Jump to content

Pomoć oko objašnjenja presude!


cvjetnitrg

Preporučene objave

Molim ako netko zna da mi pomogne laički rečeno reći značenje presude i koliki je ukupan iznos koji otac mora ili je već morao podmiriti za dijete:nalaže se ocu da za uzdržavanje sina doprinosi za razdoble od 05.11.2008. do 07 .04.2009.iznos od 100,00 kn mjesečno,a od 08.04.2009.pa nadalje 1.400,00 kn,s time da dospjele iznose je dužan platiti odjednom u roku od 15 dana.Presuda je postala pravomoćna u 7 mj.2009.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro razumijela, radi se o tome da taj otac ne živi sa svojim djetetom još od 5.11.2008. Od tog perioda pa nadalje dužan je uplaćivati alimentaciju koja je prvotno iznosila 1000 kuna mjesečno (jer je pretpostavljam dijete bilo predškolske dobi) a s danom 8.04.2009 (pretpostavljam da je dijete napunilo 7 godina pa se i alimentacija povečala) mjesečno uzdržavanje je određeno na 1400 kuna. Sve to zbrojeno je trebao uplatiti u roku od 15 dana od pravnomoćnosti presude (u 7. mjesecu) i od tog trenutka nadalje najkasnije do 5-og u mjesecu ima za uplaćivati po 1400 kuna alimentacije. Ako to još nije učinio, a prošlo je već tri mjeseca od pravnomoćnosti presude, majka ga može s veseljem tužiti i za to!

Jesam li dobro shvatila?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otac sa djetetom ne živi već 12 godina.Alimentacija je do sada bila 1250,00 kn,a nakon presude i pravomoćnosti iznosi 1400,00 kn.Dijete ima 14 godina.

Mene sada zanima koliko je otac dužan platiti razliku,koliki je zbroj koji je trebao uplatiti u roku 15 dana a nije,jer do sada je samo počela isplata alimentacije administrativno 1400,00 kn.Zanima me koji je ukupan dug,kako da se to izračuna,da bi se isti mogao potraživati?

U presudi se spomilnje tih nekih 100,00 kn razlike,ali nije mi jasno koliki je očev dug za isplatu?

Ako dobro računam jel to onda iznosi:

- za razdoblje 5.11.2008.-7.4.2009. 600,00 kn

- i razlika za razdoblje 8.4.2009.-9.7.2009.600,00 kn

Hvala na trudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema mojem iskustvu, alimentacija se plača prema OBJAVI presude. Dakle presuda ne mora biti pravomoćna, da bi ste otada plačali alimentaciju prema toj istoj. Pa prema tome, eventualni zaostaci bi išli prema objavi presude. Vrijeme od objava presude do njene pravomoćnosti bi iznosila oko tri mjeseca. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ček ček fikus, kako misliš od objave? objave same presude ili stupanja na snagu pravomoćnosti? na što si mislio točno? Činjenica je da je od objave same presude do pravomoćnosti presude dug put, to je puno puta pravi stairway to hell što imam i u osobnom iskustvu, jer je do pravomoćnosti trebalo 2 godine, a sada je i ta pravomoćnost ukinuta rješenjem pa smo nigdje a dug našeg "tate" iznosi nekoliko desetaka tisuća kuna od kojih nismo vidjeli niti lipe...istina je da je prošlo bome punih 6 mjeseci od pravomoćnosti do ovrhe za tekuća potraživanja jer je to opet postupak koji traje, pa bi i mene zanimalo koja je sudska praksa u tom dijelu... no da ne drvim o mom problemu jer sam htjela pomoći ovoj mami koja traži tumačenje presude koja ja fala ti Bože očito pravomoćna. Dakle po meni, razlika je trebala biti uplaćena u cijelosti za navedeno razdoblje te je gospođa čini mi se dobro zbrojila... istina je da su formulacije presuda često nerazumljive.. nažalost :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fani je napisao:

ček ček fikus, kako misliš od objave? objave same presude ili stupanja na snagu pravomoćnosti? na što si mislio točno? Činjenica je da je od objave same presude do pravomoćnosti presude dug put, to je puno puta pravi stairway to hell što imam i u osobnom iskustvu, jer je do pravomoćnosti trebalo 2 godine, a sada je i ta pravomoćnost ukinuta rješenjem pa smo nigdje a dug našeg "tate" iznosi nekoliko desetaka tisuća kuna od kojih nismo vidjeli niti lipe...istina je da je prošlo bome punih 6 mjeseci od pravomoćnosti do ovrhe za tekuća potraživanja jer je to opet postupak koji traje, pa bi i mene zanimalo koja je sudska praksa u tom dijelu... no da ne drvim o mom problemu jer sam htjela pomoći ovoj mami koja traži tumačenje presude koja ja fala ti Bože očito pravomoćna. Dakle po meni, razlika je trebala biti uplaćena u cijelosti za navedeno razdoblje te je gospođa čini mi se dobro zbrojila... istina je da su formulacije presuda često nerazumljive.. nažalost :-(

 

Gledaj Fani, ja sam imao sudsko riješenje prema kojemu je alimentacija određena na dan objave u iznosu koje je bilo veće od iznosa utvrđenog privremenim rješenjem CZSS-a. Eh sada je moja odvjetnica rekla, da je bilo izuzetno važno da sam uplačivao sredstva u iznosu od dana objave presude i da je ta objava presude presudna kod daljnjih izvršavanja obaveza prema maloljetnom djetetu. Malo neobično, ali ja sam se držao te odredbe i moram priznati da sam miran, jer sam pred Zakonom i pred Bogom čist. Sorry na dugom čekanju moga očitovanja na tvoj post, pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cvjetnitrg je napisao:

Molim ako netko zna da mi pomogne laički rečeno reći značenje presude i koliki je ukupan iznos koji otac mora ili je već morao podmiriti za dijete:nalaže se ocu da za uzdržavanje sina doprinosi za razdoble od 05.11.2008. do 07 .04.2009.iznos od 100,00 kn mjesečno,a od 08.04.2009.pa nadalje 1.400,00 kn,s time da dospjele iznose je dužan platiti odjednom u roku od 15 dana.Presuda je postala pravomoćna u 7 mj.2009.

 

Po mom mišljenju trebate platiti za period od 05.11.08. do 07.04.09. godine iznos od 600,00 kn, a za period od 08.04.09. do 08.11.09. iznos od 1.400,00 kn x 7 mj, a to je ako sam dobro izračunala 9.800,00 kn, a što sveukupno iznosi 10.400,00 kn.

 

Eto, ako sam dobro razumjela pitanje i presudu to je moj konačni odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na trudu.

Ali alimentacija je do presude bila 1200,00 kn,a sada je 1400,00kn.

Firma je uplaćivala 1200,00 kn do 8.mj 2009. a onda po presudi 1400,00 kn.

Jel to onda razlika od 8.4.2009. do 8.8.2008. 4X200,00 kn što je 600,00 kn i onih prvih 600,00 kn što si napisala,pa je to ukupno 1200,00kn?

Htjela bi biti 100% sigurna prije nego predam tužbu na sud,da ne ispadnem glupa ili da se ne dogodi da previše ili premalo tražim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rodilo se dite...

 

Pokušajte drugi put postavit pitanje na pravi način. Naime, moj raniji odgovor je doslovno ono što piše u presudi, odnosno slijedom presude imaju platit onoliko. No, niste rekli da je i za period koji je u presudi dosuđen kao 1.400,00 kn mjesečno vama plaćano 1.200,00 kn mjesečno i to do 08. mjeseca.

 

E, sad na konkretno...

 

Skoro, pa da ste točno izračunali. Imam samo jednu primjedbu 4 x 200 je jednako 800, a ne šesto. Dakle, po mom posljednjem, ali s obzirom na to kako se stvari odvijaju, možda i ne konačnom odgovoru, duguju vam onih 600,00 kn koje smo utvrdili i još 800,00 kn za 4 mjeseca u kojima su plaćali 200,00 kn manje nego li je propisano presudom, a što sveukupno iznosi 1.400,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija