jos iz roditeljskog doma moze sam sebi stvoriti svoje vlastito radno mjesto u drustvu! I uspjeti u tome, naravno, ne u tjedan dana nakon sto smo poceli i to u kolicini koju npr. stvore 4 generacije vrijednim radom, stednjom, odricanjem i razumnim ulaganjem. Ne, danas nas mediji „uce“ da se bogatstvo stvara preko noci i prakticki se nitko vise ne zeli ni odricati ni zrtvovati, a kamoli „raditi za sitnis“. Svi bi samo odmah i puno. A rijetki su svjesni cinjenice da stvoriti jedno novo radno mjesto godisnje znaci da se poduzetnik odrekao ili svog godisnjeg ili svoje dobiti (ukoliko se ne zeli zaduziti u banci) jer ne, valjda i novci za to padaju s neba ili rastu u tudjem dzepu, kao sto i poduzeca opcenito nastaju carobnim stapicem....

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poduzetnica

Nisu svi materijalisti. Ljudi su različiti i imaju različite potrebe i želje. I ja sam bila poduzetnica godinama, radila od čistaćice do knjigovodstva. Svoju plaću ponovo ulagala....

A onda mi je bilo dosta jer jednostavno nisam imala vremena ulagati u sebe a za mene je navažnije ulaganje-ulaganje u sebe -znanjem. Tek sada mogu pročitati knjige koje prije nisam mogla, pisati i baviti se umjetnošću koju volim. Nismo svi opsjednuti vrijednostima kapitalističke oligarhije!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poduzetnica je napisala

...Ljudi bismo trebali biti odgajani i obrazovani sa svijescu da sami sa svoje dvije ruke i glavom znamo, mozemo i trebamo biti kreativni, hrabri i poduzetni, te da se sa vrlo malo ustedjevine i jos iz roditeljskog doma moze sam sebi stvoriti svoje vlastito radno mjesto u drustvu! I uspjeti u tome, naravno, ne u tjedan dana nakon sto smo poceli i to u kolicini koju npr. stvore 4 generacije vrijednim radom, stednjom, odricanjem i razumnim ulaganjem. Ne, danas nas mediji „uce“ da se bogatstvo stvara preko noci i prakticki se nitko vise ne zeli ni odricati ni zrtvovati, a kamoli „raditi za sitnis“. Svi bi samo odmah i puno. A rijetki su svjesni cinjenice da stvoriti jedno novo radno mjesto godisnje znaci da se poduzetnik odrekao ili svog godisnjeg ili svoje dobiti (ukoliko se ne zeli zaduziti u banci) jer ne, valjda i novci za to padaju s neba ili rastu u tudjem dzepu, kao sto i poduzeca opcenito nastaju carobnim stapicem....

:-?

Rijetki su poslodavci koji shvačaju svoj posao,uzročno -posljedične veze u njemu, kao Vi. Kad bi bilo suprotno, gdje bi nam bio kraj. Vi ste imali sreću da ste rođeni u takvoj obitelji koja je promicala prave vrijednosti i od koje ste NAUČILI te vrijednost. Što sam primjerice je mogao naučiti od svog pokojnog oca Jože (bio je krojač a majka radnica u N. Tesli). Naučio sam da moram biti pošten. Da ne mogu "uzeti" tuđe. Da moram svojim rukama i glavom zaraditi za život. I jesam. I onda sam jednog dana odlučio i ja uključiti se u poduzetničke vode. Bilo je to 5 teških godina. Što sam naučio u njima? Da posao neću dobiti jer svi znaju moje stručne vrijednost (a i ljudske),nego da posao moram PLATITI. Prvo 10% a onda se to popelo na 100%. Posao je vrijedio 100 ja sam za isti trebao dobiti 200, a 100 sam morao dati naručitelju u gotovu novcu. I kakva bi tad bila nova vtijednost koju sam stvorio svojim radom?!To je bilo protivno onom što sam ja naučio od svog oca. Sve se u meni pobunilo i ja sam odustao od "poduzetništva". Tako je radila večina poslodavaca, tako radi večina poslodavaca i danas (bar u mojoj branši - proizvodnja proizvoda iz drva). Dakle, nikome nisu bile važne one vrijednosti koje spominje poduzetnica( znanje,trud,predanost poslu,stručnost), nego zarada na nelegalan način. To nisu "izmislili radnici". To su izmislili "poslodavci", koji su sve oko sebe zarazili pohlepom za nezarađenim novcem. Ta zarazta traje i danas i trajat će dok god na proradi "goli otok". Kako će u takvim uvijetima raditi pošten poslodavac? Kakav to porez ubirae država (od kakvog novca) i kako će onda živjeti naš radni čovjek?Dok god ne shvatimo svu svoju moralnu mizeriju, dotle neče biti dobro. Nikome ,ni poslodavcima, ni radnicima. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Korupcija i predrasude rak rana su drustva koje pretendira biti zdravo. Udruge poput Legalisa i Zvizdaca bore se protiv tog zla, no cini mi se da je doslo vrijeme da poduzetnici proglasimo obustavu rada i pocnemo strajkati, da prestanemo raditi i odricati se, uplacivati poreze i doprinose kako bismo i mi imali vremena citati, baviti se sportom i kulturom umjesto svakodnevih prljavih aktivnosti kapitalisticke oligarhije i materijalistickog punjenja nasih i tudjih dzepova (i proracuna)!

 

Pa se vidimo svi na zavodu za zaposljavanje ili u redu pred Caritasom za odjecu i hranu, ha? Mozda ce se onda kolektivna (ne)svijest promijeniti?

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poduzetnica je napisao:

no cini mi se da je doslo vrijeme da poduzetnici proglasimo obustavu rada i pocnemo strajkati, da prestanemo raditi i odricati se, uplacivati poreze i doprinose kako bismo i mi imali vremena citati, baviti se sportom i kulturom umjesto svakodnevih prljavih aktivnosti kapitalisticke oligarhije i materijalistickog punjenja nasih i tudjih dzepova (i proracuna)!

 

Potpuno se slažem sa rečenim.

 

U ovom društvu vlada toliko antipoduzetnička klima da se stalno čudim hrabrosti poduzetnika koji uopće žele širiti posao i zapošljavati veći broj ljudi. Trebalo bi im podijeliti medalje za hrabrost.

I pitam se što će biti kad ti ljudi jednom kažu - sad nam je dosta.

 

Sa govornica pojedinih sindikalnih čelnika, a i pokojeg političara ponekad se može čuti pravi govor mržnje prema poduzetnicima i poduzetništvu uopće.

U glavama ljudi sve je više socijalističko-gotovanskog mentaliteta, a političari se samo natječu tko će dati više raznoraznih'prava', samo da se dođe na vlast (ili ostane na vlasti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Prvo 10% a onda se to popelo na 100%. Posao je vrijedio 100 ja sam za isti trebao dobiti 200, a 100 sam morao dati naručitelju u gotovu novcu. I kakva bi tad bila nova vtijednost koju sam stvorio svojim radom?!To je bilo protivno onom što sam ja naučio od svog oca. Sve se u meni pobunilo i ja sam odustao od "poduzetništva". Tako je radila večina poslodavaca, tako radi večina poslodavaca i danas

 

Razlog zašto sam odustao od širenja poslovanja upravo je taj - nisam htio davati koverte.

 

Ali ne mislim da su za mito krivi poduzetnici, nego prvenstveno političari. Politika se kod nas pretvorila u biznis, i okružila kvazipoduzetnicima tj. mafijašima, koji dobivaju poslove od države, a onda taj isti posao u trećinu cijene daju pravim poduzetnicima. Pa ako hoćeš raditi, stisni zube i uklopi se . Ili možeš raditi 'sitne' poslove izvan tog kruga korupcije.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za korupciju je potrebno dvoje i ne sastoji se samo u razmjeni koverti s novcima.

Korumpiran je i novinar koji za jedan obican rucak kojim je pocascen ne napise ono sto misli ili sto je otkrio.

A korumpiran je i svatko tko ustukne pred nepravdom ili losim cinjenjem iz straha od odmazde. I zasto zivimo u strahu i sutimo? Zato jer smo neslobodni, jer imamo osjecaj da vlastitu sudbinu ne drzimo u svojim rukama?

Pa da li smo stoga poduzetnici upravo zato "ljuti neprijatelji" radnicke klase, sindikalista i politicara, zato jer smo, u osnovi, slobodniji od ljudi koji ne rade za svoj vlastiti nego za tudji racun i zato sto smo hrabri i poduzetni, sto riskiramo i stavljamo svaki Bozji dan svoju odgovornost na kusnju stvarajuci nove vrijednosti i utiruci svoj vlastiti put kojim iza nas krece mnogobrojna grupa ljudi koja o nasem naporu, znanju, zalaganju i spretnosti ovisi? Zato "smetamo" i izazivamo zavist i ljubomoru?

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poduzetnica je napisao:

...Pa da li smo stoga poduzetnici upravo zato "ljuti neprijatelji" radnicke klase, sindikalista i politicara, zato jer smo, u osnovi, slobodniji od ljudi koji ne rade za svoj vlastiti nego za tudji racun i zato sto smo hrabri i poduzetni, sto riskiramo i stavljamo svaki Bozji dan svoju odgovornost na kusnju stvarajuci nove vrijednosti i utiruci svoj vlastiti put kojim iza nas krece mnogobrojna grupa ljudi koja o nasem naporu, znanju, zalaganju i spretnosti ovisi? Zato "smetamo" i izazivamo zavist i ljubomoru?

:-?

Poštovana,

to Vi tako vidite. Sebe ko ljutog neprijatelja. Što Vem donosi tu Vašu "slobodu"? Što, zar bi ta "grupa ljudi koja ovisi o Vama" trebala klečati pred Vama (mislim na Vaše radnike)? Za što? Za to što je Vama Bog dao nešto , što oni nemaju? Svi smo pred Bogom isti,valjda?! I molim,kako biste Vi sami sa svojim sposobnostima,naporima, zalaganjem i spretnost vodili posao bez te, " grupe ljudi". Šta Vi mislite da Vaši ljudi,nemaju svoje ,želje, potrebe,strahove i nadanja? Šta oni zapravo nisu ljudi? Dakle,razočaraliste me svojim stavom.

O političarima (i sindikalise isto vrijedi), sve je rekao felixx.

:-o:ceka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, zao mi je sto ste interpretirali moje razmisljanje na nacin na koji nije bio ni misljen niti ustvrdjen. Niti sam kome neprijatelj niti mi je potrebno bilo cije klecanje, a duboko sam zahvalna dragom Bogu sto mi je podario dobro zdravlje kao i sve drugo sto imam i sto nemam.

 

Iako i kad ste vec spomenuli klecanje, mislim da bismo svi skupa i u znak naseg najdubljeg postovanja trebali kleknuti i svaki dan u znak zahvalnosti paliti svijece proizvodjacima krumpira i drugih poljoprivrednih proizvoda, jer iskljucivo na njihovom radu – sadnji i uzgoju voca, povrca i zitarica koje konzumiramo – pociva apsolutno cijela svjetska ekonomija! Oni su jedini pravi, direktni i najosnovniji proizvodjaci od kojih pocinje razmjena u svrhu stvaranja dodanih vrijednosti, a svi mi drugi koji se bavimo svakojakim drugim poslovnim aktivnostima zapravo poslujemo samo zahvaljujuci njihovom herojskom i svakodnevnom radu koji ne poznaje ni subote ni nedjelje ni blagdane ni sindikate ni radnicka prava ni kolektivne ugovore ni bolovanja ni strah od letenja....

 

Ako bolje razmislite vjerojatno cete doci do istog zakljucka, ako to vec nije slucaj, kao i do spoznaje da je takva situacija jednostavno neodrziva, jer je proizvodjaca krumpira svaki dan sve manje, a nas - koji se poljoprivredom ne bavimo - sve vise, pri cemu svi skupa olako zaboravljamo da novac jos uvijek nisu jestiv....

 

Lijepi pozdrav i ugodan vam ostatak ponedjeljka

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

već sam pomislio da će tema otići u krivom pravcu, da su poduzetnici ugrožena vrsta, ali vratimo se na ono o čemu sam i počeo pisati, odnos radnika i poslodavca, odnosno odnos radnika prema poslu i radnim obvezama...

 

molim nekoga da mi objasni zbog čega je tako teško pronaći radnika koji se prema poslu ponaša odgovorno, spreman je donositi odluke i preuzeti odgovornost, koji veže svoj trud uz mjesečnu naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gospodine dk

 

što podrazumijevate pod donošenjem odluka i preuzimanjem odgovornosti? Ako možete navesti konkretan primjer.

To su jako relativni pojmovi i variraju od slučaja do slučaja, a poslodavci često ocjenjuju rad zaposlenika na subjektivan način. Često očekuju previše, i taže od radnika ono što nije u opisu radnoga mjesta i često misle da su adekvatno platili radnike. Što misle vaši zaposlenici o tome?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

molim nekoga da mi objasni zbog čega je tako teško pronaći radnika koji se prema poslu ponaša odgovorno, spreman je donositi odluke i preuzeti odgovornost, koji veže svoj trud uz mjesečnu naknadu.

 

Postovani,

A zasto u skoli nisu svi ucenici odlikasi kad imaju manje-vise sva zdrava djeca jednake fizicke i intelektualne predispozicije?

 

I kao zanimljiva ilustracija, danas su objavljeni rezultati istrazivanja kojim je potvrdjeno da u RH ucitelji i ucenici osmih razreda smatraju kako stara poslovica “znanje je imanje” vise ne vrijedi:

 

http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,10,5,,178563.jl

 

Sto ce ih ili tko i kako onda motivirati te mlade ljude da se sto prije osamostale i postanu produktivni, odgovorni i kreativni clanovi drustva kad vec imaju sve bez ikakvog truda? Zasto bi dolazili na vrijeme na posao, ne ostali doma na prvi kasalj, napravili posao umjesto da lebde internetom i chataju, kad ce ionako “barba Luka” utrcati kad zaskripi ili ce im roditelji rijesiti (ako vec nisu) sve egzistencijalne probleme?

 

Ne cini li Vam se da smo problematicni zapravo Vi i ja - jer kao poslodavci imamo skroz nerealna ocekivanja i kriterije neuskladjene sa stvarnoscu?!?

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

već sam pomislio da će tema otići u krivom pravcu, da su poduzetnici ugrožena vrsta, ali vratimo se na ono o čemu sam i počeo pisati, odnos radnika i poslodavca, odnosno odnos radnika prema poslu i radnim obvezama...

 

molim nekoga da mi objasni zbog čega je tako teško pronaći radnika koji se prema poslu ponaša odgovorno, spreman je donositi odluke i preuzeti odgovornost, koji veže svoj trud uz mjesečnu naknadu.

dk,

tvrdim da 90% poslodavaca nje dovolno upučeno u posao kojim se bave. Da ne shvačaju posebnosti struke u kojima vode posao. Zahtijevaju od tehnologije koju imaju ,neizvodive stvari. Kupuju krive tehnologije. Bivaju prevareni od prve linije svojih podređeni koji ih "šopaju" krivim informacijama" i prikazuju im frizirane rezultate. To tvrdim za svoju struku, drvno -prerađivačku. Poslodavci znaju okretati novac , znaju se prilagođavati svakakvim financijskim situacijama i inim drugm problemima, ali ne znaju ili rijetko znaju, upravljati ljudima i živim stvarima,kao što je naprimjer-drvo.

Osim toga ja nikako ne vidim kakav ti problem dk imaš, kad kažeš da na temelju tvojih spoznaja sve mora biti "propisano i definirano" (tako si nekako rekao). Kaj onda ne valja? Točno veli Mati77:definiraj nam to primjerom. Ali vjerojatno ne želiš,jer si isto tamo negdje napomenuo da nebi "o tvojoj organizaciji"? Opčenito,globalno smo pretresli , "popljuvali političare,sindikate, novinare i mafijaše"!kaj sad?:-D:-?:cuga:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Svima koji rade za mene kažem:"Ako tražite posao,na pogrešnom ste mjestu.Ako tražite način života,na pravom ste putu." P.de Savary

 

Da sagradite dobar brod,pobudite u radnika čežnju za beskrajnim morem.(moje mišljenje-kao poslodavca)

 

Svaka čast! :pljesce: To je odgovor. To je poslodavac. :klanja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Svima koji rade za mene kažem:"Ako tražite posao,na pogrešnom ste mjestu.Ako tražite način života,na pravom ste putu." P.de Savary

 

Da sagradite dobar brod,pobudite u radnika čežnju za beskrajnim morem.(moje mišljenje-kao poslodavca)

 

po tvom odgovoru mogu samo zaključiti da nisi poslodavac...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Svima koji rade za mene kažem:"Ako tražite posao,na pogrešnom ste mjestu.Ako tražite način života,na pravom ste putu." P.de Savary

 

Da sagradite dobar brod,pobudite u radnika čežnju za beskrajnim morem.(moje mišljenje-kao poslodavca)

 

Bez uvrede, ali kojim 'poslom' se baviš? Odvjetništvom? I koliko ljudi zapošljavaš?

 

Stavi se u položaj građevinara koji traži šljakere - kome će 'prodati' tu filozofiju?

Taj pristup može proći samo u vrlo ograničenom broju kreativnih intelektualnih zanimanja.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk,

naprotiv,takav pristup poslodavca djelatnoj radnoj snazi motivira istu. To je to, o čemu sam tamo prije govorio vezano za upravljanjem ljudskim potencijalima. Ultra je iznašla način kako i zbog čega će njezini djelatnici slijediti njezinu volju, i kako će uopće doći u šansu da rade sa njom (kužiš ne ZA NJU nego sa njom). Tu je sve kristalno jasno. Tu ne igraju samo "pravila". Tu nema "bića i kosti". Tu si unaprijed "osuđen" na to da odlaziš bez otkaza, bez suda i bez volje da se nekom žališ ,ako ne posjeduješ samo se jednu i najvažniju vrijednost : Predanost poslu i ljubav za posao koji si odabrao kao poziv. Dk, sve možeš kupiti novcem, svakog možeš nečem podučiti, svakog možeš staviti u "neki okvir" ali ako ne "priđeš" djelatniku na način da isti shvati kakve vrline promoviraš i ako su te vrline gole brojke , dobit ćeš za uzvrat ono što i imaš, a sa tim navodno nisi zadovoljan. :kavica: To je malo "filozofski" . To si tražio,zarne? :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

ultra je napisao:

 

Bez uvrede, ali kojim 'poslom' se baviš? Odvjetništvom? I koliko ljudi zapošljavaš?

 

Stavi se u položaj građevinara koji traži šljakere - kome će 'prodati' tu filozofiju?

Taj pristup može proći samo u vrlo ograničenom broju kreativnih intelektualnih zanimanja.

:kavica:

felixx,

misliš li ti da za baviti se građevinarstvom, ne treba kreativnosti? Misliš da je sve samo "šljaka". Varaš se. Kako češ (gradio sam neke pilane) motivirati neke tamo "šljakere" da ti ostanu raditi cijelu noć,sve subote,nedjelje jer te tjera "tehnologija" jer te tjera rok i jer nešto moraš završiti? Platit češ im? To se razumije samo po sebi.(A i ne možeš to platiti.) Ali kako ćeš postići da 7-dan ne odustanu, nakon 14-satnog radnog vremena? Svako bi bacio j...u lopatu i poslao te u materinu, a ipak se ostaje i posao se završava. To ti je ono,i ti šlakeri su ljudi, i oni hoče znati zašto se nešto mora, i što će biti ako se isto ne napravi. Dakle i oni moraju imati nekog ko će im ukazati na njhovu VAŽNOST u nekakvom procesu kojim se postiže neki cilj.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

felixx,

misliš li ti da za baviti se građevinarstvom, ne treba kreativnosti? Misliš da je sve samo "šljaka". Varaš se. Kako češ (gradio sam neke pilane) motivirati neke tamo "šljakere" da ti ostanu raditi cijelu noć,sve subote,nedjelje jer te tjera "tehnologija" jer te tjera rok i jer nešto moraš završiti? Platit češ im? To se razumije samo po sebi.(A i ne možeš to platiti.) Ali kako ćeš postići da 7-dan ne odustanu, nakon 14-satnog radnog vremena?

 

Na gradilištu imaš majstore i šljakere. Majstori razmišljaju o tome što rade, 'šljakeri' im pomažu i rade ono što im se kaže.

Majstore možeš motivirati, šljakeri samo broje sate i koliko će zaraditi.

 

Poslodavac koji organizira posao tako da se stalno radi po 14 sati dnevno je izrabljivač, a ne dobar poslodavac. U graditeljstvu nitko ne može stalno toliko raditi.

 

Kad sam bio u građevini, moji ljudi su radili 8 sati, + 1 sat pauze za objed (pravi kuhani obrok), i vrlo rijetko koji sat više, kada se nije smjelo prekinuti proizvodni proces.

Ako ne možeš tako organizirati posao, ne valja ti organizacija. Ako ljudi (u građevini) rade više od toga, efikasnost rada pada zbog izmorenosti, a vjerojatnost povreda raste geometrijskom progresijom.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felixx,

ja nisam tvrdio da je to bilo tako stalno,i često ali se događalo. Počesto to nema veze sa organizacijom rada, nego zavisi od dobavljača ili kooperanta. Stvori se "vakuum" i ti moraš reagirati. o tome se radi. koliko ti je puta pumpa za beton došla na gradilište na kraju radnog vremena a naručio si je za 10 sati.Koliko puta su te omeli "kišni dani" koje si "isplanirao", a njih je bilo duplo više.Koliko puta ti se dogodilo da si naručio kooperanta iz EU da ti instalira neku opremu a radi papirologije i birokracije nisi dobio neku "suglasnost", rok teče, stranac ti dolazi na vrijemei šta ćeš?! Udri,tuci.A to da se u građevini radi od 8+1 nemoj, to nije tako. To je kod tebe bilo tako.Ja ne mislim da tu neko nekog izrabljuje. To je ista situacija koju poduzetnica spominje sa proizvođačima hrane. I nemislim da se povrede na radu događaju radi premorenosti i radi mogučeg smanjenja pažnje.Niko nikog tu ne tjera do krajnjih granica često se ljudi mjenjaju na "težim" poslovima. Najčešće su povrede radi neprimjene zaštitnih sredstava i radi alkohola kojem "bauštelci" ćesto pribjegavaju. Ti tamo imaš neki terminski plan koji je određen prema rokovima i zahtijevu investitora. Ti rok moraš izvršiti ili plačaš ugovorena ponale.To je vrlo često, zapravo uvijek.No mi smo sad zapravo skrenuli sa teme koju je otvorio dk. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po meni je vrlo znakovito da se nije javio ni jedan od ovih dežurnih dužebrižnika koji imaju samo jedan savjet, tuži ga, ma samo ga tuži ili odi u državni inspektorat...

 

vidim da pišete o građevini, eto i moja firma je u tom biznisu, pa vrlo dobro znam o čemu govorite...

 

ono što me frapira je kako moji bauštelci kod mene rade kad baš moraju i kad ih se tjera, a kad odu u zemlju obećanu tamo rade k'o crnci i ne stoje ni jednu minutu...

 

baš sam neki dan razgovarao s jednim dobrim radnikom koji ode u njemačku na devet mjeseci... već je jednom išao pa se vratio u firmu.. i pričamo o stanju u branši i firmi i pitam ga što je po njegovom mišljenju rješenje da ljudi postignu bolje rezultate...

 

kaže on, nema ti tu pomoći, to ti je sve u mentalitetu... kad radiš kod nas samo gledaš gdje ćeš hladovinu uhvatiti, a kad radiš u njemačkoj onda radiš k'o konj za švabu... pitam ga ja da li je rješenje da ljudi imaju istu plaću kao vani... kaže on, ma jok, nema tu pomoći...

 

što reći...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovome forumu,radnog prava, obično smo navikli slušati probleme radnika,odgovarati na pitanja o njihovim pravima i stoga je vrlo interesantno zalaganje za prava poslodavaca.Da, ja sam poslodavac i uz to žena i uz sve to još se bavim različitim djelatnostima:financijama,porezima i revizijom s jedne strane i uslugama u automobilskoj djelatnosti s druge.

Nikada moje zaposlenike nisam nazivala radnicima,djelatnicima..jer mi to djeluje robovlasnički.Oni su moj tim, moje ekipe timova,moji suradnici bez kojih ne bih nikada došla na poziciju na kojoj sam sada.Ali ja u kalendaru imam zaokružene njihove rođendane i rođendane njihove djece...i motiviram ih upravo na način da im posao bude način života.Iniciram ih da razvijaju svoju kreativnost,šaljem na edukacije...Ma nije bitno kojeg je spola poslodavac,niti je bitno kojom se djelatnošću bavi.Bitna je interakcija.Bitno je biti dobar menadžer i vođa tima.Bitno je pokazati svojim primjerom.Da, ja sam "šef" koji radi 20 sati dnevno (nije kukanje,obožavam svoj posao)ali svom timu nikada ne dajem da radi prekovremeno (a oni sami ostaju ukoliko imaju potrebu za to).

 

"Ako znanje imate,primjenite ga.Ako ga ne primjenite,ne znate." Konfucije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

 

vidim da pišete o građevini, eto i moja firma je u tom biznisu, pa vrlo dobro znam o čemu govorite...

 

ono što me frapira je kako moji bauštelci kod mene rade kad baš moraju i kad ih se tjera, a kad odu u zemlju obećanu tamo rade k'o crnci i ne stoje ni jednu minutu...

 

baš sam neki dan razgovarao s jednim dobrim radnikom koji ode u njemačku na devet mjeseci... već je jednom išao pa se vratio u firmu.. i pričamo o stanju u branši i firmi i pitam ga što je po njegovom mišljenju rješenje da ljudi postignu bolje rezultate...

 

kaže on, nema ti tu pomoći, to ti je sve u mentalitetu... kad radiš kod nas samo gledaš gdje ćeš hladovinu uhvatiti, a kad radiš u njemačkoj onda radiš k'o konj za švabu... pitam ga ja da li je rješenje da ljudi imaju istu plaću kao vani... kaže on, ma jok, nema tu pomoći...

 

što reći...

 

Rotacija zaposlenih tj. koliko ih godisnje ode (dobrovoljno ili ne) ukazuje na zdravlje poduzeca tj. kakvocu rukovodecih metoda kao i na kakvocu procesa selekcije zaposlenika. Danas je npr. konacno maknut s polozaja drugi covjek francuskog telekoma zbog 24 samoubojstava i 13 pokusaja istih koji su se medju zaposlenicima dogodili u zadnjih godinu i pol dana...

 

Ljudski porivi i motivacija nikada ne ovise ni samo o novcima tj. zaradi ni o dobroj uredskoj atmosferi ni o mogucnosti usavrsavanja i napredovanja, nego je ostanak i zalaganje na nekom radnom mjestu uvijek kombinacija svih tih cinitelja kao i situacija koju imamo u osobnim zivotima – nekome je teza i mora raditi tj. ne smije ostati bez izvora prihoda (pa je cesto zbog toga savjesniji i odgovorniji), nekome je laksa pa si moze dozvoliti “luksuz” da neko vrijeme cak bude nezaposlen kako bi se intenzivnije posvetio usavrsavanju ili drugim sklonostima u zelji za promjenom nacina zivljenja....

 

A kao sto je vec netko od forumasa prije spomenuo, netko pije pa ni ne zna gdje ni sto mu je – to je u gradjevinarstvu vrlo ozbiljan problem (i ne samo u RH) o kojem se (pre)malo govori i koji se vjerojatno nece rijesiti dok se na gradilistima ne uvedu obvezni alko-testovi kako u 10 ujutro tako i u 3 popodne. Kako je to rijeseno u Njemackoj?

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

U ovome forumu,radnog prava, obično smo navikli slušati probleme radnika,odgovarati na pitanja o njihovim pravima i stoga je vrlo interesantno zalaganje za prava poslodavaca.....

 

...."Ako znanje imate,primjenite ga.Ako ga ne primjenite,ne znate." Konfucije

 

E da,kad bi naši poslodavci imali volju i želju da nauče nešto od tog izuzetnog čovjeka, gdje bi nam bio kraj?. Čovjek je čitav život proveu u težnji da ljude pouči suradnji, komunikaciji ili kako to ultra kaže, timskom radu. Komunikacijom se ostvaruje ljudskost.Smatrao je da ljudima treba dati ...."osječaj časti i VODITI ih putem vrlina i doličnosti ali ne zakonima i kažnjavanem, koji čovjeka mogu održati u redu, ali ne mogu mjenjati njegovo srce".

 

".....slušati o Pravdi a ne upražnjavati ju, eto to je ono što me brine." Konfucije. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Evo ne mogu odoljeti a da i ja nešto ne napišem. Sa svakim se od vas u nečem slažem.Činjenica je da je ljudima koji rade za nekog glavni motiv novac, jer na žalost bez njega ne možemo živjeti. No kako je dobro napisala poduzetnica motivacija ne ovisi samo o tome. Uvjet je da taj novčani ekvivalent bude takav da čovjeku omogučuje dostojan život. Pri tome mislim da od novca koji zaradi može mirno dočekati kraj mjeseca, sa svim plaćenim računima, da si može priuštiti godišnji odmor, jer samo dobro odmoren radnik je dobar i motiviran radnik. Ne mora biti za ekskluzivne odmore na svjetskim destinacijama, ne mora biti za bijesne aute, ne mora biti za vilu od 200 kvadrata, i odjeću s potpisom , ali nek bude da mogu otići u dućan i reći baš mi se to jede pa da kupim, a ne da se mora gledati kaj je najjeftinije kaj si mogu priuštiti. Na žalost ovaj novovalni kapitalizam u našoj državi,a sve je dobro potpomognuto i medijima, naročito pisanim uvjerava ljude da MORAJU imati sve najbolje, najskuplje... jer samo to znači da su uspjeli. I onda se događa to da, čast iznimkama ali govorim iz iskustva, jako velika većina " poduzetnika" mora steći sve te statusne simbole i sva blaga svijeta preko noći. Obično se to u pravim kompanijama , naravno ima iznimaka, događa kroz pažljjivo i brižno poslovanje kroz generacije. Ovo poduzetnici sam namjerno stavila pod navodnike jer mislim na one koji su otvorili tvrtke, obrte, samo da bi se mogli važno odjednom zvati direktorima, uzet čim skuplje i blještavije aute, na leasing naravno, na brzinu izgradit kuće, vikendice... i sve to naravno prije tridesete jer inače nisu uspješni. I kaj se događa. U velikoj većini slučajeva.Takvi kao prvo jednostavno nemaju talenta za voditi posao, ne žele zaposliti nekoga tko zna jer i ne razmišljaju dugoročno, jer bitno se na brzinu opernatiti, barem izvana. I onda šljaker, koji radi za 3-4 tis. kuna i jedva s tim preživljava, a g direktor je uvjeren da je to lijepe plaća, jer ipak je šljaker biće niže vrste pa ne zna kaj valja, tj nisu za njega neke fine stvari , vidi da g direktor troši firmine novce ko lud na svoje luksuze, i nije ga baš briga kaj bu sutra,bude sa svim tim isfrustriran i onda nemre ni šljaker imat motivaciju.Ovo sve govorim iz vlastitog iskustva i to ne samo s jednim poslodavcem. Međutim, istina je ima i dobrih poduzetnika i poslodavaca koji vode dobru brigu o poslu i dobrim, ljudski korektnim odnosima sa radnicima ( kao jednakovrijednim osobama). Istina je i da ima i radnika koji nikako da shvate da su oni tu na poslu da bi pošteno odradili svoj posao. Ja sam evo i na sadašnjem poslu naišla , i to me jako začudilo, jer je tu puno mladih ljudi koji funkcioniraju po sistemu prvo ti mene plati pa ću ti ja odraditi. Nikako se s tim ne slažem. Ja sam za ono da ja pokažem da dobro i predano mogu odraditi svoj posao, ali za to očekujem plaću i dobar, ljudski korektan odnos od strane poslodavca. Dakle jako sam odužila, ali mislim da je jedan od glavnih problema i za poslodavce i za radnike taj kaj su nas uvjerili da moramo imati sve, sad odmah, preko noći i kaj je jedini ekvivalent vrijednosti čovjeka postalo isljučivo materijalno. Jako rijetko čujete komentar da je netko dobar stručnjak, da dobro radi svoj posao, bilo kao poduzetnik, ili da je poslodavac jako zadovoljan svojim rdanikom . Nego gle kakav auto vozi, kakvu kuću ima, gdi je bil na godišnjem, skijanju, jahanju... jaaaako je uspješan. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod nas je kroz medije i u javnosti učvršćeno mišljenje da su poduzetnici uglavnom bahati i bezobrazni izrabljivači koji samo mare za lagodan život.

Postoji određena autocenzura kod novinara kada treba objektivno izvjestiti o problemima u gospodarstvu.

Evo, npr. sada su problemi nekoliko desetina radnika 'Salonita' medijska tema br.1. ( uz dužno poštovanje prema njihovim problemima!).

 

Istovremeno, u ovom trenutku bar 10000 malih poduzetnika grca u problemima, neplaćanju, dugovima ... Neki su sami krivi za to, ali većina sigurno nije.

Radnik koji izgubi posao ne gubi i svoju privatnu imovinu, mali poduzetnik često ostane bez ičega.

 

Svi koji kritiziraju poduzetnike - zašto i sami ne krenete u poduzetništvo? Kada je tamo med i mlijeko, lagodan život?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lijepo je pročitati da ste osigurali dobre uvjete svojim radnicima.

iskreno, do sada nisam imao priliku raditi za takvog poslodavca.

radio sam u nekoliko firmi... u svakoj sam nastojao pošteno odraditi svoj posao, bez izvlačenja, nepotrebnih bolovanja, kašnjenja, problema, i svaki put bih izvisio.

u svakom poduzeću sam bio svjedok nenormlanih razlika u plaćama. mislim da nema logike ako radnik koji odradi posao kako spada, dobije manju plaću od čovjeka koji napravi određenu štetu, i to bez negativnih posljedica po njega.

to je samo jedan od bezbroj primjera.

ja nisam tip čovjeka koji se ulizuje, cinka, ili ne znam šta, pa je možda u tome problem. naivac sam koji vjeruje da se svojim radom može i treba dokazati, pokazati... zaraditi.

mnoge firme zakidaju svoje zaposlenike na milijun načina...

 

u ovoj zemlji je izgleda sve dopušteno, tako da poduzetnici rade doslovno šta požele, jer znaju da ljudi nemaju izbora (uglavnom), što zbog obitelji, određene invalidnosti, ili nekog desetog razloga.

 

također, svjestan sam da nisu svi poduzetnici isti, tj. da ima poštenih koji cijene nečiji rad i trud, ali čini mi se da oni ne dolaze do izražaja pored onih drugih... koji izrabljuju, ne plaćaju, ucjenjuju, bahate se, prijete, itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felixx,

mali je dio radnog sposobnog dijela populacije koji ima preduvijete da bi mogao voditi posao: zbog nedovoljnog opčeg obrazovanja, znanja o vođenju posla,inventivnosti,hrabrosti,snalažljivosti i drskosti ( a porebna je i velika doza sreće). Velik je dio onih koji čuju i vide, i na vlastitoj koži ćute turbulencije kroz koje prolaze njihovi poslodavci,pa se javlja i strah od neuspjeha, što je jedan od razloga zašto se ljudi, koji možda imaju dio vještina , ne odlučuju na vođenje biznisa. Sam si konstatirao da velik broj poduzetnika "pere" nelikvidnost. Svi su svima dužni, vrte se kompenzacije a novca "ni u panju". Plaća se samo ono što se mora. Mjenjaju se dobavljači ko čarape I pri tom se ostaje dužan jednome da bi se zadužio kod drugoga) Ne poštuju se ugovori a kamo li zadan riječ. da bi se došlo do kakvih takvih para, radi se na crno, ne plačaju se porezi. Cvate "siva ekonomija". A država, država osim što je najveći dužnik licemjerno propagira poduzetništvo i "dere kožu" srednjm i malim poduzetnicima a olako oprašta "velikima", nebi li zadržala socijalni mir a time i položaje u i na vlasti. Ja sam do nedavno imao obrt (Zatvorio sam jer više nisam mogao danononočno putovati) i iz usluge sam radio mnoge poslove iz moje struke za različite poslodavce (projektiranje pilana i ostalih D.I. pogona,uvođenje tehnologija, projektiranje interijera itd.) bio sam jedini djelatnik svog "preduzeća". Upoznao sam stotinjak poduzetnika u posljednjih 10 godina, za koje sam radio ili sam sticajem okolnosti sa njima bio u vezi i odgovorno tvrdim da na prste jedne ruke mogu nabrojati poduzetnike koji su bili korektni prema svojim radnicima i koji je radili taj posao predano,stručno sa razumjevanjem. Pretežito je njihov motiv, bila glad za brzo i lako stečenim

novcem ili pak krik utopljenika koji se vadi iz mora dugova prema HŠ(Hrvatske šume). To je naša stvarnost. I zato svaka čast uspješnim i uz to korektnim poslodavcima.

 

A ti legendo 0001,

iako tise čini uzaludnom, tvoja predanost radu, poštenje i korektnost, ne odustaj od toga. To su izuzetne vrijednosti tebe prvo kao čovjeka ato se nemože platiti. ti sigurno mirno zaspeš, mada si malo zabrinut za svoju egzistenciju. Nemaj brige, dobro će ti se sigurno vratiti, možda ne u novcu, ali sigurno u kakvu drugom obliku.

 

:palac::-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dalo bi se zaključiti da probleme koje imaju poslodavci u nalaženju dobrih posloprimaca, imaju i posloprimci u odabiru dobrih poslodavaca...

 

normalno je da je meni problem poslodavaca bliži i mogu reći da je u građevini problem kvalitetnih radnika još izraženiji nego u ostalim branšama... kod nas radi dosta stranaca, jer se jednostavno ne može naći dovoljno ljudi koji bi radili na gradilištu i pored toliko nezaposlenih.. pred neko vrijeme smo u suradnji s hzz htjeli organizirati tečajeve za radnike u građevinarstvu i od par sto tisuća nezaposlenih javilo se njih TRI zainteresirana...

 

mislim da je vaga prije dvije godine bila malo nagnuta na stranu posloprimaca, dok je u zadnjih godinu dana vaga opet u ravnoteži...

 

da samo steknete dojam kako je teško naći kvalitetnog radnika, prošli mjesec mi je za dlaku pobjegla jedna financijašica, koja je otišla raditi u banku za 17 tkn...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk,

fino si to zaključio. Odnos dobrog-lošeg poslodavca-posloptimca,gotovo je povezan znakom jednakosti.

Problem dobrog radnika u građevini nije osamljen. Isti je problem i u mojoj branši-drvnoj. Stolara izučenog koji će nešto izraditi na interijeru,nešto po pravilima drvne struke, kakav visokovrijedan proizvod iz masivnog drva, nema ni za lijek. Od davnina su se njegovali zanati. Danas su zamrli. "Pojela ih je tehnologija, loše gospodarenje resursima i uvoz jeftinih proizvoda nikakve kvalitete. Sve je tuđe bolje nego domaće.Gledao sam jednu francusku emisiju na tv o nekom bačvaru. Stablo hrasta u državnoj šumariji licitira se ko kakva slika nekog majsora slikara (da bude interesantnije njihov je najbolji hrast "slavonske kvalitete"). Bačvar kupi hrast,izreže trpac na dužine koje mu trebaju, cijepa segmente na dužice. Suši prirodno 5 godina, naprevi bačvu i proda je proizvođaču konjaka ,konjak vrijedi 100E boca, bačvar zaradi 10 puta više nego naši proizvođaći istog proizvoda, šumarija zaradi 5 puta više nego naša šumarija. A mi trupac "slavonskog hrasta" posječemo, ispilimo o piljenice i prodamo talijanu za 5 pa manju cijenu nego što isti vrijedi u Francuskoj. Tako država brine o svojim bogatstvima i osvojim poduzetnicima i štiti svoju tradicionalnu proizvodnju u svim njezinim segmentima. Naši mozgovi odlaze u svijet jer sve ti se može oprostiti osim, uspjeha.

Zbog gorneg nemaš pravog zidara,stolara, kovinotokara,liječnika,elektroničara. Eto zato neki od tvojih ljudi ne mogu zadovoliti tvoje ambicije.

 

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

...

da samo steknete dojam kako je teško naći kvalitetnog radnika, prošli mjesec mi je za dlaku pobjegla jedna financijašica, koja je otišla raditi u banku za 17 tkn...

 

Postovani,

Ta se vjerojatno prepala, jer nije borac, ne mora Vam biti zao. Netko tko vrijedi, ne ide u banku, posebice ne u ovim “cupavim” vremenima...

 

Nego, zar nemate stvarno nikoga odgovarajuceg u financijsko-administrativnom odjelu koga biste mogli unaprijediti na navedeno mjesto?

 

Meni to daje odlican rezultat, uzimamo izvana samo najnizi nivo odgovornosti pa one koji putem ne otpadnu, svake tri godine usavrsavamo i promoviramo na radna mjesta s vise odgovornosti. Prednosti su mnogobrojne: poznaju poduzece i problematiku posla, poznaju kupce i dobavljace, poznaju ekipu, vesele se mogucnosti napredovanja.... dobronamjerno Vam savjetujem da razmislite i provjerite, lako moguce da adekvatnu osobu vec imate u poduzecu i da ona to zeli svim srcem i da ce s veseljem odraditi sve potrebne tecajeve ukoliko to radno mjesto eventualno i formalno zahtijeva....

 

Lakse je i jeftinije naci novog administrativnog sluzbenika koji ce ovog unaprijedjenog na novo radno mjesto zamijeniti nego traziti na slobodnom trzistu financijskog direktora za kojeg ni ne znate koliko je srece i uspjeha donio firmama u kojima je prije radio...

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Sam si konstatirao da velik broj poduzetnika "pere" nelikvidnost. Svi su svima dužni, vrte se kompenzacije a novca "ni u panju". Plaća se samo ono što se mora. Mjenjaju se dobavljači ko čarape I pri tom se ostaje dužan jednome da bi se zadužio kod drugoga) Ne poštuju se ugovori a kamo li zadan riječ. da bi se došlo do kakvih takvih para, radi se na crno, ne plačaju se porezi. Cvate "siva ekonomija". A država, država osim što je najveći dužnik licemjerno propagira poduzetništvo i "dere kožu" srednjm i malim poduzetnicima a olako oprašta "velikima", nebi li zadržala socijalni mir a time i položaje u i na vlasti.

 

Zbog svih ovih okolnosti u poduzetništvu je prisutna darvinistička selekcija. U tako nepovoljnim uvjetima mogu preživjeti samo bezobzirni - dobra i humana osoba ili mora propasti ili se uklopiti (ako nitko ne plaća meni, zašto bi ja plaćao). Država kao najveći dužnik naplaćuje PDV na nenaplativa dugovanja, umjesto da ganja dužnike(i sebe?!).

 

Dodaj tome najveće porezno opterećenje na svijetu, i korupciju, te notornu činjenicu da država pretjerano svaljuje vođenje socijalne politike na poslodavce...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

Dodaj tome najveće porezno opterećenje na svijetu, i korupciju, te notornu činjenicu da država pretjerano svaljuje vođenje socijalne politike na poslodavce...

 

Upoznao sam na ljetovanju prije 10-tak godina nekog

Hansa. 55-g oženjen za našu dubrovkinju. Bio je zaposlen u nekoj velikoj firmi. Inž. strojarstva. Došla je mlada generacija i poslodavac mu daje ultimatum : 30% manja plača ili mirovina:. Odlučuje se na mirivinu, iznos 3500 DM, otpremnina 200.000 dm. Isplata životnog osiguranja preko firme 150.000 dm. Imao je i osobno životno osiguranje 150.000 dm. I tako čovjek ode u "prijevremenu mirovinu" sa bijednih pola milje dm. Eto vidiš felixx,dk kaj je "mentalitet". ali u toj državi nemožeš da nešto što si naručio, ne platiš. Nemožeš da ne platiš porez, jer znaš da dolaze "dečki po tebe" matko bio i ma kako se zvao) Roba koju si naručio u minutu ti je dostavljena. Šanse nema da izbetoniraš galkon a isti se za godinu dvije stuši. Šanse nema da se zidovi od knauffa ljuljaju ko da si na brodu a ne u stanu "Hotto villa". šanse nema da napraviš kuču sebi a da ne platiš porez kao da ti je građevinar radio. To je ono što mi nemamo, uređenu spregu zakonodavstva( volje za provedbu istig) u svim sferama života. Nisu nam uređeni odnosi, a i kad jesu mi smo balkanci pa čemo izmisliti milion načina da zaobiđemo zakon, pa provedba istih ili je otežana ili je spora ko magla ili je potpuno nemoguća. Za nas bi zakoni trbali biti oštar "do bola" jer neznamo sami sebe dovesti u red (čast iznimkama). :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

A ti legendo 0001,

iako tise čini uzaludnom, tvoja predanost radu, poštenje i korektnost, ne odustaj od toga. To su izuzetne vrijednosti tebe prvo kao čovjeka ato se nemože platiti. ti sigurno mirno zaspeš, mada si malo zabrinut za svoju egzistenciju. Nemaj brige, dobro će ti se sigurno vratiti, možda ne u novcu, ali sigurno u kakvu drugom obliku.

 

:palac::-D

 

 

 

hvala ti na lijepim riječima, nadam se da ću, tj. da ćemo svi mi izdržati probleme i nepravde. :palac::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

ne znam jeste li primjetili ova je tema ,koju je otvorio dk imala 48 postova-rasprava, što je najviše u ovoj godini a i preko 600 posjeta. Istina mali je bio broj onih koji su sudjelovali u raspravi ali neka i to nešto govori. Govori da ljudi ne razmišljaju o dobrom za sve nego pretežito samo o vlastitom dobru i kako da ne radiš a živiš na račun (pro-račun), drugih.(porodiljni i invalidske mirovine posjeta da se srušiš) Za :place: . Mislim da, kad se u ovakovu raspravu uključi 2oo,300 ljudi a posjeta bude nekoliko tisuća, onada ćemo znati da su izgledi da poslodavcima i radnicima slijedi bolja budućnost,veliki. Do tada ćemo morati biti strpljivi i tražiti načine (ovo je jedan) da to tako i bude . Svima-bolje. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Kod nas je kroz medije i u javnosti učvršćeno mišljenje da su poduzetnici uglavnom bahati i bezobrazni izrabljivači koji samo mare za lagodan život.

 

Radnik koji izgubi posao ne gubi i svoju privatnu imovinu, mali poduzetnik često ostane bez ičega.

 

Svi koji kritiziraju poduzetnike - zašto i sami ne krenete u poduzetništvo? Kada je tamo med i mlijeko, lagodan život?

Ovo je već i cigo komentirao ali evo i ja ću malo. Za loše mišljenje o poduzetnicima kao uglavnom bahatih i bezobraznih izrabljivača , nisu krivi mediji nego većinom sami poduzetnici. Imam iskustva s više njih, pa govorim iz iskustva. A tome svjedočim i sad . Dok se radnika tretira kao niže biće, bez prava na vlastiti život interese... Jer ne može za njega posao biti na prvom mjestu interesa, nemojte krivo shvatiti, mora dobro i pošteno odraditi svoj posao, ali nije njegov izbor vođenje posla, to je dužnost poduzetnika. Je, teško je biti tome posvećen 24 sata na dan, ali zato vi ostvarujete dobit ili veći dohodak, zavisi kaj ste. Ne može svako biti poduzetnik kak je već rekao cigo, da ne ponavljam argumente. Radnik koji izgubi posao itekako se nađe u banani, jer ostaje bez ikakvog prihoda,a poduzetniku ipak ostaje nekakva imovina firme...koju u krajnjem slučaju može prodati pa imati nekakvu financijsku zalihu. Svoju privatnu imovinu možete izgubiti jedino ako se stvarno prezadužite i ako ste obrtnik, ili ako imate d.O.o. ako svoje privatne stvari kupujete, gradite, radite na teret firme. I opet vaša je dužnost kao poduzetnika prepoznati kritične točke i ne dolaziti u prezaduženost da ostanete bez ičega. Problem je kaj svaka šuša koja je,koja nije sposobna za voditi posao kreće u njega, bez znanja i sposobnosti i sa nedovoljnim kapitalom. Onda nema za plaćanje dobavljača, državi... I tak ubanani i druge poduzetnike. Takvih bi se trulih jabuka trebalo po kratkom postupku rješavati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo se vratih na početak priče dk. Stvarno je pohvalno to kaj ste omogućili svojim radnicima. Znam da je s ovim kratkotrajnim bolovanjima teško regulirati. neko to iskorištava, pa se razboli uvijek u petak ili ponedeljak, al kaj kakd vam se dogodi da vas trefi neka kratkotrajna viroza i vi stvarno niste u stanju ić na posao. Il vas opere visoka temp. ili dobite da prostite proljev pa morate svakih par minuta trčat na wc. A i to se događa. Ja stalno svo direktoru govorim, i uvjerena sam u to, da stimulacija uvijek bolje djeluje na ljude nego kazna.Kad čovjek vidi da ak predano radi može bolje zaraditi više će ga motivirati nego kad zna da mu za mutljanje lijedi kazna. Dakle one koji ne odlaze na bolovanja i dobro odrade svoj posao dodatno nagraditi, pa će više vući.To je pretpostavljam onaj fleksibilni dio koji ste uveli. :kavica: Ak je sve onak kak ste rekli kod vas u firmi onda svaka čast. Stvarno su rijetki takvi poslodavci. Evo još jedna primjedba, kad imate razgovore s potencijalnim kandidatima za posao, ako to inače radite sami, možda vam nekakav pokazatelj promakne, pa si možda ubuduće uzmite još nekoga da s vama obavlja te ragovore. više glava uvijek bolje misli ili vidi :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle plumica,

poslodavac mora imati barem 5 stvari da bi uspješno vodio posao:

 

1. mora poznavati tržište prodaje

2. mora poznavati tržište nabave

3. mora poznavati i imati tehnologiju

4. mora imati pretežno zadovoljnu radnu snagu koja hoče, može i zna

5. mora imati kapital

 

Ima još stvari koje posldavac mora znati-imati(malo prava;malo ekonomskih disciplina, malo etike, malo psihologije, malo socijalne osjetljivosti i td.)

 

Nedostaje li mu jedna od gore 5 nabrojenih, poslodavac ima problem koji će zasigurno riješiti. Nedostaje li mu dvije, teško će riješiti probleme. Nedostaje li mu tri mora imati puno sreće da "preživi". daljnji nedostaci vode ga u :bananko: . To je tako. Dakako govorim o poslodavcu koji na pošten način želi raditi svoj posao. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I još na ovu temu,

gotovo kroz sve teme na ovim stranicama foruma provlači se jedna "negativna" emocija.Strah. Bojimo se. To nikako nije dobro.

Poslodavci se boje da ne izgube stečeno, a i ono što tek trbaju steči. Zbog istog su "napeti ko puške". Krivi pogled podređenog, izazvat će "ereupciju bijesa". Zaziru od nagrade "dobrog" radnika, preventivno, da se isti nebi pokvario i olako su skloni kažnjavati "lošeg" zbog minornih grešaka. Skloni su se uvaliti u probleme sa sudom i inspekcijama zbog nemogučnosti da u trenucima kad ih uhvati bijes ne razmišljaju racionalno.

Djelatnici pak stalno žive u strahu da će ostati bez posla, pa tako i bez minimalnih životnih sredstava za elementarne potrebe ,te su zbog istog frustrirani,anksiozni i depresivni, što počesto dovodi do negativnih pojeva u smislu odnosa prema radu, odnosa sa poslodavcem, sa ukučanima i ostalim sudionicima u radnoj okolini. Zbog nemogučnosti da shvate stanje u kojem se nalaze te ga pokušaju razriješiti , pribjegavaju alkoholu, mlađi i opijatima a onda nastaju prave obiteljske drame.

Kad tome dodamo zaduženost i jednih i drugih (čast iznimkama) , kod banaka čiju je etićnost i moralnost lijepo opisala Poduzetnica, kombinacije da se odnosi između poslodavaca i djelatnika svedu na normalu čine se gotovo nemogučima.

S obzirom da je kontrola emocija delikatna, potrebno bi bilo učiti ih kontrolirati. Nastojati misliti pozitivno. Svakodnevno učiniti bar jednu dobru stvar, kako bismo se osječali boje i zadovoljnije. I potrebno bi bilo voditi se onom hebrejskom: bogat si onoliko, koliko nisi dužan :-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plumica je napisao:

Problem je kaj svaka šuša koja je,koja nije sposobna za voditi posao kreće u njega, bez znanja i sposobnosti i sa nedovoljnim kapitalom. Onda nema za plaćanje dobavljača, državi... I tak ubanani i druge poduzetnike. Takvih bi se trulih jabuka trebalo po kratkom postupku rješavati.

 

To je jednako kao da kažeš da su za mišljenje poslodavaca o našim radnicima krivi sami radnici, jer su nesposobni neradnici koji bi samo primali plaće i ništa ne radili, ili se samo vukli po bolovanjima.

 

Istina je da su i jedni i drugi samo ljudi, i da ima i dobrih i loših.

Ali jest istina da se o poslodavcima naglašava ono loše, a o radnicima ne.

Kada se govori o uspjehu firme , zaslužni su dobri radnici, a ne poslovodstvo. Kada je firma u banani, uvijek je krivo poslovodstvo, nikad (ne)radnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

plumica je napisao:

Problem je kaj svaka šuša koja je,koja nije sposobna za voditi posao kreće u njega, bez znanja i sposobnosti i sa nedovoljnim kapitalom. Onda nema za plaćanje dobavljača, državi... I tak ubanani i druge poduzetnike. Takvih bi se trulih jabuka trebalo po kratkom postupku rješavati.

 

To je jednako kao da kažeš da su za mišljenje poslodavaca o našim radnicima krivi sami radnici, jer su nesposobni neradnici koji bi samo primali plaće i ništa ne radili, ili se samo vukli po bolovanjima.

 

Istina je da su i jedni i drugi samo ljudi, i da ima i dobrih i loših.

Ali jest istina da se o poslodavcima naglašava ono loše, a o radnicima ne.

Kada se govori o uspjehu firme , zaslužni su dobri radnici, a ne poslovodstvo. Kada je firma u banani, uvijek je krivo poslovodstvo, nikad (ne)radnici.

 

Felixx,

nemaš li osječaj da si malo pretjerao? Koji će to poslodavac dozvoliti da mu radnici "samo primaju plače i ništa ne rade" i "samo hodaju po bolovanjima"? Ja za takvog poslodavca,ne znam. I to ne stoji, jer da je tako kako kažeš ,nebi poslodavaca bilo dok si reko"kefa".Mogu se složiti sa tobom da su bolovnja , pogotovo kratka i rijetko opravdana ali da će poslodavac isto tolerirati, nema šanse. Ja sam primjerice takve stvari riješavao kao rukovodioc u proizvodnim pogonima,dogovorom. " Imaš virozu OK. imaš 2,3, 5 dana, odi kuči, liječi se i dužan si mi to odraditi u roku dva mjeseca." Vuk sit i koza cijela." Za duža bolovanja, poslodavac ima pravo kontrole istih a ja nisam čuo da je ijedan poslodavac išao u kontrolu bolovanja svojih radnika. Zašto nije? Nije li mu to možda ispod nivoa? Ali je činjenica da u svakoj firmi ima po koji simulant (veća firma više takovih) i....? kontrola jednom, drugi put,treći... pa da vidim ko će na bolovanje,zdrav. Da vidimo u kakve će probleme obiteljski liječnik? Ali da bi to mogao ti moraš poznati svog radnika.To jest teško ako je firma veća, ali onda moraš imati ljude koji će ti i to kontrolirati. Možda misliš da to nije etično? Kaj, doći bolesniku sa naranđama?Bolesnik će ti se sigurno radovati,jer vodiš brigu o njemu. Za onog drugog, nije me briga.

I nisam od socijalizma čuo ,kad su se dijelile medalje rada i udarničke značke,da je neko hvalio radnika za uspjeh neke firme. Istina, nisam čuo da je istoga "hvalio" za neuspjeh osim što se to potencira od nas nekih koji sudjelujemo u ovoj temi. To da bi radnici mogli biti krivi za neuspjeh poslodavca može biti samo poslodavčeva greška jer isti bi morao biti "udaren" kad bi dozvolio da mu djelatnici dovedu "igračku" u nerješive pribleme. Da su za uspjeh neke firme zaslužni menađeri i poslodavci (i naravno političari za državne u čijim kojekakvim odborima sjede za našu lovu,radničku i poduzetničku) to vidimo svaki dan. Djelatna radna snaga, odnosno suradnici(kako kaže Ultra),tu su samo usput,onako da bude na broju.

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ovak. Za loše mišljenje poslodavaca o lošim radnicima krivi su loši radnici. Ne svi, samo loši. Da li je njih stvarno tak puno, il je baš takva sreća snašla ove poslodavce na ovom forumu ne znam. Isto kak nisu svi poslodavci i poduzetnici loši. Ne tvrdim to. Samo velim da sam se ja kroz svoje iskustvo sretala uglavnom sa dost nesposobnim poduzetnicima, lošim poslodavcima(npr. evo veli danas diša da se nesmemo grijat, treba šparat, bumo zdržali tak 2-3 mjeseca he he). Zbog prirode mog posla imam malo bolji uvid u sve to pa znam kaj govorim. Valjda mi je takva karma. Ovo kaj si citiral ustvari sam samo htjela u skraćenom obliku reć kaj je cigo lijepo obrazložil u postu poslije, onih pet točaka ... Inače cigo , i ja se pridružujem :pljesce::pljesce::pljesce: na sve kaj si rekel, slažem se u potpunosti. A možda ova naša trkeljanja tu doprinesu tome da se počnemo malo bolje kužit na relaciji poslodavac -radnik. :misli:

I na kraju evo gledam danas dnevnik i baš si mislim moram pitat društvo na forumu, kaj vi mislite o slučaju Pevec? :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plumica je napisao:

Pa ovak. Za loše mišljenje poslodavaca o lošim radnicima krivi su loši radnici. Ne svi, samo loši. Da li je njih stvarno tak puno, il je baš takva sreća snašla ove poslodavce na ovom forumu ne znam. Isto kak nisu svi poslodavci i poduzetnici loši. Ne tvrdim to. Samo velim da sam se ja kroz svoje iskustvo sretala uglavnom sa dost nesposobnim poduzetnicima, lošim poslodavcima(npr. evo veli danas diša da se nesmemo grijat, treba šparat, bumo zdržali tak 2-3 mjeseca he he). Zbog prirode mog posla imam malo bolji uvid u sve to pa znam kaj govorim. Valjda mi je takva karma. Ovo kaj si citiral ustvari sam samo htjela u skraćenom obliku reć kaj je cigo lijepo obrazložil u postu poslije, onih pet točaka ... Inače cigo , i ja se pridružujem :pljesce::pljesce::pljesce: na sve kaj si rekel, slažem se u potpunosti. A možda ova naša trkeljanja tu doprinesu tome da se počnemo malo bolje kužit na relaciji poslodavac -radnik. :misli:

I na kraju evo gledam danas dnevnik i baš si mislim moram pitat društvo na forumu, kaj vi mislite o slučaju Pevec? :-D

Ne znam, slučaj pevec buju rješavala gospoda iz državnih vlast jer čovek ima 4000 onih koji ga slijede a ak oni ostanu na "cesti" onda bi mogel kakvi predsjednik il ko drugi popušiti 4 soma glasova. Skoro da se ja u to nebi mešal, osim kaj mi se novinari penju na onu stvar sa "žutilom". :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Felixx,

nemaš li osječaj da si malo pretjerao?

 

Cigo1, ja samo govorim ono što bi mnogi u ovoj zemlji trebali govoriti, sviđalo se to nekome ili ne. Nemam potrebu sviđati se svima koji me slušaju.

 

Cijelo vrijeme pokušavam reći da se eto, ljudi poput tebe ili mene,i još tisuće takvih kao mi, ne želi upuštati u veće poduzetničke poduhvate.

 

Imamo znanje,potencijal, čak i poprilično početnog kapitala, a radimo uglavnom osobno ili sa malom grupicom odabranih ljudi relativno 'sitne' i sigurne poslove?

 

Zašto?

 

Zato jer je klima takva. I dok se klima ne promjeni, mi ćemo vjerojatno raditi tako, a u 'veliki biznis' će se upuštati nesposobnjakovići sa dobrim (političkim) vezama.

 

Država u kojoj se 90% visokoškolovanih želi zaposliti isključivo u državnim firmama osuđena je na stagnaciju.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felixx,

ti misliš da bi mnogi u ovoj zemlji trebali govoriti, što ti govoriš. A ti si rekao kako se govori o tome da su za uspjehe firme zaslužni radnici a ne poslodavci. Ali Felixx, to nije tako. Ili ja dobro ne čujem i ne vidim? Ili možda ne živim tu?

A to kaj sam dobil od nekih forumaša :pljesce: i nije moja zasluga nego naučene stvari iz trulog kapitalizma u kojem je večina poslodavaca shvatila da u demokratskom društvu ljidima možeš upravljati samo na jedan ispravan način: da im dokažeš,primjerom pokažeš kako su tvoji i nihovi ciljevi zapravo istia to je ono što meni osobno odgovara po karakteru isvjetonazoru, vezano za ljudske pravice i ravnopravnost između svih.

A tvoja opaska , aludiranje o potrebi "sviđanja" nekom, deplasirana je, bar što se mene tiće. To je vrijeme iza mene,mislim vrijeme u kome sam se trebao nekom "sviđati". Nisam se "sviđao" komunistima , ne sviđam se kapitalistima, pa ček se nisam pretjerano "sviđao" ni svojim radnicima kojima sam rukovodio. Da sam se htio nekom "sviđati" sad bi plivao u lovi i ko zna kakve bi stavove imao o temi koju je pokrenuo dk. Ne znam, ali mislim da nisi pročitao neke druge teme ovog foruma u kojima sam sudjelovao, u jednoj od kojih je rečeno da sam zbog svog stava "vjerojetno prljavi debeloguzi poslodavac".

Nadam se da mi ne odrićeš pravo da kažem ono što mislim da je po mojim mjerilima ispravno i da osporim neke tvoje stavove. Uostalom i sam si valjda primjetio da se sa večinim onog što si rekao u potpunosti slažem, i ne radi toga da bi ti se sviđao ili obrnuto, nego tako mislim. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam od kud teza da su poslodavci u jačem položaju u odnosu na posloprimce... pa radnik u svakom trenutku može dati otkaz, a poslodavac baš i ne može tek tako odustati...

 

u poduzetništvu također postoje odnosi.. velika većina poslodavaca ima nekoga iznad sebe koji se vodi kao jača ugovorna strana...

 

po meni je to sve stvar izbora, volje i truda, uostalom kao i sve u životu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte generalizirati poslodavce ..ja znam veliki broj firmi koji itekako koriste položaj jače ugovorne strane- a to je poslodavac.

A da ne spominjem koliko se radnici boje za svoja radna mjesta-pitajte bilo koga.

A tek koliko ima slučajeva kada radnici skupa s ugovorom potpisuju sporazumni raskid ugovora bez datuma, pa ako posodavcu zatreba samo to iskoristi kada hoće.

 

Radnika ima na "bacanje", a poslova nema.

 

Ako ste vi dobar poslodavac, a vjerujem da jeste, nemojte misliti da si SVI poslodavci fer kao vi te ih nemojte braniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

me tvrdim da su svi poslodavci dobri, ni svi radnici loši... samo hoću reći da poduzetnici u dosta slučajeva ulože sve što imaju u svoj poduzetnički projekt i ne mogu reći u bilo kojem trenutku, odustajem, dok radnici u svakom trenutku mogu to napraviti bez velikih posljedica...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da se većina toga što napišem krivo protumači,pa je bolje da se povučem sa teme prije nego počne pljuvanje.Bolje da šutim i mislim svoje.

 

Ako ova država ovako nastavi 'poticati' poduzetništvo, za 15 godina imati ćemo još 300000 manje zaposlenih, a većina poslodavaca bit će strane multinacionalne kompanije (ali ne švedske i njemačke, nego kineske i korejske).

Koga će oni zaposliti, i kakve uvjete postaviti da uopće dođu investirati ovdje - živi bili pa vidjeli.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Vidim da se većina toga što napišem krivo protumači,pa je bolje da se povučem sa teme prije nego počne pljuvanje.Bolje da šutim i mislim svoje.

 

Ako ova država ovako nastavi 'poticati' poduzetništvo, za 15 godina imati ćemo još 300000 manje zaposlenih, a većina poslodavaca bit će strane multinacionalne kompanije (ali ne švedske i njemačke, nego kineske i korejske).

Koga će oni zaposliti, i kakve uvjete postaviti da uopće dođu investirati ovdje - živi bili pa vidjeli.

:kavica:

 

Felixx,

nemoj to raditi. Povlačiti se. Ovoj če stranici faliti tvoje opservacije.

I mislim "pljiuvanja" neče biti. Ne vidim razlog za to. A nadam se da ga neče ni biti (razloga). Uostalom i moderatori su tu. Ajde, moramo se još puno "svaditi" i "miriti", kako bi isfurali ovu temu dk-a čim kvalitetnijom,. Evo razloga, dk je pomaogao nekom šljakeru savjetom na nekoj drugoj temi ,jer isti nije dobio dvije plače. :palac::moli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav poslodavcu i poduzetnici

 

malo sam se kasno uključila i nisam sve stigla pročitati ima toga tonu eto toplo se nadam da je sve što ste napisali istina jer moj poslodavac...no koment...ukratko tužim ga je jer neshvaća osnovna pravila poslovanja...a ta su da je ugovor o radu sporazumni ugovor između dvije strane pod određenim uvijetima...stranka koja ga promjeni ili prekine snosi posljedice pozitvnie ili negativne i to je to čisto crno na bijelo bez emocija...dok se mnogi poslodavci drže balkanskog sistema poslovanja drži, udri i nedaj...daleko je nama Europa nažalost.... :kavica::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rosalinda je napisao:

pozdrav poslodavcu i poduzetnici

 

malo sam se kasno uključila i nisam sve stigla pročitati ima toga tonu eto toplo se nadam da je sve što ste napisali istina jer moj poslodavac...no koment...ukratko tužim ga je jer neshvaća osnovna pravila poslovanja...a ta su da je ugovor o radu sporazumni ugovor između dvije strane pod određenim uvijetima...stranka koja ga promjeni ili prekine snosi posljedice pozitvnie ili negativne i to je to čisto crno na bijelo bez emocija...dok se mnogi poslodavci drže balkanskog sistema poslovanja drži, udri i nedaj...daleko je nama Europa nažalost....evo toliko su me stjerali u kut da sam ja visoko školovana, mlada i voljna raditi došla na ideju da se ponudim novom poslodavcu da mu radim honorarno god, dana, naučim posao, pa da onda vidimo šta ja mogu učiniti za firmu samo što mislim da se takav poslodavac još nije rodio ili živi u filmovima...pozdrav svima

 

Hej rosalinda(u mom se slučaju radi o maloj privatnoj firmi koja se bavi uređenjem interijera i koja je tehnološki vrlo dobro opremljena)

ja sam star i školovan, za razliku od mog poslodavca koji je samo star,pa sam ja svome ponudio (nakon što su počeli neargumentirani napadi, radi bolesne žudnje za moći i vlasti , na mene kao rukovodioca proizvodnje i cijeli tim od 12 ljudi)da mu radim tri mjeseca bez plače pod sljedečim uvijetima:

1. radi se račun dobiti/ gubitka perioda (u isti je uračunata i moja plača 7000.-kn netto)

2. radi se tok novca

3. Po izradi ponuda (pozitivna kalkulacija) ,poslovi se ugovaraju (nema poslova na crno)ako već nisu ugovoreni uz moju suglasnost i prisutnost pri ugovaranju( isto vrijedi i za inpute).

4.proizvodnja proizvoda tehnološki se izvodi po pravilima

struke i on se ne mješa i načine izvođenje redosljeda operacja kao ni raspored i eventualnu preraspodjelu r. vremena.

5.Proizvod kupac preuzima po gotovosti u proizvodnji i plača 90% ugovorene cijene.Ostalih 10 % naplačuje se po montaži.

6. ukoliko rezultat bude negativan ja snosim naknadu štete do rezultata "0".

7. Ukoliko rezultat bude pozituvan isplačuje mi 20% od dobiti za ta tri mjeseca.

 

Kaj misliš kak je to završilo?

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rosalinda je napisao:

pozdrav poslodavcu i poduzetnici

 

malo sam se kasno uključila i nisam sve stigla pročitati ima toga tonu eto toplo se nadam da je sve što ste napisali istina jer moj poslodavac...no koment...ukratko tužim ga je jer neshvaća osnovna pravila poslovanja...a ta su da je ugovor o radu sporazumni ugovor između dvije strane pod određenim uvijetima...stranka koja ga promjeni ili prekine snosi posljedice pozitvnie ili negativne i to je to čisto crno na bijelo bez emocija...dok se mnogi poslodavci drže balkanskog sistema poslovanja drži, udri i nedaj...daleko je nama Europa nažalost....evo toliko su me stjerali u kut da sam ja visoko školovana, mlada i voljna raditi došla na ideju da se ponudim novom poslodavcu da mu radim honorarno god, dana, naučim posao, pa da onda vidimo šta ja mogu učiniti za firmu samo što mislim da se takav poslodavac još nije rodio ili živi u filmovima...pozdrav svima

 

Hej rosalinda,

nisi se kasno uključila. Taman smo malo "zacvikali". Za komparaciju:u mom se slučaju radi o maloj privatnoj firmi koja se bavi uređenjem interijera i koja je tehnološki vrlo dobro opremljena.

Ja sam star i školovan, za razliku od mog poslodavca koji je samo star,pa sam ja svome ponudio (nakon što su počeli neargumentirani napadi, radi bolesne žudnje za moći i vlasti , na mene kao rukovodioca proizvodnje i cijeli tim od 12 ljudi)da mu radim tri mjeseca bez plače pod sljedečim uvijetima:

1. radi se račun dobiti/ gubitka perioda (u isti je uračunata i moja plača 7000.-kn netto)

2. radi se tok novca

3. Po izradi ponuda (pozitivna kalkulacija) ,poslovi se ugovaraju (nema poslova na crno)ako već nisu ugovoreni uz moju suglasnost i prisutnost pri ugovaranju( isto vrijedi i za inpute).

4.proizvodnja proizvoda tehnološki se izvodi po pravilima

struke i on se ne mješa i načine izvođenje redosljeda operacja kao ni raspored i eventualnu preraspodjelu r. vremena.

5.Proizvod kupac preuzima po gotovosti u proizvodnji i plača 90% ugovorene cijene.Ostalih 10 % naplačuje se po montaži.

6. ukoliko rezultat bude negativan ja snosim naknadu štete do rezultata "0".

7. Ukoliko rezultat bude pozituvan isplačuje mi 20% od dobiti za ta tri mjeseca.

 

Kaj misliš kak je to završilo?

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

me tvrdim da su svi poslodavci dobri, ni svi radnici loši... samo hoću reći da poduzetnici u dosta slučajeva ulože sve što imaju u svoj poduzetnički projekt i ne mogu reći u bilo kojem trenutku, odustajem, dok radnici u svakom trenutku mogu to napraviti bez velikih posljedica...

 

dk, to što poslodavci "ulažu sve" je normalno. Nije normalno da olako ostanu bez toga i za to su rijetko ktivi radnici. Zna se ko je kriv. Onbaj ko naplačuje porez od neneplačenih poslova( Kako kaže Felixx). Ako ti uložiš i u svog radnika (jer i radnici su djelom predmet tvoga ulaganja ili bi trebali biti), e onda možeš u ugovor staviti klauzulu kojom ćeš ga vezati. Ali ako je tvoj radnik došao "školovan" sa iskustvom i zna i ako mu uleti nešto povoljnije ,ne vidim razlog da ne ode gdje mu je bolje. Isto kao i ti od dva posla koji ti se nude ti ćeš odabrati povoljniji za tebe. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost čini mi se da znam kako je to sve završilo...vi ste radili ,pare nisu stizale....onda otkaz pa tužba....

 

Vidjela sam novi post od dk-a, o poduzetnicima...samo da malo obnovim srednjoškolskog gradiva o poduzetnicima....Definicija poduzetnika jest pojedinac koji se bavi planiranjem i organiziranjem rada,preuzima inicijativu u poslovnom podvigu,te snosi sve pozitivne ili negativne učinke svoga rada.....To je definicija poduzetnika,a ne radnika koji za svoj rad prima plaću...i to je to..taj radnik nije niti investirao i zašto bi on snosio odgovornost za neuspjehe poslovanja...Dk. u svom postu gotovo pa da je ljubomoran na radnika što je samo radnik a što nije poduzetnik kao i on...pa da skupa snose posljedice kad su teška vremena...E pa dragi moji da bi skupa snosili posljedice morali bi skupa uživati i u nagradama dobrog rada kad su dobra vremena...što većinom(gotovo 100%) nije slučaj :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo sličan primjer. Došlo je do većih reklamacija, i povrata za kaj partner naravno traži naknadu štete. Kaj je bilo krivo?. To kaj se radilo s lošom tehnologijom, u neadekvanim uvjetima... A to je sve odredio poslodavac. Bilo je samo jako bitno da pod svaku cijenu roba ide van. dodatne kontrole... su bile preskupe( po mišljenju poduzetnika) pa se sad sve to vraća. I sad se planira svu krivnju svaliti na radnike koji su samo radili na način i u uvjetima kako im je bilo rečeno. Baš me zanima kaj bi bilo da su odbili? I sad poslodavac veli da nebu on sam snosil sve posljedice.??? Svaki dan se dere na radnike. Za voditelja proizvodnje uzel je klinca sa tek završenim faksom i sa 0 minuta iskustva,jer je naravno škrt platiti nekog iskusnog a i tak da se može lakše na njemu iživljavat. Već je rekel da on lako sve proda i osigural sebe i cijelu svoju familiju do kraja života. Na žalost takav odnos sam već puno puta doživjela, i vjerujte nije rijetkost. Evo protiv takvih poduzetnika i poslodavaca se trebamo svi boriti. Jer takvi stvaraju lošu sliku o poslodavcima samo kao izrabljivačima,a morate priznati da ih baš ni poduzetnici ne priželjkuju za partnere.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i jedan od pozitivnih primjera poslodavca.

Radio sam od 95 do 99 za jednog od veči poslodavaca. Sticajem okolnosti isti,kad je kupovao zemlju za izgradnju motela kupio je "usput" i staru tvornicu namještaja sa dugogodišnjom tradicijom i izgradio pilanu, jer je načuo da pilana ima brz obrtaj kapitala.

Dodađanja u toj tvornici odmah su mi bila sumnljiva. Pilana je imala samo jednog kupca koji je ujedno bio i dobavljač sirovine. Ruk. pilane i skladištar bili su supružnici i povezani sa kupcem-dobavljačem. Posumnjao sam da poslodavca "bunare" jer su mo dali 300.000 DM avansa a proizvodnaja se nije odvijale po previlima D:I. struke (klasitanje i preuzimanje robe po kvaliteti a i po količini), te sam poslodavcu izrazio sumnju u načine kako se realizira taj posao kao i na konačni rezultat istog. Dao mi je zadatak da pratim situaciju 2 mjeseca, nakon ćega smo 20 sati analizirali podatke koje sam mu dao na uvid. Opalili bi ga za 6 mj 700.000 DM da je tako nastavio sa radom Taj je moj poslodavac bio čovjek sa 8 razreda osnovne škole ali ćovjek sa apsolutnim pamčenjem i srahovitom voljom da nauči ono što ne zna. Ćovjek koji je imao vrlo kvalitetnu ekipu lojalnih i dobro plačenih ljudi koji su radili u njegovoj osnovnoj djelatnost(transpot i turizam). Ćovjek, koji je svojom snalažljivošću,tajmingom, radom cijele obitelji i s podosta sreće uspio namaknuti velik kapital. "Zločete dečke i cure" otpratili smo iz firme "pruće i drveće)i nastavili raditi. Najviše što sam kod njega cijenio bila je zadana i izvršena riječ. Sve što sam sa njime dogovorio uvijek je bilo ispoštivano da maksimuma. I danas mi je žao što nije imao volje održati tu proizvodnju radi nesuglasica sa zetom kog je postavio za direktora. Eto nađe se i pošten poslodavac, koji iako nij4e školovan, poštuje školovane ljude i cijeni i nagrađuje ono što mu daju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

o tome i pišem...

 

iznose se pozitivni primjeri poslodavaca kao raritet...

 

zamislite da poslodavci o radnicima tako pišu, a mogu, jer kako smo zaključili dobre radnike je jednako teško naći kao i dobre poslodavce...

 

evo gledam bisere od naslova na ovom podforumu: na bolovanju sam, pa idem malo na godišnji, pa ću opet na bolovanje nakon godišnjeg...

kao da poslodavac pita: ovaj mjesec ću isplatiti plaću, idući neću, pa onda onaj slijedeći opet hoću...kakva bi bila reakcija...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da,

pa i jesu raritet. Iz mog iskustva. A što se tiće "simulanata" ili onih radnika koji ma je cilj da žele iskoristiti sve moguće kombinacije kako nebi radili i kako bi živjeli na "grbi" onih koji rade, slažem se puno ih je previše. No zašto je to tako?

1.Zato jer je bolje ne raditi.Nerad stimulira država. Plače su male, pa ako radnik ima plaču 3000- 4000 kn (ato ima većina), bolje mu je ne raditi, biti na bolaovanju ili na zavodu za z.p a ako još k tome ima više djece država ga i na taj način stimulira na nerad. Radi se "fuš" krpa se kučni budžet i bolje živi. Lako je izračunati koliko takav"radnik" ima primanja koja plačaju i radnici i poduzetnici, koji rade. Prosječne plače o kojima govore statistike "napuhene" su plačama državnih službenika, kojih ima nekoliko tisuće previše. Plaće u privredi za 30-tak % su manje od tog prosjeka o kojem se stalno tupi.

2. Država bi trebala stimulirati poduzetnike, što ćini samo deklerativno. Kako stimulirati? pa to je izvrsno primjetio Felixx. Trebala bi uvesti red u plačanja.Trebala bi uvesti mogučnost nabave sirovina iz domačih resursa po povoljnijim cijenama za vlastite poduzetnike a ne obrnuto da se sirovine prodaju na ino tržištima po bud kakvoj cijeni samo da se domogne novca i sumnjivih provizija. Zašto naprimjer H.Š prodaju višemetricu bukva -grab talijanima po 180 kn/m3 franco utovareno u vagon, a domačem proizvođaču cijepanog drva (koje je u Italiji hit), po 220 kn/m3 fco šumska cesta?

Dakle država bi trebala iznači načine da njezini poduzetnici postanu konkurentni na vanjskim tržištima te da isti stvore višak vrijednosti koji će omogućiti veće plaće djelatnika i (veću dobit poslodavcima koji bi na taj način bili potaknuti da tu dobit reinvestiraju) kojima se onda neće "isplatiti" izostajat sa posla na bilo koji način.

To će se zasigurno početi događati jer poduzetnici na kojima leži svaka "plača" neće još dugo moći plaćeti nerad države i radnika koji ne rade radi javašluka države; kao što ni oni koji poštene poduzetnike izrabljuju kao podizvođače neće moći prolaziti sa nekoliko puta prenapuhanim cijenama radova. A kredita država već poodavno nemože namaknuti da bi održala na "vlasti"nerad, nepotizam i korupciju.

Mislim da smo došli pred, zid.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

o tome i pišem...

 

iznose se pozitivni primjeri poslodavaca kao raritet...

 

zamislite da poslodavci o radnicima tako pišu, a mogu, jer kako smo zaključili dobre radnike je jednako teško naći kao i dobre poslodavce...

 

evo gledam bisere od naslova na ovom podforumu: na bolovanju sam, pa idem malo na godišnji, pa ću opet na bolovanje nakon godišnjeg...

kao da poslodavac pita: ovaj mjesec ću isplatiti plaću, idući neću, pa onda onaj slijedeći opet hoću...kakva bi bila reakcija...

 

vezano za "bisere"...

sad maloprije sam se ćuo i vidio sa rođakinjom koja živi sa suprogom englezom u Londonu. Radi ko fotograf u nekoj agenciji za nekretnine. Za mjesec dana će roditi. Porodiljski će joj biti plačen na teret države 6(šest) tjedana (ona ako ima ušteđevinu, a ima, ostaje kod kuče i čuva i pazi djete ako nema ide kad smatra da je to neophodno, raditi........) ali ona zarađuje ,ko fotograf toliko da može platiti dadilju soma i pol funti mjesečno a još joj ostane dva i pol soma. Prema njihivim troškovima života to bi bilo otprilike kao da naša žena tu zarađuje 10000 kn a čuvanje djeteta plača 4000 kn. O tome sam ja pričao maloprije.

Svima dobro. Poslodavcima jer im se radnice brzo vračaju na posao, rodilji jer joj je djete zbrinuto i sigurno a ona ako je sa zdravljem ok radi i zarađuje... dadilji jer ne čuva samo jedno dijete pa i ova zarađuje, plača porez i nije na "burzi"...poduzetnicima jer ne moraju pokrivati prorečun državi jer ni rodilja , ni dadilja nisu na teret drugih več im je omogučeno da žive od SVOG rada. To je bit svega: Živjeti od svog rada. Kad se ova ili koja druga naša vlast sjeti da nam svima mora omogučiti da živimo od svoga rada a ne od kredita, kad se sjeti da ni ona nemože živjeti od tuđeg rada a da za to nedaje gotovo ništa i naprotiv propagira nerad, nered a sa time omogučuje lovcima u mutnom da se bave ktiminalom, onda više dk nebu moral pisati o biserima, nego bumo pisali o nekom tam ministru kaj je kupil pornjavu u vrijednosti od 100kn na službenu karticu i dobil"šimecki iz vlade" To će biti pljuvačnica koju jedva čekam. Ak i nebum dočekal,dledal bum odozgora il odozdolai bil bum vesel.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Allooooo pošteni poslodavci i alooooo pošteni šljakeri!!!!!!!!!!!!

Ne mislite li Vi svi da možemo zapjevati onu "počelo je počelo". Ne čini li Vam se da su dečki iz USKOK-a počeli "vaditi cigle iz starog urušenog zida, koji nam smeta da krenemo naprijed". Ne čini li Vam se da treba zapjevati onu Bareovu "vrijeme je da se krene". Jeli to...to ili sam ja samo zasljepljen trenutkom u kojem mi se jutros i ovih dana, pročitavši vijesti, dan učinio lijepim kao oni dani našeg proljeća i oni dani naše slobode kad smo vjerovali kako će nam sutra biti bolje. Jeli to to ili ......je to samo igra "žutila" po onoj : "kruha i igara"????????????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Allooooo pošteni poslodavci i alooooo pošteni šljakeri!!!!!!!!!!!!

Ne mislite li Vi svi da možemo zapjevati onu "počelo je počelo". Ne čini li Vam se da su dečki iz USKOK-a počeli "vaditi cigle iz starog urušenog zida, koji nam smeta da krenemo naprijed". Ne čini li Vam se da treba zapjevati onu Bareovu "vrijeme je da se krene". Jeli to...to ili sam ja samo zasljepljen trenutkom u kojem mi se jutros i ovih dana, pročitavši vijesti, dan učinio lijepim kao oni dani našeg proljeća i oni dani naše slobode kad smo vjerovali kako će nam sutra biti bolje. Jeli to to ili ......je to samo igra "žutila" po onoj : "kruha i igara"????????????

 

 

kamo sreće da se varam, ali... bojim se da je to sve kao što veliš: "kruha i igara".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Ovo je bilo vrlo zanimljivo štivo....

Pokušat ću biti što objektivnija u iznošenju vlastita iskustva....

 

Bez backgrounda, prvo sam radila dvije godine na crno - za gablec, kako bih naučila posao za koji sam se školovala (uz obećanje radnog mjesta),.... nakon toga sam radila 3 godine u firmi, prijavljena na minimalac (+ na ruke nešto da ne odem), a nikad nisam vodila osobnu evidenciju prekovremenih (moj radni tjedan u zadnjih 5 godina nije ispod 50 ili 60 sati), zatim kod poslodavca za normalnu plaću, koju je isplaćivao na vrijeme samo prva dva mjeseca,......U pet godina službenog rada tek ove godine sam koristila 2 tjedna GO .....

 

Nudi li netko posao ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Zoffa,

 

kao što vidite iz prethodnih postova ima poslodavac i poslodavaca.

 

Ne posusajte, ne znam koje ste struke i znam da je pogotovo danas teško naći posao, ali pratite natječaje, raspitujte se i pokušajte promijeniti radno mjesto. Vrijednih radnika i onih koji žele uspjeh društvu u kojem rade je zaista malo.

 

A sada malo i da se uključim u ovu zanimljivu tematiku.

 

Osobno radim u velikom trgovačkom društvu i primječujem da ima puno nezadovoljnih iako svi imaju relativno dobre plaće i što je važno redovne. Puno se vremena troši na izučavanje nepravdi i tračanje, a malo se vremena troši na to što bi mi kao radnici mogli napraviti da unaprijedimo situaciju. Mišljenja se iznose na kavama u vidu šupljih priča, a nikakvih konkretnih akcija.

 

Sve me to nervira i klonim se takvih razgovora. Zbog toga sam često usamljena i nisam omiljena među kolegama.

 

Volim svoj posao i drže me za idealistu koji živi u zabludi da će radom i zalaganjem nešto postići. Međutim, čini mi se da moj poslodavac zaista cijeni činjenicu da mi je stalo do posla kojeg radim, do uspjeha društva u kojem radim i da sam spremna gurati i pokretati puno toga kako bi se neke stvari pomakle s mrtve točke, neke riješile, pokoja unaprijedila i sl. Želim reći da je jako važno ostvarenje sinergije između radnika, posla i poslodavca.

 

Mislim da je strašno svako jutro se dizati i ići na posao, na kojem provodimo toliko puno vremena, a pri tom ne biti zadovoljan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdravljam te Anda,

izjavila si ključnu rečenicu, koja zasigurno garantira korist tebi i tvom poslodavcu (a i ne samo njemu)i ne samu u materijalnom smislu, nego i u svakom drugom. Bit uspješnosti i osječaja zadovoljstva je u toj rečenici: VOLIM SVOJ POSAO.

 

Još petstotinjak godina prije rođenje Krista, plemeniti je Konfucije rekao:

"Kad bi bogatstvo bilo zajamčeno nastojanjem da se ono stekne,činio bih to makar morao biti kočijaš. Budući da to nije zajamčeno, ja ću raditi ono što volim".

 

U današnje vrijeme žalosno je to, da mnogi od poslodavaca zasljepljeni realnim i irealnim strahovima od gubitaka onoga što su stekli i nemogučnosti sticanja budučeg, ćesto ne vide predanost svojih suradnika, uz redovito zanemarivanje činjenice da profit uskoro više neće moći biti izražen dvo pa čak i trocifrenim brojkama postotka realizacije. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne bih se složio s izjavom da poslodavci "ne vide predanost svojih suradnika"...

 

slobodan sam izjaviti da poslodavci itekako dobro vide predanost svojih posloprimaca, neki je mogu nagraditi, neki ne mogu, neki je iskorištavaju, ali je svi itekako dobro vide...

 

dobar posloprimac nema cijene...stavite se malo u poziciju poslodavca, dobar posloprimac se shvaća kao ulaganje, a ne kao trošak, jer će on na kraju svakako donijeti odgovarajući rezultat...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

ne bih se složio s izjavom da poslodavci "ne vide predanost svojih suradnika"...

 

slobodan sam izjaviti da poslodavci itekako dobro vide predanost svojih posloprimaca, neki je mogu nagraditi, neki ne mogu, neki je iskorištavaju, ali je svi itekako dobro vide...

 

dobar posloprimac nema cijene...stavite se malo u poziciju poslodavca, dobar posloprimac se shvaća kao ulaganje, a ne kao trošak, jer će on na kraju svakako donijeti odgovarajući rezultat...

 

dk,

za tebe dobar posloprimac nema cijene. To smo već odavno konstatirali.

Ja govorim o onima "drugim" koji su bitni u toj našoj prići jer ih ima više. Onima koji se ne žele odreći dijela dobiti koji je enorman promatrajući situaciju vani: Onima, koji ako ne ostvare dobit 30 i više postotoka na kakvom poslu, skloni su taj "manjak" dobiti ostvariti na bilo koji način pa i zakidanjem svojih posloprimaca. Primjerice u mojoj struci, prije 10-tak godina izrada i montaža kakvog interijera (kafića ili sl)ma što da je nacrtao projektant, bila ja tlocrtno pokrivana sa 1000 E/m2 pri ugovaranju posla, pri čemu su troškovi iznosili 50-70% ili dobit od 30 do 50%. Danas je to 700E/m2 a troškovi su 80 i više %. Gotovo svi poslodavci koje ja poznajem teško će se odreći navike da ostvare profit od od onih 50 ili 30%. Na kojoj će stavci troškova ostvariti taj profit? Na onoj na koju jedino mogu utjecati bez previše napora. Na trošku -plaća ili "ucjeni" dobavljača i kooperanata. Obično na "gemištu" toga.

U tvom fahu, koliko ja znam (ako sam u krivu ispravi me) izgradnja m2 stana recimo u Buzinu(Zagreb) stoji investitora 800 E/m2 (srednje i malo bolje opremljenosti i kvalitete) a investitor ga prodaje prije 3g za 1600E/m2,danas bi se takav stan prodavao za 1200E/m2. Danas više taj investitor nebi bio zadovoljan sa svojim profitom i nije jer ga osobno znam). Prisustvovao sam izgradnji te zgrade u Buzinu u njenim nekim fazama. Zgrada je imala 6 stanova i napravio ju je investitor sa 7 građevinaraca i kooperantima za 2 i po mjeseca , što ća reći da je prije tri godine za 2 i po mjeseca imao profit od cca 200 000 E oli ti cca 85.000E mjesečno, a danas bi taj profit bio, uz porast nekih troškova 35000E/mjesečno. Narvno ne radi cijelu godinu ali zato ni ne radi na smo jednom gradilištu. Kaj ti misliš je li za jednog poslodavca koji zapošljava 7 do 10 ljudi "pravedna" dobit od cca 35 000E/mj? ili bi on trebao svoje radnike udariti po džepu zato što "gubi" 50.000E mjesečno?

 

 

 

 

 

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas dobijem mail u kojem prijatelj prijatelja primjecuje:

 

Svi se busaju u napredak jer je nekad, prije 70 god, radnik bio bijedni proleter, koji je zivio u unajmljenom stanu, imao je zenu koja ne radi i jos sedmoro djece. Preko tjedna su jeli krumpir, grah i kupus, a samo za vikend malo mesa.

 

Cujte, a di je danas taj radnik koji moze zivjeti u unajmljenom stanu, imati taj luksuz da zena ne radi i da imaju sedmoro djece koji imaju kruha i krov nad glavom i da ih odgaja njihova vlastita majka a ne spremacica stana?

 

Mozda bi bilo dobro procitati neku od knjiga onog Amero-japanca Roberta Kyosakija (nekoliko ih je prevedeno i na hrvatski) koji edukativno objasnjava razlike i dinamiku izmedju onih koji rade za svoj racun i onih koji rade za racun drugih...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Persevera je napisao:

Danas dobijem mail u kojem prijatelj prijatelja primjecuje:

 

Svi se busaju u napredak jer je nekad, prije 70 god, radnik bio bijedni proleter, koji je zivio u unajmljenom stanu, imao je zenu koja ne radi i jos sedmoro djece. Preko tjedna su jeli krumpir, grah i kupus, a samo za vikend malo mesa.

 

Cujte, a di je danas taj radnik koji moze zivjeti u unajmljenom stanu, imati taj luksuz da zena ne radi i da imaju sedmoro djece koji imaju kruha i krov nad glavom i da ih odgaja njihova vlastita majka a ne spremacica stana?

 

Mozda bi bilo dobro procitati neku od knjiga onog Amero-japanca Roberta Kyosakija (nekoliko ih je prevedeno i na hrvatski) koji edukativno objasnjava razlike i dinamiku izmedju onih koji rade za svoj racun i onih koji rade za racun drugih...

 

Perservera,

knjge i savijeti iz njih R.Kiyosakija bile bi malo prezahtjevne za veliku večinu naših poslodavaca jer isti predmnijeva visoko obrazovanje na području biznisa i zahtjeva učenje, čemu jedan naš prosječni poslodavac nikako nije sklon.

Neke od postavki koje bi poslodavci trebali prevladati već smo spominjali u postovima na ovu temu kao npr. strah od propadanja posla, loše navike, aroganciju. Točno je da bi poslodavci ako žele uspjeti trebali prevladati iste izvuči iz njega pouke i nastaviti dalje. No međutum Kiyosaki se na bavi "našim" problemima, kao što su korupcija, sprega mafijaških poslodavaca koji "prodaju" svoje poslove pod okriljem političara za tro i višestruke vrijednosti od realnih i pri čemu iskorištavaju svoje kooperante, nego ukazuje na načine kako prevladati padove u biznisu u "normalnim uvijetima". Osim toga velika večina poslodavaca a naročito posloprimaca, nije u prilici da se bavi onom što propagira odnosno o čemu prića Kiyosaki,ulaganjem kapitala jer je "na grahu i zelju sa kostima". Bez mesa-love.Za načine ostvarivanja zarade kojim se bavi spominjani gospodin,potrebni su normalni uvijeti u društvu. Kod nas to nikako nisu.

Ono što ste spominjali o proleterima prije 70 g i razliku u odnosu na današnje, stvar je tehnološke revolucije,cijena napredka i situacije u kojoj nam se nalazi Lijepa naša. U nekim drugim državama ,ima se za "buncek uz zelje". Problem je u moralu naših ljudi, pogotovo onih na visokim položajima u vlasti naroćito zakonodavnoj. Problem je i u našoj posvemašnjoj nebrizi za druge. Važno nam je da MI imamo meso svaki dan, a drugima smo dali slobodu da mogu neometano kopati po kpontejnerima. To je sramota i bolest ove države i društva i svakog od nas pojedinačno. Dok to ne riješimo, kao i dok ne riješimo da neki ministar i šaraf u vladi, ne završi na Golom otoku na lijećenju od amnezije jer se ne sjeća da je imao prste u pekmezu u nekoj firmi koja je od svjetskog profitabilnog brenda a koji je izmislila NAŠA žena dozvolio učiniti tuđu prčiju i dok ne uklonimo uzroke takovih događanja nikakve koristi neče biti od čitanja knjiga Roberta Kiyosakija. :ceka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1,

 

ali zašto svu negativnu energiju usmjeravaš prema poslodavcima ili političarima? sjeti se izreke: kakav narod, takva vlast...

zašto se ne zapitaš što svatko od nas može napraviti da bi nam svima bilo bolje? zašto je svima država krava muzara? zašto se svi hvale kako su zajebali državu? zašto se nitko ne hvali koliko je poreza platio, a ne koliko je smuljao?

 

ljudi koji nas gledaju sa strane komentiraju da smo prave krave muzare, da nismo u stanju ni za što dići glavu i pobuniti se.. pogledaj političare, jel ti vidiš ijednog koji se bori za dobrobit birača, a ne za svoju guzicu?

 

evo garantiram ti da je korupcija kod nas pojela sigurno nekoliko desetaka milijardi kuna...

 

valjda je to smjena generacija, odnosno početna divlja faza kapitalizma u nas, tzv. prvobitna akumulacija kapitala...

 

uglavnom, katastrofalni smo (da se lijepo izrazim)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

cigo1,

 

ali zašto svu negativnu energiju usmjeravaš prema poslodavcima ili političarima? sjeti se izreke: kakav narod, takva vlast...

zašto se ne zapitaš što svatko od nas može napraviti da bi nam svima bilo bolje? zašto je svima država krava muzara? zašto se svi hvale kako su zajebali državu? zašto se nitko ne hvali koliko je poreza platio, a ne koliko je smuljao?

 

ljudi koji nas gledaju sa strane komentiraju da smo prave krave muzare, da nismo u stanju ni za što dići glavu i pobuniti se.. pogledaj političare, jel ti vidiš ijednog koji se bori za dobrobit birača, a ne za svoju guzicu?

 

evo garantiram ti da je korupcija kod nas pojela sigurno nekoliko desetaka milijardi kuna...

 

valjda je to smjena generacija, odnosno početna divlja faza kapitalizma u nas, tzv. prvobitna akumulacija kapitala...

 

uglavnom, katastrofalni smo (da se lijepo izrazim)...

 

dk,

moram te demantirati.Ti ko da nisi čitao moje postove na ovu temu.

1. bio sam tri mjeseca u boilnici na psihijatrijskom liječenju dg.povratni depresivni poremečaj, uzrokovan maltretiranjem poslodavca, no to nije bitno ,to je moja osobna stvar. Bitno je to da su u toj bolnici

1.branitelji koji izrjekom tvrde da se nisu borili za takvu državu u kojoj ministri mažnjavaju desetke miliona kuna 2. Da se nisu borili za svoje penzije koje u konačnici ne mogu ostvariti jer su po završetku rata išli raditi 3. da ih nitko neće zaposliti. 4. da se stvarnim podacima o broju branitelja manipulira jer vlast neća objaviti popis branitelja kako nebi izgubila biračko tijelo 5. da da je činjenica da radnici ne mogu živjeti sa plačama od 3000-4000kn/mjesec a na 10-tke tisuća ih radi za minimalac. i da ih je puna ustanova u kojoj sam bio na liječenju radi maltretiranja poslodavaca, problema u obiteljima koje radi neimaštine propadaju zbog ovisnosti o alkoholu,kocki ,drogi, i da u tim bolnicama nema poslodavaca.6. da sam već rekao da i ne samo ja u ovoj temi, da je država ulizivanjem populaciji omogučila da živi od socijale i fuša je se da se šljakeru ne RADITI za 3000kn kad može NERADITI za 2000 8. sve je ovo na tvojoj i grbači svih koji rade pošteno svoj posao kao i penzionera koji su za svoj puni staž nisu dobili adekvatne mirovine.9. da poslodavci mogu preživjeti puno lakše od radnika....itd itd. dakle ja ne vidim kako ja to negativnu energiju usmjeravam prema poslodavcima. A energiju koju usmjeravam prema političarima činimi se da je vrlo pozitivna: enormno. :-D trrebalo bi ih "spustiti na zemlju: To će se sigurno uskoro dogoditi! I već se događa. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I, dk nije narod kakva je vlast. Vlast "uči" narod kako se može živjeti da se ne radi. Zašto se vlast ne pobrine za prenatrpanu državnu administraciju? To je kriv narod? Narod samo vidi da je u državnoj administraciji bolje. Veće benificije iako plaće nisu naznam kakve svi bi radili rađe u državnim poduzećima. Od koga su to naučili? od vlasti.

Ti si svojedobno ispričeo priću o tvom majstoru koji povremeno ide u švabiju. Kao tam je takav mentalitet pa tamo svi rade ko mahniti a kod nas nebi ne znam koliko da ih platiš? Ustvrdilo se da je naš mentalitet takav. Možda ima i u tome nešto, ali ne čini lise tebi da je tamo uzor jedna kancelarka , poslodavci,država, u kojoj bi bila sramota ne raditi. U kojoj bi političar letio za poskupljenje kruha za pol centa u kojoj bi isti za slučaj HEPA dobio bukse toliko da živi ko gavran 200 g. nebi to odslužio. Sjeti se onog nekog tamo brokera koji je zavaljao neke poznate glumce uSAD-u prevarom,koliko je dobio, čini mi se 500-tinjak godina. Pa kad je tako uređena drtžava onda ti izvoli pa probaj sjebati podravku...E kad to vidi narod onda narod neće "Pod maslinu ili hrast" nego bu šljakal da bu se sve pušilo jer buš mu onda mogel dati plaću dostojnu čovjeka (ne mislim ti nego svi). A to kaj plačaš porez,kaj za to bi te trebalo nagraditi? Pa da to u truloj SAD ne platiš,bil bi DN No.1. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sad te već malo ponijela situacija...

 

pa, ako pogledaš malo u našu bližu i dalju okolicu vidjet ćeš da puno radnika radi i za osjetno manju plaću i da sasvim dobro žive i zadovoljni su s tim..

kod nas je problem što si, ako si radnik, biće manje vrijednosti (moje bauštelce se tretira tako), prije je majstor bio gospon majstor.

problem je što bi svi htjeli novi auto, novu markiranu obleku, novi stan, ljetovanje, zimovanje, a ne bi baš radili.. još bi najbolje bilo da sjede u kafićima, a svakog prvog da legne jedno desetak tisuća na račun..

 

to s braniteljima je potpuno bezvezarija.. i ja sam branitelj i bio sam ranjen pa mi ne pada na pamet bilo što tražiti od države... po meni se država branila radi ideala a ne da bi dobio penziju od nje i da bih je izmuzao... ja bih skroz ukinuo mirovine, beneficije i ostalo... samo bih uveo posebne mjere da se braniteljima nađu poslovi, da ih se obuči da nešto rade i slično..

 

a sve dok pognemo glavu biti će tako... sve dok svi pričamo: ne mogu ništa napraviti tako će biti i dalje...

 

da smo bolji narod imali bi i bolju vlast, jer bi se valjda stvorila kritična masa koja ne bi dozvolila da budu telad...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

sad te već malo ponijela situacija...

 

pa, ako pogledaš malo u našu bližu i dalju okolicu vidjet ćeš da puno radnika radi i za osjetno manju plaću i da sasvim dobro žive i zadovoljni su s tim..

kod nas je problem što si, ako si radnik, biće manje vrijednosti (moje bauštelce se tretira tako), prije je majstor bio gospon majstor.

problem je što bi svi htjeli novi auto, novu markiranu obleku, novi stan, ljetovanje, zimovanje, a ne bi baš radili.. još bi najbolje bilo da sjede u kafićima, a svakog prvog da legne jedno desetak tisuća na račun..

 

to s braniteljima je potpuno bezvezarija.. i ja sam branitelj i bio sam ranjen pa mi ne pada na pamet bilo što tražiti od države... po meni se država branila radi ideala a ne da bi dobio penziju od nje i da bih je izmuzao... ja bih skroz ukinuo mirovine, beneficije i ostalo... samo bih uveo posebne mjere da se braniteljima nađu poslovi, da ih se obuči da nešto rade i slično..

 

a sve dok pognemo glavu biti će tako... sve dok svi pričamo: ne mogu ništa napraviti tako će biti i dalje...

 

da smo bolji narod imali bi i bolju vlast, jer bi se valjda stvorila kritična masa koja ne bi dozvolila da budu telad...

Dk,

ne znab baš na kaj si mislio onime ponjela me situacija.

mislim da nas sve nosi situacija i da je to dobro. ako si mislio na moju dijagnozu onda ti mogu reći dvije:

1. "nje fora ostati zdrav,treba naći bolest koja ti se sviđa"by Jacke Manson

2. Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa lidošću većine" by S. Beckett

A kad pogledam svoju okolicu onda vidim da sa 3 soma kuna niko u okolici ni bliže nemre preživiti čak da je i iz BiH što je 400e. Sa tvojom plačom od cca 7 somova i može ali je tvoja plaća nadprosječna i to samo ako tu radi a tamo preko troši.Jer tamo 100E vrijedi skoro ko kod nas 200.

To što tvoje šljakere smatraju manje vrijednim to ste krivi vi poduzetnici i država jer masa vas ne cijeni i ne poštuje ljudske osobine a mladi nemaju od koga naućiti te vrijednosti s obzirom da je isključiva vrijednost količina novca koju imaš. (to smo već raspravili)

A svojim stavom o,braniteljskim mirovinama potpuno si me šokirao. I još si bio u DR-tu. Katastrofa čovjeće. Pa zar ti nisi vidio da su u taj rat išla djeca od 17,18 godina. Pa imaš li ti djecu? Znaš li ti kaj je smrtni strah jednog adolescenta.Znaš li ti da su tu djecu drogirali i opijali da bi izdržala ratne strahote na bojišnici. Poznaješ li ti išta od toga da je svaki čovjek različit, da je nekome ubiti ko reći dobar dan a drugome posljedica za cijeli život. Nemrem verovat kaj si rekel? Pa jel ti znaš da tam u ludari ima neki ćovjek od 59g. koji je bio u ratu sa svojim sinom 18.godišnjakom i dečec mu je poginul. Pa kaj bi taj trebal ič raditi kod tebe na bauštelu? I ti bi ukidal mirovine tim ljudima.I veliš da su to bezvezarije.

a to što neki za koje je to bilo moguće trebalo je rehabilitirati. Pa kaj je država za koju ti misliš da ja samo mislim negativno napravila u tom smjeru. Ništa. Zašto? Zato jer bi na rehabilitaciju morali ići i oni koji su dobili mirovine a pušku nisu vidjeli -netjaci i rodjaci.

Ja sticajem okolnosti nisam aktivno sudjelovao u DR-tu. Bilo mi je žao. Sad ne znam da li da budem vesel što nisam. To je ono kaj me peće. Ljudi su dali živote a drugi ljudi su mažnjavali lovu. I to država ne vidi i ne procisuira.

To o zimovanjima kaj prićaš o markama i novim jurilicama. Čitaš valjda novine pa me ćudi,. Ja ne vidim tamo šljakerske sinove po narodnjačkim klubovima u jurilicama u Šlamnigu i kaj ti ja znam gdje sve ne. A da bi šljakeri trebali otiči na kakav odmor, trebali bi i moraju. A po kafićima ti kao nisi išao kao ni ja post.centru. Kaj još bi i druženja zabranil među mladima.

A kritična masa treba vodstvo. Pa kaj ne probaš? Tebi ratovanje nije nikakav problem. ja možda i bi al sam star i sjeban. Jedino kaj ja mogu je s tobom laprdati i eventualno kome pomoći ak je u kakvoj gabuli.Za revolucije treba svježa siva kora.

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Sjetil sam se one Omertine: Memento mori.

Pa i vidim da je ova tema by dk na "odru".

Pa si mislim kak je rekel Don Marqis:

"kad vam neko kaže da je bogatstvo stekao napornim radom: pitajte ga - ČIJIM?"

Pa si mislim.....možda ipak ni na samrti????? Mislim tema.

A ak "odapne" bu mi žal..........Baš smo fino "ružili". :-D:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zoffa je napisao:

Nastavak.....

 

Najviše me u životu muči što si od svog rada ne mogu osigurati normalan život....i ne mogu si priuštiti recimo obitelj, odlazak na porodiljni,....

 

Potpisujem. Sve što sam ikad zaradila uložila sam u obrazovanje, završila fakultete...još uvijek radim na određeno, a uskoro niti to, imam kredit na auto, stari, morala sam nešto kupiti jer nisam imala kako na posao, nikada ni dana nisam bila na BO, a obitelj...nisam željela biti nezrela i nekome na teret, budući nisam nikad znala što će biti sa poslom, isto si to nisam mogla priuštiti. Sad me gledaju kao manje vrijednu, jer se nisam valjda "snašla" i uvalila nekom muškiću da uzdržava mene i dijete. :rigoleto::rigoleto: i opet :rigoleto:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZastoJa je napisao:

zoffa je napisao:

Nastavak.....

 

Najviše me u životu muči što si od svog rada ne mogu osigurati normalan život....i ne mogu si priuštiti recimo obitelj, odlazak na porodiljni,....

 

Potpisujem. Sve što sam ikad zaradila uložila sam u obrazovanje, završila fakultete...još uvijek radim na određeno, a uskoro niti to, imam kredit na auto, stari, morala sam nešto kupiti jer nisam imala kako na posao, nikada ni dana nisam bila na BO, a obitelj...nisam željela biti nezrela i nekome na teret, budući nisam nikad znala što će biti sa poslom, isto si to nisam mogla priuštiti. Sad me gledaju kao manje vrijednu, jer se nisam valjda "snašla" i uvalila nekom muškiću da uzdržava mene i dijete. :rigoleto::rigoleto: i opet :rigoleto:

 

Sve stoji što kažeš. Teško jest. Pogotovo ženama. Vidiš koliko je postova na temu "porodiljski i oko njega". Zakon je sve lijepo definirao ali negdje škripi. Poslodavci se klone zaposliti mlade žene da im ne odu na porodiljski kako kasnije nebi imali problema. S druge strane mlade žene kao ti,ne usudese u bračnu zajednicu bojeć se gubitka posla ,ekonomske neovisnosti (iako smo i ovako svi "OVISNI" o poslodavcima jer neme posla "na biranje"). Osim toga čini mi se da je "solo" život postao hoćeš nećeš-Trendy. A natalitet nam je u nesvesti. Ko bu delal za 10-20 godina? Mene onda ne bu. Al kaj bu sa tobom, mojim sinom i drugim sinovima i kčerima? Misli li naše vladajuće poslovodstvo išta o tome? Teško. Ali uskoro će morati misliti. Stvari su se počele mjenjati. Ne zato što to vladajući hoće nego zato što im prijeti nevladanje ukoliko se stvari ne promjene. Da se sprema da ponovno MI platimo ceh,sprema se. To i nije novost. No bogme mislim da će sad i ONI morati početi plačati cehove. Da je nepravda da Mi plaćemo tuđe pogreške,jest ak kad bolje razmisliš...sami smo krivi. Stalno se uljuljkujemo...Bit će bolje,pa i ONI su naši...zavaravamo se ..ali sad je "sviječa pod noktima" i nema više mogućnosti samo je jedna: ŽIVOT OD RADA. To je vidim doprlo do usijanih glava. Nadam se ne prekasno.

Pred Vama mladima je izbor patiti se i čekati bolja vremena ili biti hrabar i pokušati na ine naćine iznaći model za nekakav uspjeh. Uspjeh je i biti skroman,kao što si primjerice ti. Znaći treba naći granicu a ona je po onoj "dovojno je ono ,što je potrebno". Uz malo više truda,to se zasigurno može. Čitajuć tvoje postove, ti sve činiš kao netko ko sigurno hoče i može! Da i ja se na tvom mjestu nebih okretao unazad. Od toga vjeruj nećeš imati koristi. Iskustvo koje si stekla prethodno upotrijebi najbolje što možeš i bit će sve ili gotovo sve O.K. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

 

 

pa, ako pogledaš malo u našu bližu i dalju okolicu vidjet ćeš da puno radnika radi i za osjetno manju plaću i da sasvim dobro žive i zadovoljni su s tim..

E moj dk, tak se i moj diša hvali okolo kak si njegovi radnici delaju po doma, a ne vidi da to nemreju od plaće nego da su mameki i tataki grunte prodali, pomažu kod kredita.... da se deca nekak skuče. Inače kaj se tiče sasvim dobrog života, sam mi reci kad si zadnji put, kad si kupoval špeceraj, moral razmišljat o tome kaj si možeš priuštit kupit , il si zemeš s police ono kaj ti se baš jede, i možeš si dozvolit birat i proizvođača? E to si bome s ovim osjetno manjim plaćicama nemreš. O markama, odmorima i ostalom se može samo sanjati.

U svemu ostalom slažem se s cigom 100% :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tema je na "izdusaju". Nema veze, al smo svi skup pripremili lepi dugački "sprevod"... naj duži..u ovom letu.......

.....ali još uvijek "diše" nebumo "mrtveca još zakapali". Plumice... al mi se nakak čini da nam je organizator sprovoda "preminul" al to čist do kraja,kaj se teme tiće....čim je poćelo izračunavanje vrijednosti zarade po m2 stana, "gubitka dobiti" i malo "ružavele" oko mirovina branitelja il je morti prešel na drzanje ili v Šlamnig na skijaću...

Al, svejedno mu velika hvala i "slava" kaj je ovu temu zakotrljal. :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poduzetnica je napisao:

Umjesto svecanog ispracaja, mozda bi mogli postojeci poslodavci napisati kako su zapoceli vlastiti pohod u poduzetnistvo. Pa ta pricica nekom drugom bude poticaj i inspiracija da se pokrene...? krize predstavljaju idealnu prigodu za promjene....

:-)

Poštovana.

Tak je. Ništa nije tako motivirajuće ko kriza,tako kažu pametni ozbiljni ljudi.Odrzani su i neki skupovi vezano za ovu temu. Svjedoci smo kroz povijest ubrzanih oporavaka tržišta nakon ratova i kriza a i pojave osoba od "značaje" za rzvoj društva i odnosa u njemu opčenito.

Al i ne moraš bit tak jako ozbiljano pametan. Dovoljno je da pogledaš naš snalažljiv narod..i posloprimce i poslodavce...snalaze se(večina), pa s obzirom da postoje samo tri načina da zaradimona lovu (radom,prošnjom ili krađom) imamone velik izbor.;-)

Sad bez šale. "kocka je bačena". Da vidimo koliko su naši poslodavci motivirani krizom i vide li oni "svjetlo na kraju tunela"? al da se kreće, kreće se! :palac: to je 8-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija